Domů » Skvělá místa, kam na výlet v okolí Prahy

Skvělá místa, kam na výlet v okolí Prahy

autor Tereza Gödrichová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
zápisník na cesty

Praha představuje jedno z nejkrásnějších evropských měst, které nabízí mnoho historických památek, přírodních krás, rušných hospod a dalšího kulturního i odpočinkového vyžití. Ovšem i za jejími hranicemi najdete mnoho pozoruhodností. Pokud patříte mezi průzkumníky, zkuste se podívat i na následující místa, která poskytují skvělé možnosti na výlet v okolí Prahy.

Možná by vás ani nenapadlo, že v blízkosti Prahy se nachází tolik skvostů, které jen čekají na prozkoumání a svou krásou zhýčkají všechny nadšence dobrodružství. Ať už se jedná o památku, město nebo přírodní krásu, najdete hned několik nádherných míst ideálních k výletění a poznávání.

Výlet v okolí Prahy: Jaká místa navštívit?

Podpořte cestovní ruch České republiky v celé jeho šíři a prozkoumejte všechny jeho možnosti i mimo naše hlavní město. Zde máte několik skvělý položek k zapsání do vašeho výletního itineráře.

Kam tedy naplánovat výlet v okolí Prahy a ještě k tomu ušetřit drahocenný čas na dojezdu? Na tato místa se z ní dostanete do 60 minut autem. Strávíte tak alespoň chviličku mimo rychlý shon hlavního města a podíváte se na pár kouzelných skvostů naší republiky.

Těchto 10 tipů na výlety v okolí Prahy vám otevřou dveře k úžasným místům i mimo hlavní město. Přece jen krásných míst není nikdy dost, tak si naplánujte prohlídku památky, výlet s dětmi nebo se jen tak vydejte na procházku po přírodních skvostech.

Lom Velká Amerika
Lomy Velká a Malá Amerika jsou skvělý tip na výlet v okolí Prahy

1. Zřícenina hradu Okoř 

Pokud rádi poznáváte kulturní krásy, určitě se zajeďte podívat na jednu úžasnou zříceninu hradu s názvem Okoř nacházející se ve stejnojmenné obci. Známá je také díky lidové písničce, kterou si můžete prozpěvovat po cestě, která vám z hlavního města zabere cca 15 minut. 

Jedná se o gotický hrad z 13. století, který byl v minulosti bohužel dosti poničen, ale zůstaly z něj stále hezké a pozoruhodné ruiny. Prohlídku můžete absolvovat dokonce i s odborným výkladem průvodce, ale i bez něj. V hlavní sezóně se zde konají i různé tematické akce. Okoř tak představuje ideální spontánní výlet v okolí Prahy. 

2. Medvědárium Beroun

Máte chuť strávit svůj volný čas ve společnosti zvířat? Tak to by vám nemělo uniknout medvědárium v okrese Beroun. V dnešní době tato úžasná, ohromná zvířata už jen velmi těžko spatříte ve volné přírodě, ovšem tady si je můžete vychutnat v celé své kráse.

Město Beroun se medvěty pyšní dokonce i ve svém znaku a praporu. A pokud si vzpomínáte na medvědí trojčata Matěje, Vojtu a Kubu z oblíbeného Večerníčku Méďové, tak si tyto pohádkové hvězdy můžete prohlédnout v přímém přenosu právě v tamním medvědáriu (tedy kromě medvěda Vojty, který už bohužel nežije). Jedná se o oplocený výběh a tedy ideální výlet v okolí Prahy i s dětmi.

3. Zámek Průhonice

Jen pár kilometrů od Prahy najdete krásný zámek Průhonice s jeho doslova pohádkovou zámeckou zahradou, neboť se zde opravdu natáčelo mnoho pohádek. Dokonce je toto skvostné místo zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, tak by byla škoda se tam nepodívat.

Jedná se o ideální místo na výlet v jakémkoliv ročním období. Park patří k jedněm z největších přírodně krajinářským v Evropě a nabízí možnost procházky mezi okrasnými dřevinami, potoky a loukami. Zámek se zas postará o rozšíření kulturně historických informací a nacítění se do nostalgické atmosféry tehdejšího života v této lokalitě.

4. Lom Malá a Velká Amerika 

Takový český Grand Canyon, to jsou velmi známé vápencové lomy Malá a Velká Amerika. Patří asi k těm nejznámějším a nejoblíbenějším výletům do přírody v okolí Prahy. Dostanete se k nim z obce Mokřina v okresu Beroun, tedy cca půl hodinky od Prahy.

Oba lomy jsou zatopené a široké veřejnosti nepřístupné. Můžete se jimi ale pokochat z dálky a udělat si tak pěknou procházku, kterou lze obohatit ještě o jeden lom, a to Mexiko. Navíc novinku roku 2022 představuje naučná stezka okolo těchto lomů. Díky ní se dozvíte plno zajímavých informací.

5. Koněpruské jeskyně 

Další krásný přírodní úkaz představují Koněpruské jeskyně nacházející se taktéž v okresu Beroun. Jedná se o nejdelší jeskynní systém v Čechách patřící do Českého krasu, který každoročně láká nespočet turistů a není se čemu divit.

Podnikněte výlet do hlubin českých krasových tajů a objevte kouzlo Koněpruské jeskyně staré již několik milionů let. Kromě kochání se impozantními krápníky projít i zdejší naučnou stezku, která vám otevře obzory ještě o něco více.

Koněpruské jeskyně patří mezi jedny z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších v České republice

6. Zámek Stránov 

Zhruba hodinku od Prahy v okrese Mladá Boleslav se nachází další kouzelný zámek hýřící romantickou atmosférou. Dnešní pohádkový vzhled mu vdechla novorenesanční přestavba z 19. století – původně se jednalo o gotický hrad. 

Nejenže se pokocháte jeho úchvatným vzhledem zvenku, ale můžete absolvovat i prohlídku s odborným výkladem průvodce. Pokud se však bez těchto informací obejdete, lze samostatně vystoupat na věž, která zůstala v původním gotickém stavu, a užít si krásný výhled po okolí.

7. Skanzen Solvayovy lomy

Do Českého krasu se nemusíte vydávat jen prozkoumávat jeskyně, ale třeba se dozvědět něco trochu jiného z historie, co mimo jiné velmi potěší i děti. Tak vyražte na výlet v okolí Prahy, na který se dostanete za 30 minut autem z jejího centra.

Skanzen Solvayovy lomy nabízí nahlédnutí do historie zdejšího hornictví i procesu lomové těžby a dopravy vápence a prohlédnutí si také všemožných strojů. Dětem se určitě zalíbí zejména jízda na polní lomové dráze nebo podzemní štola. Ovšem v zimě tento výlet vynechte, protože v tomto období je skanzen uzavřen.

8. Vltavská vyhlídka na Vrchovnici 

I když se Vltavou můžete pokochat v samotné Praze, najde se mnoho úchvatných vyhlídek i mimo ní a určitě stojí za to je navštívit. Ta na Vrchovnici sice není až tak proslulá, ovšem výhled na řeku nabízí úžasný, však se přesvědčte sami a zajeďte si tam. Za pouhou hodinu z Prahy jste tam.

Jestli vás tedy láká zažít trochu romantické přírody, určitě se na toto místo podívejte. Vyhlídka na Vrchovnici nabítí rozhodně jeden z nejhezčích výhledů na celou přehradu Slapy patřící k řece Vltavě a místní okolní příroda jí dodává nezapomenutelný kouzelný nádech.

💡 Tip: Milujete výletění a poznávání nových kultur a chtěli byste se naučit pár fíglů, jak při něm ušetřit? Koukněte na těchto 7 tipů na low cost cestování.

9. Hrad Karlštejn 

Určitě jste už všichni slyšeli o hradě Karlštejně, ať už ze školních lavic nebo ve známé pohádce „Noc na Karlštejně“. Jedná se o gotický hrad ze 14. století, který se nachází pouhých 30 kilometrů od Prahy. Patří mezi jeden z nejnavštěvovanějších hradů v naší zemi.

Kdysi sloužil jako reprezentační sídlo Karla IV., postupem času byl několikrát přestavován a dnes veřejnosti ukazuje své historické interiéry a také schovává české korunovační klenoty. Je přístupný pouze s průvodcem a i když se zde kvůli jeho proslulosti vyskytují houfy lidí, stojí za návštěvu. 

Tento výlet můžete krásně spojit s výše zmíněnými lomy Velká a Malá Amerika. Oblast za hradem plná hustých lesů, šumících potoků a skal ukrývá i tyto lomové úžasy.

10. Divoká Šárka

Posledním tipem na skvělý výlet v okolí Prahy se nachází na samotném okraji tohoto velkoměsta. Jedná se o krásné místo plné nádherné přírody s romantickým skalnatým údolím nazývaném Divoká Šárka. Toto pojmenování získalo díky legendě o Šárce a Ctiradovi, která probíhala právě na tomto místě.

Utečte na chvilku ruchu velkoměsta a odskočte načerpat trochu energie z této přírodní oázy. Skalnaté útesy spolu se Šáreckým potokem tvoří impozantní scenérii, která vás dočista pohltí svým klidem. 

Další výlety v blízkém okolí Prahy

Samotná Praha nabízí mnoho krásných míst ideálních k poznávání historie, kultury, ale i přírody nebo skvělých k odpočinku a relaxaci. Není třeba jezdit daleko a lze podniknout  parádní výlety v blízkém okolí Prahy či v Praze samotné

Pokud toužíte po klidu, kromě výše zmíněné Divoké Šárky můžete zkusit i jiné přírodní parky, které se hodí na procházky, ale i sportování nebo trávení času s dětmi či pejsky. Zkuste navštívit Letenské sady, oboru u letohrádku Hvězda, Čimický háj, Kunratický les, Modřanskou rokli nebo Stromovku. 

Toužíte však po trochu kultury a historie? Mimo ty nejznámější a profláklé speciality Prahy stojí za návštěvu třeba i zřícenina nad Babskými skalami, dívčí hrady a přírodní památka Ctirad nebo vyhlídková věž Cibulka. Určitě v tomto velkém městě objevíte mnoho zajímavých míst – inspirujte se třeba v tomto článku.

Divoká Šárka představuje oázu klidu v rušném velkoměstě

Praha patří mezi nádherná a skvělá města, kde můžete strávit mnoho dní prozkoumáváním různých zajímavých  míst, ale zároveň se jedná také o perfektní výchozí bod pro objevování nespočtu okolních krás. Zatímco česká metropole má tendenci přitahovat většinu pozornosti turistů, byli byste překvapeni, kolik věcí je v České republice k vidění i mimo ni

Jen pár hodin jakýmkoliv směrem od Prahy najdete opravdu úžasné skvosty perfektní k návštěvě, ať už jde o jiná města, přírodní úkazy nebo kouzelné památky. Výlet v okolí Prahy můžete podniknout kdykoliv a za jakýchkoliv podmínek, protože nabídka je opravdu rozmanitá. Díky tomu poznáte více krás naší země.

Přečtěte si rovněž o dalších zajímavých místech přímo v Praze, která nejsou tak známá, ale přesto stojí za návštěvu. Třeba vás některé z nich překvapí.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz