Portu recenze

Portu je revoluční první česká investiční platforma typu robo-advisor. Portu úspěšně funguje od roku 2018 a za dobu své existence stále rekrutuje nové investory, kteří chtějí diverzifikovat své zdroje a mít tuto nohu investování bez starostí. Za více než čtyři roky fungování Portu s ním investuje téměř 25 000 drobných i větších klientů. Za projektem stojí společnost Wood & Company, která se dlouhodobě zabývá obchodem s cennými papíry. V této recenzi se podíváme na nejzásadnější informace i zkušenosti a otázky uživatelů.

 

Pro koho je Portu vhodné: Portu je typickým nástrojem pasivního investování, kdy uživatel téměř výlučně posílá peníze na tuto investiční platformu a o nic jiného se nestará. Jedná se vlastně o o něco rizikovější spořicí účet, který je ovšem striktně vázaný na výkon kapitálových trhů. Znalost kapitálových trhů při investování na Portu však není třeba. Je jen důležité být trpělivý a nehroutit se z nečekaných propadů, na které nejsou uživatelé ze spořicích účtů zvyklí.

Rozvoj platformy, nulové vstupní a výstupní poplatky, funguje jako spořicí účet na kapitálových trzích, vysoká diverzifikace i zajištění proti měnovému riziku.

Oproti ETF vyšší poplatky za správu, může být příliš konzervativní, pro někoho mohou být stresující výkyvy v závislosti na výkonu trhu.

4.6
4.6/5

💰Poplatek:Od 0,6 % z portfolia
💰Nejvýhodnější pro:Pasivní investory
📉Do čeho investujete:Diverzifikovaně do ETF, akcie 
📈Vysoké poplatky u:Nevhodné pro aktivní investory
💰Poplatek za výběr:Není, trvá až 7 dní než jsou peníze odeslány
✨Založení:ZDARMA
✅Minimální vklad:1000 Kč
🍺Česká lokalizace:Skvělá
✅Zákaznická podpora:Skvělá
✅Investování v mobilu:ANO
✅Měny:CZK a EUR
❌Kopírování obchodníků:Ne

Jak začít investovat na Portu?

Princip investování na Portu je jednoduchý. Na začátku je test, který vyhodnotí rizikový profil klienta. Profilů je v nabídce 10 a Portu dle odpovědí doporučí, pro jaký profil je klient vhodný. Otázky testují nakolik je nový klient ochotný snášet propady či výkyvy trhu. Pod profilem 1 je nejkonzervativnější profil a naopak pod číslem 10 ten nejvíce dynamicky zaměřený. Právě dynamické profily jsou dle informací této platformy ty nejvíce využívané.

Více o Portu

Portu se těší velké důvěře a věrohodnosti, díky tomu, že za platformou stojí WOOD & Company. Portu spolupracuje s Air Bank, kde si uživatelé mohou zainvestovat přímo z platformy internetového bankovnictví.

Do čeho prostřednictvím portu budete vlastně investovat? Portu se soustředí především na ETF fondy, které sdružují i stovky akciových titulů. ETF fondy jsou pečlivě vybírány za pomoci matematických vzorců i týmem expertů. Jedná se tak o dvojí diverzifikaci portfolia, ale i tak je vše vázáno na kapitálové trhy.

Alternativou pro zkušenější investory je nákup jednotlivých akciových titulů, což je ovšem mnohem rizikovější. Takže je zde ještě bezpečnější varianta a to nákup ETF pomocí brokera, kde ušetříte na poplatcích Portu. Tato varianta je vhodná pro uživatele, kteří se o investování zajímají a chtějí tomu věnovat trochu svého času. Portu tak stojí někde mezi nevýhodnými bankovními produkty (jako může být Conseq  nebo Amundi) a přímou investicí do akcií. Nabízí za poměrně nízké poplatky slušný výkon a přesně je vhodnou platformou pro jednotlivce a domácnosti, které chtějí měsíčně odkládat určitou částku a o víc se nestarat. Těchto lidí je na trhu nyní mnoho. Horizont je zde rozhodně vyšší než jeden nebo dva roky. Jedná se jednoduše o dlouhodobé spoření.

Kdo by měl investovat na Portu: Lidé, kteří se zajímají o investice pouze okrajově a mají přebytek peněz na svém běžném účtu. Portu je vhodné také pro lidi, kteří vydělávají dost peněz, ale nedokáží šetřit. Portu může být i vhodným instrumentem a kasičkou na větší rodinné položky jako je koupě auta nebo domu. Samozřejmě Portu dává smysl jen pro lidi, kteří nebudou potřebovat peníze v dlouhodobém horizontu.

Pro koho Portu není vhodné: Pro lidi s velkými finančními investicemi a pro lidi, kteří se chtějí do investování ponořit trochu hlouběji. Také není vhodné pro jednotlivce a skupiny, které budou potřebovat peníze v krátkodobém horizontu nebo absolutně nechápou ekonomické cykly a elementární fungování akciového trhu.

portu banner

Poplatky na Portu

Obrovskou výhodou je, že na Portu nejsou žádné vstupní a výstupní poplatky. Pokud jste měli někdy nějaké fondy u vaší banky, tak jste se mohli setkat s vstupním a výstupním poplatkem okolo 3 %, což je obrovská suma. Na druhou stranu má Portu poplatek za správu 1 % ročně, což je super vzhledem k bankovním fondům, ale oproti nákupu ETF u brokera je toto číslo velmi vysoké. Jak se poplatek odečítá? Na konci každého měsíce je vám z celkové částky odečtena 1/12 z celého poplatku. Můžete si však poplatek snížit, když si investici zafixujete na více než 5 let. Tak se můžete dostat až na poplatek 0,6 % ročně a to je již velmi dobré. Díky složenému úročení tento rozdíl 0,4 % po 5 letech poznáte celkem znatelně.

dividenda ikona

Portu investice

Investování na Portu začíná jako u mnoho dalších investičních platforem dotazníkem. Jak Portu rozšiřuje svoji produktovou řadu, tak je nyní více možností. Můžete zvolit Portu strategii, kdy si své portfolio částečně vybíráte, nebo automaticky vytvořené portfolio, což je i hlavní myšlenka této platformy. Pro začátečníky tedy jednoznačně doporučujeme variantu číslo 2. 

V části “Kolik investuji a kolik vydělám?” si na Portu v přehledném grafu nastavíte výšku jednorázového vkladu a měsíčních úložek. Tak vidíte, kde byste mohli být za 10 let. Graf je velmi orientační a pouze ukazuje sílu složeného úročení. Opět zde bude záležet především na výkonu trhu. Pozor, vše si dobře rozmyslete. Rizikovost můžete měnit pouze dvakrát do roka a mezi změnami musí být alespoň jeden kalendářní měsíc.

Pokud si budete chtít vybrat vaše peníze, tak vás zde nečekají žádné háčky. Jde to kdykoliv a peníze vám přijdou na účet bez jakýchkoliv poplatků mimo 1/12 procenta za správu. Pokud vyberete všechny prostředky, tak se účet neuzavře, ale nemusíte se bát ani žádných poplatků. Kdykoliv se můžete vrátit a opět zainvestovat peníze.

Portu Crypto je reakcí a konkurencí k slovenskému Fumbi. Jedná se vlastně o platformu na základu ETF, avšak ve světě kryptoměn. Tento produkt vám stejně jako Fumbi nepřinese žádné vlastnictví kryptoměn, ale můžete profitovat na tom, jak půjde svět kryptoměn vzhůru (a nebo realizovat ztrátu při pádu). Portu Crypto je jednoznačně rizikovější produkt stejně tak jako je investování do kryptoměn rizikovější a volatilnější než investice do akciového trhu.

Portu Gallery je další variantou, kdy ovšem místo známějších kryptoměn a akcií sázíte na trh sběratelských předmětů. Portu za vás zajišťuje diverzifikaci jako v jiných produktech.

Portu pro děti je alternativou stavebního spoření pro děti, které spoléhá na výkon kapitálových trhů.
modelace Portu portfolia

Rizikový profil

Rizikový profil je vyhodnocen na základě odpovědí z dotazníku. Portu má zajímavě omezené možnosti investování do rizikových profilů. Klient může investovat pouze do profilu, který mu vyšel a do profilů níže. To znamená, že pokud uživateli vyjde profil 6, tak může investovat pouze do profilů 1-6.

Pro koho Portu je?

Robo advisor dělá vše sám, takže zkušení investoři se budou s Portu nejspíše trochu nudit. Portu je tak vhodné spíše pro lidi, kteří chtějí investovat bez starostí a příliš se o investice nezajímají. Zkušený investor nebo investor začátečník, oba mají s Portu dost podobné naděje na zhodnocení peněz.

Portu jako spoření

Portu můžete brát také jako takový lepší a zajímavější spořící účet. Investování je konstruované na fixní částku a měsíční vklady. Výhodou je, že i nízké měsíční vklady dokážete takto jednoduše diverzifikovat.

Jaký je poplatek?

Portu nemá žádné vstupní ani výstupní poplatky, což je značná výhoda. Vklady i výběry jsou tedy zdarma. Na Portu platíte 1 % z aktuální částky ročně. Toto jedno procento se rozpočítává do 12 měsíčních odečtů. Tento typ odečtu a platby je spravedlivý a pro uživatele snadno předvídatelný.

Doba investice

Portu je tu sice teprve od roku 2018, ale stejně zde platí, že se vyplatí investovat především dlouhodobě. Portu rádo ukazuje výhledy na 10 let. Samotná platforma doporučuje investovat na 5 a více let. Zajímavostí je, že dynamičtější profily se doporučuje investovat dokonce na 10 a více let.

Portu a ETF

Portu se nejvíce soustředí na takzvané ETF tedy burzovně obchodované fondy. Výhodou ETF jsou nižší rizika a naopak očekávanou nevýhodou jsou omezené možnosti růstu.

Jaké jsou alternetivy k Portu?

V Revolut účtu si můžete jednoduše otevřít také investování do akcií a kryptoměn. Vše je velmi intuitivní a jednoduché, ovšem pro zkušenější investory má Revolut značné limity. Pokud chcete spíše konzervativnější investování, tak můžete vyzkoušet Silverum a investovat třeba do zlatých mincí. Investování v Portu vyzkoušela také Eva Řeháková. V případě, že berete investování vážně, chcete se v něm vzdělávat a vidíte nejlepší cestu v akciích a ETF, tak mohu doporučit jednoznačně XTB. Pokud chcete vidět více, tak se můžete podívat na mé zkušenosti a recenzi XTB.

XTB

XTB je velmi oblíbená investiční platforma a broker pro dlouhodobé investování do akcií, ETF i pro obchodování s CFD podíly.

Revolut

Revolut nyní poskytuje velmi jednoduché a intuitivní investování do akciových titulů a kryptoměn ve své rozšířené aplikaci.

Silverum

Silverum je investiční platformou, která nabízí výhodné investování do drahých kovů nejčastěji v podobě mincí a slitků.

Portu.cz – časté otázky

Portu prošlo kontrolou České národní banky bez problému.

Vyberete pouze bankovní účet a své peníze si můžete kdykoliv vybrat a to bez poplatků.

Minimální vklad je nastaven velice nízko. Jedná se o 1000 Kč.

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz