Domů » Nejvýhodnější spořící účty 2021 na trhu a jejich srovnání ↑

Nejvýhodnější spořící účty 2021 na trhu a jejich srovnání ↑

autor Patrik Pilous
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentář
Spořící účty srovnání

Chcete si vybrat nejlepší spořicí účet 2021 na trhu nebo zatím jen zvažujete, jestli se tento spořící produkt vůbec vyplatí. V tomto článku se dozvíte nové aktuality pro rok 2021 i srovnání s jinými investičními příležitostmi. Spořicí účet je velmi oblíbený bankovní produkt, který slouží k zhodnocení úspor a přebytečných peněz. V tomto článku srovnáme nejvýhodnější spořicí účty na trhu a porovnáme jejich zásadní parametry, podmínky a především úrokové sazby. Spořicí účty patří k velmi málo rizikovým finančním produktům, kde banky poskytují nejčastěji úrok od 0,3 – 1 %.  

⬇️ Jednotlivé spořicí účty pro rok 2021 a tipy najdete níže v článku ⬇️

Pro rok 2021 je nabídka spořicích účtů o trochu méně zajímavá než před rokem, jelikož více než polovina bank úroky řezala. Do srovnání spořících účtů se nám dostaly i účty běžné, kde je velmi výhodná sazba úročení – navíc tyto účty můžete používat ke každodennímu placení.

Banky nabízejí často velmi lákavé podmínky, které ovšem mohou být svázány různými podmínkami (běžný účet, počet výběrů, příchozí finance, atd.) Důležité je tedy posuzovat podmínky spořících účtů objektivně a nedívat se pouze na lákavou úrokovou sazbu. Také je dobré sledovat garantování úrokové sazby – banky totiž z marketingových a jiných důvodů rády mění úrokové sazby. Příklad můžeme vidět v minulém roce u Expobank, která nabízela skvělý úrok 1,6 % na běžném účtu, ale v tomto roce je úroková sazba již pouze 0,25 %.

Srovnání nejvýhodnějších a nejlepších spořicích účtů 2021

Spořicí účty v roce 2019 i začátkem roku 2020 zaznamenaly rapidní růst úroků. Menší a dynamičtější banky se snaží svými zajímavými úrokovými sazbami přetáhnout klienty tradičním bankám. Dle využívání kalkulaček je úrok opravdu hlavním lákadlem pro klienty ke zřízení spořicího účtu a to klidně u jiné banky.

Nejlepší spořící účet podle všech parametrů nabízela v roce 2019 a 2020 MONETA Money Bank s produktem Spoříto. Dá se však očekávat, že i další menší banky budou lákat na výhodný počáteční úrok. Na přetahované o klienty mohou těžit koneční zákazníci, kteří získají zajímavý úrok a mnoho dalších výhod. Pročtěte si celý článek spořící účty srovnání a vyberte si ten nejvýhodnější spořící účet z těch nejlepších na trhu, které jsme vybrali! V současnosti patří mezi nejvýhodnější Spořicí účet HIT od Equa bank nebo Hello spořicí účet od Hello bank.

 

Srovnání spořících účtů 2021

Pokud si nechcete číst porovnání různých parametrů spořicích účtů, tak Vás můžeme nasměrovat na dva tipy pro rok 2021. V minulém roce spořící účet Creditas nabízel úrok 1,8 % bez horní hranice vkladu a dalších podmínek. To byla skvělá nabídka, ovšem v tomto roce již u Creditas získáte zhodnocení pouze 0,5 % a navíc pouze do 350 000 Kč. Druhým žhavým tipem minulého roku byl Expobank běžný účet, kde byl úrok 1,6 %. 

To ovšem také vzal čas a v roce 2021 získáte na NEO účtu pouze 0,25 %. Je to ale lepší než u většiny ostatních běžných účtů. Expobank se navíc stále více snaží cílit na propojení běžného účtu a investiční platformy, kde můžete investovat do bitcoinu, startapů nebo začít zhodnocovat peníze za pomoci investiční platformy Portu. Tyto dva produkty vypadají pro koncového uživatele velmi výhodně. Běžný účet u Expobank může být ideálním účtem pro mladé podnikatele či začínající investory.

Spořící účet Equa bank

Equa bank – Spořicí účet HIT

Za předpokladu, že si vyberete ze svého běžného účtu u Equa bank alespoň třikrát měsíčně, tak získáte do částky 200 000 Kč úročení ve výši 1 % (V minulém roce byla sazba 1,6 %). Úročení 1 % můžete také získat, když budete mít v Equa bank investice minimálně 50 000 Kč. V opačném případě Vás čeká pouze úrok 0,2 %. Nad 200 000 Kč se Vaše peníze na spořícím účtu HIT budou zhodnocovat pouze 0,2% úrokem. Equa bank nabízí ještě spořící účet MAX, který je vhodný pro všechny, kdo chtějí mít na svém účtu přes půl miliónu korun. Na spořícím účtu MAX je úročení 0,3 %. nad 500 000 Kč. I zde Equa bank výrazně ubrala.

1,6 % p. a.

8/10

Raiffeisen Bank spořící účet 3 %

Raiffeisenbank | EKONTO XL

Raiffeisenbank nabízí spořící účet - nyní výhodnější EKONTO XL, kde lákala především na 3 % úrok, který klient ovšem obdrží pouze do 150 000 Kč a jen na prvních půl roku. Tato akce přinesla Raiffeisenbank určitý počet klientů, kteří se ovšem v roce 2021 musejí smířit pouze s úročením 0,6 % a to jen do výše 150 000 Kč a splnění dalších podmínek, mezi které samozřejmě patří aktivní užívání běžného účtu. Do výše 500 000 Kč je již sazba pouze 0,3 % p. a. Pokud následně chcete na EKONTO XL úrok 0,6 % p. a., tak musíte aktivně využívat běžný účet eKonto SMART nebo eKonto KOMPLET. Raiffeisenbank považuje za aktivní využívání příchozí částku 15 000 Kč měsíčně a minimálně 3 transakce v rámci účtu. Inteligentní spoření je součástí EKONTO XL a běžných účtů, které usnadňuje Vaší správu financí.

0,6 % p. a.

7/10

Moneta money bank spořicí účety

MONETA Money Bank | Spoříto

MONETA Money Bank nově nabízí velice výhodný spořicí účet Spoříto s velmi solidním úrokem. Spoříto byl dříve při částce nad 150 000 Kč daleko výhodnější než konkurenční spořící účty. Nyní je na celém spořicím účtu jednotná úročící sazba bez podmínek a to 0,5 % p. a. Ještě minulý tok jste při vkladu 300 000 Kč získali za jeden rok spoření 6 047 Kč a při vkladu 1 000 000 Kč Vám byla po roce připsána dokonce částka 20 157 Kč. Vedení účtu a elektronické transakce jsou ke spořícímu účtu zdarma. Moneta také nabízí nulovou výpovědní lhůtu a nepožaduje minimální měsíční vklad. Mínus tento spořící účet dostává především za to, že banka má tendenci z marketingových důvodů často hýbat s mírou úročení. Dalším marketingovým trikem z dílny Monety je nejvýhodnější spoření na trhu s úrokem 5 %, které je ovšem zaháčkováno mnoha ALE.

0,5 % p. a.

7/10

Hello bank! Spořící účet

Hello Bank! | Hello spořicí účet

Slušný úrok na spořícím účtu od Hello bank bohužel platil v roce 2020 pouze do 300 000 Kč. V 1. 1. 2021 se částka snižuje na 200 000 Kč. Stále platí, že vše nad tuto částku není úročeno vůbec. Při krizi v roce 2020 Hello Bank snížila úrok na spořicím účtu z 1,5 % na 1 %. Hello spořící účet je tak vhodný pro spoření v nižších částkách. Další snižování úroku na sebe nedalo dlouho čekat a Hello bank má nyní pouze úrok 0,6% do 200 000 Kč. Mezi nejvýhodnější spořící účet se Hello Bank! dostala také především díky vedení zdarma a možnosti s penězi dle libosti pohybovat. Na tomto účtu si také můžete přehledně nastavit cíl a vytouženou částku. Pro běžné lidi, kteří nehromadí na spořicím účtu větší částky a penězům dají vždy nový směr, je Hello Bank spořící účet velmi dobrou volbou, kam mohou krátkodobě směřovat své finance a následně je obratem vybírat. Pro rok 2021 se jedná o jednu z výhodnějších variant.

0,3 % p. a.

6/10

airbank spořící účet srovnání

Air Bank | Spořící účet

Spořící účet Air Bank nabízel úrok až 1,5 % (zvýšený 12. února 2020 z 1,3 %), což v propojení s moderní webovou infrastrukturou a pohodlnou správou účtu vypadá velmi zajímavě, ovšem úrok 1,5 % byl pouze v rozmezí mezi 100 000 Kč a 250 000 Kč. Výhodou je, že pokud máte na účtu například 300 000 Kč, tak Vám Air Bank úročí 250 000 Kč sazbou 1,3 % a zbylých 50 000 Kč sazbou 0,4 %. Nepřijdete tak o zajímavý úrok ani, když naspoříte o nějakou tu korunu více. Air Bank je sexy banka, která díky masivní reklamě a jednoduchosti získala v posledních letech mnoho nových klientů. Ve spořícím účtu si můžete jednoduše zakládat konkrétní virtuální obálky, které si můžete nazvat třeba "nové auto" nebo "televize".

Update 2021: Díky krizi způsobené koronavirem a celkovém vývoji Airbank snížila úrok nejdříve na 0,8 %. a následně na 0,6 %. To pouze do 250 000 Kč. Od této částky Air Bank úročí pouze symbolicky 0,1 %.

0,6 % p. a.

6/10

spořící účet banka creditas

Banka Creditas | Spořicí účet +

Banka Creditas nabízela výborný 2% úrok až do 1 000 000 Kč, což je při srovnání spořících účtů velmi slušné. Banka Creditas nabízela ovšem tento spořící účet pouze po omezenou dobu jako akční. Nejlepší spořící účet na trhu by neměl mít toto omezení a měl by nabízet vysoký úrok dlouhodobě a stabilně. Creditas nemá na účtu poplatky, ale peníze mají zákazníci kdykoliv k dispozici. V současnosti Creditas úročí 0,5 % úrokem a patří k průměrným možnostem na trhu. Pro klienty manipulujícími s milióny korun může být výhodou, že není omezená horní hranice pro úročení, které se ovšem u 350 000 Kč snižuje na 0,2 %.

0,5 % p. a.

6/10

ing - spořící účet

ING Bank | Spořící účet

ING se snaží marketingově upoutat s úrokem 2 %, které jste ovšem mohli dostat pouze na první 4 měsíce a jen do částky 300 000 Kč. U ING jinak můžete počítat s úrokem 0,3 %, avšak i přesto v minulých měsících tento spořící účet zaznamenával velký zájem klientů. Úročení 0,3 je také ovšem pouze do 300 000 Kč. ING spořící účet dokáže klientům srozumitelně komunikovat, že je účet zcela bez poplatků a peníze mají kdykoliv k dispozici. Jedná se tak téměř o běžný účet.

0,3 % p. a.

5/10

trinitybank spořící účet výhoda

Trinity Bank | SPOŘICÍ ÚČET VÝHODA+

Trinity Bank se rozhodla pro omezený počet účastníků rozjet spořící účet Výhoda+, který nabízí velmi slušný úrok bez zbytečných podmínek. Největší výhodou u Trinity Bank byl stále stejný úrok do neomezené výše vkladu, což bylo například v porovnání s Raiffeisenbank velkou výhodou. V současnosti tento spořicí účet není příliš výhodný, jelikož nabízí pouze úročení 0,2 % na celou vloženou částku.

0,2 % p. a.

9/10

Expobank logo

Expobank | Spořicí účet

Expobank nabízí paradoxně výhodnější úrok na běžném účtu než na účtu spořícím, v současnosti spořící účet od Expobank má úrok pouze 0,1 %. Pro zhodnocení financí je určitě lepší využít termínované vklady, které banka nabízí. Další variantou pro odvážnější je investování do Bitcoinu, stratupů, mincí nebo za pomoci platformy Portu.

0,1 % p. a.

4/10

Nejlepší spořící účty jsou vždy bez podmínek a s výhodným úrokem nad 1 %. Na takovýchto spořících účtech se peníze jejich majitelů velmi bezpečně a výhodně zhodnocují.
Úspěch muž
R. Sytý
Bankovní poradce
Expobank logo

Expobank | Běžný účet s 0,65 %

Účet NEO od Expobank do kategorie spořících účtů příliš nepatří, ovšem nabízí více než některé výše zmiňované spořící účty. Před krizí 2020 se jednalo vůbec o nejvýhodnější běžný účet se zhodnocením 1,6 %. Navíc poskytuje všechny výhody běžného účtu a další možnosti spoření a investic. Největším lákadlem je spoření v Bitcoinech, ve zlatě nebo výhodné termínované vklady. Velkou výhodou běžné účtu u Expobank je také možnost zdarma vybírat u cizích bank.

0,25 % p. a.

7/10

ČSOB spořící účet

ČSOB Spoření s bonusem

Spořicí účet u ČSOB nevyžaduje běžný účet ani kartu, ovšem v případě, že běžný účet máte, tak Vás ČSOB motivuje 1000 Kč bonusem. Minimální počáteční vklad je 5000 Kč. Úroková pásma jsou nastavená spíše pro vyšší objemy peněz. Do 250 000 Kč dostanete pouze 0,25 %, v rozmezí 250 000 Kč až 500 000 Kč dostanete 0,35 % a nejvýhodnější úrok získáte od 500 000 Kč do milionu a to 0,35 %.

0,3 % p. a.

6/10

Poštovní spořitelna spořicí účet

Poštovní spořitelna Duo Profit

Poštovní spořitelna nabízí výborný úrok 1,5 %, avšak s podmínkami. První podmínkou je potřeba běžného účtu a tou zásadnější je investování minimálně stejné částky jako máte na spořícím účtu do podílových fondů. Velkou výhodou je trvalý úrok 1,5 % do jakékoliv částky.

1,5 % p. a.

7/10

Sberbank logo spořicí účet

Sberbank – FÉR spoření PLUS

U Sberbank si klienti k běžnému účtu mohou pořídit také spořicí účet zdarma, kde je slušný úrok 0,3 %, ale až od 3 000 000 Kč. I menší střadatelé nejsou o úrok ochuzeni, i při nejnižším možném vkladu je částka na účtu FÉR spoření PLUS na 0,3 %.

0,3 % p. a.

7/10

Všechny výše popisované spořící účty patří ve srovnání v rámci českého trhu k nejvýhodnějším s nejvyšším nabízeným úrokem!  Běžných účtů s úrok moc velké množství nenajdete. V běžném účtu NEO si můžete zřídit spořicí účet a nebo začít ukládat své peníze pravidelně do zlata či Bitcoinu.

Nejlepší spořící účet? ING, Wüstenrot či Trinity Bank?

Spořící účety od ING či Wüstenrot jsou velmi oblíbené, ovšem v současné době neposkytují nejlepší podmínky na trhu a lidé si je volí spíše díky získané reputaci.

Přesun peněz mezi běžným a spořícím účtem nebyl nikdy tak snadný. Většina bank tuto službu nabízí zdarma a velmi rychle. U Air bank například stačí pouze částku přetáhnout z jednoho účtu do druhého.

Takto jednoduchý přesun v současnosti nabízí také MONETA Money Bank a její účet Spoříto, kde si může při vkladu 1 000 000 Kč uživatel přijít na vynikající úrok 2 % a přes 20 000 Kč.

Trinity Bank se stala se svými více něž dvěma procenty nad milion korun jasnou volbou a nejvýhodnějším účtem pro všechny movitější klienty.

Kde mají nejlepší spořící účet dle srovnání?

Spořící účet je jednou z nejednodušších forem spoření a poskytuje klientům mírné zhodnocení peněz při téměř nulovém riziku. Úrokové sazby stoupají a banky se perou o nové klienty, proto je pro nové klienty připravená příjemná uživatelská cesta ke zřízení účtu. Klient by se měl dívat také na důvěryhodnost banky, jelikož procentuální úročení banky mohou lehce nastavit vyšší v rámci náborové kampaně – za půl roku úrok sníží a jste na tom hůře než u stabilní banky.

Češi stále nechávají vysoké finanční částky na běžných účtech a nepřesouvají finance na paralelní spořící účty. Spořící účet při tom můžete mít u své současné banky vytvořený během dvou minut, finance na něj bez problémů přesunout a za rok si zcela jednoduše přijít na nějakou tu tisícovku z úroku k dobru.

V našem výčtu najdete jen ověřené a důvěryhodné banky, které poskytují dlouhodobě stabilní podmínky a úroky bez nemorálních kliček.

 

Spořící účet a jeho přínos v dlouhodobém horizontu

Dle průzkumů nechává mnoho Čechů peníze na běžných účtech někdy i v řádech miliónů korun. Rozdíl mezi běžným účtem a účtem, kde úročíte 1 %, je v horizontu 10 let značný. Každý rok si můžete na úrocích připsat 30 000 Kč, které se další rok opět úročí. 

Přínos za 10 let je pro Vás tak značně vyšší než 300 000 Kč! To se ovšem bavíme o úrocích z počátku roku 2019. V roce 2021 nabízejí banky i na spořicích účte poměrně nízké úroky a tento finanční produkt ztrácí smysl především, když v České republice máme inflaci okolo 3 %. V případě, že chcete spořit a nikoliv ihned zhodnotit peníze, tak se Vám stále vyplatí sáhnout spíše po stavební spoření. U stavebního spoření získáte roční příspěvek 2 000 Kč a navíc může být úročeno ještě 1 %. 

 

Nejvýhodnější spořící účty nepokryjí inflaci!

Proč peníze přesunout na spořící účet? No především proto, abyste své úspory alespoň částečně uchránili před zběsilou inflací, která Vám ročně ukrojí až 3 % z hodnoty Vašich úspor. I díky těm nejvýhodnějším spořícím účtům můžete získat pouze 1 % nazpět v podobě úroků.

Nejlepší spořící účty si založíte opravdu snadno z pohodlí domova přes internet. Můžete peníze téměř kdykoliv přesouvat a od běžného účtu se liší především tím, že na něm nejdou nastavovat trvalé příkazy a platby.

Proč mít peníze na běžném účtu?

Inflace se dlouhodobě pohybuje mezi 2-3 % a není tak důvod mít peníze na běžném účtu. Přesto pokud hledáte výhodné a dlouhodobé zhodnocení peněz, tak je spořící účet spíše takovým pilířem, který poskytuje zcela bezpečné uložení peněz s velmi rychlou možností přelití finančních prostředků na výhodnější místo. V roce 2021 výhodnost spořicích účtů ještě výrazně klesla s vyšší inflací a nižšími úroky u téměř všech spořicích účtů.

Jak spořit výhodněji než pomocí spořícího účtu?

Pokud si něco stabilně udržuje svoji cenu, tak to jsou nemovitosti. Nemovitosti patří k nejstabilnějším investicím. Když se podíváme navíc například na zhodnocení bytu či domu v Praze za posledních 5 let, tak musíme tomuto typu investice více než věřit. Navíc je lze dále zpeněžit díky takzvanému investičnímu pronájmu. Základem výhodné investice do nemovitosti je její výhodná koupě, případná vhodná rekonstrukce a následně také výhodný pronájem.

Skupinky zkušenějších investorů zkouší také podílové fondy. Jestliže víte, že budete potřebovat peníze za 3 roky, tak je také velmi vhodné sáhnout po termínovaných vkladech, které Vám nedovolí na peníze dříve sáhnout. Nevýhodou však je, že pokud se nenadále dostanete do finančních potíží, tak finance z termínovaných vkladů nedostanete (nebo s penálemi). Jestli stále nevíte, kam investovat, tak si přečtěte náš obsáhlý článek: Do čeho a jak investovat peníze?

V roce 2021 se díky broker aplikacím velice zjednodušil nákup akcií i pro obyčejné smrtelníky. Pokud si nechcete pořizovat broker, tak můžete začít investovat do akcií například z platební aplikace Revolut, která Vám i v režimu zdarma dovolí 3 obchody úplně bez poplatku. Akcie jsou z dlouhodobého hlediska velmi zajímavou investicí a nyní to zvládne i průměrně informovaný jedinec. Spořící účty tak v současnosti můžeme doporučit pouze k účelu držení peněz pro další investici, jelikož u drtivé většiny je možnost velmi rychlého výběru všech financí. Téměř pro každou skupinu obyvatelstva tak můžeme doporučit výhodnější formy spoření či investování než je právě produkt spořicího účtu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz