Domů » Historie modelu Air Jordan 1

Historie modelu Air Jordan 1

autor Patrik Pilous
0 komentářů
Air Jordan 1 Flight Nostalgia

Pokud na světě existuje jeden model tenisky, která si pro sebe ukradla nejvíce pozornosti a slávy v celé sneaker game, je to právě Air Jordan 1. Model Air Jordan 1 proslavil zejména legendární basketbalový hráč Michael Jordan. Jak to tak ale bývá, začátky této tenisky nebyly tak slavné, jak by se zprvu mohlo zdát. 

Dostat Michaela na palubovku Nike trvalo pěkně dlouho. Nike v té době nebyl takový velikán jako konkurenční Adidas, kterému se Jordan chtěl upsat, a tak Nike muselo přijít s něčím velkým a originálním. Slovo dalo slovo a Nike umožnilo MJ vytvořit si vlastní tenisky v podobě siluety Air Jordan 1.

Tyto tenisky navrhnul Peter Moore, který v Nike pracoval především jako grafický designér. Ještě předtím než navrhnul siluetu Air Jordan 1, vymyslel i design modelu Nike Dunk, který se stal předlohou právě pro takzvané Jedničky. Moore pozměnil tvar svršku, podrážku a na botu umístil Air Jordan Wings logo.

Když ale Michael poprvé tyto tenisky v barevné kombinaci Bred dostal do ruky, řekl, že v nich nebude hrát, protože mají na sobě ďáblovy barvy. Následovaly menší změny a Michael je poté vzal na první zápas, po kterém mu a Nike přišla pokuta na 5000 dolarů za to, že nesplnil předepsaný dress code a nebyl sladěný v barevném poměru klubových barev. 

Air Jordan 1 Wings logo

Nike si ale svého tažného koně pořádně vážila. Místo toho, aby riskovala stažení modelu Air Jordan 1, rozhodlo se, že společnost Michaelovi radši každou takovou pokutu proplatí, jen aby mohl J’s nosit takové, jaké byly. Vrcholem zdravé drzosti byla reklama právě na boty Air Jordan 1 s názvem „banned“. V ní mimo jiné zazněla legendární věta: „NBA threw them out of the game. Unfortunately the NBA can’t stop YOU from wearing them“.

Air Jordan 1 mid

Jak šel čas a Michaelova kariéra šla vzhůru nahoru, přibývaly i další Jordan tenisky – dvojky, trojky, čtyřky a do roku 2000 se číslo vyšplhalo až na 15. Dnes se jich na trhu nachází mnohem více a nové siluety stále přibývají. Svoji hodnotu si ale nedrží stejně jako model Air Jordan 1, který prošel spoustu kolaboracemi s módními designéry a svými původními barvami patří mezi nejdražší boty Nike. 

Pokud vás článek bavil, tak si určitě přečtěte také o tom, proč budovat přátelství a jak na keto dietu od začátku.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz