Domů » Cyklus ženy: Proč pečovat o ženské zdraví?

Cyklus ženy: Proč pečovat o ženské zdraví?

autor Tereza Gödrichová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
usměvavá žena na posteli nejlepší milostná předehra

Zdravý cyklus ženy je naprosto zásadní zdravotní aspekt každé dámy. Bohužel, dnešní společnost tlačí spíše k naprostému opaku. Zvyšuje se tlak na výkon, jídelní restrikce, příliš intenzivní cvičení, být ve všem dokonalá, vystavování se přemíře stresu – to vše působí velmi nepříznivě na ženské (i mužské) zdraví. 

Přirozený cyklus přináší obrovské výhody ve všech oblastech života (osobní, kariérní i zdravotní). Pokud se ženy začnou více zajímat o svou cykličnost a dbát na její správné fungováni, nejenže pochopí své výkyvy nálad, ale budou schopny maximalizovat svou produktivitu i kreativitu.

Mnoho žen sleduje svůj cyklus jen z toho důvodu, aby věděly, kdy přijde zase ta obávána a nepříjemná menstruace. To jim pomůže vyhnout se nečekanému překvapení, ať už na spodním prádle, nebo v opačném případě – krev stále nikde. Existuje však hned několik dalších výhod, kterých lze využít, když žena sleduje a pochopí svůj cyklus.

Znalost svého cyklu může poskytnout klíčové poznatky o celkovém zdraví a pohodě. Žena zjistí, kdy ovuluje, porozumí kolísání sexuální touhy nebo identifikuje, kdy může být něco v jejím těle špatně. Sledování svého cyklu tak lze začlenit mezi přínosné návyky v dámském životě.

Proč je zdravý cyklus ženy důležitý?

Věnování pozornosti svému cyklu pomůže zjistit, zda se ženy nachází v hormonální rovnováze. Celý cyklus totiž řídí hormony, takže když něco není v pořádku, chyba je někde v nich. Pokud však probíhá bez problému, tak mimo jiné prospívá i kostem, štítné žláze a celkovému metabolickému zdraví ženy. 

Porozuměním svého těla si ženy můžou zlepšit všechny aspekty svého života. Například poznají své nejlepší dny pro sexuální vzrušení a požitek, dokonce budou vědět, kdy využít zvýšené své energie pro cvičení a v kterém období se naopak raději věnovat odpočinku. Cyklus ženy představuje klíčový nástroj pro pochopení sebe sama, svého zdraví i zvýšení celkové produktivity v životě.

Každá žena má jedinečný cyklus pro svou fyziologii, a proto by si všechny dámy měly najít čas a zjistit, jestli funguje správně a zdravě. Pak mohou využít všech jeho výhod. V případě cyklu regulovaného pomocí antikoncepce či jiných hormonálních medikamentů v těle ženy působí hormony nepřirozeně. To znamená, že nepocítí výhody, které jim zdravý cyklus může přinést.

jak vyčistit kávovar žena
Na cyklus ženy je třeba dbát a pečovat o něj

Jak vypadá zdravý cyklus?

Už víte, že cyklus vypovídá o celkovém zdraví ženy. Bohužel, mnoho dám si tento fakt neuvědomuje. Ovšem pomocí toho, jakým způsobem jejich cyklus funguje či ne, s nimi komunikuje jejich tělo a snaží se tak dát najevo, když není něco v pořádku. Poté by se ženy měly zamyslet a třeba v určité oblasti zmírnit. Jak by měl tedy vypadat zdravý cyklus?

Správná délka cyklus

V učebnicích se dočtete, že normální cyklus u dospělé ženy probíhá v délce 28 dní s menstruací v rozmezí 3 až 5 dní. Ovšem velmi málo žen má přesně takto dlouhý cyklus, a proto se za normální považuje rozmezí 21–35 dní s menstruací probíhající od 3 až 7 dní

Kolísání délky cyklů způsobují zejména hormonální změny (jedná se o hormony estrogen, progesteron a testosteron) a načasování ovulace, a ty ovlivňuje celkový životní styl ženy (strava, spánek, změny hmotnosti, pohyb, stres atd.). 

Pro zjištění délky svého cyklu se počítají všechny dny mezi začátkem poslední menstruace a následujícím krvácením. Je normální, že se váš cyklus měsíc od měsíce mírně liší, ale neměl by být až příliš krátký, nebo naopak enormně dlouhý. Sledování cyklu vám mohou usnadnit i různé  aplikace určené pro tyto účely.

Pozor, i když ženě pravidelně každý měsíc přichází menstruace, ještě to nemusí hned znamenat také celkově zdravý cyklus. Zásadní bod představuje probíhající ovulace, protože jen díky ní se dá cyklus ženy považovat za prospěšný a přirozený. 

Bezbolestná menstruace

Opravdu je to tak, zdravý cyklus by měl probíhat maximálně s nepatrným pobolíváním před nebo během menstruace. Mírný pocit nepohodlí a nafouknutí v podbřišku se považuje za normální jev, ale pokud přichází velké bolestivé křeče, tělo tímto způsobem říká, že něco úplně v pořádku.

Při zdravě probíhajícím cyklu by menstruace ženu neměla v ničem šíleně omezovat. Může způsobit akorát větší únavu kvůli hormonům a větší uzavřenost do sebe. Jinak by měla vše v pořádku zvládat a ne se doma jen svíjet v křečích a jiných velkých bolestech.

Na menstruační bolesti může blahodárně působit správný pohyb a cvičení. Ženy, zkuste do své každodenní rutiny začlenit alespoň dostatek běžné aktivity, které přinesou benefity do celkového zdravotního stavu. Vždy je lepší být přirozeně aktivní, než celý den jen proležet či prosedět.

Krvácení přichází pouze jednou za měsíc

Menstruace ideálně trvá v rozmezí 3 až 7 dní a v žádné jiné fázi cyklu by nemělo docházet k většímu krvácení. Špinění mimo menstruační období může naznačovat nízký progesteron, nedostatek železa či další vnitřní nerovnováhu.

Také pokud dochází k prodlouženému nebo velmi silnému (naplnění tamponu, kalíšku nebo vložky za méně než 2 hodiny), či naopak opravdu slabému krvácení (pouze 1–2 dny nebo minimální potřeba vyměnit menstruační pomůcku), není v těle něco úplně v pořádku.

Krev má správnou barvu a strukturu

I na takových detailech jako je barva a konzistence menstruační krve záleží. Správně by měla být zbarvená do rudé červené a bez přítomnosti sraženin. Tmavá, fialová nebo hnědá krev a velké množství cucků (občasná sraženina nevadí) svědčí o špatném prokrvení dělohy. Stagnace krve v děloze způsobuje bolest a může vést k dalším komplikacím.

Mírné příznaky PMS

Jestli příchod a průběh menstruace probíhá bez toho, aby PMS (premenstruační syndrom) ovládl ženské tělo a uspořádal v něm večírek, znamená to, že hormony správně pracují.

Většina žen pociťuje pár dní či týden před menstruací bolesti prsou, hlavy, nezkrotné chutě a touhu po jídle, nadýmání, změny ve střevech a šílené výkyvy nálad, což pak vytváří mylný dojem, že se jedná o normální stav. Ve skutečnosti by to tak ale být nemělo. Dámy, pokud zažíváte jakoukoliv kombinaci těchto příznaků, vaše hormony pouze křičí o pozornost a potřebují péči.

Všechny výše uvedené příznaky se samozřejmě mohou objevit i u zdravého cyklu, ale ve velmi mírném měřítku. Jestli se ale vyskytují v příliš intenzivním způsobu, měla by se žena zamyslet nad svou životosprávou.

💡 Tip: Pokud vás zajímá více zajímavostí o ženském cyklu, přečtěte si tento článek. Případně koukněte, jak se dá v rámci cyklu efektivně pracovat nebo cvičit.

Co dělat, když cyklus správně nefunguje?

Jestli jste přišly na to, že váš cyklus možná tak zdravě nevypadá, nezoufejte. Všechno jde napravit. První krok je vždy uvědomění si problému a dále se s tím dá už hezky pracovat. Zkuste se zamyslet nad svým životním stylem. Stravujete se zdravě, s převahou nezpracovaných potravin, ovoce a zeleniny? Spíte dostatečně? Necvičíte až moc intenzivně? Nebo neprožíváte příliš mnoho stresu?

Pokud vám ale menstruace úplně chybí nebo vás bolesti trápí velmi intenzivně, raději si promluvte se svým lékařem. Vždy je lepší se nechat vyšetřit a zjistit, jestli se nejedná o nějaký závažnější problém.

Bolest kloubů umí potrápit
Podráždění či bolest často trápí ženy při PMS

Péče o cyklus by měla být základní činnost každé ženy. Když si jej pozorně sleduje, může odhalit případné různé hormonální nesrovnalosti a začít pracovat na jejich nápravě. Samozřejmě by se tyto problémy měly konzultovat nejprve s lékařem, aby se vyloučil závažnější problém. Pokud je ovšem z tohohle hlediska vše v pořádku, ale potíže s cyklem stále přetrvávají, stačí se zaměřit na větší psychickou pohodu, dostatečnou stravu, spánek a zdravý (žádný extrém) pohyb.

Jestli vše funguje tak, jak má, mohou ženy využít své superschopnosti. Například každá fáze cyklu přináší základní schopnosti pro plnění si svých cílů, jako stanovování cílů, plánování kroků k jejich dosažení, budování vztahů, kreativita při řešení problémů, vytváření jasné vize a hodnocení pokroků. Pokud vás toto téma více zajímá, přečtěte si článek o vysvětlení fungování ženského cyklu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz