Domů » Jak nejlépe investovat 10 000 Kč?

Jak nejlépe investovat 10 000 Kč?

autor Anna Malá
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Jak nejlépe investovat 10 000 Kč

Investice 10 000 Kč? Jak investovat miliony, když vám jejich případná ztráta neublíží je snadné. Jak si ale poradit s tím, když máte “pár tisíc”a chcete je kvalitně využít? Ne každý má běžně “v kapse tisíce” a ne všechno se za ně dá pořídit. Článek přináší 5 vybraných tipů, jak co nejlépe naložit s 10 000 Kč.

Investice: O čem je řeč?

Investice! Co to je? Ekonomie označuje investici jako část příjmu, který vkládáme do nějakého kapitálu. Za investici považujeme vklad peněz do dlouhodobých statků, tedy počítáme spíše s dlouhodobější návratností. Investice nám mají přinést výsledky v budoucnu, ne okamžitě. Naše vklady se nám mohou vrátit v peněžní i nepeněžní podobě.

Ovšem termín “investice” se v obecné rovině chápe především jako to, že “něco vynaložíte, abyste něco získali”. Proto obecně platí, že nemusíme investovat pouze své finance. Často do něčeho investujeme také čas, úsilí a energii. Investicí nemusíme rozumět jen vklad financí, nýbrž např. koupi něčeho k následnému pronájmu, čímž získáme finance apod.

Investice
Investice? Jak investovat malé částky?

V neposlední řadě, investovat nemusíme ani velké obnosy. Mnohdy nám stačí “pár korun”. Ale najít takový prostor pro investování stojí úsilí. Nebo skvělý nápad. Dobré na tom je, že nemusíte být milionář, abyste mohli “něco” do “něčeho” investovat. Vždyť mnoho slavných podnikatelů začínalo opravdu s málem. Máte-li tedy chuť a možnost, zkuste svůj zdroj nějak znásobit bez ohledu na to, jak velký je.

Jak investovat malé částky?

Jak investovat malé částky? Dalo by se říct, že je to banální, ale není. U malých částek totiž nehledejme dividendové trhy apod. Není prakticky takové prostředí, které by se zaměřovalo na investice několika tisíc korun. Také názor na to co je “malá částka” se různí. Důležité pro takové rozhodnutí pak je, co je vaším cílem? Proto nejdřív spočítejte kolik máte k dispozici a co od toho očekáváte.

Berme v úvahu to, že malými částkami zde rozumíme obnos do 10 000 Kč. Bavíme se tedy o situaci, kdy máme “pár tisícovek” a chceme je nějak plnohodnotně zpeněžit. Nikoli je utratit za nákup něčeho “opět zbytečného”. Když investujeme velké obnosy očekáváme velké zisky. Když máme ale málo je podstatné říct si co můžeme čekat. Zde je pravá chvíle na správné uchopení výrazu investice.

Máme na výběr z několika možností, můžeme:

 • Investovat do sebe (vzdělání, krása, relax)
 • Investovat do cestování (nové možnosti, kontakty, zkušenosti)
 • Investovat do předmětů (prezentace, propagace)
 • Investovat do majetku (zisk z pronájmu)
 • Investovat do obchodu (procenta z prodeje)

1. Investice do nás samotných

Když máme k dispozici 10 000 Kč, nemáme zrovna tolik, abychom se mohli vrhnout na akcie. Máme ale možnost zvážit co vše nás může posunout dál. Takovou částku je nejlepší investovat sám do sebe. Konkrétně do dalšího vzdělání například. Nejlepším způsobem je pořídit si knihy, které mě naučí jak vydělat víc, nebo se naučit něco co mě posune tam, kde chci být. Skvělá volba je kurz, který může být ještě efektivnější.

Není to sice stejné jako vložit někam peníze a pěkně čekat až mi přijde víc. Ale díky nabitým znalostem jsme schopni získávat nové zdroje nebo třeba dělat to, co nás baví. A to je k nezaplacení. Další možností kam vložit takovou částku je vzhled. Možná se to zdá povrchní, ale často nám změna a trocha investice do vzhledu pomůže víc než se zdá. Nový oblek často může stát za vaším přijetím do zaměstnání apod.

“Investice do vědění nesou nejvyšší úrok.”

Benjamin Franklin

Investovat do sebe znamená vkládat do sebe-prezentace. Dáváte tím najevo, že víte, jak důležité je zapůsobit. Jak důležité je umět se prezentovat a vystupovat. Nezdá se to, ale právě toho si firmy všímají velmi často. Berte to jako marketingovou strategii. Spolu s tím souvisí také relaxace. Možná právě tahle oblast by stála za trochu času a peněz. Protože stres je také snadné rozpoznat a firmy vystresované lidi nepotřebují.

2. Investice do cestování

Cestování je jedna z věcí, kterou by si každý člověk měl vyzkoušet. Nepočítaje dovolené s rodiči. Když se mladý člověk vydá za poznáním do zahraničí hodně ho to naučí. Nejen že se naučí cizí jazyk, ale také pozná nové lidi. Získá zahraniční kontakty, které často přetrvávají i v pozdějším věku. Naučí se spoléhat na sebe. Získá zkušenosti s organizací a plánováním.

Investice do cestování
Investice do cestování se mnohonásobně vrátí

Když lidé investují do cestování velmi často se jim to vyplácí později. Ti, kdo v mládí hodně cestují, umí dobře cizí jazyky. Získávají také pozice mnohem častěji než ti, kteří takové zkušenosti nemají. Také rychleji postupují v kariéře a získávají lukrativnější místa. Dnes je již mnoho lidí, kteří minimálně jeden zahraniční pobyt mají ve svém CV. Dalo by se říct, že je to spíše standard.

Zajímavá investice: Zajímavou investicí může být start-up! Například na stránkách startovac.cz naleznete možnosti, jako podpořit začínající podnikatele za malý dárek nebo zvýhodněné členství apod.

3. Investice do předmětů pro získání dalších zdrojů

S 10 000 Kč se toho dá pořídit víc, než se může zdát. Jako investici můžete brát také to, že koupíte “něco” co vám pomůže k tomu provozovat něco jiného a tím získat peníze. Např. když si koupíte sekačku na trávu a budete chodit sousedům sekat za peníze, pak jste investoval do koupě sekačky za účelem zisku. Takových možností je opravdu mnoho.

Zde se fantazii meze nekladou. Můžete si pořídit luxusní úklidové vybavení a uklízet domácnosti. Můžete si zakoupit softwarový program, který někdo potřebuje k jiné činnosti. Nebo vybavení na čistění bazénů, prostředky na praní koberců, vybavení pro oslavy nebo firemní večírky. Záleží jen na vás. Je mnoho věcí, které se někomu hodí jen občas a nebudou je pro to hned kupovat.

Zajímavou investiční příležitostí se stal v posledních letech také alkohol. Především rumy a vína jsou zajímavou investicí, která se pohybuje často právě okolo 10 000 Kč. Pokud Vás toto téma zajímá více, tak si přečtěte náš článek o investičním alkoholu.

4. Investování do majetku za účelem pronájmu

Tohle je podobné předchozímu bodu, nicméně tady sami nic neděláte. Jen vybavení půjčujete za peníze. Můžete zkusit pořídit takový hmotný majetek, který lze následně pronajímat. Nebudou to nejspíš velké zisky, ale při delším trvání vašeho úsilí můžete “něco našetřit”. Může to být opět různé zahradnické vybavení, doplňky pro rauty a oslavy, hrací stanice pro děti atd.

5. Investice do obchodu

Můžete se stát tzv. investorem. Třeba se ve vašem okolí najde někdo s dobrým nápadem, komu chybí těch “pár tisíc” k tomu, aby zrealizoval nějaký obchodní plán. Vložte tedy své finance tam, s tím že budete mít malé procento z jeho zisku. Ne všechny business plány vyžadují miliony a ne všichni mají k dispozici “pár tisíc”. Můžete také zkusit najít levný zdroj a prodávat věci dál. I to je dnes celkem využívaná oblast investování.

5 Tipů: Kam investovat 10 000 Kč

Kam tedy investovat 10 000 Kč? Zde je 5 tipů na to, kam se nejvíce vyplatí investovat 10 000 Kč.

 1. Kurz, knížka, sauna. Zaplaťte si vzdělávací kurz v oblasti, která vás zajímá. Podpořte informace kvalitní knížkou o dané problematice a zajděte si do sauny. Odpočiňte si a vše v klidu promyslete. Když je mozek odpočatý lépe nachází pestrá řešení a cesty tam, kde byste je nehledali.
 2. Zahraniční exkurze. Zajímá vás móda? Zpracování textilií nebo lihu? Zajeďte se podívat, jak to dělají ti úspěšní. Dělejte si poznámky, seznamte se, získejte kontakty, rozšiřte si obzory. Načerpáte nové informace a třeba i jiné možnosti jak se přiblížit tomu, co je váš cíl.
 3. Kupte si kutilské náčiní. Také často říkáte: “No jo, ale tohle nepřidělám, protože nemám to a to.”? Pak to vezměte od lesa a kupte přesně ty nástroje a nářadí, které je dražší a domácnosti je běžně nemívají ve skříni. Toto vybavení pak půjčujte za peníze. Můžete přidat i placenou pomoc při instalaci apod.
 4. Kupte si fontánu. Pořiďte si kvalitní fontánu na čokoládu a půjčujte ji na oslavy. Ne každý si ji hned koupí kvůli jedné akci za rok, ale mnoho lidí si je na oslavy žádá.
 5. Využijte znalost dobrého zdroje. Znáte někoho, kdo umí levně vyrobit něco kvalitního, domácího? Pak mu nabídněte svou pomoc při prodeji. Můžete se podělit o náklady s pořízením potřebných předmětů a rázem máte pasivní zdroj příjmu. Pasivní příjem se stal v poslední letech oblíbeným cílem mnoha lidí, kteří se snaží systematicky budovat nové zdroje finančních příjmů, které nebudou tak závislé na jejich práci a úsilí.
 6. Otevřete si účet u brokera. Investovat do akcií a ETF nebylo nikdy takto jednoduché. Udělejte si účet například u XTB a začněte investovat. Před vkladem prvních korun ovšem doporučujeme přečíst si recenzi na brokera a 1-2 knihy o základech investování na kapitálových trzích.
Investice do vzdělání
Investice do vzdělání je nejcennější

Možnosti investování

Možností jak do něčeho investovat je mnoho. Záleží ale vždycky na tom co chcete investovat a co od toho očekáváte. Primární investicí je ta časová a psychická nebo fyzická. Proto je zde na místě podotknout, že každý z nás investuje v podstatě každý den aniž bychom to tušili. Ten, kdo chodí do práce investuje své znalosti a čas, aby získal výplatu.

Kdo se věnuje dětem a rodině, investuje energii a úsilí do toho, aby jeho děti měli dobrý život v dospělosti. Nebo čistě jen pro vytvoření dobrého prostředí a vztahů. Investujeme psychické a fyzické úsilí do diet a cvičení, abychom byli zdraví a dobře vypadali. Peníze do vzhledu pak investujeme proto, abychom získali dobré postavení, lepší zaměstnání apod.

“Někdy je nejlepší životní investicí ta, kterou jste právě neudělali.”

Milan Zelený, ekonom.

Podoba našeho způsobu života v této době je vlastně takový kolotoč investic a jejich očekávané návratnosti. Proto, když se budete chystat na nějakou tu finanční investici, zkuste si vybavit do čeho všeho už se vám podařilo dobře investovat. Co jste k tomu měli k dispozici, co to stálo a jak se vám to podařilo. Často tak nalezneme cenné informace sami u sebe.

Chci investovat: Jak na to?

Pokud chcete investovat do výše uvedených oblastí nebo do těch ve “vyšší lize”, pak se určitě nejdřív budete ptát jak na to. Odpověď je celkem stručná.

 1. Udělejte si přehled o tom co máte k dispozici
 2. Předem si stanovte jak velká může být vaše ztráta (vždycky s ní počítejte, neměla by vás překvapit a “zničit”)
 3. Řekněte si která oblast vás zajímá a především která je pro vás reálná
 4. Zjistěte si možnosti jak své investice realizovat (kde koupit, objednat materiály. Kam můžete vložit peníze, jaké jsou trhy, jaké jsou pro to nástroje a aplikace apod)
 5. Buďte trpělivý, vždy každý krok zvažujte a počítejte s rezervami

Nejlepší investice?

Existuje je něco jako nejlepší investice? Dá se vůbec říct, co je nejlepší investice? Teoreticky ano i ne. Ti, kteří se v investování pohybují každý den a věnují se tomu roky vám umí říct zda se jedná o dobrou nebo špatnou investici. Ale ani tito lidé vám neumí zaručit 100% výsledek. Trh je proměnlivý a poptávka s nabídkou umí být někdy nevyzpytatelné.

Tento článek je ale věnován investici ve výši 10 000 Kč. Proto je trochu lákavé říct, že zde je to jistější, ale ani koupě čokoládové fontány vám nezaručí, že si ji od vás někdy někdo půjčí. Řekněme tedy, že nejlepší investice jsou ty, které zaručí úspěch. Jako je investice do zdraví, relaxace nebo přátelství v podobě podpory nebo dárku. Je to sice trochu klišé, ale tady se jistě nespletete.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz