Zdědili jste byt či dům a přemýšlíte nad jeho prodejem? Nebo jste si postavili nový dům, a s Vaším současným bydlením se chcete nadobro rozloučit? Anebo máte již prodej nemovitosti zase sebou, ale zajímá Vás, jak to probíhá v dnešní době? Pak právě pro Vás tu máme článek na téma, jak na prodej domu bez realitky.
Obsah článku
Prodej domu bez realitky nebo s ní?
Na začátku je důležité si rozmyslet, zda-li chcete prodávat Váš dům bez realitní kanceláře nebo s ní. Největší výhodou pro Vás, pokud budete dům prodávat bez realitní kanceláře je ten, že jí nemusíte platit žádnou provizi. Čímž můžete ušetřit nemalý peníz. Na druhou stranu (v případě prodeje domu bez realitky) musíte vědět, co přesně a kdy máte zařídit, abyste nepřišli o své finance, potažmo o svůj dům (a finance). Pokud jste rozhodnutí, že se vrhnete na prodej domu bez realitky, může Vám být náš článek nápomocen.
Vždy je také dobré zvážit variantu, kdy si dům či byt necháte ve svém vlastnictví a nemovitost budete pouze pronajímat. Pokud nepotřebujete finanční hotovost, tak je dobré si propočítat možnou roční návratnost a výnos z pronájmu. U nás si můžete stáhnout také neprůstřelný vzor nájemní smlouvy a předávacího protokolu.
Příprava na prodej domu
Než se pustíte do prodeje Vašeho domu, musíte si zjistit a zajistit několik věcí. Níže Vám předkládáme tipy a rady, na co byste při prodeji domu bez realitky, neměli nezapomenout,
Prodej domu
Opravdu dobře si rozmyslete, zda-li Vámi obývaný nebo získaný dům chcete prodat a jestli máte všechno okolo vyřešené. Pokud má dům více vlastníků, je nutné se s nimi dohodnout na přesných podmínkách a tím předejít pozdějším sporům.
Časový plán
Pokud v domě, který plánujete prodávat, bydlíte, je dobré si přesně promyslet, za jak dlouho budete moci dům opustit a přestěhovat se do jiného. S Vaším plánováním (a nejen s ním) by Vám mohl pomoci článek na téma life hacků.
Cena
Další zásadní otázkou pro Vás, jakožto majitele, je určit si cenu. Mohou Vám k tomu pomoci například stránky valuo.cz. Tyto stránky Vám nabídnou odhad Vašeho bytu, po zadání telefonního čísla a emailu. Pokud zvolíte cenu příliš vysokou, můžete čekat velmi dlouho, než se Vám ozve první zájemce. Vysokou cenou také odradíte potencionální zájemce o Vaši nemovitost. Naopak když naceníte svůj dům na malou částku, můžete jej prodat sice rychle, ale pod cenou. Pro ocenění svého domu můžete také využít služeb různých ověřených odhadců.
Průzkum trhu
Jak nastavit cenu, Vám může pomoci také průzkum trhu, který byste měli před samotným prodejem provést. Může Vás inspirovat v tom, jak vytvořit inzerát, jak inzerát napsat, či naopak, jak určitě ne.
Příprava domu
Není ideální celý dům před prodejem rekonstruovat. Pokud v domě nebydlíte, je vhodné před prodejem vymalovat, uklidit apod. Asi byste neměli provádět rekonstrukce kuchyně, či koupelny. Pravděpodobnost, že se trefíte do stylu budoucího majitele je opravdu minimální. V rámci možností můžete dům zatraktivnit, ale neidealizovat.
Inzerát
- Fotografie. Na samotném inzerátu velmi závisí. Nejdůležitější jsou fotografie. Určitě pořiďte co nejkvalitnější. Pokud máte možnost pořídit fotky zrcadlovkou, je to ideální. Pokud ne, snažte se fotit za denního světla, aby bylo vidět vše podstatné.
- Text. Na textu v inzerátu si dejte obzvláště záležet. Všechny informace uvádějte pravdivě. Dále vepište důležité informace. Nedílnou součástí Vaší nabídky musí být PENB (Průkaz energetické náročnosti budovy). Dnes by je měly mít všechny domy (až na některé výjimky). Pokud jej mít nebudete, uveďte do inzerátu označení “G”, tedy nejhorší kategorii. V případě neuvedení by Vám hrozila správní pokuta ve výši 100 000 korun. Důležité informace: energetické sítě, voda, kanalizace, atd.
Dokumenty
Nejlépe před samotným prodejem je dobré si připravit všechny dokumenty, které budete potřebovat. Je možné si je stáhnout a vyplnit z internetu – tuto variantu lze využít v případě, že se jedná o prodej domu bez věcných břemen a jiných záležitostí. Celkově však radíme obrátit se na radu advokáta, nebo realitního makléře. Potřebné dokumenty:
- rezervační smlouva
- smlouva o smlouvě budoucí kupní
- kupní smlouva na prodej nemovitosti
- smlouva o úschově
- návrh na vklad do Katastru nemovitostí
- předávací protokol
- apod.
Během prodeje domu
Jakmile vložíte inzerát na internet, můžete očekávat mnoho desítek telefonátů od realitních makléřů. Budou Vám často slibovat hory doly jen proto, aby získali Vaši nemovitost k prodeji. Obrňte se proto trpělivostí a dejte si na ně pozor. Nemusí se vždy jednat o seriózní makléře. Pokud je Váš dům zatížen hypotékou, ničeho se nebojte i s tím Vám můžeme poradit.
Poté co, se Vám ozvou první zájemci, je nutné v sobě najít ty nejlepší obchodní vlastnosti. Důležité je první setkání zájemců s nemovitostí. Kupující si většinou vybírají podle pocitů, které z domu mají. Později si své rozhodnutí už jen racionálně odůvodňují. Je tedy nutné být, co nejlépe připraven na všetečné dotazy.
Ve chvíli, kdy se dohodnete s potencionálními kupci, je nejlepší vyplnit rezervační smlouvu, ve které bude uveden rezervační poplatek. Ten je důležitý především pro to, aby se Vám nestalo, že Vám někdo slíbí, že si dům určitě zakoupí, ale nezaplatí ani vindru, a vy můžete čekat do nekonečna, a tím také přijít o další zájemce. Je dobré mít smlouvu ošetřenou tak, aby ani jedna strana netratila.
Poté následuje dohodnutí konečné ceny (kupující se ji snaží snížit, Vy ji naopak chcete zachovat). Ideální je, se dohodnout na kompromisní ceně, aby byly obě strany spokojeny. Celý proces pokračuje podpisem kupní smlouvy, zaplacením dohodnuté částky (ta se většinou dává do úschovy do banky, k notáři, nebo právníkovi).
Donést Návrh na vklad do Katastru nemovitostí, je Vaší povinností. Od 1.1.2020 je poplatek zvýšen z původních 1000 korun, na 2000 korun. Ode dne vkladu běží lhůta 21 dnů. Je dobré si vše ohlídat a zajistit, aby měl Katastrální úřad všechny potřebné dokumenty a informace.
Jakmile je dům přepsán na nové majitele, dochází k vyplacení částky prodávajícímu a může proběhnout předání domu. S tím je spojené podepsání předávacího protokolu o stavu elektroměru, plynoměru, vodoměru. Také většinou obsahuje informace, za jakých okolností a s jakým vybavením je dům předáván. Dobré je také se domluvit na přepsání energií.
Po prodeji domu
Když máte vše vyřízeno, uzavřeno a předáno, čekáte pouze na konečné vyúčtování energií a také je dobré si zkontrolovat, zda-li Katastrální úřad správně převedl Váš původní dům na nové majitele (toto je i v zájmu nových majitelů). Nyní si můžete peníze vydělané prodejem Vašeho domu užívat. Nebo můžete své peníze investovat. Právě investice do nemovitosti patří k těm nejstabilnějším a nejvíce výhodným.
Jaké jsou Vaše zkušenosti s prodejem domu? Napište nám je do komentářů.