Domů » Jak v roce 2023 na hypotéku pro mladé?

Jak v roce 2023 na hypotéku pro mladé?

autor Patrik Pilous
0 komentářů
hypotéka na vlastní bydlení

Vlastní bydlení, to je něco, o čem v dnešní době sní téměř každý. Máte to podobně? Nechce se vám už bydlet u rodičů nebo s přáteli, máte pocit, že nastal čas se postavit na vlastní nohy, možná i založit rodinu? Pokud se vám navíc teprve blíží třicítka, je pro pořízení vlastního bydlení ideální čas.

Můžete ho financovat hypotékou

Hypoteční úvěr je v dnešní době nejčastější způsob financování vlastního bydlení, když si ho sjednáte ještě před třicítkou, má to své výhody. Budete mít dost času hypotéku splatit, splátky si můžete rozložit na delší období, takže budou nižší a nezatíží tolik váš rozpočet. Samozřejmě jste pro banky i úvěrové společnosti perspektivnější.

Když si třeba vezmete hypotéku ve výši 3 770 000 Kč a u ní budete mít úrok 5,42 %, při době splatnosti 20 let činí měsíční splátka 25 763 Kč. Pokud ji ale budete splácet 30 let, pak je splátka 21 217 Kč. Pro více informací se podívejte na hypoteční kalkulačku.

Kromě toho vás u srdce může hřát pocit, že investujete do vlastního bydlení a až hypotéku splatíte, stanete se hrdým majitelem nemovitosti v hodnotě několika milionů. Další výhodou je i to, že vás nemusí trápit rostoucí ceny nájmu ani obavy, že vám bude nájem neočekávaně ukončen. Rozhodně je také výhodnější si vzít menší nemovitost v mladém věku a následně klidně nemovitost prodat i z hypotékou. Téměř s jistotou na tom budete výrazně lépe, než kdybyste platili nájem.

Myslete dopředu a začněte šetřit včas

I když budete chtít nemovitost financovat hypotékou, musíte mít něco našetřeno. Když začnete vydělávat, váš výdělek nebude nijak závratný, což znamená i méně úspor. A přesně to je důvod, proč většina mladých lidí pořízení nemovitosti odkládá. 100% hypotéky jsou minulostí, nějakou část prostě musíte financovat ze svého, a to na dorovnání rozdílu mezi odhadnutou cenou nemovitosti a poskytnutou hypotékou, a také na úhradu provize realitní kanceláři, která vám nákup nemovitosti zprostředkovala.

Miroslav Majer, CEO hyponamiru.cz k tomu dodává: „Čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti byla zrušena v roce 2020, kupující tak například u nemovitosti za pět milionů korun ušetří rovných 200 tisíc.“ A přidává i radu: „V ideálním případě by měli mít lidé naspořeno alespoň 20 % z kupní ceny nemovitosti.“

Vsaďte na stavební spoření

Jak takovou částku ušetřit, když mzda není nijak vysoká a spolehnout se na to, že vám půjčí rodiče nebo známí nemůžete? Hned jak začnete vydělávat, dávejte si nějakou tu korunu například na účet stavebního spoření, které bývá úročeno výhodněji než účet v bance. 

Kromě toho, když splníte pár základních podmínek, můžete se těšit i na státní příspěvek. Abyste získali maximální státní podporu ve výši 2000 korun za rok stačí, když budete každý měsíc vkládat 1 700 Kč. Za 6 let tak naspoříte zhruba 135 000 korun. Když bude třeba, můžete absenci vlastních zdrojů kompenzovat i úvěrem ze stavebního spoření.

Slyšeli jste o hypotéce pro mladé?

Každá banka k žadatelům o hypotéku přistupuje jinak, když si ji ale správně vyberete, můžete jako mladší žadatel využít třeba hypotéky na pořízení prvního bydlení. Žadatelé do 36 let se za splnění určitých podmínek mohou u mnohých bank těšit nejen na delší splatnost hypotéky, ale i na příznivější úrokové sazby nebo benevolentnější požadavky na vlastní zdroje. Setkat se mohou i s mírnějšími pravidly pro posuzování, zda na úvěr dosáhnou nebo ne. 

ČNB totiž může upravit hranice limitů úvěrových ukazatelů DTI, DSTI a LTV a mladé žadatele do 36 let zvýhodnit. Jak? Může jim stanovit vyšší hranici úvěrových ukazatelů, v případě LTV o 10 procentních bodů. To v praxi znamená, že pokud je obecný limit LTV 80 %, žadatelé do 36 let mohou získat až 90% hypotéku. Upravit může i další ukazatele, u DTI platí, že mladí žadatelé mohou mít vyšší hranici o jednoroční násobek čistých příjmů a u DSTI o pět procentních bodů.

Miroslav Majer na závěr radí: „Při hledání hypotéky se vždy vyplatí obrátit na nezávislého hypotečního specialistu. Zkušený odborník má přehled o aktuální nabídce na trhu, zohlední vaše požadavky a připraví vám nabídku na míru. Pokud se vám zrovna nechce scházet s finančním poradcem osobně v bance, můžete si vybrat a sjednat hypotéku také online, pěkně z pohodlí domova.“

Víte, že v minulosti bylo možné využít i úvěrového programu s názvem Vlastní bydlení, který mnozí označovali jako státní hypotéku? Program ale už byl ukončen.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz