Domů » Jaká je ideální teplota v bytě a proč?

Jaká je ideální teplota v bytě a proč?

autor Tereza Gödrichová
0 komentářů
Teploměr

Možná si někteří z vás lámou hlavu nad tím, jaká je vlastně ideální pokojová teplota. Pro někoho rozluštění této otázky představuje skutečnou výzvu, možná až nadlidský výkon. Ve skutečnosti to však není zas tak složité, stačí se řídit několika základními faktory.

Ideální teplota u vás doma, při které se budete cítit nejpohodlněji, přirozeně závisí na vašich osobních preferencích. Existuje však několik zásad, pokud chcete, aby byly vaše účty za energii co nejnižší nebo abyste udělali i něco navíc pro své zdraví. Ano, i teplota prostorů, které obýváte, může ovlivnit váš zdravotní stav.

Už víte, že existuje mnoho faktorů, které ovlivňují, jak moc vyhřátou místnost potřebujete. V tomto článku se dozvíte, jak vytopit každý prostor ve vaší domácnosti na jeho ideální teplotu podle různých okolností.

Hypotéka na moderní byt
Ideální pokojová teplota závisí na mnoha faktorech

Teplota podle místnosti

Většina lidí se nejspíše bude cítit příjemně v místnosti vyhřáté mezi 18–22 °C

Ovšem každá místnost v domě má svůj specifický účel a v některých zkrátka trávíte více času než v jiných. Spíše než vytápět celý dům či byt na stejnou teplotu byste měli zvážit nastavení radiátorů tak, aby vyhřívaly každý pokoj v takové míře, která odpovídá jeho účelu. 

Pokud máte například miminko nebo malé děti, určitě chcete zajistit, aby jejich pokoj byl pro ně zdravý, odpovídal jejich věku a ročnímu období. V pokoji malého dítěte by se teplota měla pohybovat mezi 16–20 °C. Hlavně si toto pamatujte, protože přehřátí u malých dětí může mít strašlivé následky.

Podobně, pokud vás v chladnějších měsících navštíví starší hosti, měli byste v jejich pokojích udržovat stálou teplotu alespoň 18 °C,. Tím nezvýšíte riziko určitých zdravotních komplikací, ke kterým jsou starší lidé již náchylnější nebo které už možná bohužel mají. Protože i na některé zdravotní komplikace může mít pokojová teplota vliv.

Teplota obývacích pokojů a domácích kanceláří by se měla pohybovat mezi 20–22 °C, protože v těchto prostorách lidé obvykle tráví nejvíce svého času. Přece jen si nejraději odpočinete sami nebo společně popovídáte s rodinou či přáteli v obýváku anebo když pracujete na home officu, tak děláte v nějakém svém pracovním koutku. Taková teplota platí i pro koupelny, aby se zajistilo příjemné sprchování či koupání, u něhož se zbytečně nenachladíte nebo nepřehřejete.

Kuchyně vykazují větší míru aktivity při pohybování se u vaření a pečení. Tyto aktivity mimo jiné i více zahřívají místnost. Kuchyně proto udržujte při nižších teplotách okolo 18–20 °C.

Ložnice by měly být relativně chladnější, mezi 16 a 19 °C . Naše tělesná teplota se během spánku snižuje a chladná místnost může pomoci lépe udržet naši vnitřní teplotní regulaci. Sami uvidíte, že ve vyvětrané místnosti s nižší teplotou se vám bude spát daleko líp.

Jakékoli prostory, kde lidé tráví méně času, jako jsou chodby, sklepy a podkroví, mohou být chladnější než běžné obytné prostory. Zaměření na teploty mezi 15 až 18 °C v takových místnostech vám také může pomoci ušetřit na účtech za vytápění. A to v dnešní době ocení každý.

Pro lepší přehled vám následující tabulka ukazuje doporučenou teplotu pro každou místnost ve vašem domě či bytě. Jedná se o ideální rozsahy, ve kterých se většina lidí bude cítit příjemně.

Typ pokojeIdeální teplota
Chodby, sklepy, podkroví15–18 °C 
Ložnice16–19 °C 
Dětský pokoj16–20 °C 
Kuchyně18–20 °C 
Obývací pokoj20–22 °C 
Pracovní pokoj/domácí kancelář20–22 °C 
Koupelna20–22 °C  
Ideální teplota podle typu pokoje

Jak vidíte, každá místnost nemusí být stejně vytopená. Snížením teplot radiátorů v místech, jako jsou chodby či skladovací prostory, můžete výrazně snížit spotřebu energie. To zase pomůže snížit vaše měsíční náklady i vaši uhlíkovou stopu.

Teplota podle sezóny

Mnoho lidí chce také vědět, co dělat s teplotou v místnosti v různých ročních obdobích. Pokojová teplota by měla každému vyhovovat po celý rok. Ať už je to v létě nebo v zimě, měli byste se snažit udržovat místnosti kolem 18–20 °C

Pokud například letní počasí znamená, že okolní teploty vystoupají výš než 20 °C, možná pak musíte podniknout určité kroky k ochlazení místností. Toho lze dosáhnout otevřením oken, dveří, pořízením nějakého větráku či klimatizace. Samozřejmě ne každý má možnost pořídit si takové vybavení a někdy pouhé větrání okny nebo dveřmi nestačí. V takovém případě zkrátka dělejte, co zrovna aktuálně nejvíc můžete.

V zimních měsících by vám taktéž měla být příjemná teplota mezi 18 a 20 °C. Předpokládejme však, že venkovní teploty jsou v mínusových číslech, takže nejspíše musíte mít neustále nebo velmi často zapnuté topení po celý den. Díky tomu doma vytvoříte dostatek tepla pro celou rodinu.

Teplota pro zdraví

Měli byste vědět, že i pokojová teplota může škodit vašemu zdraví. Příliš horké nebo studené domácí prostředí může způsobit různé zdravotní problémy. To je zvláště důležité, pokud máte malé děti nebo žijete se staršími příbuznými.

Podle směrnic Světové zdravotnické organizace je 18 °C průměrná teplota pro větší zajištění dobrého zdraví. Samozřejmě se jedná o určitý průměr, každý si ho pak musí přizpůsobit podle sebe, svých pocitů a zdravotního stavu.

Následující tabulka může sloužit jako vodítko, abyste se lépe vyvarovali jakýmkoli zdravotním rizikům. Ukazuje, kterým teplotám byste se měli vyhnout a jak bezpečně nastavit teplotu v závislosti na tom, kdo je doma.

TeplotaDoporučení
24–27 °CPříliš horká: Snižte teplotu. Mohlo by to být nebezpečné pro osoby se srdečními problémy.
18–21 °CPříjemná: Ideální teplota pro většinu lidí. 
15–16 °CChladná: Může být nebezpečná pro osoby s dýchacími problémy – zvyšuje riziko infekce.
9–12 °CPříliš chladná: Velmi nebezpečné pro osoby se zdravotními potížemi. Zvýšené riziko podchlazení.

Jak již ale bylo zmíněno, komfortní teplota však není v každé místnosti stejná – liší se v závislosti na využití a době strávené v místnosti. Díky správné teplotě ve všech domácích prostorách se budete doma cítit dobře a zároveň snížíte náklady na vytápění a dopad na životní prostředí.

Co když nejste doma?

Ideální pokojová teplota, když nejste doma, závisí na tom, jak dlouho budete pryč.

  • Přes den, když jste v práci, ve škole a ani nikdo jiný není doma, vytápění nastavte tak, aby teplota neklesla o více než pár stupňů.
  • Pokud jedete na pár týdnů pryč a úplně vypnete topení, pak teplota prudce klesne. To může vést k problémům s vlhkostí. V době vaší nepřítomnosti nastavte váš termostat na mírnou teplotu, například 14 stupňů.

Samozřejmě záleží i na roční době a také na tom, kde bydlíte. V bytech máte jinou situaci než v rodinných domech.

Pokojové rostliny mají nejen estetický úkol, ale také dokážou vyčistit vzduch lépe než čistička vzduchu
V každém pokoji by měla být jiná teplota pro lepší zdraví i nižší účty za energie

Ideální pokojová teplota se může pro každého mírně lišit, ale volba mezi 18–22 °C by měla udržet váš domov zdravý a pohodlný. Každý reaguje jinak v závislosti na svém věku, zdravotním stavu a sezónních změnách, ale všichni by měli být spokojeni, když se jednotlivé pokoje vytopí na správnou úroveň, aby vyhovovaly svému účelu.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz