Necítíte se dobře ve své práci? Hledáte, v čem je problém? Vadí Vám “přítomnost” Vašich kolegů? Nevyhovuje Vám osobní kontakt s klienty? Napadlo Vás někdy, že to může být tím, že jste introvert? Pokud si pokládáte tyto a další otázky, možná Vám pomůže náš článek. Poradí Vám, jaká je vhodná práce pro introverty a že je možná ideální čas změnit práci.
Již v roce 1962 americký Institute of Personality Assessment and Research zjistil zajímavou věc. Ti nejkreativnější lidé mají sklon k introvertnímu chování. Teprve v posledních letech se touto problematikou zabývají i odborníci. Personalisté začínají více pracovat s psychologickými dotazníky, které prozradí typ osobnosti. Podle nich vybírají budoucí zaměstnavatelé ideální pracovní prostředí pro takového uchazeče.
Obsah článku
Charakteristika introverta
To, že někteří z nás jsou introverti a jiní extroverti, se hojně zabýval známý zakladatel analytické psychologie Carl Gustav Jung. Jung poukazoval na to, že se lidé dají rozdělit do dvou skupin podle toho, jak interagují s okolním světem.
Znaky, které jasně poukazují na to, že jste Vy sami anebo někdo ve Vašem okolí introvert.
Introverti:
- vyznačují se pestrým vnitřním světem (který upřednostňují před vnějším)
- mnohem lépe (než extroverti) vnímají realitu – všímají si detailů a vše pečlivě zkoumají
- určitě bohulibou vlastností introvertů je, že dříve než promluví, vše si pořádně rozmyslí
- vedou vnitřní monology
- jsou dobří vůdci a mluvčí
- jsou velmi kreativní a snadněji nacházejí řešení problémů
- mívají méně přátel, avšak přátelství, které je s nimi sdíleno je hluboké a opravdové
- často nemívají problém jít někam do společnosti, ale po čase jsou ze společnosti vyčerpáni a potřebují dobít baterky. O samotě – poslechem relaxační hudby, četbou knihy, procházkou, atd.
“Tišší lidé mají nejhlasitější mysl.”
Stephen Hawking
V čem jsou introverti “lepší” vůči extrovertům?
- Efektivita. Introverti berou svoji práci velmi vážně a proto se jí v pracovní době naplno věnují. Neztrácejí čas “tlacháním” se svými kolegy.
- Přátelskost. V práci jsou velmi dobrými kolegy. Nikdy z jejich strany nehrozí, že by bouřily vody mezi svými kolegy. Jde jim hlavně o přátelské a přívětivé pracovní prostředí.
- Uvážlivost. Introverti většinou nejednají “hlava nehlava”. Než učiní jakýkoliv krok, předem si jej důkladně promyslím – a to i co se týká práce.
- Kreativita. Introverti jsou velmi pozorní k okolnímu světu. Dokáží svoji kreativitu zapojit do všech aspektů jejich života, což může být pro zaměstnavatele velkým plusem.
- Lepší dlouhodobá paměť. Existuje studie, která tvrdí, že introverti mají lepší dlouhodobější paměť, než extroverti.
- Trpělivost a schopnost koncentrace. Pro introverta je jednou ze silných stránek poctivost při plnění úkolů. Další z nich je schopnost hluboce se koncentrovat na daný problém, či pracovní úkol.
Co introvertům vadí?
- Small talks. Introverti obecně neradi mluví. Úplně nejméně rádi mají takzvané “small talks”. Jedná se o mluvení, které nemá větší význam. Naopak pokud s introvertem zabrouzdáte na téma, které je jim blízké, uvidíte jejich proměnu na vlastní oči.
- ‘A kde je pointa?‘ V komunikaci s introverty je dobré rovnou říci, co od nich potřebujeme či požadujeme. Introverti nemají rádi, pokud se jim informace sdělují společně s nepodstatnými a “omáčkoidními” informacemi.
- Neprofesionální jednání a konflikty. Introverti nevyvolávají konflikty a absolutně se v nich nevyžívají. Obzvláště na pracovišti nemají rádi neprofesionální až buranské chování od svých kolegů.
- Skákání do řeči. Co introverti přímo nesnášejí je, když jim někdo skáče do řeči. Ani oni sami to nedělají. Připadá jim to neslušné až hrubé.
- Open space. Určitě žádnému introvertovi nevyhovuje, pokud by měl pracovat v tzv. ‘open space’, tedy v otevřeném pracovním prostoru. Zcela nevhodným pracovním prostředím je například call centrum, kde jeden mluví přes druhého.
Ideální práce pro introverty
V tomto seznamu Vám přinášíme 10 tipů na nejideálnější pozice pro introverty. Tento seznam vytvořil tvůrce internetových stránek CareerCast, pan Tony Lear.
CareerCast slouží jako vyhledávač zaměstnání pro uchazeče o zaměstnání. Funguje na podobném principu jako například Jobs.cz u nás, v České republice, avšak je značně sofistikovanější.
10 možností práce pro introverty
- Ošetřovatel zvířat. Introverti nemají rádi kontakt s lidmi, ale kontakt se zvířaty jim nevadí, naopak často jsou velice rádi v jejich přítomnosti.
- Archivář. Práce pro introverta, která naprosto vyhovuje jeho potřebám. V archivu se člověk “zahrabe” mezi různé dokumenty. S ostatními lidmi komunikuje pouze v případě, že je nutné něco vyřídit.
- Opravář průmyslových strojů. U této práce se také příliš nesetkáte s dalšími lidmi. V hale, kde se stroje opravují jste jen Vy a stroj, který opravujete.
- Astronom. Pokud se stanete astronomem, jedinou Vaší prací je pozorovat oblohu a bádat ji. Žádný další člověk Vás při Vaší práci neruší.
- Správce sociálních sítí. Mnoho lidi dokáže být na internetu velmi aktivních, to se týká také introvertů. U této pozice si introverti mohou vše v klidu vytvořit a spravovat.
- Střihač. Pokud by měl introvert vlézt před kameru, jistě by s tím měl mnoho potíží. Existuje také mnoho pozic u filmu, které nevyžadují kontakt s druhými. Jednou z nich je také střihač. Když jste střihačem, sedíte celé dny ve střižně a tvoříte výsledný produkt.
- Účetní. Tato pozice je vhodná pro introverta, kterému není cizí matematika. U lidí, kteří měli s matematikou problémy již na základní škole, bychom účetnictví nedoporučovali.
- Geolog. Dalším vhodným zaměstnáním pro introverta je geologie. V tomto případě zkoumáte kameny, a nemusíte se příliš setkávat s okolním světem.
- Soudní zapisovatel. U soudního dvora v pozici právníka či soudce jistě musíte být odolní vůči druhým lidem. Jsou zde také pozice, které může vykonávat i introvert. A to je soudní zapisovatel. Ten tiše zapisuje co se u soudních přelíčení říká, a do ničeho nemusí zasahovat.
- Správce lékařských záznamů. Learyho seznam je zakončen pozicí, která je velmi podobná pozici archiváře. Rozdíl je pouze v tom, o jaké informace se jedná. V lékařské oblasti se jedná o velmi citlivé údaje, a každý introvert si jistě pohlídá, aby se nic neztratilo.
Introvert rozhodně nechce pracovat pod tlakem a s lidmi. Přímo nevhodné pozice mohou být telefonisté nebo obchodníci, kde je často potřeba vnucovat lidem své názory a produkty. Takovéto práce mohou introvertům působit stres a jen složitě se na těchto pozicích prosadí.
Nejslavnější introverti
Jelikož se v populaci vyskytuje něco mezi 25 – 30 % introvertů, je zřejmé, že i mezi celebritami se najdou. Často jsou úspěšní v technologických či analytických oblastech, kde mohou plně využít svoji přemýšlivost a strategické rozhodování.
Mezi ty nejslavnější patří například Bill Gates, Mark Zuckerberg, Lady Gaga, Ema Watson a Christina Aguilera. Z českých vod patří mezi introverty například miliardář Petr Kellner anebo Ondřej Sokol. Řekli byste to do některé z těchto celebrit?
Pár rad závěrem
Není introvert, jako introvert. Každý jsme individuální osoba i osobnost. Malé procento lidí je opravdu pouze introvertní povahy. Většina z nás je (pokud není výrazný extrovert), tzv. ambivert – to znamená, že jsme někde mezi extrovertem a introvertem. Při hledání práce pro introverty, by se introverti měli řídit hlavně dle svých pocitů. Nejlepší je dělat práci, která Vás baví a cítíte se v ní dobře.
Nevýhodou některých introvertů je jejich skromnost a menší tah na branku. I když svoji práci vykonávají dobře, tak si neřeknou o vyšší mzdu nebo neřeknou, co jim vadí. Často také nemají odvahu vystoupit z komfortní zóny, ovšem je i mnoho motivačních filmů o introvertech.
Je možné, že se Vám někdy nebude zdát chování nějakého Vašeho kolegy, nebo kamaráda. Zkuste proniknout hlouběji do Vašeho ať už osobního nebo profesního vztahu a zjistit, zda-li právě on/ona není introvert.