Nabídky volných míst umožňující práci z domu patří mezi stále vyhledávanější. A to i přesto, že v době covidových opatření si řada lidí tuto možnost vyzkoušela a zjistila, že to pro ně není zrovna nejlepší volba. Pro mnohé je však práce z domu stále optimální variantou. Ať jde o lidi, kteří chtějí nebo musejí o někoho pečovat, nebo mají komplikované dojíždění a nebo prostě nemají potřebu dojíždět do pracovního kolektivu.
- Snadná oběť
Velmi často práci z domu hledají lidé, kteří si chtějí jen přivydělat. Například proto, že jsou ve finanční nouzi. Vidina rychlého přivýdělku převáží nad obezřetností. “Právě lidé hledající nabídky rychlého a snadného přivýdělku z domu by však měli být na pozoru. Mohli by naletět podvodníkům,” říká provozovatel pracovního portálu Dobrá Práce Jaroslav Fišer.
Ne vždy je snadné podvodnou nabídku rozpoznat. Existuje však několik charakteristických prvků, které by zájemcům o práci měly spustit v hlavně alarm, že něco není v pořádku.
- Jak poznat podvodnou pracovní nabídku?
1/ Podmínkou pro získání pracovní nabídky je vstupní poplatek.
2/ Inzerát podrobněji nespecifikuje pracovní náplň. Není jasné, co byste vlastně dělali.
3/ Inzerát není vystaven jménem firmy, ale jen fyzické osoby. Údaje nelze nijak ověřit.
4/ Inzerát nabízí neobvykle vysoké finanční ohodnocení, často v eurech a někdy dokonce v bitcoinech
5/ Způsob odměňování není transparentní
- Riziko zapojení do trestné činnosti
Kromě toho, že uchazeč může naletět a přijít o peníze a nebo pracovat zadarmo, je tu ještě jedno podstatně větší riziko. Může se nechtěně stát sám součástí podvodné sítě. Podle odborníků je pracovní nabídka práce z domu ideálním způsobem, jak si nechat ukrást identitu.
Potenciální zaměstnavatel si od uchazeče přes internet vyžádá fotokopii dvou různých dokladů (například občanský průkaz, pas nebo řidičák). Ty potom použije pro založení bankovního účtu jménem uchazeče, od kterého si ještě vyžádá ověřovací platbu. “Zaměstnanec” pak již není potřeba a skončí, ale účet slouží pro páchání trestné činnosti. A uchazeč o tom nemá ani potuchy.
- Jak se podvodným nabídkám práce vyhnout?
Říká se, že podvodníci jsou vždy o krok napřed a nikdy tak nelze vyloučit, že se stanete obětí podvodu. Toto riziko se dá však výrazným způsobem eliminovat. Jako nejjednodušší je reagovat na nabídky práce z domu jen na prověřených webech. “Velké pracovní portály znají identitu svých zákazníků. Navíc inzerce ze strany zadavatelů je tam obvykle zpoplatněná, čemuž se podvodníci chtějí vyhnout. Způsobů, jak odhalit podvodníka, tak mají zavedené pracovní portály víc. Nabídky práce tam navíc procházejí kontrolou a zkušení pracovníci snadno podezřelý inzerát zjistí,” upřesňuje provozovatel webu DobraPrace.cz Fišer.
Za rizikové tak je podle něj možné považovat zejména nejrůznější facebookové skupiny, kde může víceméně anonymně inzerovat téměř kdokoliv. Další potenciální nebezpečí v sobě skrývají velké všeobecné inzertní weby, které neověřují totožnost inzerentů.
- Nic jste nenašli? Buďte ve střehu.
Zájemci o práci by proto neměli věřit jakékoliv pracovní nabídce. I zde platí otřepané “důvěřuj, ale prověřuj”. Internet nabízí spoustu možností, jak dohledat potenciální zaměstnavatele. Fakt, že zaměstnavatel nemá vlastní web, nemusí nutně znamenat, že je podvodník. Pokud se to ale nedaří ani přes název firmy či IČ ve veřejných rejstřících, je obezřetnost na místě. “Pracovní smlouvu nikdy nepodepisujte, dokud si nebudete jisti identitou zaměstnavatele. A bez podpisu pracovní smlouvy se rozhodně nepouštějte do jakékoliv práce.” dává závěrečnou radu uchazečům o práci z domu Fišer.
Zkuste také článek o tom, jak vydělat na internetu nebo jak začít pracovat z domu.