Domů » Jak na založení firmy ve třech základních krocích?

Jak na založení firmy ve třech základních krocích?

autor Daniela Adamová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentář
Sledování aktuálního dění je pro podnikání důležité

Založení firmy se zkratkou s. r. o. (společnost s ručením omezeným) v Česku neustále doprovází spousta byrokracie. Vlastní společnost vás však může výrazně posunout kupředu ve vašem podnikání a zvýší vaši profesionalitu. Jak založit firmu, kde zvolit sídlo firmy nebo jak si poradit se všemi potřebnými dokumenty? Poradíme vám, jak zvolit co nejjednodušší a nejlevnější řešení.

Založení firmy krok za krokem

Pokud jste se rozhodli pro zásadní krok ve vašem podnikání a to založení vlastní společnosti, čeká vás několik náležitostí, které musíte splnit. Obrovskou výhodou společnosti s ručením omezeným (s. r. o.) je právě ono ručení omezené, které chrání váš majetek při neúspěšném podnikání, kdy musí dojít až k likvidaci společnosti. Při založení firmy se z vás, jakožto z fyzické osoby, stane osoba právnická a to i v případě, že už jste například živnostník (OSVČ) a chcete své podnikání posunout na vyšší úroveň.

Založit firmu můžete v jakémkoliv odvětví, záleží jen na vás v čem chcete podnikat.

Založit firmu můžete jako jednotlivec, k čemuž slouží dokument zvaný zakladatelská listina. Pokud bude společníků ve firmě více, jedná se o sepsání společenské smlouvy. V případě, že do zakládání s. r. o. jdete společně s někým dalším , měli byste být přesvědčeni o tom, že druhému člověku důvěřujete a všichni víte, do čeho jdete. Proberte společně všechny scénáře, které mohou nastat a domluvte se již předběžně na jejich řešení.

Co všechno je nutné udělat pro založení s. r. o. a jak postupovat? Pojďme se podívat na přehledný návod, který vám ušetří mnoho času i peněz.

1. krok: Každá firma musí mít své sídlo

Bez sídla firmy se neobejdete. Sídlo je nutné uvést do notářského zápisu, smlouvy mezi společníky a dalších dokumentů, bez kterých vaše firma nebude platná. Často se také uvádí jako kontakt, korespondenční adresa nebo do razítka společnosti.

Ne vždy je nutné nebo vhodné uvést jako sídlo firmy adresu vašeho trvalého bydliště. Zvlášť pokud zároveň nejste vlastníkem budovy, kterou máte uvedenou jako trvalé bydliště. Majitel budovy (například váš příbuzný) nemusí souhlasit s umístěním sídla firmy právě zde, v případě nájmu pak musíte doložit nájemní smlouvu. Nevýhodou také může být přestěhování se, kdy musíte řešit kromě klasických záležitostí s novým bydlením také přemístění sídla firmy (a platit poplatek za změnu).

Ideálním řešením pro všechny tyto situace je virtuální sídlo firmy. Díky němu si můžete ušetřit starosti, zda bude vaše sídlo společnosti trvalé, důvěryhodné a zároveň máte jistotu, že o něj bude dobře postaráno. To se týká především korespondence, která vám na adresu bude chodit. Vaše virtuální sídlo by mělo nabízet rychlý, pravidelný a kvalitní servis, například pomocí skenování pošty apod.

Práce vás musí především bavit a sledování novinek v oboru je na denním pořádku.

2. krok: Samotné založení firmy

K založení s. r. o. je nutné doložit několik dokumentů, v případě několika společníků je vhodné doložit čestná prohlášení, která upřesňují představy všech společníků tak, aby bylo jasné, že jsou všichni seznámení se vším. Někdy je také vhodné doložit podpisové vzory, aby nemohlo dojít ke zfalšování podpisů. Jednatel společnosti musí také doložit čistý trestní rejstřík.

Pokud si chcete ušetřit mnoho starostí s vyřizováním všech dokumentů, právnickým servisem apod., můžete si založit firmu online. Díky odborníkům, kteří vám pomohou s celým procesem a kteří znají dopodrobna příslušné zákony, se vám nemůže stát, že šlápnete vedle.

Rozmyslete si, jakou výši vkladu chcete zvolit. Každá firma při jejím založení musí zaplatit základní kapitál firmy. Dříve byl nejmenší možný vklad 2OO OOO Kč. Nyní je minimální vklad stanoven pouze na 1 Kč. Uvádí se však, že z psychologického hlediska dobře působí, pokud vklad stále začíná číslem 2 a to díky tomu, že všichni mají ještě v živé paměti, že by vklad měl činit dvě stě tisíc korun a více. Důležité je také vědět zda chcete být plátci DPH, či nikoliv.

3. krok: Návštěva notáře

I přesto, že se o žádné dokumenty nebudete muset starat, čeká vás ještě jeden nutný krok k založení vaší vysněné společnosti. Tím je návštěva notáře (popřípadě jakékoliv pobočky CzechPointu) pro ověření podpisů na smlouvách a dalších listinách. Bez tohoto kroku se v Česku neobejdete.

Poté již můžete vyrazit s dokumenty do banky a založit si svůj firemní účet. Banka vyžaduje originál společenské či zakladatelské listiny a následně u ní můžete složit vybraný vklad. O této činnosti vám pak banka vydá potvrzení.

Chcete vydělávat více? Zkuste podnikat.
Chcete vydělávat více? Zkuste podnikat.

A co když to nevyjde?

Bohužel se občas stane, že firma není výdělečná. Konkurence je vysoká a uplatnit se na trhu nemusí vždy vyjít. Co dělat v případě, že už nevíte kudy kam a je vám jasné, že vaše vize nevyjde? V tomto případě je nutné podstoupit likvidaci firmy. Toto téma je jistě velmi choulostivé, možná až bolestivé, a proto je dobré tuto záležitost vyřídit co nejvíce citlivě a diskrétně.

Založení s. r. o. není každodenní záležitostí, a proto je nutné dobře si rozmyslet v čem chcete podnikat, zda vyplníte díru na trhu nebo se chcete stát lídrem a podobně. Na druhou stranu bez menšího risku ještě nikdy nikdo nic nedokázal a ne nadarmo se přece říká, risk je zisk. Nebojte se uskutečnit své sny, vše si důkladně rozmyslete a věřte svým schopnostem.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz