Domů » Komfortní zóna: Co znamená a proč ji opustit

Komfortní zóna: Co znamená a proč ji opustit

autor Petra Sýkorová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentář
Komfortní zóna

Psychická pohoda bez stresu a úzkosti je důležitá, ale seberozvoj podpoříte i zdravým vystupováním ze stavu klidu a bezpečí. Komfortní zóna se musí rozšiřovat. Nebojte se překonávat svůj strach a posouvat se!

Řekněte obavám sbohem

Pokud se chcete v něčem zlepšit, musíte pro to něco udělat. Máte strach z mluvení s lidmi? Bojujte tak, že se této trémě budete co nejvíce vystavovat.

Co je komfortní zóna

Lidé rádi dělají to, při čem se cítí pohodlně. Pokud však chtějí portfolio svých dovedností rozšířit, měli by provádět i věci méně příjemné. Tímto způsobem rozšiřují svou komfortní zónu – tedy stav, kdy se cítí fajn, nic je nestresuje, ale zároveň se neposouvají.

Kromě této terminologie existují ještě pojmy zóna růstu a zóna paniky. Pokud jsme v klidu, jde o komfortní zónu. Cítíme spokojenost, zaběhnuté koleje. Děláme jen to, co je nám příjemné. Jinak je to u zóny růstu a zóny paniky. Jenže bez těch to nejde, pokud nechcete stále přešlapovat na místě.

🗣️ „Největší chyba, kterou v životě můžete udělat, je mít pořád strach, že nějakou uděláte.“

Elbert Hubbard – americký spisovatel, nakladatel, výtvarník a filozof (1856–1915)

Co se týče zábran a strachu z neúspěchu, je to o tom, že situaci nesmíte příliš prožívat. Chcete práci snů? Pak se nesmíte ostýchat projevit svůj zájem – pošlete životopis do firmy, u které byste chtěli pracovat, aby o vás věděli. Pokud se neodhodláte, nikdy nedosáhnete cíle.

Komfortní zóna

Jestliže sháníte někoho na volnočasové aktivity, musíte zahodit ostych. Vždycky si řekněte, že byste v budoucnu litovali, že vás strach z prohry nebo zesměšnění se vyřadil ze hry. Zkuste to, co chcete udělat, a buď to vyjde, nebo ne. Když ano, super, můžete jásat a plácat se po ramenou, pokud ne, nic se neděje, život jde dál a někde jinde na vás čeká jiná – vítězná – příležitost. Nikdy totiž nevíte, který pokus bude ten úspěšný, a tak se nikdy nevzdávejte, ale jděte si tvrdě za svými sny.

Chcete být zběhlejší v rétorice? Nezbývá nic jiného, než začít trénovat mluvením. Buďte asertivní. Jistě, je třeba cvičit i svou slovní zásobu (například čtením knih). Ze začátku nic není dokonalé, ale postupnými krůčky se můžete pomalu zlepšovat.

🗣️ „Jestliže neumíš, naučíme, jestliže nemůžeš, pomůžeme ti, jestliže nechceš, nepotřebujeme tě.“

Jan Werich

Jak poznám, že jsem překročil/a svou komfortní zónu?

Překonávat úzkosti rozhodně není fajn, ale pokud se to podaří, je to super pocit. Kdo zvítězí nad strachem, pocítí posléze hrdost. Proto bychom své úzkosti měli zlomit, i když se u toho můžeme cítit nepříjemně. Postupně si totiž na dané situace zvykneme a příště už pro nás nebudou stresující. Tím svou komfortní zónu rozšíříme.

Když totiž nepociťujete žádné zábrany a bloky, znamená to, že jste ve své komfortní zóně – buď jste z ní ještě nevystoupili, anebo jste zónu již rozšířili, a tudíž aktivita už vám nepůsobí potíže jako předtím.

Žijte naplno. Nedovolte strachu, aby vás ovládal a brzdil. Čím více budete vystupovat ze zóny pohodlí, tím dokonalejší bude vaše přeměna. Překonávat své úzkosti je náročné a nikomu u toho není lehce, ale právě v této chvíli se učíte zvládat nové situace a zlepšujete se.

Až už nepocítíte žádné zábrany a bloky, je to znamení, že jste svou komfortní zónu rozšířili, a že aktivity, které pro vás byly dříve stresující, již zvládáte levou zadní.

Čím více se budete vystavovat nekomfortním věcem, tím více se přiblížíte k stavu komfortu. Zní to paradoxně? Ale kdepak! Znám slečnu, která navzdory své introverzi překonala trému z prezentování a nyní prchá z Řecka do ČR jen proto, že se těší na nabitý sál plný lidí, lačnících po jejích projevech. Prý čím více diváků, tím lépe. Dnes už si své přednesy užívá, dříve ji stresovaly.

🗣️ „Život strávený děláním chyb je nejenom úctyhodnější, ale i užitečnější než život strávený zahálkou.“

George Bernard Shaw – irský dramatik (1856–1950)

I vy tohoto ideálu můžete dosáhnout. Věnujte se osobnímu rozvoji, jak jen to jde. Jděte si za svými sny a překonávejte překážky, jež vám stojí v cestě. Nečinnost ještě nikdy nikoho neposunula. Znalosti a dovednosti si osvojíte jedině tehdy, pokud budete konat.

Co získám vystoupením z komfortní zóny?

Najednou můžete získat práci, o níž se vám ani nesnilo, nebo zažít úžasné chvíle, o které byste se kvůli strachu připravili. Vystupujte ze své komfortní zóny často a brzy se objeví pozitivní výsledky. Strach z neúspěchu, nejistotu a obavy ze ztrapnění se hoďte prostě za hlavu. V úspěchu vám totiž nejvíc brání vaše pohodlí.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz