Domů » Jak vybrat správnou matraci pro kvalitnější spánek?

Jak vybrat správnou matraci pro kvalitnější spánek?

autor Radka Konečná
0 komentářů
Jak vybrat matraci?

Bolí vás často záda a každé ráno se cítíte rozlámaní a nevyspalí? Trpíte pouhou představou, že si musíte jít lehnout? Možná, že je na vině matrace, na které ležíte. Existuje totiž mnoho druhů a velikostí a každému vyhovuje něco jiného. Pokud přemýšlíte, jak vybrat matraci, která vám zaručí kvalitní spánek a odpočinek, pak pokračujte ve čtení tohoto článku.

Vysvětlíme vám, jaké typy existují a z jakých materiálů jsou, podle jakých kritérií matrace vybírat i jaká je optimální výška matrace.

💡 Tip: Kvalitní matrace není všechno, přečtěte si našich deset tipů, jak na kvalitní a zdravý spánek.

Jak vybrat matraci?

Vybrat správnou matraci je trochu oříšek. Můžete samozřejmě zkusit variantu pokus omyl a strávit celý den zkoušením matrací v obchodě s nábytkem, avšak pokud si dopředu něco málo nastudujete, celý proces dost urychlíte.

Při výběru matrace existuje několik důležitých faktorů, které musíte bezpochyby zohlednit. Jedná se o tvrdost matrace, výšku a délku matrace a materiál matrace. Vše si nyní podrobněji vysvětlíme.

Tvrdost matrace

Základní charakteristikou matrace je, jak moc je tvrdá nebo případně měkká. Určitě neplatí pravidlo, že čím měkčí matrace, tím je lepší a kvalitnější. Obecně se v obchodech používají čtyři až pět stupňů tvrdosti matrací. Označují se číslem, kdy 1 je velmi měkká a 5 velmi tvrdá. Pokud matraci plánujete kupovat pro někoho jiného, například pro hosty hotelu, doporučujeme vybrat některou ze středních variant, neboť obě krajní varianty sedí pouze některým lidem.

Kolik vážíte?

Faktorem, který ovlivňuje tvrdost matrace, je především váha spícího. Zatímco pro lehké lidi jsou vhodnější spíše měkčí matrace, pro ty těžší je potřeba matrace spíše tvrdší, která spíše vytvoří podporu zádům. Zároveň platí, že mladí lidé preferují spíše tvrdší matrace, zatímco pro starší lidi jsou vhodnější měkčí matrace.

Pro mimka jsou vhodnější matrace tvrdší o rozměru 120×60 a 140×70 cm podle velikosti vaší postýlky. Stejně tak se doporučuje pořízení tvrdší matrace i pro děti ve školním věku.

💡 Tip: Přečtěte si rovněž, které potraviny urychlují hubnutí.

V jaké poloze spíte?

Dalším faktorem je poloha, ve které spíte. Zatím co pro ty, kteří nedají dopustit na spaní na boku, je vhodnější pořídit si matraci měkčí, pro spáče na zádech i na břiše je vhodnější matrace tvrdší, která vytvoří dostatečnou podpěru.

Obecně se doporučuje od spaní na břiše ale upustit, neboť si při něm zatěžujete krční páteř, která potom může často bolet. Na druhou stranu spaní na břiše podporuje tlakem na vnitřní orgány trávení.

Na stránkách některých prodejců matrací můžete najít rozcestník, který na základě zadaných požadavků vybere matraci přímo pro vás.

💡 Tip: Pokud kupujete matraci na manželskou postel, zvažte koupení dvou jednotlivých matrací místo jedné společné. Obzvlášť v případě, že je váš partner o dost těžší než vy a preferuje spaní v jiné poloze. Spojit matrace k sobě lze i za pomocí speciálních potahů. Zdraví je přece důležitější.

Zónování tvrdosti

Především pro ty, kteří spí na boku, je ideální pořídit si takzvanou zónovací matraci. To znamená, že v určitých částech je matrace více vyztužená podle toho, jak vaše tělo tlačí v noci na matraci. Například tlak v oblasti ramene je větší než v oblasti boků. Obecně se zónovací matrace rozdělují na tři skupiny podle počtu zón (3, 5 a 7 zón). Čím více zón si v matraci pořídíte, tím kvalitnější matrace je. Tyto matrace však nejsou vhodné pro osoby malého vzrůstu, pro které by rozmístění zón nebylo optimální.

Jak vybrat matraci? Na co si dát pozor?

Kolik měříte?

Zatím co malí lidé nebudou mít s výběrem matrace kvůli délce žádný problém, pro dlouhány to může být těžší. Matrace by totiž měla být delší zhruba o dvacet cm, než je délka spícího. Některé obchody však nabízí prodloužený typ matrací v délce 220 cm.

Výška matrace se odvíjí od materiálu. Běžně se výška matrace pohybuje mezi 5 až 30 cm. Tenkou matraci však doporučujeme pouze ve chvíli, kdy slouží pouze jako doplňková matrace například na jinou matraci nebo na rozkládací gauč. Pro starší lidi či pro osoby s pohybovými problémy je optimální výška postele i s matrací asi 60 cm.

💡 Tip: Pokud přemýšlíte, jak značku matrace si vybrat, přečtěte si, jaké jsou výhody matrace Ferreti.

Materiál matrace

Pro pohodlný spánek hraje velkou roli také materiál matrace:

  • Pěnové matrace: matrace, kterých na trhu najdete nejvíce, jsou pěnové. Jsou totiž dobře tvarovatelné a hodí se tak do všech typů postelí a přizpůsobí se tvaru těla. Jako materiál se nejčastěji používá RUR pěna, která zároveň zaručuje dlouhodobou trvanlivost. Nevýhodou těchto postelí je, že nejsou tolik prodyšné.
  • Pružinové matrace: pamatujete si ty staré rozvrzané matrace, které hned na několika místech tlačí a budí vás celou noc? Tak to už dávno neplatí. Současné pružinové matrace jsou pružné, prodyšné a mají dlouhou životnost. Vhodné jsou ale pouze pro postele s pevnými rošty.
  • Latexové matrace: velkou výhodou latexových matrací je mají skvělé ortopedické vlastnosti, neboť mají schopnost podepřít celé tělo. Jsou vyrobeny z latexové pěny. Jsou zároveň hypoalergenní a vzdušné, neboť snadno odvětrávají vlhkost.
  • Gelové matrace: obsahují gelovou pěnu, která je sice tvárná, ale zároveň pevná. Má funkci obtékání těla. Pokud se vám tedy často stává, že si přeležíte ruce, pak je čas vyzkoušet gelovou matraci. Další výhodou je, že gel podporuje krevní oběh a udržuje stálou teplotu. Přebytečné teplo spícího se tedy odvádí pryč.
  • Zdravotní a ortopedické matrace: V případě, že mate nějaké zdravotní problémy například se zády, popřemýšlejte nad investicí do kvalitní matrace. Zatím co zdravotní matrace je na trhu pouze jedna, která splňuje všechny certifikace, ortopedických najdete hned několik. Cílem ortopedické matrace je vytvořit dokonalou podpěru pro vaši páteř.
  • Sendvičové matrace: jsou, jak název napovídá, tvořené alespoň třemi vrstvami. Zatímco krajní vrstvy tvoří pěna z přírodního nebo umělého materiálu jako je třeba kokosové vlákno nebo latexová pěna, prostřední vrstva je z pojeného polyuretanu (PUR). Střed takové matrace je většinou tvrdší tak, aby garantoval potřebnou tuhost pro podpěru páteře. Tyto matrace se dobře přizpůsobují tvaru těla a jsou antibakteriální a antialergenní.

Potahy na matrace

Důvodů, proč si pořídit potahy na matrace, je hned několik. Především absorbují vlhkost, zajišťují prodyšnost, jsou příjemné na dotyk, rychle vysychají a jsou estetické. Některé potahy jsou navíc i hypoalergenní a antibakteriální. Například ty s příměsí stříbra mají dobrý antibakteriální vlastnosti.

Cenově se potahy pohybují od několika stovek až po zhruba 3 tisíce korun. Potahy na matrace byste měli prát alespoň jednou za půl roku, protože se v nich usazují nečistoty i roztoče.

Nezapomeňte také na potah na matraci
Nezapomeňte také na potah na matraci

💡 Tip: Přečtěte si také, jak co nejrychleji usnout, nebo se inspirujte našimi tipy, jak na správné sezení u počítače, aby vás nebolela záda.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz