Domů » TOP 10: Nejsilnější citáty o smrti

TOP 10: Nejsilnější citáty o smrti

autor Eliška Vachková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
smrt

Smrt je přirozenou součástí života, to jistě každý ví. Ne každý ji ale tak bere a velká část lidí se smrti velmi obává. Ve většině případů nemá zrovna pozitivní pověst a lidé se jí buďto bojí, nesnáší ji nebo ji nechtějí, protože symbolizuje konec. Mnoho lidí se také vyhýbá tématům okolo smrti a umírání, protože jim to způsobuje špatnou náladu nebo je jim to nepříjemné. Co, když to tak ale není a smrt znamená mnohem víc, než se na první pohled zdá? Pojďme se podívat na citáty o smrti, které vám možná změní pohled na věc. Nejsilnější citáty o smrti najdete v druhé části článku.

Jak se vyrovnat se smrtí

I když je přirozená, pro pozůstalé nebývá lehké se s ní vyrovnat. Ztráta milované osoby je velká rána, která zůstává ještě dlouho otevřena. U každého vyrovnání trvá různě dlouho, jedná se o velmi individuální věc. I přesto ale existují kroky, které můžete vykonat k tomu, aby se srdce co nejdříve zaléčilo. Co mezi ně patří?

1. Vybrečte se

Nebraňte se tomu a dejte průchod veškerým emocím, které uvnitř pociťujete. Brečte a mějte špatnou náladu, máte na to právo. Čím méně se budete snažit tyto pocity držet v sobě, tím rychleji se vrátíte do původního stavu. Berte to jako nutnost, která vám pomůže v nadcházející cestě ke smíření.

2. Hodně spěte

Emociální nestabilnost vás bude vyčerpávat, proto si dopřejte dostatek odpočinku. Nemusíte nutně pořád spát, ale šetřete se a pokud máte chuť jen celý den koukat na váš oblíbený film či seriál, do toho! Je ale prokázáno, že spánek nám pomáhá zpracovávat emoce, a proto se díky němu můžeme posunout dříve.

3. Věnujte se tomu, co vám dělá radost

Cokoliv budete mít chuť udělat, to udělejte (kromě sebedestruktivních činností, prosím). Uvolníte se, načerpáte energii a zlepšíte si náladu. Vaše duševní pohoda je v této době velmi důležitá, proto na sebe nebuďte přísní a dovolte si odpočívat.

4. Mluvte o smrti

Dostaňte to ze sebe. Popovídejte si s někým, komu důvěřujete a svěřte se mu se svými pocity. Často je pro nás velice těžké zvládat situace, na které se cítíme být sami. Jakmile s někým mluvíme, vše se zdá jednodušší a i my sami sobě lépe rozumíme. Zkuste to! Nemusíte to být hned, ale po čase byste se k tomuto kroku měli odhodlat.

5. Vraťte se k životu

Po určité době, kdy budete z nejhoršího venku a budete konečně schopni opět něco začít dělat, pomalu se vracejte k věcem, na které jste předtím byli zvyklí. Je velice důležité, abyste nezapomněli i po odchodu milované osoby žít svůj život. Nemějte výčitky, že se vzpamatováváte dříve, než byste si mysleli – nikomu nic nedlužíte. Truchlete, ale nezapomeňte na hranici. Jednoho dne se smrt obrátí i na vás, proto se neutápějte ve smutku příliš dlouho.

smrt
Smutek je přirozená součást vyrovnání se se smrtí, dejte mu prostor.

10 nejsilnějších citátů o smrti

Smrt má velkou sílu a dokáže naše životy ovlivnit pozitivně i negativně. Má pro nás ale stejný význam jako narození – ve všem je třeba rovnováha. Které citáty o smrti by pro vás mohly být užitečné a pomohly by vám ji začít vnímat jinak?

„Žádná smrt nemůže být zlá, které předchází dobrý život.”

V. M. Kramerius

Je důležité žít takový život, jaký chcete vy, protože v momentech, kdy se bude blížit ke konci, byste mohli litovat. Pokud žijete život svých snů, rozhodujete se sami za sebe, pravděpodobně se za ním ohlédnete s úsměvem na tváři. Jak by pak taková smrt mohla být zlá? Využijte toho, že nyní můžete budovat skvělý život a dělejte vše pro to, abyste v něm byli šťastní.

„Smrt není opakem života, smrt je jeho součást.“

Haruki Murakami

Bez života by nebyla smrt a bez smrti život. Tak je tomu od pradávna a všichni bychom si to měli uvědomit. Je přirozenou součástí, proto ji přijímejte a nebraňte se jí, stejně vás nemine.

„Největším štěstím člověka je, když může žít pro to, zač by byl ochoten zemřít.“

Honoré De Balzac

Láska dokáže mnohé a mít v životě tu pravou je něco výjimečného. Važte si jí a buďte šťastní, že vám byla dána šance prožívat ji. Udržujte ji i nadále a obohaťte si tak život, kterého nebudete litovat.

„O život můžeme přijít různě. Smrt je jen jednou z možností.“

Robert Fulghum

Ti, kteří se přestali radovat, už umřeli dávno. K čemu je život, když ho neumíte prožít? V takovém případě pouze přežíváte a smrt tak může být částečně vysvobozením. Nenechte se připravit o ty krásné momenty a využijte každého okamžiku. Otevírejte se lidem, dělejte si radost a vysílejte pozitivní energii.

smrt
Neberte smrt jako konec, ale jako přirozenou součást.

„Je lepší zemřít pro něco než žít pro nic.“

Cornell Woolrich

Tímto navazujeme na předešlý citát. Žít pro nic znamená nežít, proto některé oběti za život stojí.

„Život měříme příliš jednostranně; podle jeho délky a ne podle jeho velikosti. Myslíme víc na to, jak život prodloužit, než na to, jak ho opravdu naplnit. Mnoho lidí se bojí smrti, ale nedělají si nic z toho, že sami a mnoho jiných žijí jen položivotem, bez obsahu, bez lásky, bez radosti.“

Tomáš Garrigue Masaryk

Ach, to lidstvo. Často zapomínáme, že nám čas proplouvá mezi prsty a jak se neustále za něčím honíme, ani vlastně nestíháme žít. Máme cíle, které chceme splnit, nemáme prostor na volnočasové aktivity a jakmile nám do života vstoupí nějaká překážka, rozčilujeme se. Když se ale stane něco, co nás konečně zastaví, dojde nám, co to vlastně děláme. Žijete teď, proto se rozmýšlejte moudře, jak s časem naložíte, všechno se počítá.

„Nikdo neví, co je smrt, a přece se jí všichni bojí, jako by uznávali, že je největším zlem, třeba je pro člověka největším dobrem.“

Platón

Platón byl řecký filozof (mimo jiné), proto se jeho citát zabývá něčím, na co nám nikdo z živých neodpoví. Jestli je smrt dobrá nebo zlá, jestli bolí, co je po ní, to vše se dozvíme v momentě, kdy zemřeme. Ale kdo ví, třeba ani to si pamatovat nebudeme. Každopádně, vše je tu z nějakého důvodu, a i když nemáme odpovědi na všechny otázky, to je na tom to krásné.

„Člověk začne chápat život, teprve když začne myslet na smrt.“

Jiří Hubač

Smrt oživuje, protože nás nutí odhodlat se dělat to, po čem doopravdy toužíme. Lidé, kterým je oznámeno, že za pár měsíců zemřou, si plní to, co za celý život nestihli (znáte film Poslední prázdniny, ne?). Zkuste žít tak, jako byste měli za chvíli zemřít. Nemusíte se do všeho vrhat hned po hlavě, ale vnímejte, jestli to, co děláte, chcete skutečně dělat.

smrt
Smrt čeká na každého z nás – berte to jako výzvu užít si život tak nejlépe, jak jen umíte.

„Kdo ví, zda není život umíráním a smrt životem!“

Euripidés

Vše je relativní a ve skutečnosti žádná pravda neexistuje. Proto si užívejte to, co je teď a nemyslete na to, co bude. Život vás dokáže překvapit, když to zrovna nečekáte a přinese vám přesně to, co potřebujete. Důvěřujte mu!

„Milovat znamená trpět, ale nemilovat znamená zemřít.“

Marie von Ebner-Eschenbach

Co jsou lidé bez lásky? Všichni víme, že je potřeba, i když někdy bolí. Je to ten náboj, který nás žene kupředu, mění deštivý den na slunečný a vyvolává takové pocity, které nic nepředčí. Další citáty slavných.

Proč se přestat bát smrti

Strach ze smrti potkal v životě asi každého. Je zcela přirozené bát se něčeho, co je neznámé a co může být spojené s bolestí. Nikdo vám neřekne, co přesně vás čeká a kdy to přijde, což je děsivé. Nejvíce se lidé obávají toho, co přijde po smrti. Abyste se těchto nepříjemných pocitů zbavili, jednoduše nad ničím takovým nepřemýšlejte. Ano, tak jednoduché to je. Shrňme si to – myšlenkami na budoucnost nic nezmůžete, svůj osud nijak nezměníte (umřít prostě musíte) a svou drahocennou přítomnost si znepříjemníte tak, že se budete bát něčeho, co ani neznáte.

Ušetřete si trápení a soustřeďte se na to, co změnit můžete. Jestliže chcete žít co nejdéle, vyhněte se nezdravým návykům jako je kouření a nadměrné užívání alkoholu. A nezapomínejte na dostatečně silnou psychiku, ta je velice důležitá. Opatrujte se!

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz