Domů » Prepperství: Životní styl i nastavení mysli?

Prepperství: Životní styl i nastavení mysli?

autor Monika Kolářová
0 komentář
Prepperství je obranný mechanismus

Prepperství: Životní styl i nastavení mysli? Jedná se pouze o hru, nebo o skutečný boj o přežití? Otázkou ohledně zvládnutí náročné životní situace, ochrany majetku a zdraví se zajisté alespoň okrajově zabýval každý z nás. Už od dětství nás táboroví vedoucí učili poradit si s nepřízní počasí i jak si v přírodě v rámci limitovaných podmínek připravit oběd. Náročná situace s celosvětovou pandemií Covidu-19 i válečný stav na Ukrajině činí tohle téma stále aktuálním.  Co vše se ukrývá pod tajemným pojmem prepping?

Je to osoba, která se systematicky a aktivně připravuje na stav mimořádné nebo krizové situace či apokalypsy a to i v okamžiku, kdy jí bezprostřední nebezpečí nehrozí. Označení „prepper“ je odvozeno z anglického slovesa „to prepare“, což v překladu znamená „připravit se“.

Co bylo podnětem pro tuto činnost? O tom je možné diskutovat. Přírodní katastrofy postihují naši planetu a lidstvo od nepaměti, ale za tímto ochranným stimulem hledejme spíše strach z válečného a především jaderného útoku.

2. světová válka skončila svržením jaderných pum na japonská města Hirošimu a Nagasaki. To podnítilo nastupující generaci hledat obranné mechanismy. V roce 1986 se na Ukrajině odehrála další katastrofa, která bohužel jen prokázala naprosté nezvládnutí situace. Velmi chaotická a pozdní evakuace obyvatelstva Pripjati přinesla následně velké ztráty na životech.

Dalším fenoménem byla studená válka, která u specifické skupiny obyvatelstva začala vyvolávat panický strach z použití jaderných zbraní a nutnost být na tuto situaci náležitě připravení. To podnítilo vznik komunitního hnutí, které se přímo technikami přežití začalo zabývat. Podnětem bylo studium vojenských manuálů, jež počítalo s možností útěku do džungle.

Co je to vlastně prepperství?

Jedná se o životní postoj, nebo životní styl? Prepperství nebo survalismus není pouze shromažďování trvalých potravin, vody, ozbrojování se a vytváření životního prostoru ve sklepě či bunkru. Ve své podstatě vychází z náboženské ideologie, která se snaží zachovat křesťanství. Myšlenkou je spojení s dalšími lidmi, neboť jednotlivec je snáze zranitelný.

V širším kontextu se jedná o hledání technik a cest, jež mají pomáhat k psychickému i fyzickému přežití obyvatelstva v náročných životních situacích. Prepper se má stát naprosto nezávislou bytostí. Naučit se bojovat s nepřízní osudu a dokázat si poradit bez přímé pomoci státu.

Mnoho z nás si doma upeče svůj vlastní chléb, vypěstuje si veškeré ovoce a zeleninu, popřípadě přemýšlí o zakoupení fotovoltaiky. Energetická krize je reálným strašákem, který v současnosti obchází Evropu. Účelem je být připravený. Začít s přípravou v okamžiku kdy už jsou energie odpojené, je opravdu velmi pozdě.

Prepping není jen technikou přežití v krizové situaci, můžete ho vnímat i jako životní styl.

💡 Tip: Věnujte pozornost také článku, který vám podá cenné rady jak se vyrovnat sám se sebou a najít si svou životní cestu: 11 Tipů: Jak být šťastný sám se sebou?

Co vám webové stránky zaměřené na prepperství prozradí?

Na webu najdete podrobné návody a postupy nejen ohledně obsahu evakuačního zavazadla, ale také cenné rady zaměřené na opatření ohledně zajištění bytu či domu před odchodem. Záleží především na povaze nebezpečí, kterému budete čelit a nezbytném čase, který budete mít pro evakuaci vyčleněný.

Co by mělo být obsahem vašeho evakuačního zavazadla? To je předmětem polemik různých diskusních fór zaměřených na tuto tematiku. Při balení evakuačního zavazadla rozhodně nezapomeňte na lékárničku, pitnou vodu i zásobu trvanlivých potravin. Samozřejmě záleží, kam odjíždíte a jak dlouho si musíte poradit sami.

Evakuační zavazadlo by mělo zahrnovat tento obsah:

  • Veškeré osobní doklady, finanční hotovost, cennosti i důležité smluvní dokumenty.
  • Náhradní oblečení, obuv, pláštěnku, spací pytel popřípadě deku.
  • Léky, které aktuálně užíváte i předměty pro osobní hygienu (zubní pastu, kartáček, mýdlo, šampón, toaletní papír).
  • Jídelní příbor, kapesní nůž, svítilnu, otvírák na konzervy, lékárničku, případně “krabičku poslední záchrany” .
  • Dostatečné množství trvanlivých potravin a pitné vody, popřípadě prostředek na úpravu vody.
  • Označení evakuačního zavazadla jménem a vaší adresou.

Prepperství v České republice

Jak se mi Češi díváme na tuto problematiku? Být připravený na krizovou situaci může být velmi prospěšné, pokud uvažujeme o prevenci a pokud možno co nejlepším zvládnutí náročného momentu. Nejen loňské tornádo, ale i nepravidelně opakující se záplavy na našem území nás nutí přemýšlet do hloubky o této problematice.

Základem by měl být etický pohled. Proškolení v oblasti první pomoci, uchování potravin a hospodaření s nimi, zvyšování fyzické zdatnosti i každodenní cvičení. Inspiraci a postupy již dnes můžete hledat v časopisech, na webových stránkách i specializovaných eshopech.

Mnoho z nás si zajisté s nostalgií vzpomene na svá školní léta, nácvik rychlé evakuace školní budovy či nasazování plynové masky. Prepping však není pouze o nácviku rychlého úniku. Ve své podstatě má hledat hlubší podstatu našeho bytí i porozumění si s ostatními lidmi.

Přátelství je to nejcennější, co člověk může získat.

Jaroslav Foglar (1907 – 1999), český spisovatel literatury pro mládež, vůdce skautského oddílu

V České republice je význačnou a uznávanou osobností spisovatel Jaroslav Foglar a jeho skautské hnutí, které formovalo celé generace mladých lidí. Pobyt v přírodě, zkouška odvahy, hledání celoživotního přátelství, tvorba žebříčku životních hodnot a cílů, to vše může představovat.

Diskusní fóra prepperů vám podají radu ohledně obsahu evakuačního zavazadla.

💡 Tip: Přečtěte si také článek, který vám poradí s lepší organizací vašeho času: 9 Tipů: Jak můžete během dne ušetřit čas?

Jak přežít v přírodě?

Člověk vždy toužil po souznění s přírodou. I dnes si užíváme příjemné chvíle na zajímavých místech naší planety a hledáme cesty ke změnám v životním stylu, abychom se jí ještě více přiblížili. Jídlo z bio potravin, omezování příjmu masa, jednodenní půst, nošení oblečení z přírodních materiálů i trávení více volného času mimo naše domovy nás tomuto ideálu více přibližují.

Znát techniky přežití v přírodě může být zajímavou zkušeností. Ačkoli každý z nás sice není nadšeným trampem, můžeme se řízením osudu stát účastníky dopravní nehody, která nás donutí jednat a hledat způsoby jak přežít ve volné přírodě. Inspiraci a tipy ohledně zvládání náročných a vyjímečných situací a zasvěcení do problematiky preppingu najdete v knize Vojtěcha Štrby s názvem Prepping aneb Buďte připraveni.

Komunitu prepperů nevnímejte pouze jako sdružení nějakých náboženských fanatiků s utkvělou představou o hrozící apokalypse. Pokud se na jejich aktivity i životní filozofii podíváte více do hloubky zjistíte, že prepping vás může naučit mnoho užitečných dovedností. Každá lidská činnost přece vyžaduje plánování a kvalitní přípravu. Prepping pro vás může představovat i životní výzvu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz