Umět valorizovat své finance je důležitá dovednost. Abyste mohli zhodnotit peníze, musíte především vědět, kam je uložit. Podívejte se na základy finanční gramotnosti, ať víte, jak uchovat hodnotu peněz.
Obsah článku
Proč by měli lidé vědět, jak zhodnotit peníze?
Finance jsou pomíjivé. V průběhu času mění svou hodnotu. Proto by lidé měli mít přehled o možnostech, jak před inflací peníze ochránit.
Aktiva, která si při růstu cenové hladiny vedou nejlépe, jsou ta, která přinesou více hotovosti nebo zvýší svou hodnotu s rostoucí inflací. Příkladem je pronájem nemovitosti podléhající pravidelnému zvyšování nájemného nebo sazby účtované za energie vázané na růst cenové hladiny.
Jak zhodnotit peníze?
Existuje několik možností, jak zachovat hodnotu financí. My se na ně podíváme „letem světem“, ale pokud to s investováním myslíte vážně a chcete dosáhnout zaručeného úspěchu, bude třeba prostudovat to trochu více zblízka.
1. Investujte do akcií
Kdo na burze obchoduje s cennými papíry, může si koupit akcii nějaké firmy, což je podíl ze zisku podniku neboli dividenda. Pro začátek se vyplatí přečíst si knihu Stát se investorem s podtitulem Jak ovládnout tvůrčí magii akciového trhu, kde autor vše vysvětluje.
💡 Tip: Zajímají vás nejlepší investiční platformy? V tom případě si přečtěte naše srovnání.
2. Investujte do zlata
Nakupte zlaté cihličky. Můžete jít i do jiných cenných kovů (například stříbra). Podle rozsahu vašeho investičního slitku, počtu mincí či cihliček zlato uchovávejte doma (menší zásoba kovu), v bezpečnostních schánkách bank či v nebankovních trezorech za nějaký ten roční poplatek. Pokud investujete několik milionů korun, lze si někdy zlato uložit ve skladu u prodejce.
💡 Tip: Pokud zlato nechcete nikde ukládat, zkuste CFD obchodování, ETF nebo opce, kdy nemusíte řešit žádné přebírání, skladování a posílání.
3. Investujte do bydlení
Peníze utrácejte za stavební materiál a vybavení. Nemusíte nakupovat nic abstraktního, jako je tomu u cenných papírů, ale rovnou své finance použijte na rekonstrukci domu či bytu. Zpravidla se hodnota bytu zvýší a v případě prodeje či pronájmu na této investici vyděláte.
4. Kupujte pozemky
Pokud se stanete vlastníkem nějaké stavební, zemědělské potažmo vodní plochy, může vám to vynést také nějaké ty koruny. Co takhle koupit si hotel u řeky? Za kotvení lodí na vašem pozemku lze shrábnout pěkný kapitál. Staňte se podnikatelem a zaměstnávejte tam kuchaře, číšníky, pokojské a další lidi. Na vodě mějte také benzinku pro tankování lodí, jež u vás budou kotvit. Pořádejte pro hosty akce, závody na jachtách a podobné aktivity. Vybavte svou provozovnu posilovnou a její okolí samozřejmě sportovním hřištěm. Investované peníze se vám pak vrátí v mnohem větší míře.
Můžete si zřídit také parkoviště pro osobní auta a vybírat poplatky. Ve městě nebo u vašeho hotelu využití určitě mít bude. Zhodnotit peníze lze i zřízením parkoviště pro kamiony.
Pole můžete pronajímat zemědělcům a mít z toho měsíční příliv peněz. Další možností je udělat si tam záhony a na nich pěstovat zeleninu. Kdo by nechtěl mít vlastní suroviny bez chemie a s velkou dávkou vitamínů? Bydlíte-li ve městě, můžete si koupit zahrádku a tam se věnovat pěstitelství. Krásné voňavé květiny a něco dobrého do žaludku jistě rádi přivítáte. Peníze takto utracené přinesou něco pozitivního a prospěšného.
5. Kryptoměny pro odvážné
Bitcoin a kryptoměny jsou v poslední době velice často diskutované a z finančního hlediska zajímavé, protože nabízejí možnosti velkých výdělků, stejně tak jako velkých ztrát. Svou podstatou se jedná o deflační měny, nicméně místo rizika inflace jde o značně volatilní aktiva, a nemusí tedy být pro každého.
6. Pozor na spořicí účty či stavební spoření
Stavební spoření má tu výhodu, že je podporované státem, tudíž vám tam od něho budou pravidelně přibývat nějaké peníze. Pokud banku zásobujete svými penězi, ona vás na oplátku odměňuje úrokovými procenty.
Vždy si ovšem dejte pozor, aby úroky a příspěvky byly vyšší, než je inflace. V opačném případě se těmto penězům povede jen o trochu méně špatně, než vašim aktivům na běžném účtu.
💡 Tip: Spořte v každém věku! Jak na to, se dozvíte v našem článku.
Investujte do toho, čemu rozumíte
Nechejte si vše důkladně vysvětlit od odborníka či známého, jenž se v této problematice dobře orientuje. Půjčte si v knihovně knihy o investování a čtěte internetové články o tom, jak úspěšně zhodnotit své peníze.
💡 Tip: Chcete další osvědčené rady, jak zhodnotit peníze? Žádný problém. V článku Jak lépe hospodařit s penězi? jsou další nápady.