Domů » Voda s citronem: Pět benefitů, proč denně pít

Voda s citronem: Pět benefitů, proč denně pít

autor Lucie
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
voda s citronem

Jak pomoci tělu lépe pracovat a cítit se tak o něco lépe? Stačí přidat do ranní rutiny půl sklenice vody s citronem a začnou se dít zázraky! Tento denní návyk opravdu stojí za to! Na co má tento jednoduchý nápoj vliv? A jaké skrývá voda s citronem benefity? Za tímto známým drinkem stojí více výhod, než zprvu může vypadat.

Recept je jednoduchý a poznáme ho již ze samotného názvu – voda s citronem.

Volitelně můžeme přidat i pár lístků máty, lžičku medu či jakoukoliv bylinku dle preference. Nápoj pijeme po probuzení, na lačný žaludek. Tak pomůžeme tělu se probudit a podpořit procesy, které nás celý den budou doprovázet. Zároveň není vůbec na škodu se přes den k tomuto nápoji vrátit. Voda s citronem může přijít vhod i po některých jídel během dne, což si později ještě blíže přiblížíme.

Jaké jsou účinky vody s citrónem? Podívejme se na 5 benefitů:

Zdroj: styl.instory.cz

1. Hydratace

V první řadě je hydratace důležitá obecně pro zdraví lidského těla. U dospělých jedinců tvoří voda cca 60 % hmotnosti. Vzhledem k tomu, z jak velké části tělo tvoří, je bez jejího přijmu život jedince v ohrožení. Při nedostatku vody v těle – dehydrataci, dochází v krajních případech k oteplování organismu a k následnému kolapsu orgánů.

Počátky dehydratace lze celkem snadno na vlastním těle pozorovat. Suchá ústa, nízká potřeba močit či tmavě žlutá moč, únava a střevní obtíže jako třeba zácpa. Dehydratace hraje roli i při v redukci hmotnosti. Pokud není v těle dostatek vody, bude si tělo vodu uměle zadržovat, aby mělo z čeho čerpat. Projevy tohoto procesu pak mohou být pociťovány jako nateklost končetin, příbytek na váze nebo únava. Tělo si umí říct, když mu něco chybí a právě těmito problémy může upozorňovat na nedostatek vody.

Ranní doplnění vody je první krok, jak dehydrataci předejít. Při správné hydrataci může tělo fungovat tak, jak má a snadněji se soustředí na vedlejší procesy. Lépe se redukuje váha, pleť je vyživená a napjatá, mizí pocity vyčerpání a je podpořena správná činnost mozku.

💡 TIP: Přečtěte si, jak na rychlou a zdravou večeři, nebo, jak na keto dietu.

2. Zbavení se toxinů

Ideální věcí, kterou udělat jako první po probuzení, je spláchnutí toxinů a přes noc utvořených bakterií. Voda by měla být vlažná, nejlépe převařená. Převařením vody se zbavíme možných nežádoucích bakterií a vyšší teplotou vody zaručíme, že tělo nebude šokováno. Studenou vodou bychom uměle snižovali tělní teplotu, což je ta poslední věc, kterou bychom měli po ránu tělu udělat.

Vypitím sklenky dojde k zbavení se přes noc nahromaděných toxinů a k aktivaci trávicího traktu. Tímto je tělo hned lépe připraveno na to, co ho bude čekat během dne.

3. Stimulace trávení

Čím to je, že citron působí příznivě na trávení se předně neví. Pravděpodobných je několik teorií. První z nich je ta, že citron napomáhá játrům produkovat žluč, ta je nezbytná v trávicích procesech. Dle další teorie je citron schopen spolupracovat s žaludečními šťávami a tím pádem zlepšuje trávení.

Nejvíce pravděpodobným vysvětlením spolupráce citronu a trávení je tvrzení, že citronová šťáva by měla žaludku napomoci s vstřebáváním výživných látek a zpomalit vstřebávání sacharidů.

4. Jak je to s pH?

Ač se to může zdát podezřelé nebo až nesmyslné, citron je zásaditou potravinou. Jeho pH se pohybuje kolem 2,3. Při určování pH se pohybujeme na stipnici 0-14, kde 7 značí neutralitu a 14 zásaditost. U citronu dochází k paradoxu – ač chutná kysele, ve své podstatě je zásadotvorný a pomáhá ke snižování kyselin v organismu.

Citron na ph stupnici
pH stupnice | Zdroj: zdravezazivani.cz

Právě z tohoto důvodu můžeme využít vodu s citrónem po konzumaci červeného masa nebo alkoholu. Uklidňuje zažívání a pomáhá se vyhnout pálení žáhy. Vyrovnává tedy pH v trávicím traktu.

Krom trávicího traktu působí citronové šťávy příznivě i na močové cesty. Zde také upravují pH a zároveň zabraňují vzniku patogenních bakterií způsobujících infekce. Nejen tak brusinky, ale i citron může být schopným pomocníkem v boji proti zánětu močových cest.

5. Dávka vitamínu C

Vitamín C je snad jedním z nejznámějších a nejsuplementovanějším vitamínem. Je antioxidantem, napomáhá ke správné funkci imunitního systému a nervové soustavy. Napomáhá také pružnosti pokožky, ochraně buněk a snižuje míru únavy a vyčerpání.

Jak asi každý ví, zdrojem vitamínu C je především ovoce. Citrusy mohou obsahovat až 70mg/100g. Pro dospělé je optimální denní dávky 80-100mg, tudíž citrusové ovoce se bez problému dotáže o potřebnou dávku postarat.

Přestože bývá “céčko” často doplňováno skrze tablety, je jedním z nejsnadněji dostupných vitamínů v potravě. Jak asi každý ví, zdrojem vitamínu C je především ovoce. Citrusy mohou obsahovat až 70mg/100g. Pro dospělé je optimální denní dávky 80-100mg, tudíž citrusové ovoce se bez problému dotáže o potřebnou dávku postarat.

Vitamín C v ovoci a zelenině.
Vitamín C v ovoci a zelenině | Zdroj: pribehkalorie.cz

Vitamín C skrytý ve vodě s citrónem funguje i jako přírodní antibiotikum pro ústní sliznici. Napomáhá udržení zdravých úst a bojuje s krvácením dásní a bolestí zubů.

💡 TIP: Přečtěte si o nejlepších vitamínech vyživujících nehty a vlasy.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz