Domů » Práce z domova: je to risk nebo zisk?

Práce z domova: je to risk nebo zisk?

od Patrik Pilous
Publikováno Aktualizováno

Pokud by se před vámi objevila možnost pracovat z domova, sáhli byste po ní všemi deseti a bez jakéhokoli rozmýšlení, nebo byste naopak váhali, zda je to dobrý nápad? Názory na práci z domova se hodně liší a rozdělují lidi na dva tábory.

Zatímco první skupina lidí na tzv. home office pěje jen samou chválu a podle nich neexistuje nic lepšího, druhá skupinka má naprosto opačný názor zahrnující všechny možné stinné stránky. Takže jak to tedy je? Spousta z nás chodí do práce ve velmi brzkých ranních hodinách.

Budík nás budí mnohdy ještě za tmy, v práci jsme nuceni trávit celou pracovní dobu na jednom místě, cestou do zaměstnání často trčíme v nějaké dopravní zácpě, a i když máme konečně padla, ještě nás čeká zdlouhavá cesta domů. Přichází na řadu osobní povinnosti, do postele se dostáváme pozdě večer a druhý den vše začíná nanovo. Je vám tento popis povědomý?

Práce z domova – aneb mince, co má dvě strany

A teď si představte úplně opačný případ, kdy nemusíte vstávat s úderem čtvrté hodiny ranní, nikdo se na vás nedívá skrze prsty, když si uděláte třetí kafe a u toho se projdete po místnosti, netrávíte dlouhé minuty v dopravní zácpě a jakmile máte v práci padla, nečeká vás složitá cesta domů, kterou často využíváme k tomu, abychom zajeli na poštu, nakoupit nebo pro děti do školy. Jak se vám to líbí? Přesně tohle vám totiž nabízí práce z domova.

Výhody práce z domova

Dostatečně jsme vás navnadili a chcete vědět více o práci z domova? Pak pozorně čtěte! Společně si teď představíme výhody home office a jeho úspěchu. První výhoda je ale směřuje všem zaměstnavatelům. Když máte zaměstnance pracující z domova, tak ušetříte nemalé finance za pracovní prostory, vytápění či benefity spojené s pracovištěm jako je káva atd.

Žádné vstávání

Pokud máte možnost pracovat z domova, najednou nemusíte vstávat s prvním kohoutím kokrháním nebo tehdy, kdy hodiny na budíku odbijí brzkou ranní hodinu. Vstáváte podle toho, jak se vám chce. Máte totiž na paměti, že když si o hodinku přispíte, budete muset pracovat o hodinu déle. Ale za tu hodinu spánku to stojí, že?

Ušetříte peníze

Další výhodou práce z domova je fakt, že si polepšíte i po finanční stránce. A teď nemáme na mysli, že budete za svou práci lépe placeni. Myslíme tím skutečnost, že když nebudete muset za prací dojíždět – ať už vlastním autem nebo hromadnou dopravouušetříte pěkné peníze. Jasně, nebudou to tisíce měsíčně, ale i každá stovka navíc se hodí, nemáme pravdu? Mimo peněz za dopravu můžete ušetřit také za jídlo a další náklady.

Na nikoho se neohlížíte

Práce z domova je také vhodná pro introverty, kteří se nemusejí zbytečně vybavovat s kolegy a raději si zalezou k počítači a užívají si klid či poslech muziky.

Již jsme se v dnešním článku jednou zmínili o tom, že když si chcete dát v práci druhou nebo třetí kávu, mohou na vás kolegové koukat skrze prsty, že se jednoduše chcete vyvléknout z práce. To samé platí i v případě, kdy vás třeba bolí záda a vy se potřebujete protáhnout a vstát ze židle.

A víte co? Když pracujete z domova, nemusíte se na nikoho ohlížet, můžete si dát, kolik šálků kávy chcete, a když se chcete protáhnout, nemusíte se bát, že vás za rohem někdo pomluví, že jste nemakačenko. Práce z domova vyhovuje určitým typům lidí a nejlepší je, když si práci z domova vyzkoušíte na vlastní kůži.

Jedni lidé jsou efektivnější v openspacu a jiní zase v klidu domova, kdy ušetří čas díky tomu, že se nemusí dopravovat z práce, do práce a nemusí zbytečně mluvit s kolegy.

Články, které stojí za přečtení: