Určitě už jste někdy slyšeli: Karma je zdarma. Většinou vám to někdo připomene, když se nechováte zrovna v souladu s etickým chováním. Ať už na ni věříte nebo ne, když vám řeknu, že byste se měli chovat spravedlivě, začnete zcela jistě souhlasně pokyvovat hlavou. A jaký je rozdíl mezi spravedlivostí a karmou? Žádný, jen jim říkáme jinak.
Obsah článku
Ona ti to karma vrátí: Opravdu to takto funguje?
Občas to použil už asi každý z nás: “Jen počkej, ona ti to karma vrátí.” Většinou si však neuvědomujeme, jak velkou pravdu vlastně máme.
Karma z velké části zasahuje do našeho života. Funguje na základě klasického zákona, který všichni známe z fyziky – akce vytváří reakci. Jakékoliv chování vyvolá odpovídající reakci. I sebemenší příčina může mít na svědomí velké následky. Také se vám možná vybavuje efekt motýlích křídel, který říká, že i niterná akce může klidně na druhé straně světa způsobit reakci.
Pravdou také zůstává, že naše minulost a přítomnost vytváří budoucnost. Bez minulosti by jednoduše nemohla existovat ani budoucnost. Každý čin, ať už dobrý či špatný, zaručuje, že se promítne v budoucnosti.
Takže na otázku, zda karma vůbec existuje a funguje nezbývá než odpovědět jasné ano. Každý tomu možná říkáme jinak: Osud, spravedlnost, boží mlýny a v náboženství se lidé často obracejí na spravedlnost Boha. Avšak princip zůstává stejný – chovej se podle svého nejlepšího svědomí a vědomí a vrátí se ti to. Však už naše babičky říkaly: “Jak se z lesa volá, tak se z lesa ozývá.”
Jak si představit karmu?
Karmu si také můžete představit jako dvě misky vah, jedna představuje dobro, druhá zlo. Každým svým činem, myšlenkou a chováním přiložíte na odpovídající misku, až se jednou váha strhne tímto směrem a vrátí vám svůj náklad do života. Může to být v podobě člověka, situace i příležitosti. Jestli bude pocházet z misky dobra nebo zla už záleží na vás (přesněji na tom, kterou misku více zatěžujete). Tím se její obsah vysype, vyčistí a můžete začít přikládat znovu.
Jiní mají zase radši přirovnání karmy k batohu, který si celý život nosíme na zádech. Jeho obsah a tíhu opět ovlivňujete pouze vy svým chováním. Batoh se může zdát proklatě těžký, až neúnosný, nebo jej také můžete odlehčit.
A táhnout jej budete do té doby než své dluhy splatíte, protože dluhy se jednoduše musí platit, ať už ty finanční nebo karmické.
Na začátku všeho stojí myšlenka
Jelikož se nic neděje bez příčiny, naši karmu výrazně ovlivňují naše činy a chování. A naše chování vychází z motivace, která může pocházet z radosti, lásky, přátelství nebo také ze závisti, žárlivosti či nenávisti. Jednoduchá rovnice, že?
Jenže pro správnou karmu nestačí sledovat původ naší motivace. I když je to skvělý začátek a vřele doporučuji s ním začít.
Je potřeba si uvědomit, že naprostým počátkem všeho jsou myšlenky. Právě myšlenka formuje motivaci a následně chování jedince. Stojí na počátku jakéhokoliv rozhodnutí. Přesně v ten moment, kdy jste na něco pomysleli jste položili základy pro nezvratnou reakci.
Dokonce bylo již vědecky podloženo, že myšlenka nese energii, která mění strukturu buněk a tím vytváří naši realitu. Na základě tohoto principu také funguje zákon přitažlivosti. Za nejvyšší level ovlivnění karmy tedy považuji ovládání vlastních myšlenek, jejich pozorování a následné konání.
Tip Žij Úspěšně: S pozorováním a kontrolou našich myšlenek výrazně pracuje a pomáhá meditace.
Jak si vyčistit karmu aneb Chovej se tak, jak chceš, aby se ostatní chovali k tobě
Do jakých oblastí se může promítnout zdravá karma? Vlastně do jakékoliv v celém životě. Pokud v životě jednáme, jak jen nejlépe to jde, může se to výrazně odrazit v oblastech jako:
- Vztahy – je známé, že se stáváme odrazem 5 lidí, se kterými nejčastěji trávíme čas. Pokud se budete chovat ke svým blízkým s pokorou, upřímně a bez postranních úmyslů, výrazně se zlepší vaše mezilidské vztahy. Karma vám pak do života přivede opravdu věrné a skvělé přátelé, kteří si zaslouží výborné chování k nim a zároveň vám jej rádi oplatí. V takové společnosti lidí může člověk jedině prosperovat.
- Práce – máte příšerného šéfa, který na všechny celé dny pouze řve nebo si zasedl přímo na vás? Zamyslete se, co vás má tento člověk naučit, nechovali jste se v minulosti také takto povýšeně na někoho? Třeba na škole nebo v jiné práci. Znám nejeden příběh, kdy pouhé uvědomění toho, že se jedná o karmický proces, odpuštění a vyčištění karmy, zajistilo vyhazov onoho šéfa nebo novou pracovní nabídku jinde.
- Příležitosti – vyčištěná karma může do života přinášet jednu příležitost za druhou. Společně se zákonem přitažlivosti a pozitivním myšlením se tak můžete dostat na vlnu, ze které jen tak nebudete chtít vystoupit.
- Partnerský vztah – jestliže jste se ke svým partnerům a partnerkám chovali bez úcty a ublížili jim zbytečně, jakého očekáváte dalšího partnera ve vašem životě? No naštěstí to funguje i naopak.
- Úspěch – pro každého představuje úspěch něco naprosto odlišného. Se zdravou karmou se vám zcela jistě dostane odměny v podobě toho vašeho úspěchu, ať už si přejete cokoliv. Stačí udělat ten první krok = chovat se tak, abyste si to také zasloužili.
- Zdraví – i v křehké oblasti zdraví hraje karma svoji roli. Představte si člověka, který bude neustále negativní, dělat ostatním naschvály, podrazí své přátele nebo rodinu apod. Myslíte si, že zdravotní problémy, které jej mají uzemnit přišly jen tak? Samozřejmě hraje roli i životospráva nebo stres, ale spravedlnost dříve nebo později přijde.
Znamená to však, že si máme nechat cokoliv líbit a pořád být prostě hodní? Vůbec ne. Určitě si odteď nemusíte nechat všechno líbit, nepostavit se za své názory nebo se sebou nechat tzv. zametat. Stačí si jen vždy vzpomenout, z jaké motivace vychází naše chování.
Oplácet zlo se nevyplácí. I když se k vám někdo chová hůř než byste si přáli, vše lze řešit alespoň z vašeho pohledu slušně a s nadhledem. Ale proč když vás někdo podrazil nebo vám ublížil neuplatnit pravidlo oko za oko, zub za zub? Vždyť by si to tak zasloužil, že?
Věřte, že karma není nic nadpřirozeného a funguje u každého zvlášť. Je to mechanismus příčin a následků. Takže vám opět vrátí to, co byste vyslali a z toho se stává uzavřený kruh. Nebojte se, karma se postará i o vašeho “protivníka”.
Jak si tedy vyčistit karmu, když už jste nasekali tolik chyb?
V podstatě je to velmi prosté a jednoduché. No nebudu vám lhát, hůř už se to dělá. Držet se můžete, alespoň pro začátek, následujícího návodu:
- Odpouštějte (druhým, ale i sobě)
- Zeptejte se: Co vás má tato situace naučit a poučte se.
- Buďte vděční (za cokoliv a kohokoliv – že nemáte za co? Pokud čtete tento článek, můžete dýchat a vidět, takže máte za co být vděční.)
- A upřímný, dobrý skutek nikoho nikdy nezabil.
Karma se nám vrací často v neúměrné formě. Občas nám za maličkost naloží kopec štěstí, občas zase odměňuje střídmě. Avšak stačí vytrvat a věřit. Také často přichází odměna i trest v oblasti, ve které bychom to nečekali. Například pokud se špatně chováte k lidem v práci nemusí se to odrazit v pracovní rovině, ale třeba na zdraví. Zasáhnout může kdykoliv a kdekoliv.
Proto je v zájmu každého z nás chovat se tak, jak chceme, aby se ostatní chovali k nám. V tomto přísloví je jednoduše vše. Jak to máte vy, věříte v karmu nebo ne?