Domů » Jak začít podnikat a jak financovat podnikání?

Jak začít podnikat a jak financovat podnikání?

autor Anna Kolářová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentář
Jak začít podnikat

V posledních letech zájem o podnikání roste. V loňském roce bylo založeno přes 59 tisíc nových živností. Zároveň také zaniklo kolem 46 tisíc. Výsledný počet nových živností je tedy 13 tisíc. Nejvíce zastoupenou věkovou skupinou u lidí, kteří začínají podnikat je skupina lidí s věkem mezi 18 – 30 roky. Nejen pro tuto věkovou skupinu, přinášíme náš článek na téma ‘Jak začít podnikat a jak financovat podnikání?’

Předtím, než si začnete hledat informace k tomu, jak začít podnikat, měli byste si sami v sobě ujasnit několik věcí. V níže uvedeném seznamu Vám přinášíme nejčastější dilemata pro začínající podnikatele a jaké s sebou mohou přinést nástrahy.

Nejčastější dilemata a nástrahy podnikání

  1. Chcete mít svůj vlastní byznys, anebo se nechat zaměstnat? Pokud se rozhodnete pro svůj vlastní byznys znamená to, že si všechno budete muset řešit sami. Jednání na úřadech, kde neznalost neomlouvá, neproplacené faktury, klíčová rozhodnutí atd. V případě zaměstnání za Vás toto vše řeší Vaši nadřízení, v případě vzniku problémů Vám mohou pomoci kolegové.
  2. Podnikat sólo, nebo začít podnikat s kamarádem/dy, partnerem. Pokud budete mít velké štěstí, může vše dopadnout dobře. Může Vám to po celou dobu Vašeho podnikaní klapat a dařit se. Často se však stává, že se z nejlepších přátel na celý život při větších či menších nezdarech stávají nepřátelé na celý život. Pokud chcete opravdu podnikat s kamarády/partnerem, předem si své podnikání řádně ošetřete. Předejdete tím pozdějším potížím.
  3. Když se rozhodnete pustit do podnikání (a předtím jste byli normálně zaměstnaní s určitou pracovní dobou), můžete “zapomenout” na řádnou pracovní dobu od – do. Své podnikání si nosíte stále s sebou ve své hlavě. Podnikání je vlastně jistou formou životního stylu.
  4. Další komplikací v případě, že se rozhodnete začít podnikat je neustálá finanční nejistota. Na začátku každého měsíce jste v mínusu. Máte tedy měsíc na to, abyste se z tohoto mínusu dostali. Ideálně do kladných čísel. Pokud se Vám to nepodaří, je to další stres navíc.
  5. Hlavním hnacím motorem pro Vás musí být motivace, trpělivost a pevná vůle. Může se stát, že se Vám ve Vašich začátcích nebude dařit. To však neznamená, že se to časem nezmění. Pokud oboru, ve kterém se rozhodnete podnikat naplno věříte, je to pro Vás ten nejsilnější motor i ve chvílích, kdy se Vám nebude příliš dařit.

Důležitá rozhodnutí podnikání

Před započetím svého podnikání byste si měli položit tyto zásadní otázky:

Živnost versus s.r.o.

Na začátku svého podnikání si musíte ujasnit, chcete-li si založit živnost (být OSVČ) anebo rovnou s.r.o. Pokud se rozhodnete pro živnost, zůstáváte fyzickou osobou. V případě s.r.o. se z Vás stává právnická osoba. Založení živnosti je v mnoha ohledech jednodušší oproti založení s.r.o.

I když mnoho věcí přitakává stát se spíše OSVČ, je důležité zvážit si to největší riziko, o které v podnikání jde. Ztráta financí. Pokud společnost nefunguje, vyplácí se pouze část vkladů a společnost jde do likvidace (tedy bez větších ztrát na příjmech zakladatele). Naopak živnostník ručí za své závazky celým svým majetkem (včetně osobního). Může nastat situace, kdy živnostník přijde až o střechu nad hlavou.

Jak začít podnikat
Každý, kdo se rozhodne vrhnout do podnikání, měl by si nejdříve vše pořádně promyslet. V našem článku Vám přinášíme užiteční informace, jak na to.

Být či nebýt plátcem DPH

Ze zákona plátcem DPH musí být ten, který má za 12 předešlých měsíců obrat větší než 1 mil. korun. Pokud tedy nebudete mít takovýto obrat, je jen na Vás a Vašem zvážení, zda-li se stanete nebo nestanete plátcem DPH.

Zákon o DPH definuje obrat jako ‘výnosy za uskutečněná zdanitelná plnění s výjimkou plnění, která jsou od DPH osvobozená bez nároku na odpočet.’ (platí pro s.r.o.). Pro živnostníky je obrat z hlediska DPH definován jako ‘příjmy za uskutečněná plnění s výjimkou plnění, která jsou osvobozená bez nároku na odpočet.’

Pokud máte možnost si vybrat mezi placením a neplacením DPH, vyberte si tu variantu, která je nejvýhodnější pro Vás a pro většinu Vašich klientů. Ve zkratce: jste-li podnikatelem na trhu B2B, je lepší platit DPH, pokud jste na B2C trhu, radíme propočítat si obě možnosti a poté se rozhodnout.

Tvorba ceny

Vytvořit cenu vlastního produktu nebo služby, kterou nabízíte, není vždy úplně jednoduché. Jednak je důležité, jaký je Váš produkt/služba a kdo bude Vaším cílovým zákazníkem. Například pokud budete prodávat luxusní zboží a Vašimi zákazníky budou bohatí lidé, nasaďte si cenu pěkně vysoko. Se slevami u této cílové skupiny zaručeně neuspějete.

Pokud se chcete se svým produktem rychle dostat na trh, a mít velký objem prodejů, je lepší nastavit nižší cenu. Cena by však neměla být příliš nízká, aby nepůsobila dojmem, že Vámi nabízený produkt není kvalitní.

Ideální pro stanovení ceny je udělat si průzkum trhu, cen konkurence, dále porovnat náklady na produkt a přidat přiměřenou marži. Určitě byste si cenu měli nastavit tak, aby se na Vašem účtu objevovaly zelená čísla (míněno i po odečtení nákladů).

Jak financovat podnikání?

Když se rozhodnete, že se tedy do podnikání pustíte, většinou také potřebujete finance. V této části článku Vám přinášíme tipy a rady týkající se financování na začátku podnikání.

Crowdfunding

V českém překladu znamená toto slovo skupinové nebo (téměř doslova) davové financování. Jedná se o nejbezpečnější formu financování. Jde v ní o to, že Vám “cizí” lidé posílají peníze na Váš podnikatelský záměr. Vaším úkolem je lidi přesvědčit a zaujmout natolik, aby se právě Váš projekt rozhodli podpořit.

Zadáte cílovou částku na crowdfunding webu, nabídnete za příspěvek dárek, nebo slevu na Váš produkt a čekáte, zda-li se Vám podaří cílovou částku vybrat. Pokud ne, stane se pouze to, že Vy nic neobdržíte.

Crowdfunding se dělí do několika skupin, dle odměny, kterou přispěvatelé za svůj příspěvek získají:

  1. charitativní
  2. odměnový
  3. dluhový
  4. podílový

V Čechách patří mezi nejznámější crowdfunding web Startovač, v zahraničí je to Kickstarter.

Peer-to-peer

U této formy financování podnikání se jedná o půjčky přímo od lidí, které jsou zprostředkované pomocí webu (u nás například Zonky.cz). Na zprostředkovatelském internetovém portále se nepodílí žádná banka, neexistují zde žádné nesmyslné poplatky. Úrok s pomocí peer-to-peer je nižší, než nabízí banky.

Princip, jak si získat své “miniinvestory” je stejný, jako u výše uvedeného způsobu financování. Opět musíte lidi zaujmout, aby podpořili zrovna ten Váš projekt. Lidé, kteří Vám touto formou financování půjčí se o Vás nejen dozvědí (tedy možnost budoucích potencionálních zákazníků), ale sami si na Vašem podnikaní přivydělají.

Startup soutěže

V této nerizikové formě financování začátků svého podnikání můžete získat nejen finance, ale také zpětnou vazbu na svůj byznys plán od porotců a potencionálních investorů. Tento typ financování Vás může velmi posunout ve Vašem podnikatelském záměru. Může Vám pomoci vychytat “mouchy”. Jediné špatné, co se Vám může stát, je to, že startup soutěž nevyhrajete. Avšak nic neztratíte. Můžete vytěžit jen maximum.

Další možnosti financování

Mezi další způsoby financování na začátku Vašeho podnikání patří vlastní zdroje a tzv. FFF (friends, family, fools – přátelé, rodina “blázni”). Pokud vložíte do svého podnikání vlastní finance, nikomu a nikde se nebudete muset zodpovídat za případné neúspěchy. Nikdo Vám nebude určovat, jakým směrem musí Vaše podnikání jít. Je to zcela na Vás.

V případě FFF financování už to může být složitější. Jednak Vám FFF finanční investoři mohou diktovat podmínky, za kterých Vám své peníze “propůjčí” na Váš podnikatelský záměr. Dalším problémem může být, pokud se Vašemu podnikání nebude dařit, jak budete případné ztráty jejich investic řešit. Určitě je na začátku důležité, určit si pravidla splácení, v případě neúspěchu Vašeho podnikatelského záměru.

Mezi hojně používané financování podnikání patří například bankovní půjčky, investice od přímých investorů a dotace. Největším problémem u těchto typů financování je jejich získání. U většiny z nich potřebujete předešlou podnikatelskou historii, aby výše uvedené instituce a lidé věděli, co čeho takzvaně “jdou”. Avšak i v dnešní době se najdou výjimky, především u bankovních institucí. Ty již dnes nabízejí úvěry pro začínající podnikatele.

Doufám, že jsme Vám naším článkem pomohli s problematikou jak začít podnikat a jak své podnikání do začátku zafinancovat. Pokud potřebujete ještě do podnikání motivovat, tak si zkuste přečíst náš článek o motivačních filmech.Přejeme Vám mnoho úspěchů ve Vašich podnikatelských záměrech.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz