Domů » Křivé zuby: Jak řešit tuto vadu na kráse?

Křivé zuby: Jak řešit tuto vadu na kráse?

autor Dominika Veselá
0 komentářů
Křivé zuby ztěžují život

Křivé zuby nejsou jen vadou na kráse. Dokáží zapříčinit spoustu trapných momentů, zkazit vám radost z oblíbeného pokrmu (který nemůžete řádně rozkousat) a dokonce způsobit nepříjemnou bolest. Dnes přitom existuje spousta možností, jak na křivé zuby vyzrát a užít si krásu souměrného úsměvu.

Špatně postavené neboli křivé zuby jsou častější, než se může zdát. Narazit na ně můžeme u dětí i v dospělosti. Pokud se skutečně jedná „pouze“ o estetickou záležitost, je možné ji hodit za hlavu, nebo z ní dokonce udělat přednost. Laskavý úsměv odhalující jemně nevyrovnanou řadu zubů lze brát jako unikátní rys, který podpoří vaši osobitost a šarm.

Jakmile ale křivé zuby způsobují zdravotní (a logopedické) problémy, je načase je začít řešit. Nejen zakrýt, jak to dělá spousta dospělých, ale vyřešit. Jak na křivé zuby v dospělosti a u dětí? A vyřeší vše rovnátka? Na to se podíváme dále v textu.

Krásný úsměv není samozřejmostí.
Krásný úsměv není samozřejmostí. | Zdroj: www.extralife.cz

💡 Tip: Víte, že vám jednodenní půst dokáže vyčisti toxiny z těla a tím zlepšit kondici zubů a dásní?

Co způsobuje křivé zuby? Špatně narostlé čelisti i dědičná predispozice!

Mléčné zuby u dětí i stálý chrup v dospělosti mohou buď křivě vyrůst, nebo se zkřivit v průběhu života. Zejména první zuby se někdy umístí do nerovných pozic, protože jsou příliš malé na zaplnění množství místa v dásních. Péče o zuby je v tomto případě esenciální.

🎓 Zajímavost: Dlouhodobé návyky, jako je cucání dudlíku nebo palce, mohou také způsobit vytlačení a pokřivení mléčných zubů. Svou roli sehrává i dědičnost a predispozice k zakřiveným zubům.

To, že máte křivé mléčné zuby, ještě neznamená, že budete mít křivé i trvalé zuby. Pokud však mléčné zuby narostou shluknuté dohromady, může se to stát i s trvalým chrupem, který naroste natěsnaný k sobě, nerovný a nepříjemně sešikmený.

🗣️ Odborníci na ortodoncii dodávají: Pokud zranění v ústech nebo zubní kaz způsobí, že jeden či více mléčných zubů vypadne dříve, existuje velmi veliká šance, že následující trvalé zuby vyrostou z dásní spíše křivé než rovně.

Dr. Dhillion vám vysvětlí, co způsobuje křivé zuby a jak je narovnat.

Mezi další problémy, ovlivňující rovnost/křivost zubů, patří:

Velikost čelisti

Moderní strava sestávající z měkkých, průmyslově zpracovaných potravin, vyžaduje mnohem méně žvýkání, než tomu bylo u jídla, které konzumovali naši předkové. Tato alternativa změnila velikost lidské čelisti a zmenšila ji.

🎓 Zajímavost: Vědci se domnívají, že vyvinutí kratší čelisti je zodpovědné za přeplněné dásně a křivé a špatně narostlé zuby.

Špatné myofunkční návyky

Myofunkční návyky, to je opakující se chování, které ovlivňuje svaly nebo funkci úst a obličeje. Zahrnují:

 • Cucání palce u nohy,
 • Dlouhodobé používání dudlíku nebo lahvičky,
 • Strkání jazyka do mezery mezi dvěma zuby a
 • Dýchání ústy.

Malokluze (nesprávně narostlá čelist)

Horní zuby jsou navrženy tak, aby mírně překrývaly spodní zuby, přičemž hroty horních stoliček mají zapadat do drážek dolních stoliček. Když k tomuto zarovnání nedojde, vzniká nepříjemnost zvaná malokluze.

🎓 Zajímavost: Mezi běžné malokluzní deformity patří předkus a podkus.

 1. Pokud máte předkus, tak horní přední zuby vyčnívají dále než spodní přední zuby.
 2. Pokud máte podkus, tak spodní přední zuby vyčnívají dále než horní přední zuby.

Genetika a predispozice ke křivým zubům

Pokud jeden nebo oba vaši rodiče měli křivé zuby, je možné, že vy je budete mít také. Po rodičích můžete také zdědit předkus nebo podkus.

Špatná péče o zuby

Nenecháte-li si zuby zkontrolovat alespoň jednou ročně u zubaře, mohou se rozvinout problémy, jako je onemocnění dásní a kazy.

🗣️ Zubaři dodávají: Ty, když zůstanou neléčené, vedou je vzniku křivých zubů a dalších zdravotních problémů souvisejících s chrupem.

Špatná výživa

Špatná výživa, zejména u dětí, může vést k zubnímu kazu a špatnému vývoji chrupu, což jsou potenciální prekurzory křivých zubů.

Poranění obličeje

Úder do obličeje nebo úst může vyrazit zuby z původního místa, což má za následek jeden nebo více křivých zubů.

Víte, že k zkřivení zubů může dojít i nadměrným dýcháním ústy?

💡 Tip: Péče o zuby může být prvním krokem k tomu, jak začít žít zdravě. Naučte se to také!

Co nám mohou křivé zuby způsobit? Zhoršená kvalita života a trapné situace!

Pokud hovoříme o estetice, je možné problém křivých zubů hodit za hlavu a spokojit se s jejich zakrytím. Když máte sebevědomí, můžete je i s pýchou ukazovat. V krajním případě mohou ale křivé zuby ovlivnit kvalitu celého našeho života. Špatně zarovnané zuby ovlivňují schopnost žvýkat a způsobují bolest pokaždé, když jíme.

🎓 Zajímavost: Někteří lidé se navíc mohou cítit kvůli křivým zubům naprosto nesebevědomě, a to natolik, že se přestanou usmívat nebo se vyhýbají společenským situacím.

Mezi další zdravotní problémy související se špatně narostlými zuby patří:

 • Parodontální onemocnění
  • Mezi křivými zuby se obtížné čistí kartáčkem i nití. Tím vzniká zubní kaz a onemocnění dásní. Pokud se onemocnění dásní neléčí, propuká paradentóza, závažnější infekce, která poškozuje kosti v čelisti.
 • Žvýkání a trávení
  • Křivé zuby také narušují správné žvýkání, což může způsobit problémy s trávením.
 • Nadměrné opotřebení
  • Křivé zuby způsobují nadměrné opotřebení zubů, dásní a čelistních svalů, což má za následek popraskané zuby, natažení čelisti, poruchu temporomandibulárního kloubu a chronické bolesti hlavy.
 • Potíže s řečí
  • Pokud jsou zuby špatně zarovnané, negativně ovlivňují způsob, jakým artikulujeme, což způsobuje problémy s řečí.
 • Sebevědomí
  • Nespokojenost s fyzickým vzhledem vede k nedostatku sebeúcty. Neustálé přemýšlení o tom, jak zakrýt nedokonalost, vede k únavě a ospalosti.

Jak narovnat křivé zuby a vyřešit tuto vadu na kráse?

Moderní doba přeje pokročilým technologiím, takže nemusíte křivé zuby zakrývat. Narovnáte je a vyřešíte svůj problém jednou provždy. UPOZORŇUJEME, že pokud vám zakřivení zubů nezpůsobuje nepříjemné zdravotní problémy, není nutné jej řešit. Estetická stránka věci je ale v dnešní době stejně důležitá jako ta medicínská, proto vám přinášíme seznam možností, jak na křivé zuby vyzrát.

Neviditelná rovnátka křivých zubů

Neviditelná rovnátka (neboli „zubní vyrovnávače“) jsou vyrobená tak, aby odpovídala jedinečnému tvaru vašich zubů. Používáte-li je samostatně, jsou nejvhodnější pro mírné až střední zakřivení.

🗣️ Zubní lékaři vysvětlují: Rovnátka opravují křivé zuby vytvářením postupných pohybů, kterými dojde k opětovnému vyrovnání v průběhu času. Jsou atraktivní volbou, protože je téměř nepostřehnete a můžete je odstranit při jídle a udržovat si tak ústa čistá.

Rovnátky je možné „léčit“ zuby doma a přitom konzultovat s licencovanými zubními lékaři a ortodontisty na dálku.

💡 Tip: Víte, že dnes už v domácím prostředí zuby nejen srovnáte, ale můžete je i vybělit?

Kovová rovnátka k pevnému ukotvení zubů v čelisti

Pevná kovová rovnátka jsou připevněna k zubům pomocí držáků, pásků a ohebného drátu. Tato rovnátka jsou lepší volbou pro ty, co mají rozsáhlejší problémy s křivými zuby.

🎓 Zajímavost: Někdy je kromě fixních rovnátek vyžadována i pokrývka hlavy. Pokrývka hlavy se obvykle nosí pouze v noci.

Kovová rovnátka ušla od svých počátků dlouhou cestu. Nyní se používají menší držáky a méně kovu. Jsou také pohodlnější, než bývala. Dodávají se dokonce s vícebarevnými gumičkami, které si můžete vybrat tak, aby odpovídaly vaší osobnosti.

Keramická rovnátka odpovídající barvě zubů

Keramická rovnátka s obloukovými dráty, jsou čirá nebo odpovídají barvě zubů, takže nevynikají tolik jako kovové držáky.

Proces rovnání je stejný jako u kovových rovnátek, i když keramické držáky jsou náchylné k tvorbě skvrn a snadno se zlomí. Také bývají dražší a křehčí.

Lingvální rovnátka k připevnění na zadní stranu zubů

Lingvální je ta strana zubů, která směřuje k jazyku. Tato rovnátka jsou další formou neviditelných rovnátek. Jsou podobná tradičním kovovým rovnátkům s tím rozdílem, že se připevňují na zadní stranu zubů.

Lingvální rovnátka nejsou pro každého. Jsou drahá a obtížně se čistí. Obvykle se také nedoporučují pro silně vyosené nebo extrémně křivé zuby.

🎓 Zajímavost: Uživatelé si často stěžují na bolestivost a na kontraproduktivitu, kdy došlo ke vzniku křivých zubů právě po sundání rovnátek.

Krátké video vám vysvětlí, jak ve skutečnosti fungují rovnátka.

Operace vedoucí k narovnání zubů

Další možností je chirurgický zákrok k narovnání zubů. Je sice rizikovější, ale na druhou stranu zkracuje dobu, kterou potřebujete k nošení rovnátek. Teoreticky existují dvě možnosti:

 1. Váš ortodontista může navrhnout menší chirurgický zákrok určený k přemístění kostí a srovnání dásní, který pomůže udržet zuby pevně zakotvené na místě.
 2. Nebo může doporučit složitější postup určený k opětovnému nastavení celé vaší čelisti. Toto se nazývá ortognátní chirurgie. Tento typ operace bývá doporučen, pokud křivé zuby ovlivňují schopnost řeči, nebo žvýkání.

Neinvazivní možnost vylepšení křivých zubů – korunky a fazety!

Korunky a fazety se hodí k „jednorázovému“ zakrytí všech nedokonalostí v ústech. K obnově stávajícího poškození dochází rychle, neinvazivně a většinou při jedné návštěvě zubního lékaře.

O co přesně jde?

 • Zubní korunky
  • Pokud jsou vaše zuby zlomené nebo silně zkažené, zubní korunky mohou pomoci obnovit jejich přirozený vzhled a funkci.
  • Po ošetření jakéhokoli kazu na poškozeném nebo zlomeném zubu lékař na přirozenou strukturu zubu umístí zubní korunku, díky které budou vaše zuby vypadat jako nové.
 • Zubní fazety
  • Dýhy se skládají z velmi tenké vrstvy porcelánu, která je umístěna přes horní část „přirozeného zubu“, aby zakryla všechny nedokonalosti.
  • Zubní fazety pomáhají zlepšit vzhled úsměvu, pokud zuby např. mají opotřebovanou sklovinu, změněnou barvu, odštěpky, praskliny nebo nerovnoměrné rozestupy, či jsou přímo křivé.

Když přijdete na konzultaci, lékař posoudí vaše ústa, zuby, čelist a skus. V závislosti na konkrétním případě může zubař doporučit jednu z výše uvedených možností léčby nebo vás u složitějších případů odkázat na ortodontistu.

💡 Tip: Pokud vám křivé zuby vadí z estetického hlediska, je načase překonat lenost a začít s tím něco dělat.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz