Domů » Jak si vytvořit bydlení ve francouzském stylu?

Jak si vytvořit bydlení ve francouzském stylu?

autor Tereza Gödrichová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
stylové bydlení bílá

Francouzský styl interiéru vyzařuje stejnou rafinovanovanost jako nenucenost. Ale i ten nejjednodušší pařížský vzhled je těžké napodobit a často vyžaduje spoustu pečlivě vybraných designových prvků. 

Pokud chcete svůj domov proměnit v neuvěřitelně elegantní prostor inspirovaný Francií, měli byste se řídit dvěma pravidly – nebojte se míchat styly a nepřehánějte to. Koukněte se na tyto tipy, které vám pomohou dosáhnout vašich vytoužených cílů, ať už je začleníte do svého domova, nebo je použijete jako inspiraci.

Jak přidat francouzský styl do vašeho domova?

Nadčasová elegance a zároveň neformální dojem. Francouzi zvládají mísit staré s novým, vysoké s nízkým a zděděné starožitnosti od svých rodičů a prarodičů s ultramoderními prvky, aby vytvořili ten dokonalý domov. 

Vkus romantické Francie přinese do vašeho interiéru elegantní a příjemnou atmosféru s důrazem na komfort a neodolatelný šarm. Vytvořte si vlastní designovou hru podle těchto pár jednoduchých způsobů, které vám vykouzlí dokonalý francouzský styl bydlení bez větší námahy.

domov
Útulný domov plný osobitosti dýchá francouzskou romantikou

1. Zakomponujte rodinné starožitnosti

Francouzi si cení rodinných památek a kousků, které nejsou nedotčené. Radost jim udělá například potřísněné kožené křeslo a nevadí jim ani křivá dřevěná podlaha. Výsledek pak vykouzlí prostor, který působí spíše zabydleně a „domácky“ než povrchně a bezchybně.

Začleňte do svého interiéru různé věci z rodinné sbírky. Ať už se jedná o sbírku porcelánového nádobí nebo dřevěných sošek, zapojte tyto kousky do své osobní estetiky a vytvořte tak ve svém domově nostalgickou atmosféru.

2. Přidejte dotek vintage

Pokud jste nezdědili žádné dědictví, hledejte vintage nebo starožitné kousky pro svůj prostor jinde. Přidejte starožitný koberec do obývacího pokoje nebo staré obrazy ve zlatém rámování. Dobrou volbou jsou i různé plakáty v kombinaci rustikálních a elegantních rámů pro eklektický design.

Navštivte bleší trhy či místní bazary a second handy. Určitě tam najdete nějaké pěkné vintage kousky, které vás nadchnou a váš osobitý francouzský styl vyšperkují do dokonalosti.

3. Zvládněte časový mix

Jak již bylo řečeno, Francouzi rádi kombinují vintage a moderní nábytek. Francouzský styl se neštítí umístit moderní židli vedle komody z 18. století nebo stylizovat ultramoderní osvětlení na zdobené pozadí. Jde o to správné dynamické napětí, které existuje mezi různými obdobími a styly.

Pokud si nejste jisti, kde začít s mícháním stylů, popřemýšlejte nad tím, co byste u sebe doma chtěli mít. Jestli například plánujete začlenit luxusní vintage pohovku, naplánujte kolem ní jako ústředního bodu modernější dekorace. 

A jeden ze způsobů, jak udržet vše skvěle pohromadě a nepřeplácaně, představuje opakování několika klíčových barev v celém domě, aby byl zachován ten správný a jednotný proud.

💡 Tip: Víte, jaké jsou ty největší rozdíly mezi bydlením na venkově a ve městě? Tento článek vám to prozradí.

4. Buďte odvážní

Francouzský styl se řídí tím, že dokonalost neexistuje. Proto kombinujte různé styly a rozhodujte se odvážně. Nedělejte si příliš velké starosti s tím, jak k sobě jednotlivé kousky budou pasovat. Pokud se vám každý kousek opravdu líbí, najděte svůj vlastní styl klidně metodou pokusů a omylů.

Pamatujte, že Francouzi si potrpí na svůj osobitou přirozenost a neformálnost, která ovšem působí velmi vkusně. Vytvořte tedy prostor podle své vlastní fantazie, který ve vás vyvolá pocit uvolněnosti a pohodlnosti a zároveň bude odrážet váš osobní vkus a styl života.

5. Zaměřte se na architektonické prvky

Architektonické detaily, které evokují minulost, snadno dodají místnosti trochu francouzské chuti. Někteří z vás mají to štěstí, že žijí v krásných, starých domech, takže tento bod jde jednodušeji – dřevěné trámy, vysoké stropy, to vše evokuje francouzský styl.

Přijměte prvky, které již u vás doma existují, a pracujte s nimi – ne proti nim. Ať už se jedná například o opotřebované podlahy z tvrdého dřeva, použijte tyto detaily k celkovému designu prostoru.

6. Zapojte zlaté akcenty

Spousta zlatých prvků vytvoří ten pravý francouzský styl snad v každém interiéru. Tyto doplňky a detaily vyvolávají pocit luxusu a elegance a dodávají domovu teplo a sofistikovaný vzhled.

Nic nepůsobí francouzštěji než dekorativní zlaté zrcadlo, díky kterému navíc prostor vypadá otevřeněji. Skvělá jsou třeba i taková zlatě zdobená osvětlení, různé zlaté svícny a svíčky či bytové doplňky, jako vázy, podnosy nebo sošky.

zlaté svíčky
Zlaté akcenty, jako například svíčky, vykouzlí útulný francouzský styl

7. Vneste květiny

Možná nejjednodušší způsob, jak přidat francouzský styl do vašeho domova? Vystavte nádherné květiny, které vdechnou ten pravý život romantické Francie. 

Ať už jde o ležérně naaranžovanou čerstvou nebo sušenou divokou kytici, rozmístění květin po celém prostoru vašeho domova značí klasický francouzský styl. Umístěte květiny vedle svého zlaceného zrcadla, na jídelní stůl nebo do obývacího pokoje. 

Pro vyvážený vzhled se nebojte zahrnout rostliny různých výšek a provedení, které působí jako středobod místnosti, nebo se rozhodněte pro menší vázy nastylizované po celém domě.

8. Přírodní materiály

Chcete-li napodobit rustikální francouzský styl ukazující vzhled zdejší venkovské výzdoby modernějším způsobem, zvolte přírodní materiály. Dřevo, mramor, sklo či železo přispívají k eleganci a luxusní atmosféře Francie.

Například takový jutový koberec v obývacím pokoji, čalouněné křeslo s moderní látkou přinášejí do interiéru nostalgii, šarm a pohodlí. Vybírejte kvalitní materiály, které spolu harmonizují a vytvářejí vyvážený a příjemný interiér.

9. Vyberte si klasickou paletu barev

Francouzský styl obvykle zahrnuje jemné a neutrální barvy, které přinášejí do domova špetku elegance, klidu a harmonie. Francouzi přizpůsobují tradiční barevnou paletu současnému vkusu a rádi se inspirují přírodou.

Skvěle působí různé zemité tóny nebo pastelové barvy. Ve vašem domě by se mohlo objevovat zbarvení do bíla, béžova a světlejší šedé, bledě modré či šalvějově zelené. Tyto barvy přispívají k pocitu světla a prostornosti.

10. Pověste měděné nádobí

Měděné nádobí představuje ikonický prvek francouzského stylu bydlení, který přináší do kuchyně nejen funkčnost, ale i šarm a eleganci. Bílé stěny obohacené o pověšené měděné nádobí působí dokonale francouzsky. Odtud jde cítit vůně delikates Francie.

Pokud tedy chcete své kuchyni dodat typicky francouzskou atmosféru, zavěste nějaké měděné hrnce, ať jdou hezky vidět na první pohled. Často je lze najít z druhé ruky za slušné peníze, jen si možná budete muset dát tu práci, abyste je vyleštili.

květiny a Eiffelova věž
Květiny a romantické prvky nesmí chybět ve francouzském domově

Francouzský styl bydlení je především o ležérní eleganci bez námahy, a přitom působí jako pečlivě upravená. Z interiérů v tomto designu vyzařuje rezervovanost, hluboká osobitost a plná směs různých stylů časových linií. Musí především sedět vám samotným a hlavně vy se v takovém domově máte cítit dobře a útulně.

Nemusíte bydlet na zámku z 18. století nebo ve velkém statku na provensálském venkově, abyste si mohli užít tento krásný pocit ve svém vlastním domě. Stačí zapojit těchto pár prvků a dokonalý francouzský styl máte hravě u sebe doma.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz