Domů » Neomezený mobilní internet: jakou má budoucnost v ČR?

Neomezený mobilní internet: jakou má budoucnost v ČR?

od Stepan

Neomezený mobilní internet byl zatím jen snem většiny zákazníků českých mobilních operátorů. Skutečně není to tak dlouho, co by nám taková představa připadala jako pěkná pohádka. Nicméně v roce 2019 začali hlavní čeští operátoři (O2, T-mobile, Vodafone) nabízet „neomezený internet“, zatím to však má určité háčky. Otázkou do budoucna je především cena.

Neomezený mobilní internet

Co se vlastně pod pojmem „neomezený mobilní internet“ skrývá? Pro pochopení tohoto spojení je dobré vědět co je to tzv. FUP – neboli Fair Use Policy, v překladu zásada férového užívání, je označení způsobu používání internetových dat. V principu jde o limit objemu dat, který může uživatel v rámci předplacené služby stáhnout.

FUP byl v minulosti využíván u ADSL připojení k internetu, v současnosti je omezen na mobilní připojení. Po překročení limitu FUP většinou dojde ke snížení rychlosti (nebo úplnému zastavení) stahování a další data je nutné dokoupit. Neomezený mobilní internet je pak v zásadě situace, kdy tento FUP limit není operátorem stanoven.

Aktuální nabídka neomezeného mobilního internetu

Nabídka neomezeného mobilního internetu se pochopitelně váže na konkrétní, ne zcela levné tarify. Pokud však například hodně cestujete a využijete dobré připojení (třeba jako digitální nomád), můžete tuto investici zvážit.

Neomezený mobilní internet by mohli využít také náruživí hráči (především profesionální eSport hráči) mobilních her. Za jakou cenu lze tedy neomezený mobilní internet pořídit?

O2 – Neo Platinový

Zatím co ostatní tarify od O2 mají strop omezení rychlosti, tarif Neo Platinový funguje prakticky bez omezení rychlosti (300 Mb/s+) podle technických možností sítě, stojí 2649 Kč/měsíčně . Nejlevnější varianta bez omezení dat, avšak s max. rychlosti 5 Mb/s je pak stále ještě poměrně drahá 1249 Kč/měsíčně.

T-Mobile – Můj svobodný tarif M a neomezeně Max

Výhodou nových tarifů T-Mobile je jejich automatická platnost na dobu neurčitou. Operátor navíc pro prvních 50 GB garantuje rychlost bez omezení rychlosti (v rámci možností sítě), což je velmi slušná porce dat pro běžné používání. Možná teď namítnete, že 50 GB je přeci omezení. Správně! Pokud by vám tedy 50 GB přišlo málo můžete za 1575 Kč/měsíčně stahovat v zásadě zcela neomezeně i co se rychlosti týče.

Vodafone – pouze se závazkem na 2 roky

Nabídka Vodafonu je pro nové zákazníky hodně omezená. Na rozdíl od předchozích dvou operátorů si u něj nemůžete jen tak koupit jednu SIM s neomezenými daty – tarifem. Abyste měli data neomezená, musíte si koupit aspoň dvě SIM, tj. dvě čísla. Tím to ale nekončí, zároveň musíte mít od Vodafonu pevné připojení k internetu, nebo být klienty UPC. 

Budoucnost: 5G síť

Jedním z důvodů vysokých cen a omezeného připojení jsou především technologická omezení dosavadního standardu – sítě 4G. Přestože v některých případech lze dosáhnout dokonce vyšší rychlosti než při pevném připojení v domácnostech, jedná se spíše o výjimky a záleží na pokrytí v konkrétních oblastech.

Toto má změnit nástup páté generace mobilních sítí. Právě vysoké přenosové rychlosti mobilních sítí podle některých expertů povedou k tomu, že pevné sítě nebudou již potřeba. Na to budou muset samozřejmě zareagovat také operátoři, kteří budou muset přijít s nabídkami skutečně neomezeného internetu.

Články, které stojí za přečtení: