Domů » Marie Kondo: Jak vypadá zázračný úklid?

Marie Kondo: Jak vypadá zázračný úklid?

autor Kristýna
0 komentář
Marie Kondo

Lorelai Gilmore vstoupila do domu své matky, čerstvé vdovy. Vždy elegantní žena, která nosila pouze luxusní kostýmky, stála nad jedním z nich v obyčejných džínách a tričku. Přísně ho změřila pohledem, jako kdyby byl odvěký nepřítel, a se slovy, že ji nepřinášejí radost, ho odhodila na zbytek zavrhnutého oblečení. Když se jí Lorelai zeptala, co blázní, odvětila: “Vyhazuji vše, co mi nepřináší radost. Znáš Marie Kondo?”

Co vy? Znáte Marie Kondo?

Marie Kondo se stala fenoménem napříč celým světem. Japonská spisovatelka a minimalistka se proslavila bestsellerovými knihami The Life-Changing Magic of Tidying Up (Zázračný úklid) a Spark Joy (Žít s radostí), v nichž představuje svůj přístup k úklidu. Tím nemyslím rady o tom, jak správně držet vysavač nebo jak nejefektivněji umýt okna.

Pro lepší vysvětlení si zopakujeme anglická slovíčka. Zatímco si většina z nás spojí úklid s anglickým ekvivalentem cleaning, Marie Kondo usiluje o tidying, „vnitřní“ úklid. Řeč je o přetékajících šatnících s oblečením a haldách papírů v zásuvkách, které se většina z nás bojí otevřít.

V čem tkví popularita této ženy? Kondo ukázala, že bojem s nepořádkem si kromě bytu vyčistíte i duši a pomůže vám nastartovat cestu ke své lepší verzi. Její knihy nejsou pouze o úklidu. Jde o filosofii, která se zajímá o štěstí, zdraví a především o lepší způsob života.

Na tomto základu vznikl seriál společnosti Netflix Tidying Up with Marie Kondo, v němž Kondo navštěvuje domovy běžných smrtelníků, kteří se dostali do nelehké situace. Na jejich bydlení aplikuje svoje osvědčené metody. Kromě toho, že bojuje s nepořádkem ve skříních, pomáhá lidem najít životní klid.

Úklid podle Marie Kondo

Marie Kondo v knize Zázračný úklid představuje metodu KonMari, která se skládá ze šesti zásad nezbytných pro váš úklid.

  1. Důležitý je čas: Tento úklid vám nezabere pár hodin. Je to běh na dlouhou trať, proto si vytvořte volno.
  2. Představte si svůj cíl: Marie píše: „Pokud tento krok přeskočíte, nejenže tím celý proces zpomalíte, ale bude vám daleko spíš hrozit návrat do starých kolejí.“ Před úklidem si vytvořte hlubší cíl, kterého chcete dosáhnout.
  3. Kategorie: Všechno ve vašem bytě roztřiďte do kategorií. Nakupí se před vámi halda věcí, které vás svým počtem vyděsí. Hlavní je nezaleknout. K jednotlivým kategoriím se za chvilku dostaneme.
  4. Jedna kategorie: Jak většinou uklízíte? Speciálními přípravky vyčistíte koupelnu, jinými utřete prach v ložnici a v obýváku. Zázračný úklid tím neuděláte. Marie Kondo radí neuklízet po místnostech. To znamená, že všechno oblečení, které máte v ložnici, v koupelně, u partnera, ale i na půdě (hlavně nenechávejte žádné kostlivce!) přinesete na jedno místo.
  5. Začněte správně: Nezačínejte úklid podle toho, jak se vám zlíbí. Dodržujte posloupnost kategorií.
  6. Přináší mi daná věc radost? Podstatná otázka: Podle čeho vybírat mezi věcmi? Zeptejte se sami sebe, zda vám to přináší radost. Dejte si na čas, prohlédněte si ji, zamyslete se. Pokud vás naplňuje štěstím, ponechte si věc. Pokud ne, vyhoďte ji.

Jak začít podle kategorie?

Konečně se dostáváme ke kategoriím. Rozdělte svoje věci do následujících čtyř tříd: oblečení, knihy, papíry a dokumenty, rozmanité drobnosti a sentimentální věci. Při úklidu vždy následujte jejich pořadí. Dodržíte tak třetí zásadu.

Jste šťastní, když nosíte oblečení, které vás netěší? Pociťujete radost, když vás obklopují hromady nepřečtených knih, které vás neberou za srdce? Myslíte si, že vás uspokojí vlastnictví doplňků, o nichž víte, že je nikdy nepoužijete? Odpověď na všechny tyto otázky by měla znít ‘Ne’.

Marie Kondo

1. Oblečení

Veškeré oblečení, které máte, složte na jednu hromadu. Nad každým kouskem si promyslete, zda vám přináší radost. Pokud doopravdy ano, ponechejte si ho. Nespokojte se s oblečením jen kvůli tomu, že ho budete nosit na doma. Proč? Marie říká: “Degradace na ‘oblečení na doma’ je tabu.”

Pro ještě větší systematičnost si oblečení rozdělte do kategorií. Začněte s vršky a spodními kousky, poté přejděte ke spodnímu prádlu a ponožkám, následně ke kabelkám, botám, doplňkům (čepice, pásky apod.) a oděvy, které nosíte při zvláštních příležitostech např. plavky.

Jakmile budete mít vytříděné oblečení, správně ho uložte do skříně. I zde platí pravidla. Kusy na ramínko pověste zleva od nejtěžšího po nejlehčí, kdy se oblečení postupně bude zkracovat. Takový šatník bude vypadat následovně: vlevo visí kabáty a bundy, hned za nimi šaty, saka, džíny, kalhoty, sukně a košile. Ani oblečení do skříně se nevyhne svým zásadám skládání. Zapomeňte na tradiční způsob a už vůbec nemyslete na ledabylé hození do skříně. Skládejte oblečení do obdélníku nebo ruličky. Pro zachování pořádku si nezapomeňte pořídit košíčky.

💡 Tip: Protože skládání oblečení se nejlépe vysvětluje vizuálně, podívejte se na návod přímo od guru Marie Kondo.

2. Knihy

Na řadu přichází knihy (i ty nepřečtené), časopisy a noviny.

A nyní se všichni knihomolové zhluboka nadechněte. Marie Kondo píše: „V současnosti udržuju svou sbírku stále na zhruba 30 svazcích.“ Než se začnete hroutit z představy, že byste se teoreticky měli zbavit svých knih, nadechněte se znova a pokračujte ve čtení.

Stejně jako u oblečení, i zde je zásadní radost. Roztřiďte knihy do kategorií podle žánrů nebo druhů a položte si otázky: “Přináší mi radost? Vrátím se k této knize znovu? Jsem rád/a v její blízkosti?

Vyřazené knihy darujte rodině, přátelům nebo zaneste do antikvariátu. Dostanou tak druhou šanci, aby udělaly někoho šťastným.

3. Papíry a dokumenty

Před touto částí si připravte odpadkové pytle a sežeňte si pořadače dokumentů.

Všechny papíry a dokumenty, které máte v bytě, roztřiďte. Vznikne před vámi hromada složená z zaplacených nebo nezaplacených složenek, starých bankovních výpisů, účtenek atd.

Marie Kondo radí, abyste vyhodili všechny papíry, na které jste se jednou podívali a odložili. Všechny “možná se mi bude hodit” papíry rovnou hoďte do pytle.

Za to důležité papíry roztřiďte do pořadačů podle toho, zda je musíte schovat (rodný list, maturitní vysvědčení) nebo jestli je musíte vyřídit. Papíry z této druhé kategorie po vyřízení nezapomeňte vyhodit.

Knihy, Knihovna, Číst, Police, Čtení, Kultura, Kniha
Kolik knih vám doopravdy přináší radost?

4. Rozmanité drobnosti a sentimentální věci

Komona neboli rozmanité drobnosti představují celou řadu předmětů jako jsou CD, DVD, kosmetika, make-up, dále doklady, vybavení domácnosti, kancelářské potřeby a další. Opět je důležité, abyste všechny věci roztřídili podle jejich druhu a zbavili se těch, které vám nepřináší radost nebo které nepotřebujete.

Přináší vám radost dvacet nepíšících propisek? Musíte mít v šuplíku všechny manuály k elektrickým přístrojům, přestože je najdete na internetu? Mají užitek popsané povalující se papírky?

Co se sentimentálními předměty? Jsou pro vás důležité, protože k nim máte citový vztah. Nejste přeci monstrum, abyste se jich dokázali vzdát.

Marie Kondo tvrdí: „Skutečně cenné vzpomínky se nikdy nevytratí, ani když vyhodíte předměty, které jsou s nimi spojené.

Proto můžete s klidným, leč bolavým srdcem vyhodit předměty, s kterými vás pojí sentimentální vzpomínky, ale nepřináší žádnou radost. Jestli se vám v zaprášených krabicích válí suvenýry z dovolené nebo dárky od bývalých, jimž se vyhýbáte, bude lepší je vyhodit.

V čem je výhodný úklid podle KonMari?

Udělejme si rekapitulaci výhod. Začněme od těch nejmenších.

Určitě se zbavíte prachu a provětráte skříně a šuplata. Proberete si všechny věci, které máte, a vyděláte ty, bez nichž můžete žít a nepotřebujete je. Tímto krokem získáte systematičtější přehled o tom, co vlastníte a které věci vám ne/chybí a jaké jsou třeba dokoupit. Zároveň se tak vyvarujete konzumu a fast fashion, čímž snížíte svůj odpad.

Hlavní výhodou úklidu KonMari a důvodem, proč se do něj tolik lidí pouští, je to, že se postavíte svým kostlivcům a všemu, co vás dusí a brání v tom, abyste se pohnuli z místa a stali se doopravdy tím, kým chcete být. Pokud mi nevěříte, podívejte se alespoň na jeden díl z pořadu Marie Kondo.

Křeslo, Domácí, Místnost, Rostlin, Břečťan, Interiér
Uklizený domov pomůže i vašemu zdraví

Vyzkoušela jsem metodu Marie Kondo sama

Jsem homo sentimentalis. To znamená, že si vytvořím velmi snadno citový vztah snad ke všem věcem ve svém okolí.

Poté, co mě haldy papírů, knih a tužek povalujících se na psacím stole vyhnaly s prací na postel, rozhodla jsem se pro radikální čin. Úklid. Shodou okolností jsem zrovna měla rozepsaný tento článek. A tak jsem si řekla, že sama vyzkouším metody Marie Kondo v praxi.

Přiznávám, možná jsem tak trochu podváděla. Se svým oblečením mám velmi sentimentální vztah. O tom svědčí fakt, že se v útrobách mojí skříně skrývají i “kousky” ze základní školy. Pak jako vášnivý knihomol nemůžu vyhodit žádnou ze svých knih. Všechny mi přináší radost! A o sentimentálních předmětech snad ani nemusím psát…

Místo toho jsem se zaměřila na papíry a dokumenty, které strašily nejen můj stůl.

Držela jsem se rad Marie Kondo. Poskládala jsem na zemi úhledné komínky papírů podle jejich druhů. Jestli mi něco nepřinášelo radost, tak to byl pohled na ně. Většina okamžitě letěla do pytle. Sbohem nalepovací papírky s úkoly, účtenky, školní informační letáky…

Měla jsem skvělý pocit. Proto jsem se rozhodla pokračovat v úklidu. Začala jsem přebírat svoje komono podle rad velké guru.

První do pytle letěly PC hry. Nemělo žádný smysl je schraňovat, když můj notebook nemá mechaniku. Další položkou na seznamu byla kosmetika a make-up. Z obležení všelijakých krémů, voňavek, přípravků na vlasy a šminek zbyla jen malá hrstka, kterou doopravdy potřebuji a využívám. Nakonec jsem jako Popelka přebrala kancelářské potřeby. Sponka sem, sponka tam. Konečně jsem vyházela všechny nepíšící propisky a zvýrazňovače. Všechny “přeživší” putovaly do speciálních košíčků nebo krabic. S nově nabytým stolním prostorem jsem měla místo, kam všechno narovnat.

Co jsem si z KonMari odnesla?

Moje dojmy

Jaké jsou moje dojmy? Vyhazovat to, čeho se bojíme, je skvělý pocit. Doopravdy si přitom kromě domova uklidíte i v duši.

Musím ale přiznat, že já osobně nejsem člověk, který by myslel racionálně. Z myšlenky logicky poskládaného oblečení mi pokaždé vyskočí husí kůže. Nedokážu si ani představit, že bych dokázala projít všemi čtyřmi kategoriemi úklidu.

Proto si myslím, že se metody Marie Kondo mohou nejlépe hodit těm, kteří chtějí nový začátek. Ať už je to kvůli změně školy, práce, stěhování nebo třeba těžší životní situace.

Přesto nikoho neodrazuji od toho, aby si přečetl její knihy nebo se podíval na pořad. Zkuste si na její metody (i třeba jen částečně) vzpomenout při příštím uklízení.

🎓 Zajímavost: Nový start potřebovala i Emily Gilmore, která si přišla bez manžela ztracená a jako kdyby na ni padal celý dům. S KonMari hledala východisko z nelehké situace. Pro pobavení se podívejte na zmiňovanou scénu z úvodu článku.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz