Domů » Je váš šéf psychopat?

Je váš šéf psychopat?

autor Sandra
Publikováno: Poslední aktualizace
šéf psychopat

Necítíte se v práci už delší dobu ve své kůži? V přítomnosti šéfa jste frustrovaní, klepou se vám ruce a klesá sebevědomí? Slyšíte často kritiku a narážky na vlastní osobu? Pokud se v tom vidíte, je velice pravděpodobné, že je váš šéf psychopat. Chcete si to ověřit? Pojďme se psychopatovi podívat blíže na zoubek.

Definice: Jak poznat psychopata?

Na první pohled charismatický a úspěšný muž středního věku, který má na sobě perfektně padnoucí oblečení, luxusní auto a moderně zařízenou kancelář. Toť je obrázek typického psychopata.

Neznamená to, že by všichni úspěšní lidé byli psychopati, ale mezi těmi, kdo zaujímají na kariérním žebříčku ty nejvyšší pozice, není jejich přítomnost zdaleka výjimkou.

Jako psychopata označujeme člověka, který trpí antisociální poruchou osobnosti. Jedná se o jedince, který nedokáže fungovat ve společnosti s jinými lidmi a udržovat s nimi dlouhodobě zdravé vztahy. Nejtěžší formou psychopatické poruchy osobnosti je tzv. sociopatie, která je velmi často doprovázena agresivním chováním vůči okolí sociopata (např. kruté zacházení se zvířaty).

šéf sociopat
Psychopat není schopen empatie a jedná pouze na základě vlastního prospěchu.

Pouze 25% lidí s antisociální poruchou osobnosti jsou nebezpeční psychopaté, které známe z krimi zpráv. Jedná se spíše o módní termín, jehož význam lidé zkreslují.

Mnohem častěji se v běžném životě potkáváme s lehčími formami psychopatie, jako je narcistická, paranoidní, schizoidní nebo hraniční porucha osobnosti.

Poznat, o který typ se jedná, může zpravidla jen zkušený psycholog, i když se stává, že i odborníci mají se stanovením přesné diagnózy často komplikace. Navíc není výjimkou, že se v jedné osobě může prolínat hned několik druhů psychologických poruch.

Profil sociopata: V čem se liší sociopat od psychopata?

Rozdíl mezi sociopatem a psychopatem spočívá v příčinách vzniku psychologické poruchy. Zatímco psychopatie je vrozená genetická mutace, sociopatem se člověk může stát vlivem sociálních faktorů, jako např. špatné vtahy v rodině, šikana ve škole nebo domácí násilí. Sociopat si navíc na rozdíl od psychopata velmi často uvědomuje, že jedná vůči svému okolí špatně, ale nezpytuje za to svědomí. Obě onemocnění můžeme vnímat jako sociální disfunkci.

Jak poznat, že se jedná o psychopata?

Pravděpodobně se pravá podstata psychopata neodkryje při prvním setkání. Ze začátku na vás bude působit dojmem sebevědomého člověka, který si umí odstát své názory a je ochoten podstoupit určitá rizika pro dosažení úspěchu. Později si ale začnete všímat, že tato osoba postrádá soucit a sleduje pouze naplnění vlastních cílů a potřeb, bez ohledu na lidi ve svém okolí.

Právě proto nalézáme poruchy psychopatického spektra mezi úspěšnými lidmi na vysokých pozicích. Jejich umění nahlížet na věci s odstupem a absence jakékoliv empatie jim umožňuje využívat potřebné lidi a bezcitně odhazovat ty, kdo už pro ně nemůže být nijak užitečný.

Tušíte, že je váš šéf psychopat? Udělejte si online test a zjistěte, zda jsou vaše obavy opodstatněné: Test, jak poznat psychopata.

Vědci prokázali, že psychopata je možné odhalit pomocí jednoduchého testu. Zkouška spočívá v tom, že pokud začne někdo v okolí zívat, nebude na to psychopat reagovat. Zívání je totiž spojeno s empatií k jiným lidem, kterou psychopat postrádá.

test zívání psychopat
Jak odhalit psychopata s pomocí testu zívání?

Zkuste si během komunikace s psychopatem několikrát zívnout. Pokud po chvíli nezačne vaše chování napodobovat, máte jistotu, že je před vámi psychopat.

Jak s vámi může psychopat manipulovat?

Psychopaté jsou mistři v manipulování. Umí si získat téměř každého člověka a jejich oběti si navíc dlouhou dobu ani neuvědomují, že dělají něco proti své vůli. Vybrali jsme pro vás nejčastější techniky, které psychopaté používají.

Útočné neverbální signály

Mezi manipulativní metody patří nejen přímé slovní napadení, ale i neverbální signály, jako jsou např. upřený pohled nebo narušení osobního prostoru. Cizí člověk by nikdy neměl narušit osobní zónu 75 – 120 cm, ledaže by jste se ocitli v prostoru, kde je těsnější vzdálenost mezi lidmi nevyhnutelná (např. výtah).

Osoba, která záměrně narušuje tento prostor bez souhlasu druhé strany, se snaží získat dominantní postavení. Tímto způsobem se psychopat zveličuje nad svou obětí a není-li člověk na podobné chování zvyklý může se snadno nechat rozhodit, ztratit pozornost nebo udělat nějakou chybu. Navíc ne každý je schopen čelit konfliktům a mnoho lidí upřednostní ústup, zejména pokud se nachází vůči psychopatovi v závislém postavení.

neférové triky psychopatůů
Měli jste někdy pocit, že váš nadřízený narušuje váš osobní prostor?

Připomínka toho, že jste snadno „nahraditelní“

Ať už se snažíme jakkoliv, vždy bude existovat někdo, kdo bude v něčem lepší než my, nebo bude mít alespoň stejné vlohy. Konkurence je to, co nás motivuje, a pokud je konkurenční prostředí založeno na spravedlivých a rovných podmínkách pro všechny účastníky, není na její existenci nic špatného.

Situace se ale může obrátit tehdy, kdy vás bude vedení záměrně zastrašovat myšlenkou, že vás může kdykoliv nahradit někým jiným. Pokud víte, že vykonáváte svou práci na maximum, neměli byste se nechat touto manipulací vykolejit. Existuje řada způsobů, jak zvýšit kvalifikaci zaměstnanců nebo je upozornit na to, že nesplňují své kompetence. Nikdy by ale nemělo docházet k vyhrožování nebo poštvávání zaměstnanců mezi sebou.

Nejistota a neurčitost

Člověk, který se nachází v nejistotě, je zranitelnější, než ten, kdo přesně ví, co ho čeká. Manipulátor vytváří atmosféru nejistoty a záhadnosti naprosto všude. A to i tam, kde to není nezbytné.

Může vám zatajovat důležité informace pod záštitou toho, že se jedná o ryze interní data. Netoleruje váš čas. Nechává své zaměstnance pracovat neplacené přesčasy. Chodí pozdě na schůzky, anebo se pro jistotu nedostaví vůbec či zruší jednání na poslední chvíli. Pokud pracujete ve směnném provozu, tak vám může šéf psychopat ze dne na den předělat rozvrh, nebo zrušit či přidat další hodiny.

Všechny tyto aspekty ve vás vyvolávají nejistotu a zákonitě snižují i odolnost vůči agresivním výpadům psychopata. Velmi často může šéf psychopat ovládat své nadřízené prostřednictvím prodlužování termínu výplat, nebo absence pevné fixní mzdy.

Co dělat, když je váš šéf psychopat?

Přišli jste v práci do styku s člověkem, který vykazuje rysy psychopata? V tom případě, při čtení následujících řádků zbystřete!

Nechovejte se jako oběť!

Psychopatičtí lídři touží po moci a pohání je potřeba ovládat slabší jedince. Tygr se nebude honit za laní, která mu svižně vyskočí z jeho lačných drápů. Velmi rád se ale zakousne do šije oslabené nebo dezorientované samice, která se vleče na konci stáda. Nebuďte slabí a nenechte se polapit a sežrat!

Nenechat se ovládnout neznamená, že musíte být arogantní, nebo oplácet vašemu šéfovi jeho chování stejným způsobem. Je ale na místě umět se včasně a konstruktivně bránit a mít vše podložené přesnými daty a čísly. Ukažte, že víte, co děláte a umíte si prosadit svůj názor.

Nejednejte ve styku s psychopatem samostatně

Další variantou, jak se bránit nadřízenému psychopatovi, je vyhledat kolegy, kteří se dostali do stejné situace jako vy. Mohou se mezi nimi najít ti, co s jednáním šéfa také nesouhlasí, ale z nějakého důvodu se bojí jednat samostatně. Pokud se se svými soudruhy sjednotíte, máte větší šanci vyhrát souboj s psychopatem, anebo přinejmenším odejít z bojiště s minimálními ztrátami.

Jak se bránit psychopatovi
Jak se bránit psychopatovi?

Během přímé komunikace s nadřízeným nejednejte ukvapeně a nechte si raději poradit od zkušenějších kolegů. Lidé z vašeho týmu už v těchto podmínkách pracují delší dobu a mohli by vám poskytnout cenné rady, jak předcházet zbytečným konfliktům.

Nenechte se nalákat na příliš „výhodné nabídky“

Toto pravidlo by mělo platit už při samotném výběru zaměstnání. Slibují Vám zlaté doly, spoustu benefitů a zahraniční cesty na Maledivy? Před tím, než nabídku přijmete, se zkuste zamyslet, proč tak vábivou nabídku nepřijal už někdo před vámi a zkuste si firmu proklepnout přes online platformy, jako je např. Atmoskop

Stejné pravidlo platí u náhlého zvýšení platu, nebo pracovní pozice výměnou za upsání duše ďáblovi.

Pozor zlý šéf!
Pozor zlý šéf!

Buďte nad věcí

Primárním důvodem, proč jste v práci, je mimo příjemného prostředí a uznání kolegů také finanční ohodnocení, které na konci měsíce dostanete. Není tedy třeba se nechávat zbytečně rušit od své práce a impulsivně reagovat na neadekvátní projevy emocí. Snažte se v každé situaci zachovat klid a naučit se myslet pozitivně. V případě, že situace stále graduje a není jiného řešení, zvažte variantu změny zaměstnání, nebo požádejte o přesun na jinou pobočku.

Přečtěte se tipy, jak začít s online podnikáním, od Hanky Rakovičové a staňte se podnikatelem na volné noze.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2022 | ŽijÚspěšně.cz