Domů » Jak jednat s arogantním člověkem?

Jak jednat s arogantním člověkem?

autor Jana Kavalírová
0 komentářů
Arogantní vedoucí

Neumíte jednat s arogantním člověkem a rádi byste to změnili? Arogance ve vztahu kazí Vaše soužití s partnerem? Nebo v práci už nemůžete vystát arogantního kolegu a šéfa? V našem článku se dozvíte, jak poznáte arogantní osoby a především Vám vysvětlíme, jak s nimi jednat.

Co to je arogance?

Arogantní znamená též drzý, pyšný, domýšlivý, zpupný či namyšlený, nadutý a nadřazený. Arogantní osoba nedoceňuje a přehlíží ostatní kolegy, kamarády nebo rodinné příslušníky. Arogance ve vztahu k ostatním lidem je negativní vlastností.

Slovo arrogance pochází z jazyka francouzského, ale jeho skutečný původ musíme hledat v latinském ad-rogans. Ad-rogans vystihuje člověka, který si přisvojuje postavení, nároky či práva druhých. Slovo arogance mělo též význam v řecké mytologii. Staří Řekové věřili, že pokud člověka potká neštěstí, je zapříčiněno pýchou a arogancí projevenou k božstvu. Achilles či Odysseus musel nést neštěstí za svoje arogantní chování. Dočíst se o jejich příběhu můžete v knihách od Homéra.

Arogance ve vztahu: Jak na ní?

Má Váš partner pocit, že je jedinečný, využívá Vás i druhé k dosažení svých záměrů nebo vyžaduje velký obdiv? Myslí si, že mu všechno projde a Vy budete skákat, jak píská? Jak partnerovi říci, že tudy cesta nevede?

Existují dva scénáře. Prvním je, že jste na sobě nedali nic znát, ale v nitru Vás jeho chování štve a mrzí. Nechali jste svoji drahou polovičku, ať si s Vámi hraje nebo říká nehezké věci, které si nezasloužíte? Dost. Už nepochybujte a začněte nahlas říkat, co si myslíte. Komunikujte.

Arogantní partner či partnerka často říkají věty, které druhé raní. Vy si to nesmíte nechat pro sebe. Sdělte mu to: „Ublížil jsi mi.“ Nebo: „Není pěkné, co říkáš.“ Jenom tak mu dojde, co říká. A pokud Vám i přesto bude ubližovat, nastal čas se rozloučit.

Druhá verze je ta, že si svoje pocity nikdy nenecháte pro sebe a Vaše promluva vždy skončí hádkou. V tom případě platí jediné: Zachovejte klid, mluvte pomalu, jistě a bez velkých emocí.

Nikdy si neutvářejte domněnky, proč Váš partner řekl onu větu, zeptejte se ho. Položte mu jednu z následujících otázek a uvidíte, co Vám odpoví:

  • A proč si to myslíš?
  • Víš, jak arogantně to zní?
  • Jsi si vědom, že neexistuje jen jeden úhel pohledu?
arogance ve vztahu
Máte arogantního partnera či partnerku? Naučte se s ním komunikovat v klidu, argumentujte s jistotou a svoje názory stavte na podložených faktech.

Arogance v pracovním vztahu

Je Váš vedoucí či kolega arogantní? Určitě jste zkoušeli si s ním normálně promluvit, ale bez úspěchu. Nepřijímá žádnou diskuzi či kompromis. On má vždycky pravdu, je přesvědčený o své nadřazenosti a výjimečnosti. Co s tím?

Budujte vtahy, neničte je.

Arogance ve vztahu mezi nadřízeným a podřízeným bývá velký problém v pracovním prostředí. Komunikace s arogantním šéfem vyžaduje trpělivost a musíte udržet nervy a strach na uzdě. Nepřistupujte na jeho hru. Vytvořte si svoji vlastní.

Jak na arogantního šéfa?

Jak už jsem zmínila, zachovejte si chladnou hlavu a vše řešte v naprostém klidu. Nikdy se před arogantní osobou neponižujte nebo nesnižujte. Zároveň však nebuďte středem pozornosti, protože to by Vás začal považovat za svého konkurenta a zničil by Vás. Arogance moci je velká.

Arogantní lidé jsou rádi, když jim dáte za pravdu, pochválíte je, řeknete jim, jak jsou úžasní a skvělí. Ale všeho s mírou. Obdivujte jeho poslední projekt a snažte se, aby Vaše názory a řešení přijal za své. Tím vším si ho přikloníte na svoji stranu a můžete prosadit Vámi navrhovaná řešení či projekty, na které by jinak nikdy nepřistoupil.

Pokud to tak snadno nepůjde a diskuze povede spíše ke konfliktu, poukazujte pouze na holá fakta, podložené výzkumy významných a důležitých lidí ve Vašem oboru. Nedomnívejte se, neříkejte svůj názor, jen podložená data.

Pokud nic nepomůže, ustupte a odejděte. Ne nadarmo se říká, chytřejší ustoupí. Je jen otázkou času, kdy si Váš arogantní vedoucí pošlape svoji vlastní cestu vzhůru. Arogantním chování totiž lidé zakrývají velkou nejistotu. A jestli je Váš vedoucí psychopat, pak raději z práce odejděte úplně, život máte jen jeden.

arogantní kolega
Ještě mnohokrát za život potkáte arogantního kolegu. Naučte se mu srazit hřbínek.

Snad jste si díky našemu článku udělali jasnější obrázek o arogantní osobě a už víte, jak ji poznat. A doufám, že komunikace s arogantním člověkem pro Vás bude nyní jednodušší. Proč si ničit skvělý den arogancí druhých?

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz