Domů » Práce z domova: je to risk nebo zisk?

Práce z domova: je to risk nebo zisk?

autor Patrik Pilous
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů

Pokud by se před vámi objevila možnost pracovat z domova, sáhli byste po ní všemi deseti a bez jakéhokoli rozmýšlení, nebo byste naopak váhali, zda je to dobrý nápad? Názory na práci z domova se hodně liší a rozdělují lidi na dva tábory.

Zatímco první skupina lidí na tzv. home office pěje jen samou chválu a podle nich neexistuje nic lepšího, druhá skupinka má naprosto opačný názor zahrnující všechny možné stinné stránky. Takže jak to tedy je?

Spousta z nás chodí do práce ve velmi brzkých ranních hodinách. Budík nás budí mnohdy ještě za tmy, v práci jsme nuceni trávit celou pracovní dobu na jednom místě, cestou do zaměstnání často trčíme v nějaké dopravní zácpě, a i když máme konečně padla, ještě nás čeká zdlouhavá cesta domů. Přichází na řadu osobní povinnosti, do postele se dostáváme pozdě večer a druhý den vše začíná nanovo. Je vám tento popis povědomý?

Práce z domova – aneb mince, co má dvě strany

A teď si představte úplně opačný případ, kdy nemusíte vstávat s úderem čtvrté hodiny ranní. Nikdo se na vás nedívá skrze prsty, když si uděláte třetí kafe a u toho se projdete po místnosti. Netrávíte dlouhé minuty v dopravní zácpě a jakmile máte v práci padla, nečeká vás složitá cesta domů, kterou často využijete ještě k tomu, abyste zajeli na poštu, nakoupit nebo pro děti do školy. Jak se vám to líbí? Přesně tohle vám totiž nabízí práce z domova.

Výhody práce z domova

Dostatečně jsme vás navnadili a chcete vědět více o práci z domova? Pak pozorně čtěte! Společně si teď představíme výhody home office a jeho úspěchu. První výhoda je ale směřuje všem zaměstnavatelům. Když máte zaměstnance pracující z domova, tak ušetříte nemalé finance za pracovní prostory, vytápění či benefity spojené s pracovištěm jako je káva atd.

Žádné vstávání

Pokud máte možnost pracovat z domova, najednou nemusíte vstávat s prvním kohoutím kokrháním nebo tehdy, kdy hodiny na budíku odbijí brzkou ranní hodinu. Vstáváte podle toho, jak se vám chce. Máte totiž na paměti, že když si o hodinku přispíte, budete muset pracovat o hodinu déle. Ale za tu hodinu spánku to stojí, že?

Ušetříte peníze

Další výhodou práce z domova je fakt, že si polepšíte i po finanční stránce. A teď nemáme na mysli, že budete za svou práci lépe placeni. Myslíme tím skutečnost, že když nebudete muset za prací dojíždět – ať už vlastním autem nebo hromadnou dopravouušetříte pěkné peníze. V dnešní době to mohou být klidně i tisíce měsícně. Mimo peněz za dopravu můžete ušetřit také za jídlo, které si můžete uvařit doma, a další náklady.

Na nikoho se neohlížíte

Práce z domova je také vhodná pro introverty, kteří se nechtějí trávit čas klábosením a raději si zalezou k počítači a užívají si klid či poslech muziky.

Již jsme se v dnešním článku jednou zmínili o tom, že když si chcete dát v práci druhou nebo třetí kávu, mohou na vás kolegové koukat skrze prsty, že se jednoduše chcete vyvléknout z práce. To samé platí i v případě, kdy vás třeba bolí záda a vy se potřebujete protáhnout a vstát ze židle.

Když pracujete z domova, nemusíte se na nikoho ohlížet, můžete si dát, kolik šálků kávy chcete, a když se chcete protáhnout, nemusíte se bát, že vás někdo pomluví, že jste nemakačenko.

Tip: Pokud se vám všechny tyto výhody líbí, přečtěte si, jak se připravit na pohovor, abyste získali práci, která toto všechno umožňuje.

Nevýhody práce z domova

Ale jak již bylo naznačeno, každá mince má dvě strany a není nic, co by mělo pouze samá pozitiva. Samozřejmě i práce z domova má své nevýhody a úskalí.

Musíte mít silnou sebedisciplínu

Když pracujete z domova, tak záleží zcela na vás, jak si pracovní den i týden rozvrhnete. Je to naprostá svoboda a záleží jenom na vás, kdy chcete vstávat, zda si chcete odpoledne zacvičit, anebo kolik přestávek si chcete během dne udělat. Jenomže to snadno sklouzne k tomu, že den končí a vy ještě nemáte všechno, co jste chtěli. Stačí to udělat zítra, že? Ale co když to je stejný příběh?

Silná sebedisciplína není vlastní všem a efektivita může při práci z domova hodně klesnout. Najednou je tu deadline a vy se zdaleka ještě neblížíte k tomu správnému výsledku. Nakonec to může být více stresující, než muset chodit do kanceláře a tam si skutečně těch osm hodin odkroutit.

Potřeba soustředit se

Někdo se hůř soustředí v kanceláři, kde na něj kolegové mohou v jednom kuse mluvit anebo po něm něco chtít, jiní to mají horší se soustředěním doma. Je potřeba něco uklidit? Vyprat prádlo? Uvařit na večer? Anebo i něco tak jednoduchého jako e-mail či facebook, který můžete kontrolovat jak často a jak dlouho chcete. Pro některé lidi se pak soustředění se na práci doma stává téměř nemožné. A co pak teprve, když jsou děti nemocné a zůstanou doma místo toho, aby šli do práce.

Tip: Pokud vám to zní povědomě, přečtěte si tipy, jak se lépe soustředit.

Stále stejné prostředí

Ačkoliv se může stát, že chodit z domova do kanceláře a zpět není příliš velká změna, tak ve chvíli, kdy začnete chodit z ložnice do pracovny anebo ještě hůře z postele ke stolu, začne se vám možná i stýskat, že jste kdysi museli vyrazit ze dveří ve do světa. Předtím než se vrhnete do práce z domova, určitě zvažte, zda patříte mezi lidi, kteří zvládnou vyskytovat se většinu dne stále na stejném místě.

Nedostatek společenského kontaktu

Štvou vás vaši kolegové a přejete si, aby vám dali občas pokoj? Pak práce z domova zní idylicky. Jenomže po nějaké době se může stát, že vám tito otravní kolegové začnou chybět. Pokud kromě práce nemáte žádný jiný důvod, proč vyrazit někam mezi lidi, snadno se vám může stát, že jediným kontaktem se světem živých lidí pro vás bude váš partner, který se večer vrátí domů.

Všechny vyjmenované věci jsou výhody nebo nevýhody podle toho, kdo jste a co máte rádi. To co je pro někoho radost, jiným může připadat nesnenesitelné. Co vy? Vybrali byste si práci z domova?

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz