Domů » Zaměstnání nebo freelancing? Co je lepší pro matku?

Zaměstnání nebo freelancing? Co je lepší pro matku?

autor Barbora Jiřincová
0 komentářů
práce na mateřské

Brzy vám končí mateřská dovolená a vy zvažujete, co dál. Nastoupit do podnikání nebo podnikat? Mnoho maminek začne s prací, která je zpočátku pouhá brigáda na mateřské, ale časem se z ní stane něco víc. Váháte, zda se svým podnikáním pokračovat nebo přijmout jistotu a vstoupit do zaměstnaneckého poměru? Nebo právě teď přemýšlíte, v čem začít podnikat?

Práce na mateřské

Práce na mateřské se hodně liší od práce bez dětí. Mnoho maminek volí různé způsoby, jak si přivydělat z domova nebo z kavárny. Nutnou vlastností práce z domu na mateřské je především to, že ji můžete vykonat kdykoliv. Děti jsou nevypočitatelné. Málokdy se vám s nimi podaří dodržet naplánovaný režim. Pravidelná pracovní doba tak není pro maminky na mateřské nic lákavého. Když mateřská končí a děti předáváme do spárů školského systému, nastává změna. Teď už můžeme chodit do práce ráno a odcházet odpoledne. Máme na výběr. Co je ale lepší pro matku?

Zaměstnání pro matku: výhody

Zaměstnání nabízí (nejen) maminkám následující výhody:

  1. Jistotu,
  2. Zaměstnanecké jistoty jako nemocenskou a ošetřovné,
  3. Pevnou pracovní dobu,
  4. Pracovní prostor mimo domov.

Jistota v zaměstnání

Děti stojí peníze. Pokud jste matka samoživitelka nebo pokud máte jako rodina hluboko do kapsy, patří jistota v zaměstnání k tomu nejdůležitějšímu. Zodpovědnost je na prvním místě. Podnikání je nejisté. Nikdy nevíte, kolik přesně následující měsíc vyděláte, jestli vůbec zaplatíte nájem a boty pro děti. Proto mnoho matek po mateřské volí práci na pracovní smlouvu právě z tohoto důvodu.

Jistota vašeho bývalého zaměstnání?

Z právního hlediska by vám zaměstnavatel měl po celou dobu rodičovské dovolené držet vaše pracovní místo. V praxi se ale často stává, že zaměstnavatelé tuto nutnost obcházejí. Místa se ruší nebo zůstávají pouze formálně a pracovní náplň se zcela změní. Není se tolik čemu divit. Firma se bez vás obešla několik let, ne každý zaměstnavatel chce vyhodit toho pracovníka, který tu za vás šest let zaskakoval, a vzít zpět vás. Když hledáte novou práci, můžete narazit na problém, že firmy nerady najímají matky malých dětí. Vědí totiž to, co vy si možná nechcete zatím připustit, že děti budou stále nemocné. I tady ale zaměstnání poskytuje jistotu právě pro vás.

Nemocenská a ošetřovné

Když jako matka onemocníte bacilem, který děti donesou ze školky, v zaměstnání můžete nastoupit na nemocenskou a nezůstanete bez příjmu. Mnohem důležitější je ale zmíněné ošetřovné. Pokud děti onemocní, můžete s nimi zůstat doma a pobírat při tom 60% platu. Potřebujete pouze potvrzení od dětského lékaře. Nikdo vám přitom nemůže v péči o člena rodiny bránit. Praxe ale nemusí být tak růžová. Práci často stejně odvést musíte – ať už z domova nebo po návratu. Zaměstnavatel vám může častou absenci vyčítat a stresovat vás tím. Na druhé straně to záleží na zaměstnání, jaké zvolíte. Pokud bude vaší šéfovou matka s odrostlými nebo také malými dětmi, pravděpodobně se dočkáte spíš pochopení než odsudku.

Pevná pracovní doba

Možná jste si na mateřské zvykla na to, že pracujete ve volných chvílích u večerních zpráv nebo když děti chvíli vydrží v pokojíčku. Ale možná jste si na to nikdy nezvykla. Zaměstnání znamená, že pracujete od určité hodiny do určité hodiny. Zavřete za sebou dveře kanceláře a jedete domů. Nemusíte si práci domů nosit, mimo pracovní hodiny vás nemá kdo shánět. Pro matku může být právě toto požehnáním, protože když si vyzvednete ratolesti ze školky, můžete se jim věnovat naplno. Nemusíte být jednou mozkovou hemisférou stále přítomna ve svém byznysu. Práci jste nechala v práci. Práce počká do zítra.

Nemusíte dělat z domova

Práce z domova vás možná před mateřskou bavila. Ale na mateřské jste si ho užila až až. Představte si tu oázu klidu. Sednete si do kancelářské židle, zapnete počítač a nikde nikdo nekřičí. Nikdo po vás nic nechce. Nikdo vás nevyruší. Hromady prádla a rozsypané hračky na zemi vás nemusí znervózňovat, protože ty tu s vámi nejsou. Ty jsou někde tam, v tom dalekém světě, do kterého se budete vracet až za pár hodin. Tak toto vám podnikání poskytne jen tehdy, pokud si vlastní kancelář zaplatíte. Zaměstnavatel vám to pravděpodobně nabídne sám, co víc, bude to po vás požadovat. Takže vám nikdo konečně nemůže vytýkat, že nejste doma s dětmi.

Zaměstnání pro matku: nevýhody

Nevýhody se pak odvíjí právě od těch výhod. Jsou totiž chvíle, kdy se pro vás výhoda jistoty kanceláře v pevně dané pracovní době může stát spíš vězením než osvobozením.

Nevýhody zaměstnání:

  1. Často nemocné děti.
  2. Pevná pracovní doba.
  3. Časová náročnost dojíždění do práce.
  4. Zkušební lhůta.

Děti jsou často nemocné

Ano, když děti onemocní, můžete s nimi zůstat doma. Ale pobíráte pouhých 60% svého platu. A ve většině případů si stejně budete muset objem práce odpracovat. Přijdete tak o peníze, a přitom stejně makáte z domova nebo se ztrháte po návratu z ošetřovného. K tomu si přidejte stres, jak to bez vás kolegové zvládnou, nebo nervy, jak to zase oznámíte šéfovi. Aby vám zaměstnavatel dávku přidělil, musíte předložit potvrzení od dětského lékaře. Přitom běžné dětské virózy, jakými děti začátkem školního roku tradičně trpí, zvládneme bez něj. Vše záleží na druhu zaměstnání a atmosféře na pracovišti. Někdy se dá ošetřovné vyřešit přechodem na home office nebo částečný home office. Jindy si s dětmi vyberete sick day nebo do práce dorazíte v jinou dobu, kdy máte na nemocné děti hlídání. Každopádně 60% platu při ošetřování člena rodiny vypadá hezky na papíře, ale v praxi se nemusí jednat o tak pohodlné řešení.  

Pevně daná pracovní doba.

Děti nemusí být pouze nemocné. Mají také kroužky, školkové oslavy a party. K tomu všemu si musíte brát volno z práce, abyste je tam mohli dovézt nebo se s nimi zúčastnit. Pevně dané hodiny, kdy zaměstnanec dochází do práce, nejsou v tomto případě výhodou. Život s dětmi je pestrý a vyžaduje hodně flexibility, kterou vám zaměstnání neposkytne. Na druhé straně, nejste v tom sama. Většina maminek chodí do práce. Školský systém musí se zaměstnanými rodiči s pevnou pracovní dobou počítat.

Dojíždění do práce – žrout času.

Klid ve vlastní kanceláři představuje oázu klidu oproti rušné domácnosti. Ale musíte tam dojet. Záleží samozřejmě na vzdálenosti, jakou strávíte v dopravních prostředcích. Obecně ale platí, že pod několik desítek minut se asi nedostanete. Na mateřské už jste asi poznala, že s dětmi se každá minuta počítá. Po nástupu do zaměstnání se to nezmění, naopak. Cesta do práce vám sice může dopřát prostor pro odpočinek a četbu v metru, ale časem se omrzí. Protože ten čas jste mohla využít na domácí práce nebo naopak hraní s dětmi. 

Zkušební lhůta

Pokud po mateřské nastoupíte do nového zaměstnání, může se pro vás zkušební lhůta stát novým strašákem. Žádný zaměstnavatel vás nemůže propustit proto, že máte příliš často nemocné děti. Pokud nejste ve zkušební lhůtě. Právní záštita v institutu ošetřování člena rodiny vám tak příliš nepomůže, pokud do nové práce nastupujete právě v období, kdy děti často marodí. Tedy začátkem školního roku.

Freelancing pro matku

Hlavní výhodou spojenou s podnikáním nebo prací na volné noze nejen pro matku je svoboda. Ta není nikdy zadarmo. Kdo chce svobodu, musí přijmout i určitou nejistotu. Záleží na oboru, v jakém podnikáte. Někde máte téměř jistotu zakázek a výdělku, jinde jdete do neznáma. 

Freelancing pro matku: výhody

Hlavními výhodami freelancingu pro matku jsou:

  1. Flexibilní pracovní doba.
  2. Práce z domova.
  3. Zůstanete s dětmi doma, když jsou nemocné.
  4. Jste sama svou paní.

Flexibilní pracovní doba

Práce na volné noze vám umožní si mateřství užít naplno. Má být dle předpovědi zítra krásně a dnes padají trakaře? Dnes nechte děti ve školce do pěti, napracujte si co nejvíc a zítra si je vyzvednete po obědě. Uděláte si výlet. Máte dnes náladu jen tak s dětmi lenošit místo, abyste honila termíny? Dopřejte si to, malujte, hrajte si a česejte panenky. V sobotu necháte sedět děti u telky a doženete, co jste dnes zameškala. Nemusíte si brát volno na dětské karnevaly a orientační běhy, prostě jdete s nimi. Nemusíte řešit, kdo vezme děti k doktorovi nebo psa k veterináři. Odvedete je tam a večer prostě budete pracovat o hodinu déle. Jste paní svého času a můžete se řídit podle potřeb své rodiny. Flexibilita je hlavní předností freelancingu.

Práce z domova

Práce z domova nabízí i jiné benefity než to, že všechny přenosy z olympiády sledujete v reálném čase, zatímco lidi v práci čekají na záznam. Práce z domova znamená především to, že můžete domácnost, domácí zvířata a další věci vyřešit v pracovní době. Ráno vstanete, hodíte prádlo do pračky a jdete pracovat. Když si uděláte pauzu, prádlo pověsíte. Úklid pořešíte v rámci relaxační přestávky. A až se vám bude z hlavy kouřit, jdete na procházku se psem nebo si zaběhat. Nemusíte řešit pošťáka nebo PPL, jste doma, jste vždy k zastižení. A hlavně nemusíte do práce dojíždět, takže ušetříte denně mnoho času.

A když jsou děti nemocné…

Když se vám děti nezdají, necháte si je prostě doma. Nemusíte řešit propustku od lékaře a formuláře na dávku. Nemusíte se nikomu zodpovídat. Můžete dítě prostě nechat doma vyležet, jak dlouho to bude potřeba. Starší děti už dovedou respektovat, že se jim nemůžete věnovat a musíte pracovat. V případě těch menších to je těžší. Musíte práci odvést, když koukají na televizi, odpočívají nebo po večerech, kdy spí. Ale jestliže srovnáváme se zaměstnáním, stačí odvést 60% práce, protože víc byste ani na OČR nedostala. Navíc můžete určitě některé zakázky odložit na příští týden, nemusíte si brát nic navíc, můžete optimalizovat.

Jste sama svou paní.

Když mají děti prázdniny, nemusíte řešit babičky a náhradní péči. Bez dětí se vám bude samozřejmě pracovat lépe, takže je určitě k babičkám a na tábory pošlete. Ale není to nutnost. Když vám zbude jeden den z prázdnin, kdy nemáte děti kam dát, svět se nezboří. Vy jste doma. Stejně tak o dovolené nemusíte nikoho prosit. Můžete jet na dovolenou. Co víc, můžete si svou práci vzít na dovolenou s sebou. Prostě odjet na chatu s dětmi, po večerech pracovat a přes den si užívat opalování. Tento luxus poznáte pouze na volné noze. Sama se totiž rozhodujete, jak si zorganizovat čas.

Freelancing pro matku: nevýhody

Od výhod se také odvíjí nevýhody freelancingu (nejen) pro matku:

  1. Nejistota výdělku.
  2. Nemáte pevné pracovní hodiny.
  3. Pracujete z domova.
  4. Zapomenete, jak vypadají živí lidé.
  5. Když jste s dětmi doma, nikdo vám nedá ani groš.

Nejistota výdělku

Nejzásadnější nevýhodu práce na volné noze pro každého představuje nejistota výdělku. Jsou obory, ve kterých máte větší pravděpodobnost získání lukrativních zakázek než v jiných. Ale i pokud víte, že vždy bude dostatek práce, jistota se rozplývá v případě déledobé pracovní neschopnosti. Trh se navíc může kdykoliv dramaticky změnit, jak ukázaly krize posledních let. Pro mladou rodinu může být právě toto rozhodujícím faktorem při volbě mezi freelancingem a jistotou zaměstnání. 

Nemáte pevně dané pracovní hodiny.

Svoboda není zadarmo. Nemusíte chodit do práce od osmi do pěti. Ale mnoho freelancerů časem pozná, že místo toho pracuje 24 hodin denně. Jste to vy samy, kdo musí nastavit hranice klientům a partnerům. Vy samy si musíte stanovit, kdy vypnete pracovní mobil a emailovou schránku necháte zavřenou. Někdy nás to stojí hodně sebezapření věnovat se dětem a nemyslet na to, co nás ve schránce čeká a co musíme dokončit.

Pracujete z domova.

Děti odvedete do školky a zavřete za nimi dveře. Pak přijdete domů, zapnete počítač a pustíte se do práce. Doma ale nikdy nemůžete před domácími povinnostmi tak úplně zavřít oči. Ony tu jsou všude. Cestou pro kávu do kuchyně šlápnete na kostku od lega a kávu si stejně musíte nalít do hrnku, který se válí v myčce na nádobí. Oběd za vás nikdo v kantýně neuvaří a internet vám technik nespraví. Jaké si to doma uděláte, takové to máte. I v práci. Někdo to může považovat spíš za kletbu než za požehnání.

Zapomenete, jak vypadají živí lidé.

Leckterá maminka se do práce těší, protože ve firmě nebo ve škole má jedinou možnost potkat jiné lidi než své děti a manžela. To není málo. Po pár letech na mateřské mnohá z nás zapomněla, jak vypadají živí lidé, a i ty nejvíc samotářské z nás začala samomluva obtěžovat. Každý freelancer, který pracuje z domova, pozná právě tuto potíž. Může mu chybět socializace. To se dá řešit večerními srazy s kamarádkami nebo návštěvou veřejné  posilovny. S dětmi ale pro takové příležitosti potřebujete hlídání. Což situaci značně komplikuje. 

Když jste s dětmi doma…

Když děti onemocní zůstanete s nimi doma. A to je zároveň požehnání i kletba. Protože na volné noze dostanete jen ty peníze, které si odpracujete. V zaměstnání můžete pouze trávit dny s nemocným dítětem nad pohádkou a hladit horečkou zpocené čelo. 60% platu máte jistých. Teď si i těch 60% musíte tvrdě odpracovat, když teplotou znavené dítko uložíte. To také není pro každého. 

Shrnutí, co je lepší pro matku?

Záleží na každé jednotlivé mamince a na situaci každé rodiny. Některá zaměstnání ani na volné noze dělat nelze, a naopak v některých oborech vás nikdo nezaměstná a musíte dělat z domova. Všechno záleží na vašich schopnostech, povaze a osobních preferencích. Také na možnostech a příležitostech, které se pro vás právě v tu danou životní dobu otevřou. Protože nic není černobílé. A tak si včas zjistěte, jak to bude u vašeho zaměstnavatele, když zůstanete s dětmi doma. Zda skutečně budete mít oněch 60% platu bez práce. Zamyslete se, jak se vám bude soustředit s rozházeným legem křupajícím pod nohama a drobky od vánočky vedle počítače.

Vše si pečlivě rozmyslete, protože ve finále jde jen a pouze o to, co bude vyhovovat právě vám a vašim dětem.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz