Domů » Sabbatical: Jak využít neplacené volno k restartu?

Sabbatical: Jak využít neplacené volno k restartu?

autor Tereza Gödrichová
0 komentářů
nálada

Taky jste se někdy cítili přehlcení svými pracovními povinnostmi a málem se dopracovali k syndromu vyhoření? Pocit jako by vás někdo dusil a vy se nedokážete znovu nadechnout ani nikam utéct. Nejste v tom sami, v dnešní době se s tím v pracovním světě setkává čím dál více lidí. A pro tyto případy je tady sabbatical.

Klasická dovolená vždycky uteče jako voda. Navíc po jejím návratu máte mnohem více pracovních povinností, neboť musíte svou nepřítomnost dohnat, takže zrelaxovaná mysl a nové síly načerpané z odpočinku zmizí po prvním dni zpět v práci. Pokud cítíte, že je toho na vás už příliš, zkuste vsadit na sabbatical.

V tomto článku se dozvíte, co přesně ten sabbatical je, o jaký druh dovolené se jedná a jak ho co nejlépe a nejefektivněji využít pro svůj osobní restart a duševní zdraví.

vnitřní pozorovatel meditace bali
Sabbatical může pomoci s nalezením vnitřního klidu

Sabbatical: Co to znamená?

Tento cizí pojem představuje delší (klidně i několikaměsíční) neplacené volno od dosavadní práce. Zaměstnavatelé ho poskytují z různých příčin – může se jednat například o osobní důvody pracovníka, učení se novým dovednostem nebo pouze odpočinek a zotavení se z určité krize a vyhoření. Po jeho dobu jste však stále zaměstnaní a očekává se od vás, že se po skončení této dovolené vrátíte zpět na své místo.

V dnešní době se sabbatical stává jedním z mnoha firemních benefitů, i když stále ještě není příliš rozšířený. Mnoho zaměstnavatelů si však začíná uvědomovat, že chtějí-li po svých pracovnících mimořádné výsledky a mnohdy na ně kladou vysoké nároky, musí jim dopřát i více volna, aby zabránili jejich pracovnímu vyhoření.

V čem ale spočívá krása sabbaticalu? Kromě toho, že tohle neplacené volno může zachránit vaši pracovní kariéru a předejít syndromu vyhořen, může pomoci i k celkovému rozvoji vaší osobnosti či poznání sebe sama. Jak ho efektivně využít?

🎓 Zajímavost: Věděli jste, že v Čechách byl původně sabbatical tzv. tvůrčí neplacené volno, které sloužilo vysokoškolským pedagogům pro psaní svých vědeckých prací či sebevzdělávání? Mohl trvat 2 měsíce, ale klidně i 1 rok.

Sabbatical a jeho výhody

Každá organizace by měla svým pracovníkům poskytnout určité benefity. Pokud jsou zaměstnanci velmi pracovně vytížení, sabbatical může pomoci k jejich duševní pohodě a psychickému zdraví, a proto není od věci ho mezi nabídku benefitů zařadit.

Tento druh delší dovolené poskytuje zaměstnancům potřebný čas na ten pravý restart a odpočinek. Díky němu získají dostatečný prostor pro uvědomění si svých hodnot a celkového životního směru. Proto se sabbatical začíná dostávat do stále více organizací.

Sabbatical a jeho výhody pro zaměstnance

  • Snížení stresu, deprese a úzkosti.
  • Nižší případy (a schopnost zotavit se z) vyhoření.
  • Svoboda věnovat se jiným zájmům, jako je cestování nebo dobrovolnictví.
  • Příležitosti pro rozvoj dovedností.
  • Poskytuje dostatek času na svůj osobní seberozvoj.

Sabbatical a jeho výhody pro zaměstnavatele

  • Lepší udržení zaměstnanců.
  • Nové dovednosti pracovníků.
  • Zvýšená kreativita a inovace.
  • Rozhlednější a spokojenější pracovní síla.
  • Snížení nákladů na fluktuaci zaměstnanců.

K čemu se sabatical využívá?

Tento druh dovolené od práce vám může poskytnout úžasnou příležitost prozkoumat nové směry ve vašem životě, a to ať už osobním, tak i kariérním. To znamená, že se během této dovolené nemáte celé měsíce válet doma na gauči. Naopak, měli byste vystoupit ze své komfortní zóny a pustit se do něčeho nového (třeba i toho, po čem už dlouho toužíte), protože na to máte konečně čas a nemáte se na co vymlouvat.

Sabbatical opravdu dokáže pomoci s překonáním stresu a přispět k větší spokojenosti se svým životem a celkovou pohodou. Po celou jeho dobu lidé získávají nové znalosti, které z nich činí šťastnější a zkrátka úplně nové bytosti.

freelancer a práce z domova
Hromada pracovních povinností dokáže fyzicky i psychicky vyčerpat

1. Cestujte a poznávejte nové kultury

Když cítíte, že potřebujete pořádnou transformační změnu, pouze delší pracovní volno nemusí stačit. Stále jste totiž na tom stejném místě, se svými starými návyky, vzorci chování, a to ne vždy přinese to vytoužené nové já.

Změna prostředí představuje vystoupení z komfortní zóny. Vyjděte na pár měsíců ze své rutiny, cestujte po světě a okuste život jiných kultur. Potkáte zcela odlišné lidi, s rozdílnými problémy a celkovými životy.

Proto mnoho lidí využívá sabbatical pro vycestování do zahraničí. Mezi oblíbené destinace patří státy jihovýchodní Asie, neboť tam poznáte úplně jinou mentalitu obyvatel a celkový životní styl. Většina zemí je buddhistických, takže se nabízí duchovní rozvíjení, meditace, jóga a zkrátka klidný životní styl. Také zní lákavě zdejší vysokohorská turistika, nádherné pláže a levné živobytí.

2. Vyzkoušejte jinou práci či podnikání

Tímto bodem nechci navádět k tomu, abyste využili svůj sabatical k odchodu ze svého nynějšího povolání na plný úvazek. Pokud si však nejste jistí, že vás vaše dosavadní práce opravdu naplňuje, proč nezkusit něco jiného? Zkuste si najít třeba brigádu někde jinde. Nebo už dlouho sníte o svém vlastním podnikání? Kdy jindy se do nových pracovních výzev pustit, než teď? 

Sabbatical představuje vynikající příležitost a zkrátka ten správný moment pro najití své životní kariéry. Svou dosavadní práci neopouštíte, ale zároveň vyzkoušíte, jestli nebudete více spokojeni v něčem jiném.

A jestli máte rádi svou současnou pozici, ale toužíte i trochu po vyzkoušení jiné specializace, zabruslete do ní právě teď. Když se pak vrátíte ke svému stávajícími postu, obohatíte ho o nově získané zkušenosti.

💡 Tip: Než uděláte krok vpřed a začnete podnikat během svého volna, prostudujte si konkurenční doložku vaší společnosti, abyste se ujistili, že neporušíte nějaká pravidla. Přece neohrozíte svou kariéru jen kvůli tomu, že jste si nenašli čas na malý průzkum.

3. Pomáhejte jako dobrovolník

Pokud vnitřně toužíte po tom, aby se svět stal lepším místem pro život lidí, zvířat nebo pro životní prostředí, dobrovolnictví znamená skvělé využití vašeho dlouhodobého volna. Pomůžete tak dobré věci a zároveň se během toho dozvíte hodně o sobě samých i ostatních.

Existuje mnoho příležitostí ke zlepšování světa. Pokud jste například mezi lidmi ve svém živlu, můžete pořádat sbírky a oslovovat ostatní, abyste získali peníze pro vámi zvolenou dobročinnost. Nebo jestli vám to jde u počítače, můžete svými dovednosti pomáhat neziskovým organizacím, které si možná nemohou dovolit platit za tyto služby. 

Dobrovolnictví pomáhá nejen světu, ale i vám samotným. Pocit, že děláte něco dobrého a užitečného, dokáže naplnit a povzbudit vaši duši. Poté můžete využít tyto pozitivní myšlenky a zkušenosti k inspirování se pro váš další krok.

4. Věnujte se vytouženým koníčkům

Vždy jste toužili umět hrát na kytaru nebo na klavír? Tak už neváhejte a směle do toho. Při procházkách okolo úchvatně upravených zahrádek doslova slintáte a láká vás více porozumět a věnovat se zahradničení? Kdy jindy na to najít čas, než při sabbaticalu?

Nový koníček představuje skvělý způsob, jak se pořádně uvolnit a zrelaxovat. Navíc se díky němu budete cítit šťastnější, více se pobavíte a naučíte něco nového. Tím dáte prostor k uvolnění veškerého nahromaděného stresu.

💡 TipČas pro sebe je ta nejlepší investice pro váš život. Přečtěte si tyto cenné rady ohledně toho, jak se vyrovnat sám se sebou a najít si svou životní cestu: 11 Tipů: Jak být šťastný sám se sebou?

5. Naučte se novou dovednost

Vaši současnou práci milujete, ale i přesto toužíte po nových zkušenostech a znalostech, na které už ale nezbývá prostor? Sabbatical vám ho poskytne, takže už můžete uspokojit vaši touhu po vědomostech.

Mnoho lidí považuje přístup ke vzdělávání a seberozvoji za opravdu významný bod ve svém životě. Mít čas k vypilování nového talentu dokáže pomoci s vypořádáním se s velkým tlakem a stresem. Proto také spousta jedinců využívá sabbatical právě k učení se něčemu novému.

6. Napište knihu

Přemýšleli jste už někdy, že byste napsali vlastní knihu, ale nikdy se na to nenašel prostor? Sabbatical poskytuje tolik času, který byste jinak strávili nad svými pracovními povinnostmi, že ho můžete využít právě pro psaní. Konečně dáte svým kreativním myšlenkám fyzickou (nebo elektronickou) podobu.

Využijte toto dlouhé volno z práce ke sdílení svých znalostí a svého příběhu se světem. Sedněte si a vtiskněte vaše nápady na papír nebo do počítače. Je jedno, jestli napíšete vlastní příběh či vymyslíte něco úplně jiného. Autobiografie, román, thriller nebo něco naučného? Záleží pouze na vás, jaký druh psaní vás baví.

Nyní máte čas na to, abyste se při popíjení ranní kávy nebo večerního vína dusili nad pointami a vlastnostmi postav. Našel se i ten prostor pro upravení té správné struktury vět, interpunkce a dalších písaleckých i nakladatelských povinností.

psaní na klávesnici
Využijte sabbatical pro to, co už dlouho odkládáte

Sabbatical je čas, který můžete využít pro mnoha způsoby a z různých příčin. Ať už se jedná o získání nových zkušeností, vzdělávání se, cestování, dobrovolnictví, čas strávený s rodinou… Vždy jde především o vás a vaši duševní pohodu. Má vám pomoci najít zase tu životní vášeň a vkročit na správnou cestu.

Využijte toto období pro dobití vaší životní baterky. Můžete si splnit své dlouho odkládané sny, pořádně si psychicky odpočinout nebo začít úplně nový život. Záleží jen na vás, co považujete za důležité. Hlavně, abyste se cítili dobře a využili tohoto volna co nejvíce efektivním způsobem pro vás samotné.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz