Domů » Poznejte houbu Chaga a její účinky

Poznejte houbu Chaga a její účinky

autor Sandra.J
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Nejběžnější způsob užívání Houby Chaga je čaj.

Houba Chaga je unikátní přírodní huba, která roste na březových stromech v chladných oblastech Severní Ameriky, Evropy a Asie. Tato tajemná houba má dlouhou historii používání v tradiční medicíně a její význam se stále zvyšuje díky potenciálním zdravotním účinkům. V tomto článku se podíváme blíže na to, co je houba Chaga a jaké přínosy má na lidské zdraví.

Co je houba Chaga?

Houba Chaga, známá také jako Rezavec šikmý roste jako parazit na březových stromech. Je to dřevokazná houba z čeledi kožovitých, nepravidelného tvaru těla s výrazným typicky černým zbarvením. To způsobuje vysoká koncentrace pigmentu melaninu. Chaga je vysoce koncentrovaná černá hmota mycelia, která vyrůstá z březových kmenů infikovaných parazitickou, ale netoxickou houbou Inonotus obliquus. Tmavý vnější povrch, který připomíná spáleninu, se nazývá sklerotium. Vnitřek houby je oranžovohnědý. Chaga může dorůst velikosti až několika desítek centimetrů.

Říká se jí houba nesmrtelnosti, a to z toho důvodu, že její konzumenti se dožívali velmi vysokého věku. Tato houba se pěstuje převážně na Sibiři, kde z ní připravují čaj, který místní obyvatelé pravidelně popíjejí. Byla využívána po staletí jako prostředek k posílení imunitního systému, zlepšení trávení, léčbě žaludečních potíží a ke snižování zánětů. Tradiční léčitelé také věřili v její schopnost přispívat k dlouhověkosti a celkovému zdraví.

Houba Chaga obsahuje širokou škálu bioaktivních látek, které ji dávají potenciální zdravotní účinky. Mezi tyto látky patří antioxidanty (jako jsou polyfenoly a melanin), vitamíny (zejména vitamín D, B2 a K), minerály (vápník, draslík, železo) a polysacharidy.

Účinky houby Chaga

Houba Chaga nabízí různé potenciální zdravotní přínosy, i když vědecké studie stále probíhají a potřebují další potvrzení.

1. Antioxidační účinky

Houba Chaga je bohatá na antioxidanty, jako jsou polyfenoly a melanin. Antioxidanty jsou důležité pro boj proti volným radikálům v těle, které přispívají k oxidativnímu stresu a mohou vést k různým onemocněním. Chaga může pomoci snižovat poškození buněk způsobené volnými radikály a podporovat celkové zdraví.

2. Posiluje imunitní systém

Rezavec obsahuje velké množství beta-D-glukanů, které pomáhají vyvážit reakci imunitního systému těla. To jednoduše znamená, že chaga pomáhá posilovat imunitní systém v případě potřeby, ale zpomaluje ho, když je naopak příliš aktivní. Pravidelná konzumace Chagy může pomoci snížit riziko infekčních onemocnění a zvýšit odolnost organismu.

3. Protizánětlivé vlastnosti

Zánět je základním mechanismem imunitního systému. Přetrvávající zánět se spojuje s různými onemocněními, jako je artritida, choroby srdce a cév. Houba Chaga obsahuje látky s protizánětlivými účinky, které mohou pomoci snižovat zánětlivé procesy v těle. Pravidelná konzumace Chagy může přispět ke zdraví kloubů a snížení zánětlivých onemocnění.

4. Antivirový účinek

Chaga má v našem organismu antivirový efekt. Publikovaly se studie, které ukazují, že má chaga ochranně podporující efekt proti některým kožním onemocněním. U této houby se také prokázaly některé antivirální efekty proti infekci hepatitidy typu C. Zásadní efekt se, ale prokázal u viru herpes, kde extrakt z chagy zamezil vniknutí viru do buňky.

5. Podpora trávicího systému

Tradiční medicína již dlouho využívá houbu Chaga k podpoře trávicího systému. Mnoho lidí tvrdí, že konzumace Chagy může pomoci snižovat zažívací potíže, jako jsou žaludeční vředy, nadýmání a průjmy. Zpevňuje svalový tonus hladkého svalstva trávicí trubice a zesiluje peristaltiku střev. Chaga obsahuje látky, které mohou podporovat zdravou střevní mikroflóru. Nicméně, vědecké důkazy pro tyto účinky jsou omezené.

6. Potenciální protirakovinné účinky

Některé studie na buněčné úrovni naznačují, že extrakty z houby Chaga mohou mít protirakovinný účinek a pomáhat při zabíjení nádorových buněk. Tyto účinky se přisuzují především antioxidantům, které chrání buňky před poškozením a zastavují jejich nekontrolovaný růst.

Například, v jedné studii publikované v časopise “Phytomedicine” se extrakty z houby Chaga testovaly na buněčných kulturách rakovinných buněk. Výsledky naznačují, že Chaga extrakty mohou mít inhibiční účinek na růst některých typů rakovinných buněk, jako jsou buněčné linie prostaty, prsu a jater.

Další studie provedené na myších naznačily, že Chaga extrakty mohou pomáhat zpomalovat růst nádorů a potlačovat jejich invazivitu. Tyto účinky se přičítají stimulaci imunitního systému a zvýšení přirozené obranyschopnosti organismu proti nádorům. Výzkum v této oblasti je v rané fázi a jsou potřeba další klinické studie, které poskytnou více informací o potenciálních výhodách pro pacienty s rakovinou.

Houbu Chaga lze užívat i jako doplněk stravy
Houbu Chaga lze užívat i jako doplněk stravy / Zdroj: Pixabay

Užívání houby Chaga

Existuje několik způsobů, jak houbu Chaga užívat. Jedním z nejběžnějších způsobů užívání Chagy je příprava čaje. Můžete použít sušené kousky houby, které se vaří ve vodě po dobu alespoň 15-20 minut. Poté se čaj scedí a může se pít teplý nebo studený. Doporučuje se vypít alespoň jeden šálek čaje denně.

Dostupné jsou také extrakty z houby Chaga ve formě kapek nebo prášku. Tyto extrakty lze přidat do nápojů, smoothie nebo pokrmů. Při používání extraktů je důležité dodržovat doporučené dávkování uvedené na obalu produktu.

Koupit si můžete i různé doplňky stravy s houbou, ve formě kapslí nebo tablet.

💡 Tip: Přečtěte si také článek: Vajíčka: Vědci odhalili jejich přínos pro zdraví

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz