Domů » Jak a proč investovat do zlata právě teď?

Jak a proč investovat do zlata právě teď?

autor Patrik Pilous
0 komentářů
zlatá cihla investice

Zlato se dlouhodobě v České republice řadí hned vedle investování do nemovitostí jako jeden z nejpopulárnějších instrumentů. Zlato a další kovy jsou velmi konzervativní investice a ty jsou v České republice stále populárnější než nevyzpytatelné kapitálové trhy.

Od začátku února tento drahý kov zaznamenal propad o 7 %, jedná se o dobrý čas k nákupu nebo se podíváme na nová minima? A jakými způsoby můžeme vlastně do zlata investovat? Analytici XTB na toto téma vypracovali report, ve kterém se dozvíte vše potřebné. Stáhnout si ho můžete na konci článku nebo pod odkazem “report”.

Proč investovat do zlata?

Zlato je často označováno za bezpečný přístav a ochranu před inflací, nicméně i tato komodita zažívá na své poměry turbulentní období. Před současným pádem ceny jsme viděli od listopadu minulého roku rally, které zvedlo cenu o více než 20 % v průběhu několika týdnů. Tomu zase předcházel klesající trend, který se táhl de facto celý rok 2022. Zlato se tak rozhodně nechová nevolatilně.

Zdroj: xStation

Zda bude zlato v současném roce úspěšné, je stále předmětem debat – záleží totiž hlavně na tom, jestli se vyhneme recesy, nebo ne. Ani na tuto otázku bohužel stále není jasná odpověď. Řada investorů se ale v těchto volatilních časech ke zlatu obrací. A jaké jsou hlavní důvody, proč investovat do zlata?

  1. Ochrana proti inflaci: Zlato má jasnou tendenci růst na hodnotě v době, kdy je inflace vysoká jako nyní, což může poskytnout ochranu proti znehodnocení a udržet hodnotu investice. Zlato je omezený statek a tak při inflaci stoupá jeho hodnota minimálně hodnotou inflace.
  2. Bezpečná investice: Zlato je tradičně s ostatními drahými kovy považováno za bezpečný přístav, když jsou kapitálové trhy nestabilní nebo když se objevují geopolitické nebo ekonomické krize. V takových situacích může zlato poskytnout stabilní a spolehlivou investici, bez vyšší volatility.
  3. Diversifikace portfolia: Investice do zlata může pomoci diverzifikovat investiční portfolio a snížit tak riziko ztráty. Zlato zastupuje v portfoliu konzervativní složku.
  4. Zdroj jistého zisku: Zlato může být zdrojem potenciálního zisku, zejména v době, kdy jsou trhy nestabilní. Pokud se cena zlata zvýší, může být možné prodat zlato za vyšší cenu než byla původní investice, avšak primárním cílem investování do zlata je zachování hodnoty a omezení či smazání inflačního efektu.

Tento drahý kov možná není ideálním bezpečným přístavem, i tak může být ale skvělým prostředkem pro diverzifikaci rizik. Obecně se investice do zlata dají rozdělit do tří hlavních skupin:

  1. Zlato ve formě CFD

CFD se používá především v rámci tradingu v kratších až střednědobých časových horizontech. Výhodou tohoto způsobu je to, že člověk nepotřebuje díky pákovému efektu tak velké množství finančních prostředků. Z druhé strany je to samozřejmě ta rizikovější část finančních instrumentů, při které je nutný dobrý risk a money management. CFD obchodování je pro zkušenější investory, kteří vědí, co dělají.

Druhou velkou výhodou je možnost shortování, tedy vydělávání na poklesu ceny. To může být využito i dlouhodobými investory, kteří mají nakoupené zlato, ale nechtějí ho prodat a očekávají pokles jeho ceny. V takovém případě může otevřená short pozice pokrýt ztrátu a naše zlatá dlouhodobá investice také zůstane celá.

  1. Zlato ve formě ETF

Tato forma se stává stále více populární mezi dlouhodobými investory. Již několik let jsou na trhu k dispozici ETF kopírující hodnotu zlata. Vše funguje na stejném principu jako například ETF kopírující americký index SP500. Jedná se tedy o cenné papíry držené u depozitáře, což tomuto instrumentu dává poměrně vysokou úroveň kredibility. Navíc tento trh je velmi likvidní – není tím pádem problém své ETF na zlato během okamžiku nakoupit nebo prodat.

  1. Fyzické zlato

Poslední populární způsob investování je nákup tradičního fyzického zlata. Tento způsob má hlavní výhodu v tom, že zlato můžete mít doma připravené pro apokalyptický scénář, kdy v rámci minut můžete vzít svých pár zlatých slitků či cihel a zmizet pryč. Mimo tento scénář je ale fyzické zlato poměrně problematický instrument. Rozhodně není tak likvidní jako cenné papíry, prodej nebo nákup může být tudíž zdlouhavý a s nutností fyzické schůzky. Problém je také jeho uschování, které může být doma nedostatečně zabezpečené a v případě uschování v bance je zase složité se k němu dostat v případě okamžité potřeby. Lze také investovat do zlatých mincí a jiných upomínkových předmětů, kde sázíte nejen na cenu zlata, ale i na sběratelskou či uměleckou hodnotu.

Možností investování do zlata je tedy hned několik a záleží na preferencích každého, jakou cestu zvolí. Nikde také není psáno, že je potřeba si zvolit pouze jeden způsob. Investor klidně může mít malou část doma pod postelí pro krizový případ, část ve zlatých ETF a ještě může krýt své pozice pomocí CFD v případech poklesu ceny.

Pokud chcete o tématu zjistit více, v reportu „Jak obchodovat na trhu se zlatem“ naleznete informace, jak využít technickou a fundamentální analýzu na tomto trhu, jak celý trh se zlatem funguje, kdo jsou velcí hráči v tomto sektoru a mnoho dalšího. Report je k dispozici ZDARMA zde: https://cz.xtb.com/hq-ebook-zlato 

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz