Domů » Jak dlouho trvá převod peněz a jak urychlit?

Jak dlouho trvá převod peněz a jak urychlit?

autor Radka Konečná
0 komentářů
Jak dlouho trvá převod peněz?

Znáte to, pokazí se vám pračka či lednička, nebo si chcete zrovna koupit nový notebook a na kartu potřebujete co nejrychleji převést peníze, abyste to měli z čeho zaplatit. Není možné přesně na minuty určit, jak dlouho trvá převod peněz, dáme vám však tipy, jak celý tento proces urychlit.

V článku vás seznámíme s jednotlivými možnostmi, jak peníze co nejrychleji převést a vysvětlíme, proč některé převody trvají déle než ty jiné.

💡 Tip: Přečtěte si také,  jak funguje služba cashback.

Jak dlouho trvá převod peněz?

Jak jsme již napsali výše, na otázku, jak dlouho trvá převod peněz, není jasná odpověď, která by byla aplikovatelná na všechny případy stejně. Při převodu peněz z účtu na účet rychlost záleží především na dvou faktorech: co je zrovna za den, a jestli peníze posíláte mezi účty jedné banky či více bank.

Den a čas u převodu peněz rozhodují

Ve většině případů se peníze přes víkend neodešlou. Pokud tedy zadáte převod v pátek večer, je možné, že peníze na druhý účet dojdou až v pondělí. Stejný případ jsou také státní svátky.

Výjimkou mohou být převody mezi spořícími účty a běžnými klientskými účty. Některé banky totiž klientům umožňují takto přeposílat peníze i o víkendech či státních svátcích. Informujte se proto u své banky, jaké jsou jejich stanovené podmínky.

Zároveň mají některé banky stanovený časový limit, do kdy, když stihnete odeslat platbu, se částka k příjemci dostane ještě týž den.

Převod peněz mezi bankami

Pokud peníze převádíte v rámci jedné banky, pak převod může trvat od několika málo sekund až po jeden celý den. Většinou je to ale rychlejší než posílání peněz na účet cizí banky. Avšak ani tak by převod neměl trvat déle než jeden pracovní den.

💡 Tip: Víte, co dělat, když omylem pošlete peníze na cizí účet? Přečtěte si, jak problém co nejrychleji vyřešit.

Jak urychlit převod peněz?

Nyní se podíváme na to, jaké jsou možnosti urychlení odeslání platby.

Okamžitá platba

První možností je využití takzvané okamžité platby. Tuto službu nabízejí téměř všechny banky v České republice a pro vás to znamená, že se vaše platba odešle v rámci několika sekund po dokončení platby. Nemusí vás přitom zajímat, jestli je víkend, státní svátek nebo prostě jen obyčejná středa.

Služba je často navíc zdarma, případně není zpoplatněná více než jiná běžná platba. Pokud ale dojde k nějakým technickým problémům či výpadkům, pak neexistuje žádná garance, že platba musí dojít přednostně.

V praxi vám stačí, když při samotné platbě v internetovém bankovnictví zaškrtnete, že chcete zvolit okamžitou platbu.

I tato služba má však nějaká omezení. Konkrétně je to výše platby. Každá banka má stanovená vlastní pravidla, u ČSOB můžete takto poslat například částku v maximální výši 2, 5 milionů a platbu můžete provést pouze v českých korunách, mBank má potom limit okamžité platby nastavený na 400 tisíc korun s tím, že celkový denní limit je 1 milion. Na podrobné informace se proto zeptejte u své banky.

Paypal

I u platební služby Paypal můžete využít okamžitých převodů. Výhodou je, že jsou zdarma pro platby v českých korunách v Česku a v eurech po celé Evropské unii. Částka se navíc odešle za několik sekund.

Abyste však mohli platit přes Paypal, musíte mít na něm nejprve založený účet. Jeho registrace je ale zdarma.

Převod peněz ze zahraničí

Převod peněz mezi bankovními účty v zahraničí může být trochu oříšek. Je rozhodující, jestli peníze chce posílat mezi účty v zemích Evropské unie.

Pokud ano, pak určitě využijte služby SEPA (Single Euro Payments Area), kterou najdete ve vašem internetovém bankovnictví. Jediné, co musíte znát, je kód IBAN neboli mezinárodní kód bankovního účtu. Tento kód rovněž zjistíte přes své internetové bankovnictví.

I tato služba má určité limity a tím je maximální přeposlaná částka 50 tisíc euro. Zároveň za ni často musíte platit, a to jak za odchozí, tak i za příchozí platbu. Cena se pohybuje od několika desítek korun až po zhruba dvě stě korun. Informujte se proto, jaké podmínky má konkrétně vaše banka. Přeposlání většinou trvá okolo dvou pracovních dnů.

Další možností, jak posílat peníze do zahraničí, je pomocí Wise (původně Transferwise). Tato online služba vám umožní převést peníze z jedné měny do druhé a částku potom můžete odeslat do zahraničí. Neplatíte za ni tak vysoké poplatky za transakci jako v případě běžného převodu, doba trvání je ale okolo tří pracovních dnů. Pro používání nemusíte mít účet přímo u Wise, stačí vám váš běžný bankovní účet.

Pokud chcete peníze do zahraničí odeslat okamžitě, pak je pro vás nejlepší variantou Western Union. Nevýhodou ale je, že musíte osobně dojít na přepážku, kde složíte peníze. Často musíte zaplatit vysoké poplatky a výjimkou není ani nevýhodný kurz.

💡 Tip: Víte, jak se v kalkulačce na webu banky spočítat půjčku nebo jaké půjčky jsou nejvýhodnější? Přečtěte si náš článek!

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz