Domů » Jak na výpočet splátky hypotéky?

Jak na výpočet splátky hypotéky?

autor Radka Konečná
0 komentářů
Výpočet spláky hypotéky snadno a rychle

Uvažujete nad koupí bytu či domu, ale nemáte na to našetřené dostatečné množství peněz? Na tom není nic neobvyklého. Velká část lidí tento problém řeší pomocí hypotéky. Pokud nad takovým závazkem seriózně uvažujete, je dobré se nad tím nejprve pořádně zamyslet, zjistit si více informací a také zadat své požadavky do porovnávače, abyste dostali opravdu tu nejvýhodnější hypotéku.

Z dat vyplývá, že lidé, co si řeší hypotéku po vlastní ose, mají méně výhodné podmínky a vyšší úrok než lidé, kteří si hypotéky důkladně porovnávají za pomoci moderní porovnávačů.

Na prvním místě by měl být výpočet splátky hypotéky, který budete každý měsíc platit. Zvládnete jej každý měsíc za normálních okolností ze svého platu pokrýt? Nebude vám na konci měsíce chybět na jídlo a na kroužky pro děti? V článku vám ukážeme, jak výpočet splátky hypotéky spočítat. Není to nic těžkého, stačí vám přístup k internetu, znalost pár údajů a dvě minuty vašeho času. No a nebo můžete využít již výše nastíněný porovnávač hypoték.

💡 Tip: Přečtěte si rovněž, jak snadno na výpočet úroku.

Jak na výpočet splátky hypotéky?

Nejprve si vysvětlíme, co je to hypotéka. Hypoteční úvěr je určitý druh půjčky, který se využívá především k nákupu nemovitostí. Používá se také k rekonstrukci domů, na přístavby a podobně. Pro hypoteční úvěr je typické zajištění zástavním právem. Pokud tedy nejste schopní ji každý měsíc splácet, zastavená nemovitost vám bude odebrána.

To je také hlavní rozdíl oproti klasické půjčce. Hypoteční úvěr je výhodnější a má nižší úrok právě proto, že ručíte nemovitostí a tak nemusí mít banka strach, že by o půjčenou sumu přišla. U hypotéky je také takzvaná akontace, kdy zaplatíte většinou 20 % nemovitosti z našetřených peněz. Zde se banka jistí znovu, kdy by se díky tomuto nemělo stávat, že má nemovitost nižší nebo stejnou cenu než půjčená částka.

Ať už máte v plánu si půjčit jakékoliv množství peněz, nezapomeňte, že splatit musíte nejen půjčenou částku, ale také úrok. U výpočtu splátky hypotéky se pracuje s takzvanou roční úrokovou sazbou. To je podíl úroku získaného během jednoho roku z půjčené sumy a označuje se p.a. neboli per annum.

Pro výpočet splátky hypotéky je výše roční úrokové sazby jeden ze tří hlavních údajů. Dalšími dvěma jsou celková výše vaší hypotéky a sjednaná doba splatnosti.

💡 Tip: Víte, jak snížit vaše měsíční výdaje? Nejvíce se dá ušetřit doma.

Internetová kalkulačka a porovnání hypoték

Na internetu najdete několik internetových kalkulaček, které vám měsíční splátku snadno vypočítají za vás. Vzhledem k tomu, že každá banka má trochu jiné podmínky, tyto kalkulačky nezapočítávají do celkové částky nejrůznější poplatky za správu hypotéky, její poskytnutí, odhad ceny nemovitosti, poplatky katastrálnímu úřadu či poplatek za čerpání úvěru.

Doporučujeme se na tyto poplatky před sjednáním hypotéky důkladně zamyslet, vzhledem k tomu, že se hypotéka většinou sjednává na desítky let dopředu, může i nepatrný poplatek v ceně několik desítek či stovek korun za měsíc udělat po dvaceti letech velkou sumu.

Vyzkoušet můžete například kalkulačku na stránce Kurzy.cz, kde pouze zadáte výši vaší hypotéky, roční úrokovou sazbu a plánovanou dobu splatnosti. Následně vám vyjede suma vaší měsíční splátky. Pokud například máte výši hypotéky 1 milion korun, roční úrokovou sazbu 2.20 p.a. a dobu splatnosti 10 let, kalkulačka vám spočítá, že měsíčně budete splácet 9291 korun.

Hypoteční kalkulačku nabízí klientům také jednotlivé banky. Například kalkulačka na webu Komerční banky navíc zohledňuje věk žadatele, jeho plat i naspořeno částku. U banky Moneta potom můžete rovněž přidat také pojištění schopnosti splácet. Před tím, než získáte hypotéku, tak se připravte, že banka bude zkoumat vaší schopnost splácet a vyžádá si také výpis z vašeho účtu.

💡 Tip: Než se definitivně rozhodnete pro hypotéku u určité banky, zkuste se podívat na některý z mnoha internetových srovnávačů. Do nich stačí zadat vaše požadavky a vyjede vám seznam bank, které je splňují.

Než požádáte o hypotéku

Samozřejmě, že každý by nejradši měl hypotéku splacenou co nejdříve, avšak nastavit si měsíční splátky příliš vysoké může být hodně stresující a vysilující, a to obzvlášť v případě, kdy například přijdete o práci. Některé banky svým klientům dovolují si během splácení výši splátky upravovat podle toho, jak se jim finančně zrovna daří. Ujistěte se proto důkladně ještě před podepsání, že vaše banka takové možnosti nabízí. Výhodná hypotéka by vás neměla příliš omezovat a neměli byste mít splátky nastavené příliš vysoké.

Zároveň si před sjednáním hypotéky ověřte, jak velkou sumu máte již našetřenou. Získat 100% hypotéku, tedy bez jakýchkoliv úspor, je totiž téměř nemožné. Dobré je mít našetřených alespoň 10 % základu, v ideálním případě byste ale měli mít 20 %.

💡 Tip: Víte, jak vydělávat peníze prodejem fotek ve fotobankách? Nebo si přečtěte, jak si vydělat peníze na internetu bez vkladu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz