Stává se vám často, že nemůžete se svou výplatou vyjít a to i přes to, že si nevyděláváte úplně málo? Žijete od výplaty k výplatě a nechápete, kam se všechny ty peníze zase poděly? Pak jsou zřejmě na vině špatně naplánované měsíční výdaje.
Zkuste se na chvíli zastavit, pořádně si pročíst výpis z účtu a zamyslete se nad tím, jestli opravdu všechny vaše výdaje byly nezbytné. Správným plánováním můžete nejen dost ušetřit, ale zároveň si i v účtech udělat pořádek.
V tomto článku vám vysvětlíme, jaké by mělo být ideální složení vašich měsíčních výdajů, a poradíme vám, jak s plánováním začít.
💡 Tip: Víte, jakou finanční rezervu byste si měli nechat na svém účtu?
Obsah článku
Plán na měsíční výdaje není žádná fuška
Téměř každý si občas koupí pro radost něco, co je mimo jeho finanční možnosti, a pak na konci měsíce zpytuje svědomí. Jeden takový měsíc za delší dobu se ale překlenout bez větších problémů dá, třeba za pomocí systematického utahování opasku či vaší finanční rezervy.
Opravdový problém nastupuje ve chvíli, kdy žádný systém vůbec nemáte a to, že na účtu už neleží ani koruna, zjistíte až u kasy v obchodě, kde vám paní prodavačka oznámí zamítnutí karty. Plán ale neznamená, že si musíte na seznam zapisovat každý rohlík, který si koupíte. Jde o to uspořádat si větší výdaje tak, abyste věděli, s jakým obnosem peněz můžete každý měsíc hospodařit.
Jak mít přehled o svých penězích
I když se placení kartou mezi lidmi neustále zvyšuje, je stále velké množství platících, kteří preferují hotovost. Mnoho z nich tvrdí, že si takto dokáže peníze lépe uspořádat. Udělají si hromádku s penězi na nákupy, benzín, rezervu, nájem, telefon, energie a podobně. Tento způsob má samozřejmě i mnoho nevýhod. Kdyby se vám někdo například vkradl do domu či bytu, tak vám může snadno vzít celou výplatu.
Pokud raději platíte kartou, pak si můžete zkusit rozvrhnout vaše měsíční útraty na papír. Sepište na něj všechny větší investice, které vás čekají. Jednou za čas se také zkuste zamyslet nad investicemi, které vás čekají během následujících několika měsíců. Zákon schválnosti většinou funguje tak, že se všechno nakupí do jednoho náročného měsíce. Tímto způsobem se tomu můžete alespoň částečně vyhnout.
Existují také různé plánovací aplikace, které vám umožní, stejně jako kus papíru a tužka, dopředu promýšlet vaše investice a měsíční výdaje. Výhodou je že si je společně s vaším mobilem můžete brát všude s sebou a průběžně editovat. Díky tomu můžete také snadněji ušetřit. Vyzkoušejte třeba aplikaci: Money lover, Wallet, Cubux nebo třeba Spendee.
Měsíční výdaje: ideální složení
Přemýšlíte nyní, jaké je ideální složení svých měsíčních výdajů a kolik peněz je dobré si šetřit, případně odkládat pro finanční rezervu? Pojďme se na to nyní podívat. Je pravda, že každý člověk i rodina jsou individuální a mají tedy i individuální potřeby. Neberte tedy následující text jako něco, co musí vyhovovat každému za každé situace. Třeba vás to ale inspiruje zorganizovat si své výdaje a uvědomit si, které z nich jsou pro vás nejdůležitější, a které byste zvládli oželet.
Nejprve je potřeba si sepsat všechny své příjmy, které za každý měsíc budete mít k dispozici. Do příjmů započítejte své platy, příjmy ze spoření, dary, výhry, výživné, důchod a podobně.
Následně si rozdělte vaše výdaje podle toho, jak nezbytné pro váš život jsou. Pro většinu domácností tvoří hlavní část rozpočtu tyto nepostradatelné složky:
Ubytování
Ať už bydlíte v podnájmu či splácíte hypotéku na vlastní bydlení nebo už bydlíte ve svém, vždy je potřeba do bydlení něco investovat. Ubytování je také pro většinu domácností největší položkou z celého rozpočtu.
Vždy je lepší, když se na splátky za ubytování skládá více lidí zaráz. Zároveň je dobré, když máte na účtu finanční zálohu pro případ, že o práci přijdete, abyste byli schopní platit nájem.
Splátky
Hypotéka, půjčky, leasingy a podobně. Něž se zahltíte půjčkami od všech možných věřitelů, zamyslete se, jestli se tím nedostanete do dluhové propasti. Opravdu potřebujete ten nový mobil za dvacet tisíc, na který byste si vzali půjčku?
💡 Tip: Pokud je to přesně váš případ, přečtěte si, jestli by pro vás nebylo řešení vyhlásit osobní bankrot.
Platby za elektřinu, vodu, topení, telefony, plyn, televize, vysílání
Tato kategorie neodmyslitelně patří do běžné domácnosti. Když nebudete platit za elektřinu, vypnou vám ji. Když nezaplatíte za telefon, nebudete moct volat. Proto na tyto výdaje určitě nezapomínejte.
Měsíční výdaje na jídlo
Pokud vám každý den nedává některý z kolegů v práci svou svačinu, pak si zřejmě musíte udělat také komínek na potraviny. Průměrná útrata za potraviny činila v roce 2019 pro jednoho asi 2 500 korun. Ušetřit na stravování se dá hodně tak, že si začnete denně vařit.
Léky
Tato kategorie je hodně individuální, a zatím co pro jednoho může jít o zanedbatelnou částku, jiný na lécích měsíčně utratí tisíce korun.
Drogerie
I když drogerie není až tak důležitá, jako třeba potraviny nebo léky, musíte si jednou za čas koupit mýdlo, kterým se umyjete, jar na nádobí, čisticí prostředky do koupelny či prací prášek a aviváž. Obzvlášť pokud máte malé dítě, se u vás pračka asi nezastaví.
Měsíční výdaje na dopravu
Pokud máte vlastní auto, pak jistě víte, kolik peněz je potřeba pro jeho údržbu. Musíte kupovat nové gumy, platit dálniční známku, pojištěná a v neposlední řadě benzín. Ten může celkem snadno vzít velkou část vašeho rozpočtu.
Obzvlášť pokud dojíždíte do práce v rámci jednoho města, se zkuste zamyslet nad tím, jestli by se vám spíše nevyplatilo jezdit hromadnou dopravou.
Zároveň do této kategorie musíte zahrnout také náklady na městskou hromadnou dopravu pro vás a vaše děti, dojíždění do kroužků, za příbuznými a podobně.
Nákup spotřebního zboží a oblečení
Tato kategorie se nachází na hraně mezi nezbytným a nepotřebným. Každý musí chodit v nějakém oblečení, avšak nutně nepotřebujete každý měsíc a nové boty utratit několik tisíc korun. Zamyslete se proto nad svými měsíčními výdaji v této kategorii a zkuste si nastavit svůj limit, který prostě nepřekročíte.
Spoření
Už od mladého věku, kdy je člověk schopný si vydělávat peníze, se doporučuje začít se spořením. Bude se vám to hodit v případě, že třeba přijdete o práci, či si budete chtít vzít hypotéku a budete potřebovat zálohu. Většinou se doporučuje spořit okolo 5 – 10 % svého platu.
Spořit můžete na různých spořicích účtech, na stavebním spoření, skrz termínované vklady, podílové fondy a podobně.
💡 Tip: Více se o nejlepších spořicích účtech dočtete v následujícím článku.
Tyto zmíněné kategorie můžeme považovat za nezbytné pro normální život. Po tom, co se vám je podaří finančně pokrýt, se můžete věnovat dalším kategoriím, jako jsou vaše koníčky, cestování, stravování v restauracích, nákup značkového oblečení, kouření a podobně.
Přečtěte si také, jak vydělat peníze na internetu bez vkladu nebo se inspirujte a přidejte do svého jídelníčku více bílkovin.