Domů » Jak se lépe orientovat ve světě investování?

Jak se lépe orientovat ve světě investování?

autor Patrik Pilous
0 komentářů
investice orientace

Investování do akcií a ETF se stalo v posledních letech velmi oblíbeným hned z několika důvodů. Prvním důvodem je vyšší finanční gramotnost a zájem lidí o svět financí. Investování do akcií je v USA běžné již desítky let a lidé dědí akcie firem po generace. Druhou proměnou je dostupnost investování. Dnes můžete díky investičním platformám a brokerům vstoupit na kapitálové trhy klidně i 1000 Kč a zainvestovat do vaší oblíbené firmy nebo ETF z mobilního telefonu a bez poplatků. Pokud hledáte skvělý informační vzor, tak bude nadšení! Na konci článku pro vás máte tip na skvělý vzdělávací kurz investování ZDARMA.

Jak a do čeho investovat?

Svět financí je však složitý a zejména v počátcích je velmi obtížné se v něm orientovat. Na první pohled to zní jednoduše – vždyť si koupím akcii nebo ETF – tak co by na tom mohlo být složitého? A tady se dostáváme ke skutečnosti, že není akcie jako akcie a není ETF jako ETF. Akcie jsou vhodnější pro aktivní investory, kteří se více zajímají o trh a ETF je spíše cestou pasivního investování, kdy spoléháte na výkon celého trhu. Zjednodušeně u jednotlivých titulů více riskujete případný zisk nebo ztrátu. ETF jsou díky své diverzifikaci mezi více firem bezpečnější investicí ovšem s určitým limitem možnosti zhodnocení.

Vzdělání jako klíč k úspěšnému investování

Každý akciový titul má jiné parametry. Akcie Tesly (TSLA.US) má jinou rizikovost a potenciál než akcie Coca-Coly (KO.US). Akcie společnosti Johnson & Johnson (JNJ.US) vyplácejí dividendu, zatímco například akcie společnosti Alphabet (GOOGL.US) nikoli. ETF mohou být v počátcích také náročné. Existují ETF zaměřené na konkrétní sektory, ale také na akciové indexy, a můžete také najít fond, který vyplácí dividendy, ale také fond, který je reinvestuje (to ukazují zkratky Acc a Dist u jednotlivých titilů). Ale co je lepší? Jak poznám, která akcie je rizikovější a která mi vyplatí dividendu?

ETF investice XTB

Máme pro vás několik otázek, nad kterými byste se měli zamyslet, nebo si nastudovat potřebné detaily:

  • Jaké jsou moje investiční cíle a přes koho své investice realizovat?
  • Jaký bude můj investiční horizont? 2, 5 nebo 15 let?
  • Bude pro mě vhodnější investovat do ETF, nebo do jednotlivých akcí, nebo kombinace?
  • Pokud si zvolím ETF, jaký mohu očekávat výnos a jaké musím podstoupit riziko?
  • Pokud si zvolím akcie, také jaké akcie bych měl do svého portfolia vybírat a na základě jakých parametrů?
  • Jak bych měl diverzifikovat, abych snižoval riziko, ale stále dosahoval zamýšlených výnosů? 
  • Jak se budu chovat, když půjdou trhy dolů a za jakých podmínek bych se měl svých investic zbavovat?

Hodně otázek, a ne vždy snadné odpovědi. Pro všechny začínající investory broker XTB připravil poměrně komplexní vzdělávací cyklus, který zajisté pomůže odpovědi na výše uvedené otázky najít. Tento kurz je formou série osmi videí, přičemž každé video trvá zhruba 30 minut. Každé video Vám poskytne to nejdůležitější z dané oblasti investování a posune vás zase o kousek dál. 

Bez práce nejsou koláče, tedy pokud se chcete o své investice starat zodpovědně, tak nejprve investujte pár desítek minut do těchto videolekcí, které jsou k dispozici zdarma. Vzdělání je v investování důležité.

Videokurz Tvorba akciového portfolia si můžete stáhnout zde: https://cz.xtb.com/tvorba-akcioveho-portfolia

Pokud vás článek zaujal a máte rádi finanční témata, tak můžete zkusit také článek o tulipánové krizi nebo o Adamu Smithovi.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz