Domů » Co způsobuje toxický člověk ve vašem okolí?

Co způsobuje toxický člověk ve vašem okolí?

autor Kateřina Korčáková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Co způsobuje toxický člověk ve vašem okolí?

Toxický člověk, někdo, kdo může vám i ostatním způsobit spoustu stresu a nepříjemností, nemluvě o emocionální nebo dokonce fyzické bolesti. Každý se někdy sejde s člověkem, který způsobuje ve vašem životě mnoho konfliktů. Někteří to dělají vědomě, například psychopati, narcisté, sociopati, machiavelisté. Jiní jsou zase energetičtí upíři, což znamená, že z vás vysávají život už jen svou přítomností. Když vás toxická osoba ovládá, zjistíte, že se jí přizpůsobujete, děláte špatná rozhodnutí a zaplétáte se do dramat. To vše vede k celkovému snížení sebeúcty a sebehodnocení, a dokonce k úzkostem a depresím. Jak se tomuto všemu vyvarovat? Vše se dozvíte.

Kdo je toxický člověk?

Toxická osoba je každý, kdo svým chováním vnáší do vašeho života negativitu a rozrušení. Toxické chování může mít různé příčiny, včetně psychických problémů, osobnostních rysů a zkušeností z minulosti. Podle psychologů může být toxické chování spojeno s vysokou mírou narcismu, antisociálním chováním, nedostatkem empatie, touhou po moci a kontrole a také s traumatickými zážitky nebo zneužíváním v dětství.

I když toxické chování není duševní porucha, některé duševní poruchy, jako například poruchy osobnosti, mohou být základní příčinou toxického chování.

Co způsobuje toxicita ve vašem životě?

Toxické osoby mohou mít na vaši pohodu značně negativní vliv. Mohou vás vyčerpat, emocionálně vyčerpat, a dokonce vést k onemocnění v důsledku neustálého stresu a zvýšené ostražitosti, které vyvolávají. Toxické vztahy mohou ovlivnit vaše duševní i fyzické zdraví, což vede ke zvýšenému riziku srdečních problémů, vyššímu krevnímu tlaku, zvýšené hladině cukru v krvi a oslabení imunitního systému v důsledku neustálého stresu a režimu “bojuj, nebo uteč”, který vztah vyvolává.

Navíc toxické osoby mohou způsobovat emocionální manipulaci, vyčerpání a negativitu, což vede k nedostatku sociální podpory a izolaci, které jsou pro udržení dobrého duševního zdraví nezbytné. Je důležité tyto příznaky rozpoznat a vyhledat pomoc při řešení dopadu toxických vztahů na vaši pohodu.

💡 Tip: Jaký má na vás vliv manipulativní rodič?

Jak rozpoznat toxické chování?

Aby vám bylo po duši lépe, je nezbytné rozpoznat příznaky toxického chování a podniknout kroky k jeho řešení a minimalizaci jeho dopadu. Toxické chování lze rozpoznat podle různých znaků a vlastností. Mezi varovné příznaky toxické osoby patří:

 • pocit manipulace,
 • negativní energie,
 • zmatek v jejím chování,
 • nedůslednost,
 • nedostatek empatie,
 • kritika a odsuzování,
 • stálý stres,
 • neschopnost přijmout odpovědnost,
 • odcizení od ostatních.

Toxičtí lidé s vámi budou manipulovat, nebudou vlastnit své pocity a budou nutit druhé, aby jim něco dokazovali. Navíc se vám nikdy neomluví a vytvářejí spoluzávislou dynamiku. Pokud si myslíte, že máte v okolí toxickou osobu pravděpodobně:

 • Máte pocit, že jste manipulováni do něčeho, co nechcete dělat.
 • Jste neustále zmateni chováním této osoby.
 • Máte pocit, že si zasloužíte omluvu, která nikdy nepřijde.
 • Vždy se musíte před touto osobou obhajovat.
 • Nikdy se v její blízkosti necítíte úplně dobře.
 • Neustále se v jejich přítomnosti cítíte špatně.
 • Pokud jste tyto pocity zažili v přítomnosti někoho, kdo je pro vás toxický. Pokud máte neustále takové pocity, možná budete chtít vztah změnit nebo úplně ukončit.
Toxické chování na pracovišti
Toxické chování na pracovišti | Zdroj: Happierhuman.com

Jak se vypořádat s toxickým člověkem ve vašem životě?

Pokud si všimnete toxického chování, je důležité se s danou osobou konfrontovat, stanovit si přísnější hranice a nebo daného člověka ze svého života odstranit. Zde je několik strategií, které můžete vyzkoušet.

Konfrontujte se s nimi

Jakmile si všimnete toxického chování, konfrontujte dotyčnou osobu. Upozorněte ji na případné lži nebo nesrovnalosti. Řekněte jim, že se vám nelíbí, jak se chovají. Dáte jim tak najevo, že jim věnujete pozornost, a dáte jim šanci, aby to vysvětlili nebo se omluvili.

💡 Tip: Přečtete si, jak odhalit typické argumentační fauly.

Stanovte přísnější hranice

Pokud musíte mít ve svém životě toxickou osobu, snažte se nastavit přísnější hranice. Pokud například někdo zneužívá návykové látky a způsobuje tím újmu vám nebo ostatním, dejte mu najevo, že se s ním nebudete vídat, dokud nebude střízlivý. Dejte jasně najevo, že nebudete tolerovat jejich přehnaně dramatické chování nebo šíření pomluv o lidech. Omezte čas, který s nimi trávíte, dokud se nezmění.

Vyřaďte je ze svého života

Pokud výše uvedené strategie nefungují a způsobují ještě větší bolest, zneužívání nebo nepoctivost, je čas nechat toxickou osobu odejít. Někdy nezbývá nic jiného než se postavit na vlastní nohy a jít dál.

Jak se vypořádat s toxickým člověkem v práci?

Toxické pracovní prostředí je živnou půdou pro stres, negativitu a nenaplněnost. Snižuje produktivitu, úroveň denního výkonu a dokonce ničí morálku zaměstnanců. Proto je důležité stanovit si hranice, abyste mohli pečovat o svou osobní pohodu. Toxické pracovní prostředí je takové, ve kterém je pro zaměstnance obtížné pracovat nebo postupovat ve své kariéře kvůli negativitě vytvářené kolegy, nadřízenými nebo samotnou firemní kulturou.

Jak může vypadat toxické chování na pracovišti?

 • mikromanagement ze strany nadřízených a nedostatek důvěry ve vaše rozhodnutí,
 • očekávání, že budete k dispozici po pracovní době, o víkendech a dokonce i o dovolené,
 • agresivní chování vedoucích pracovníků při zpětné vazbě,
 • přepracovanost a vyčerpání v důsledku firemních zásad přijímání zaměstnanců,
 • zvýhodňování při odměňování a povyšování.

Abyste se s toxickým pracovním prostředím vypořádali, musíte si stanovit zdravé hranice, ujasnit si společné hodnoty, vyjednávat nebo vyhledat podporu u jiných kolegů či nadřízených.

💡 Tip: Víte, jaké jsou pozitivní lidské vlastnosti?

Některým lidem se nelze zavděčit a někteří lidé vám nebudou dobří a mnohdy to s vámi nebude mít nic společného. Vždycky můžete říct ne nepříjemným pocitům. Buďte sebevědomí a važte si své vlastní hodnoty.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz