Domů » I dietní snídaně Vás může nakopnout. Jak na to?

I dietní snídaně Vás může nakopnout. Jak na to?

autor Petra Sýkorová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Zdravá snídaně

Snídaně je základ dne. Co byste měli ráno jíst? Určitě nic tučného. Dieta vám prospěje a rozproudí krev v žilách. Jaké jsou nejlepší recepty na dietní snídaně pro ženy i muže?

Jakým jídlem začít den?

Pro štíhlou linii musíte celý den dodržovat správnou životosprávu. Mezi tu patří mimo jiné vzorné stravování. Už když vstanete, máte před sebou důležitý úkol: připravit si zdravou snídani, po které nepřiberete, ale díky níž dodáte tělu vše potřebné. Hlavními surovinami jsou vejce, tvaroh nebo například vajíčka. Prostě něco, co vám poskytne esenciální živiny!

Co je low carb snídaně

Low carb snídaně je jídlo, kde jste omezili sacharidy. Ty nahradíte kvalitními bílkovinami – jejich zdrojem jsou vejce a šunka. Takže se nabízí třeba omeleta, celozrnné pečivo se sýrem, pomazánky, volská oka a nasladko třeba ovesné vločky. Přečtěte si také o nejlepších low carbo receptech nebo o ketodietě obecně.

Dietní snídaně – recepty

A nyní už pojďme na jednotlivé tipy na ranní start pro ženy i muže, pro děti i dospělé. Sladké i slané dietní snídaně jsou dobré a chutné. Takhle se můžete ráno zdravě naládovat:

Snídaně z tvarohu

Tvaroh oslaďte medem a ozdobte kolečky banánu, malinami, kokosem, oříšky a nastrouhanou hořkou čokoládou. Můžete to použít na palačinky či tvarohové knedlíky.

Tvaroh je super snídaně.
Tvaroh je super snídaně.

Nešetřte ovocem a zeleninou!

Celý den se má jíst hodně zeleniny a ovoce. No a začít by se mělo už po ránu u snídaně. Takže miskou vitamínů nic nezkazíte a ještě si skvěle pochutnáte.

Jak udělat hemenex

Hemenex je výživná snídaně pro každého. A přitom tak výborně jednoduchá! Znáte vůbec jeho historii?

Proč hemenex a odkud pochází?

Tento český ekvivalent chutné anglické snídaně je odvozen z mezinárodního jazyka. Ham and eggs ve volném překladu znamená doslova šunka a vejce. V Anglii se totiž tyto suroviny hojně používají. Jedná se o rychlé a jednoduché jídlo, na kterém nelze nic zkazit. Kromě snídaně je vhodné také třeba jako večeře. Tato dobrota zkrátka nezklame.

Hemenex
Hemenex

Hemenex je zdravý, protože se skládá z vejce, které obsahuje mnoho bílkovin, vysoký podíl vápníku, antioxidantů a vitamínů. Mezi nejvýznamnější vitamíny patří třeba celá škála skupiny B, ale také vitamín D. Jelikož panuje zima a slunečního svitu je pomálu, jsou vejce skvělým způsobem, jak tento vitamín vpravit do těla. Dále jsou v produktech od slepic vitamíny A, E a K. Spousta bílkovin se nalézá také v šunce a v másle, na němž se hemenex připravuje. 

Hemenex – suroviny

  • trocha másla
  • šunka či jiný salám
  • 1 vejce
  • sůl
  • pepř
  • zelenou nať (petržel, majoránku apod. – lze i usušené).

Jak na to

V pánvičce si rozehřejte trochu másla. Potom do ní vložte natrhané kousky šunky (či obdobného salámu, který máte po ruce, klidně i točeného, párku atd.). Výrobek z masa opečte z obou stran. Poté přidejte jedno rozklepnuté vajíčko, jemně osolte a trochu více opepřete. Se solí opravdu spíše šetřte, protože salám je slaný. Pepře se naopak příliš nebojte. 

Vejce na hemenex
Vejce na hemenex

Pro ozdobu a vůni posypejte kulinářský výtvor ještě syrovou (najemno nakrájenou) sušenou petrželovou natí. Potom si nějakou dobu ničeho nevšímejte, ať se vejce krásně osmaží. Můžete zatím vnímat to pomalu se linoucí aroma pepře, vajíčka a šunky, zvýrazněné zelenou petrželkou.

Potom hemenex otočte. To můžete provést třemi způsoby. Buď hemenex přehodíte jako palačinku, nebo překlopíte do druhé pánve, případně jej přendáte na druhou stranu pomocí kvedlačky. Nyní stačí vypnout sporák a nachystat si talíř. Také můžete v klidu nakrájet chléb. Překlopený hemenex na vypnutém hořáku zatím krásně „dojde”. 

Příloha k hemenexu

A můžete jít hodovat. Teplý pokrm podávejte s chlebem, rohlíkem či podobným pečivem. Já ho mám ráda klidně i s bramborem. Už cítíte tu omamnou vůni hemenexu? Servírovat lze také s rajčetem, okurkou a další zeleninou. Pokud se vám na něj sbíhají sliny jako psovi na kost, upalujte do kuchyně. 

Hemenex
Hemenex. Zdroj: Pinterest

Přečtěte si také naše články o tom, jak ovlivnit pohlaví dítěte nebo proč by měl dnes každý znát základy programování.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz