Portu recenze

Portu je revoluční první česká investiční platforma typu robo-advisor. Portu úspěšně funguje od roku 2018 a za dobu své existence stále rekrutuje nové investory, kteří chtějí diverzifikovat své zdroje a mít tuto nohu investování bez starostí. Za více než dva roky fungování Portu s ním investuje téměř 15 000 drobných i větších klientů. Za projektem stojí společnost Wood & Company, která se dlouhodobě zabývá obchodem s cennými papíry.

Propracovaný systém, ověřený původ kovů, garance zpětného výkupu, nejlepší ceny a možnost investování online.

Zaslání mincí na konci roku proběhne vždy, nelze odhlásit. Tedy i když nebudete doma, mince vám dorazí.

4.6
4.6/5

Jak FUNGUJE Portu?

Princip investování na Portu je jednoduchý. Na začátku je test, který vyhodnotí rizikový profil klienta. Profilů je v nabídce 10 a Portu dle odpovědí doporučí, pro jaký profil je klient vhodný. Otázky testují nakolik je nový klient ochotný snášet propady či výkyvy trhu. Pod profilem 1 je nejkonzervativnější profil a naopak pod číslem 10 ten nejvíce dynamicky zaměřený. Právě dynamické profily jsou dle informací této platformy ty nejvíce využívané.

Rizikový profil

Rizikový profil je vyhodnocen na základě odpovědí z dotazníku. Portu má zajímavě omezené možnosti investování do rizikových profilů. Klient může investovat pouze do profilu, který mu vyšel a do profilů níže. To znamená, že pokud uživateli vyjde profil 6, tak může investovat pouze do profilů 1-6.

Pro koho Portu je?

Robo advisor dělá vše sám, takže zkušení investoři se budou s Portu nejspíše trochu nudit. Portu je tak vhodné spíše pro lidi, kteří chtějí investovat bez starostí a příliš se o investice nezajímají. Zkušený investor nebo investor začátečník, oba mají s Portu dost podobné naděje na zhodnocení peněz.

Portu jako spoření

Portu můžete brát také jako takový lepší a zajímavější spořící účet. Investování je konstruované na fixní částku a měsíční vklady. Výhodou je, že i nízké měsíční vklady dokážete takto jednoduše diverzifikovat.

Jaký je poplatek?

Portu nemá žádné vstupní ani výstupní poplatky, což je značná výhoda. Vklady i výběry jsou tedy zdarma. Na Portu platíte 1 % z aktuální částky ročně. Toto jedno procento se rozpočítává do 12 měsíčních odečtů. Tento typ odečtu a platby je spravedlivý a pro uživatele snadno předvídatelný.

Doba investice

Portu je tu sice teprve od roku 2018, ale stejně zde platí, že se vyplatí investovat především dlouhodobě. Portu rádo ukazuje výhledy na 10 let. Samotná platforma doporučuje investovat na 5 a více let. Zajímavostí je, že dynamičtější profily se doporučuje investovat dokonce na 10 a více let.

Portu a ETF

Portu se nejvíce soustředí na takzvané ETF tedy burzovně obchodované fondy. Výhodou ETF jsou nižší rizika a naopak očekávanou nevýhodou jsou omezené možnosti růstu.

Jaké jsou alternetivy k Portu?

V Revolut účtu si můžete jednoduše otevřít také investování do akcií a kryptoměn. Vše je velmi intuitivní a jednoduché. Pokud chcete spíše konzervativnější investování, tak můžete vyzkoušet Silverum a investovat třeba do zlatých mincí. Investování v Portu vyzkoušela také Eva Řeháková.

mintos

Mintos je investiční p2p platformou, která je největší svého druhu na světě. Průměrné výnosy mohou činit až 12 % ročně.

Revolut

Revolut nyní poskytuje velmi jednoduché a intuitivní investování do akciových titulů a kryptoměn ve své rozšířené aplikaci.

Silverum

Silverum je investiční platformou, která nabízí výhodné investování do drahých kovů nejčastěji v podobě mincí a slitků.

Portu.cz – časté otázky

Portu prošlo kontrolou České národní banky bez problému.

Vyberete pouze bankovní účet a své peníze si můžete kdykoliv vybrat a to bez poplatků.

Minimální vklad je nastaven velice nízko. Jedná se o 1000 Kč.