Domů » Jak využít bonusový volný čas. Nezahálejte!

Jak využít bonusový volný čas. Nezahálejte!

autor Anna Malá
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Jak využít bonusový volný čas

Jak využít bonusový volný čas? Jak máme naložit s volným časem, který jsme získali tzv. navíc? Čas je vzácná komodita, která se poslední dobou stává nedostatkovým zbožím. Všichni máme plné diáře a říkat nahlas: “Nevím, kam dřív” je v podstatě nutnost. Jestli jste získali nějaký ten volný čas navíc například díky současnému výjimečnému stavu, využijte ho maximálně a smysluplně!

Volný čas, Freetime

Volný čas! Co to vlastně znamená mít volný čas? Věřte tomu, nebo ne, ale nad tímto pojmem se pozastavují různí badatelé a myslitelé již od starověku. Jako první se tématem zabýval Aristoteles. Tento filosof bral volný čas jako příležitost pro rozumování, verše, hudbu, přátele apod. Nepatřil rozhodně k těm, kteří by volný čas využívali pro zahálku. Pro Karla Marxe to byl zase “čas svobody”.

Obecně se názory různí v tom, který čas je ten volný. Zda je to ten, který nám zbývá po práci a je v něm zahrnuta péče o rodinu, uspokojení fyziologických potřeb apod. Nebo ten, který zbývá po práci a ještě i po splnění všech ostatních povinností, jako je domácnost, jídlo atd. Obecně by se dalo říct, že zvážení, co je skutečný volný čas, je na každém z nás. Protože pro někoho je i práce odpočinkem a někdo jiný zase ke svému štěstí potřebuje trochu toho lenošení.

Volný čas dospělých

Samozřejmě je tu velký rozdíl mezi tím, jak volný čas tráví dospělí a jak ho tráví děti. Děti ho jednak mají mnohem víc a jednak ho vnímají jiným způsobem. Chtějí dělat cokoli, co nemá nic společného s povinnostmi a je jim jedno, jestli z jejich činnosti bude mít někdo prospěch. Dospělí tráví většinu svého volného času další prací. Tedy dost často i něčím, z čeho bude mít prospěch někdo jiný.

Dospělí se ve svém volném čase, který jim vzniká obecně po příchodu z práce, věnují plnění dalších povinností v rámci své rodiny, domácnosti, zahrady, domu apod. Takový čas považují za volný, protože ten “povinný” jim udává zaměstnání. Zde je dobré se umět zastavit a říct si, že skutečný volný čas přichází ještě o trochu později. Přeci jen např. jako rodiče, máme ještě další zaměstnání. Tím se myslí naše děti, jejich škola, kroužky, povinnosti. Až po nich mám své volno.

Zajímavost: Věděli jste, že díky růstu příjmů v mnoha zemích, vznikl ve světě pojem “časový hladomor”?

Volný čas dospělých tak přichází často až pozdě večer. Kdy je vše “hotovo”. Uklizeno, uvařeno, úkoly zkontrolovány atd. Tehdy je čas se posadit a trochu oddychnout. Další rovina volného času přichází během víkendu, který je ovšem bohužel opět protnutý další vlnou povinností. Skutečný bonusový volný čas tedy přichází ještě zcela jindy.

Bonusový volný čas je takový čas, který vznikl nad rámec běžného volného času. Tedy takového času, kdy máme zhruba pár minut mezi koupelí a spánkem v pracovním týdnu. Takový čas je jen náš, zcela bez plánů, bez pravidel, bez ostatních. A zde je prostor pro totální relax a nebo maximální seberealizaci. V dnešní uspěchané době totiž často zapomínáme najít skulinku mezi povinnostmi, abychom se vrátili k našim přáním a snům.

Jak trávit volný čas?

Jak trávit získaný volný čas? To je otázka pro každého zvlášť. Nicméně je to ten správný okamžik, kdy je dobré “být připraven” a neztratit ani minutu. Někdo si potřebuje odpočinout. Zcela “vypnout”, vypustit okolní svět a dát tak prostor mozku pro regeneraci. Někdo chce naopak dohnat své vzdělávací resty, přečíst si knížku, věnovat se sportu. Záleží na tom, co vaše mysl a vaše tělo zrovna potřebují.

Níže přinášíme několik tipů na to, jak využít volný čas. Přinášíme tipy pro relax i pro “aktivky”. Každý si může vybrat podle toho, co mu vyhovuje nejlépe. A také podle toho, kolik volného času má k dispozici. Hodinka vám vystačí na voňavou koupel, ale na prostudování vědního oboru jen stěží.

Televize mnoho lidí baví na dlouhé a dlouhé hodiny. Zkuste však trávit čas aktivněji a různorodějšími činnostmi. Nudu lze zahnat i jinými činnostmi.

5 Tipů: Jak využít volný čas pro “odpočinkové tipy”

  1. Dejte si vanu, nic nezanedbejte. Připravte si vonné sáčky, svíčky, meditační muziku, něco dobrého k snědku, drink a oblíbenou knížku. Jen pozor na usnutí!
  2. Stáhněte si svůj oblíbený film. Oblečte si to nejpohodlnější, co doma máte, nazujte papuče, zachumlejte se do deky. Nezapomeňte na horké kakao a máslové sušenky.
  3. Procházka přírodou! Jděte ven a jděte sami. Vezměte si s sebou foťák a zápisník. Vyfoťte vše, co vám přijde úžasné a zaznamenejte všechny inovativní myšlenky, které vás venku přepadnou. Čerstvý vzduch dokáže s ustrnutou myslí zázraky. Budete se divit jaká řešení a nápady si domů přinesete.
  4. Popadněte deku, piknikový koš a MP3 přehrávač. Běžte na tu nejkrásnější zelenou louku, rozložte si tam dobroty, do uší pusťte relaxační muziku a hurá do meditace. Meditace v přírodě má zesílené účinky. Vrátíte se jako někdo jiný.
  5. Pokud se vám přeci jen nechce ven, zkuste si doma navodit atmosféru masážních salonů. Ztlumte světla, pusťte si pohodovou hudbu, zapalte svíčky a vonné tyčinky, udělejte si kávu a zásobte se haldou oblíbených časopisů. Váš soukromý nával inspirace při pohodové atmosféře vám nikdo nevezme.

5 Tipů: Jak využít volný čas | Aktivní tipy

  1. Máte-li rádi pohyb, není nic lepšího, než vyrazit si zaběhat do přírody. Stačí vám kvalitní běžecké boty a energetická muzika do sluchátek. Běžte někam, kde není moc lidí a běh střídejte s chůzí. Dejte si za cíl např. nejvyšší kopec v okolí. Odměnou bude úžasný výhled.
  2. Jestli jste doma sami, zkuste něco hravého a bláznivého. Pusťte si oblíbenou muziku a zatancujte si! Takový rytmický pohyb vám vykouzlí úsměv na tváři.
  3. Rádi věnujete čas něčemu užitečnému. Pak právě volný čas je ta chvíle, kdy ho věnovat kroužkům, kurzům, sebevzdělávání apod. Zkuste začít například s nějakým volně dostupným webinářem nebo se efektivně učte podle Youtube, kde jsou stovky kvalitně zpracovaných videí. Třeba vás to nabudí v sebevzdělávání pokračovat a váš tajný sen si splníte dřív, než se nadějete.
  4. Pokud máte skryté vlohy a v dětství jste rádi malovali, vraťte se k tomu. Pořiďte si plátno, papír, barvy, cokoli co vám vyhovuje a začněte se opět věnovat tomu, co vás v dětství naplňovalo.
  5. Kamarádi. Je to trochu smutné, ale většina z nás na ně nemívá dostatek času. Naplánujte si svůj volný čas s vaší kamarádkou, nebo kamarádem. Jděte do kina, dejte si kávu, proberte všechno.

Co dělat ve volném čase

Věcí, které můžete dělat ve svém volném čase je mnoho. Otázkou je, jaký jste typ a co vás naplňuje. Obecně lze ale říci, že svůj volný čas byste skutečně neměli trávit další prací a povinnostmi. Sami jste se jistě už dávno přesvědčili o tom, že některé věci opravdu neutečou. Hezky si na vás počkají přesně tam, kde je necháte. A když zrovna dnes nebude vaše domácnost výstavní, svět se nezhroutí. Ne, ani včera kvůli našemu nepořádku nezačala padat obloha.

A o co jiného by v životě mělo jít, než o život? Volného času je skutečně velmi málo. Je to světový paradox. Pracovní dny a pracovní doba se od dob minulých výrazně snížily. My ale máme stále míň času. Děláme si to sami. Chceme buď víc materiálních statků, v naivní představě, že nás uspokojí. Nebo chceme mít naklizeno, napečeno, děti jak ze škatulky, které mluví 3 světovými jazyky a umí karate v kombinaci s hokejem.

Jsme hnáni vlastním bičem a stěžujeme si na to, jak jsme unavení. Přijdeme si často jako “štvaná zvěř”, ale amplión držíme v ruce my sami. Proto se čím dál častěji objevuje fenomén, kdy si lidé tzv. kupují čas. Jsou ochotni utratit peníze za něco, co jim ušetří čas. Donáška jídla, obstarání menších pochůzek, domácí práce apod. Průzkumy ukázaly, že takoví lidé jsou mnohem šťastnější, než když si kupují materiální statky.

Co tedy dělat?

Když máte volný čas, snažte se proto dělat vše, co vás těší. Vše, co je vám milé, co vás rozesměje, díky čemu se na chvíli zasníte. Vše je povoleno. Buďte uvolnění, nemyslete na žádné povinnosti, ty vždycky počkají. Nemyslete na peníze, na věci, na nákupy. Zpívejte, tančete, povídejte si, buďte venku. Dejte své mysli šanci, aby se odpoutala od každodenního stresu. Čím více “smyslpostrádající” vaše činnost bude, tím lépe. Mozek potřebuje aktivitu ale také dostatečný relax.

Někdy vám sám život ukáže, jak snadno se běžné obyčejné věci mohou stát něčím luxusním nebo dokonce nedostupným. Pouhá schopnost zvednout se ze židle může být vyvážena zlatem, když nemůžete chodit. Možnost jít ven, do lesa, se může zdát jako sen, pokud to zrovna nesmíte. Buďte rádi, když si vyšetříte volný čas pro sebe a dělejte takové věci, které mají hodnotu pro vaši mysl a tělo.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz