Domů » 5 Tipů: Kam k Baltskému moři v Polsku

5 Tipů: Kam k Baltskému moři v Polsku

autor Tereza Gödrichová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Rodinná dovolená

Letní dovolená u moře představuje něco, po čem všichni touží každý rok. Většina lidí míří na jih, ale co takhle dát šanci severu? Nejenže se jedná o místo, kde bezproblémově seženete pobyt (ve srovnání s přeplněnými jižními zeměmi), ale navíc prozkoumáte novou kulturu a nebude chybět ani načerpání energie z moře a plážového odpočinku. Baltské moře patří mezi jedno z nejúžasnějších míst v Polsku, které přitahuje spousty návštěvníků ročně.

I když Baltské moře vyvolává představy zimy a chladu, v létě polské pobřeží nabízí mnoho krásných pláží, příjemné teploty, osvěžující mořský vzduch, hojné lesy a bohatou historii. Jedná se o pozoruhodnou a velmi oblíbenou destinaci hodící se pro dovolenou všeho druhu.

Pokud vás toto zaujalo a přemýšlíte o cestě na sever k polskému pobřeží, podívejte se na těchto 5 tipů nejlepších pobaltských letovisek, která byste měli alespoň jednou za život navštívit.

Baltské moře a jeho krásy

Polsko patří mezi opomíjené, ale přesto velmi pozoruhodné evropské destinace, ve kterých cestovatelé objevují staletou historii, silného ducha místních obyvatel a jedinečnou slovanskou kulturu. Baltské moře nacházející se v srdci Evropy nabízí skutečně nádherná a zajímavá místa. 

Ano, Středomoří jen tak něco nenahradí, ale uvažovali jste o návštěvě Polska v létě? Možná budete překvapeni, kolik nádherných pláží v Polsku najdete a že si i zde můžete užít úžasnou letní (ale i jakoukoliv jinou) dovolenou. Nejenže vás tady čekají příjemnější teploty, ale můžete si užít různorodé aktivity od relaxu, poznávání až po sporty, ve kterých si jistě každý najde to své.

Skvělým způsobem, jak cestovat po Polsku, je vlastní auto. Nemusíte se vázat na veřejnou dopravu, snadno a rychle se dostanete kamkoli potřebujete. Polské silnice jsou oproti okolním zemím zpoplatněny pomocí mýtných bran, které měří počet ujetých kilometrů. Přečtěte si článek o tom, jak mýtné v Polsku funguje.

Dovolená je také projekt
Baltské moře se hodí také pro rodinnou dovolenou.

1. Gdaňsk

Toto jedno z nejstarších a největších polských měst představuje perfektní místo pro milovníky umění a dějin. Patří mezi ta nejoblíbenější a nejnavštěvovanější polská letoviska, která zdejší Baltské moře nabízí, a není se čemu divit.

Gdaňsk nabízí četné množství různých historických i kulturních památek a může se chlubit svou bohatou minulostí i plážemi. Při návštěvě tohoto krásného města si nenechte ujít:

 • Dlouhou ulici obklopenou úchvatnou architekturou a uměleckou atmosférou, na které se podílejí i pouliční umělci. Kromě toho tvoří základ Královské cesty.
 • Poloostrov Westerplatte, kde začala 2. světová válka.
 • Nábřeží řeky Motlavy umožňující procházku a nádechem přímořského a hanzovního města. Impozantní je zdejší starý jeřáb i další zajímavosti.

A najdete zde i další zajímavosti jako například Radnici, Neptunovu fontánu, Zlatý dům či Zelenou bránu.

💡 Tip: Lákají vás země mimo Evropu? A co třeba taková dovolená v Dubaji? Koukněte, co v tomto bohatém a velmi oblíbeném arabském městě musíte vidět a pro koho se takový druh cestování hodí.

2. Gdyně

Město číšící mladou atmosférou se vyznačuje velkým námořním přístavem, jemuž vděčí za svůj rozvoj. Kromě toho, že se jedná o jedno z oblíbených přímořských letovisek, které v Polsku Baltské moře nabízí, v něm objevíte i krásnou architekturu 20. a 30. let minulého století. Gdyni nechybí ani bohaté kulturní a obchodní vyžití.

V tomto moderním městě najdete krásná místa a aktivity, které stojí za to vidět a zkusit. Určitě byste neměli vynechat:

 • Jižní molo připomínající poloostrov vybíhající do moře s krásným parkem a ulicemi.
 • Gdyňské akvárium na jižním molu města ukazuje mořskou faunu i floru okupující Baltské moře, ale i jiné vody světa.
 • Plavby lodí, na nichž si prohlédnete zdejší panoramata v celé své kráse.

Můžete navštívit i další krásy, jako populární Dar Pomořanska neboli plachetnici přeměněnou v muzeum, Molo v Orlowie nebo Muzeum vojenského námořnictva.

3. Sopoty

Město Sopoty se nachází mezi Gdaňskem a Gdyní, na části pobřeží Baltského moře pyšnící se bezpochyby většinou nejlepších pláží v Polsku. Ty bývají naplněné nadšenci různých vodních sportů i jiných nabízejících se aktivit. Po prašném písku jsou rozesety bary a restaurace, které se během noci promění v divoké party. 

Okolí Sopot se ideálně hodí pro cyklistiku a procházky v přírodě a najdete v něm také mnoho zajímavých památek k prozkoumání. Kromě toho město nabízí dobré dopravní spojení, neboť se tam dostanete vlakem, letadlem i autem.

Sopoty jsou oblíbenou destinací pro romantickou dovolenou, povyražení s přáteli i rodinný výlet. Když už se rozhodnete strávit tady pár dní, určitě navštivte:

 • Sopotské molo, které je největší v Polsků a také jedno z nejdelších v Evropě.
 • Křivý dům aneb městskou chloubu a architektonickou zvláštnost se spoustou obchodů, restaurací, barů a jiných podniků.
 • Lesní operu ukrytou v bujném lese a fascinující svou impozantní scenérií.

Nenechte si ujít i další místa, jako sopotský maják či populární ulici Monte Cassino.

💡 Tip: Tato 3 krásná a zajímavá města můžete objevit najednou, neboť se nachází ve své těsné blízkosti. Ať už vlastní cestou nebo pomocí organizovaného zájezdu cestovní kanceláří, tento urbanistický komplex zvaný Trojměstí stojí za vidění a lze ho stihnout celý za jednu dovolenou.

4. Świnoujście (Svinoústí)

Toto městečko patří mezi nejoblíbenější lázeňské destinace – pyšní se totiž svým jedinečným terapeutickým mikroklimatem, které velmi prospívá při léčbě alergií a kožních onemocnění.

Kromě toho Świnoujście představuje nejzápadnější polský přístav ležící nedaleko německých hranic. Chlubí se jednou z nejoblíbenějších pláží v Polsku, která je asi 200 m široká, téměř 10 km dlouhá, tvoří ji příjemný, jemný písek a nabízí širokou paletu vodních sportů.

Jedná se o ideální místo pro milovníky plážového odpočinku, ale na své si přijdou i příznivci historie, architektury a kultury. Navštivte třeba některé z těchto nejzajímavějších atrakcí:

 • Maják, který je nejvyšší v Polsku a představuje i nádhernou rozhlednu.
 • Větrný mlýn, tedy v podstatě maják, neboť mlýn nefunguje, ale i přesto okouzlí každého turistu.
 • Fort Zachodni a fort Gerharda aneb muzejní vojenské pevnosti, které jsou téměř stále otevřené.

Nezapomeňte kouknout i na další atraktivity, jako třeba budovu staré radnice, ve které se dozvíte zajímavosti o rybaření díky vnitřnímu muzeu o rybolovu nebo poznáte historii města pomocí vystavené expozici.

💡 Tip: Rádi byste cestovali, ale váš rozpočet vám klasickou dovolenou příliš neumožňuje? Vyzkoušejte low cost cestování a objevujte svět za hubičku.

5. Kołobrzeg

A v neposlední řadě stojí za zmínku městečko Kołobrzeg, které nadchne všechny milovníky okouzlujících a malebných výhledů. Toto polské letovisko láká také svým léčebným mikroklimatem a hlavní písečnou pláží nacházející se v těsné blízkosti centra města, tedy i velmi snadno dostupnou. Díky mělké vodě a mírnému sestupu se hodí i pro rodinnou dovolenou s dětmi.

Kromě léčebných účinků a krásných pláží oceňují turisté v Kołobrzegu také zdejší letní aktivity a kulturní i historické památky, jako například:

 • Molo s pozoruhodnou délkou i šířkou a pěknou restauračkou na jeho konci, kde se můžete osvěžit výbornou zmrzlinou nebo si objednat vyhlídkovou plavbu lodí.
 • Bazilika sv. Marie ze 14. století aneb jeden z největších kostelů v regionu.
 • Radnice z 19. století v impozantním neogotickém cihlovém stylu.
 • Maják ze 17. století s úctyhodnou výškou 26 metrů.

A když už tu budete, navštivte také Městské muzeum ve sklepeních radnice, Mořský skanzen, Ocenarium a další zajímavosti.

Parasailing
Baltské moře nabízí i využití mnoha vodních sportů

Baltské moře na území Polska má ještě další pěkné přímořské destinace, kde lze strávit příjemný pobyt. Můžete zkusit třeba i město Władysławowo, velmi oblíbený poloostrov Hel nebo malou polskou vesničku Stegnu.

Možná vás první pomyšlení na strávení své dovolené v Polsku příliš nelákala, ale tím byste se připravili o všechna uvedená nádherná místa, což by byla velká škoda. Přece jen tohoto našeho souseda nemáme zas tak daleko a navíc tam opravdu objevíte mnoho krás, které stojí za navštívení.

Tak co, už jste se rozhodli, kde strávíte příští letní prázdniny, případně i jakékoliv jiné období během roku? Myslím, že Baltské moře je parádním tipem.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz