Domů » TOP 5: Nejlepší místa a města pro digitální nomády [2022]

TOP 5: Nejlepší místa a města pro digitální nomády [2022]

autor Leona Burdová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
digitální nomád destinace 2021

Práce z domova je v roce 2022 standardem, o kterém jsme si dříve nechali jen zdát. Nyní proto může být ideální doba vyzkoušet si digitálního nomádství. Vybrali jsme pro vás pět zemí, které mají i v době pandemie rozhdoně co nabídnout, a především, do kterých lze cestovat.

Digitální nomádství v době pandemie

Digitální nomádství v době pandemie – je to vůbec možné? Ano! Je třeba připravit se na komplikace, možná na trochu jiný zážitek a správně vybrat cílovou destinaci. Já sama jsem se stala digitálním nomádem právě v posledním roce a jsem živoucím důkazem, že je to možné.

Po několikaměsíčním cestování Evropou přišla další prudká vlna, která většinu států donutila přejít k důraznějším omezením. V tu chvíli jsme měli na výběr: na nějakou dobu se usadit, čekat, kdy se situace uklidní a pak se možná na cestu vrátit. Nebo si vybrat z těch pár míst, která jsou stále otevřená a zažít jedinečné dobrodružství. Rozhodnutí bylo jednoduché a nelitovala jsem ani minutu.

💡 Tip: I při cestování je důležité udržet dobrou pracovní morálku. Přečtěte si našich 15 rituálů pro efektivní home office.

Digitální nomádství: Kam jet v roce 2022

Kam lze cestovat v roce 2022? Tuto otázku řeším téměř na denním pořádku. Ať už kvůli sobě, nebo jen s ostatními nomády, které potkávám na cestě. Připravila jsem proto seznam pěti zemí, kam lze za určitých podmínek na jaře 2021 vycestovat a jsou vhodná pro digitální nomády.

1/ Mexiko: Nejoblíbenější destinace roku 2021

Mexiko je v roce 2021 pravděpodobně nejoblíbenější destinací digitálních nomádů. Až na krátké časové úseky jsou některá místa téměř bez omezení. Jde především o turisticky vyhledávané lokality na pobřeží, ale do určité míry jsou přívětivá i některá větší města. Vstup do Mexika není vůbec omezený.

Asi nejvyhledávanějším místem mezi digitálními nomády je karibské pobřeží na poloostrově Yucatán. Ve městech máte relativní jistotu dobrého připojení a jsou perfektní pro takzvaný networking, rozšiřování sítě kontaktů. I my jsme tam začali a můžete si přečíst článek o životě v Playa del Carmen.

Když se vydáte na druhé pobřeží k Tichému oceánu do provincie Oaxaca, čeká na vás autentičtější mexický zážitek, nižší ceny a také perfektní podmínky pro surfování v městečku Puerto Escondido. Musíte se ale smířit s výrazně horší kvalitou připojení a při hledání ubytování například přes Airbnb se na tento problém skutečně zaměřit.

💡 Tip: Stejně jako v minulém článku, opět doporučuji řetězec hostelů Selina. Dokonce i na odlehlém místě jako je Puerto Escondido nabízí stabilní internetové připojení.

Digitální nomád Mexiko
Mexiko je po zásluze jednou z nejoblíbenějších destinací mezi digitálními nomády nejen v roce 2021.

2/ Bali: Vstup se speciálním vízem

Bali je dlouhodobě jednou z nejvyhledávanějších oblastní nejen mezi digitálními nomády. Jak se na Bali dostat v roce 2021? Oficiálně Indonésie otevřená není, od začátku dubna můžete ale opět využít business víza.

  • Business víza stojí 600–1000 dolarů (cca 12–20 000 Kč)
  • Jsou platná dva měsíce s možností čtyřikrát prodloužit (až na půl roku)
  • Další poplatky: 50 dolarů (1000 Kč) za vízum, 60 dolarů (1200 Kč) prodloužení
  • Povinná karanténa pět dní v předem určeném hotelu v Jakartě
  • Negativní PCR test před cestou a před ukončením karantény

🎓 Zajímavost: Jsou v plánu tzv. zelené zóny na Bali. Měl by to být Ubud, Sanur a Nusa Dua. Po příjezdu do těchto lokalit by byla před cestováním po ostrově potřeba jen dvoudenní karanténa a negativní test.

3/ Kanárské ostrovy: Perfektní destinace pro Evropany

Kanárské ostrovy jsou ideálním místem pro evropské nomády. Vzhledem k tomu, že politicky spadají pod Španělsko, nepotřebujete žádná víza a po dobu 90 dní zde můžete zůstat bez jakéhokoliv papírování. Zároveň jsou ale z geografického pohledu mnohem jižněji. Najdete je na úrovni Egypta a počasí je zde velmi přívětivé po celý rok.

Pro cestující ze Schengenského prostoru jsou hranice Španělska, tedy i Kanárský ostrovů otevřené. Potřebujete pouze maximálně 72 hodin starý PCR test a vyplněné prohlášení o zdravotním stavu. Po příletu bude třeba stáhnout aplikaci RadarCOVID a nosit masku venku i uvnitř. Ubytování, restaurace, obchody i turistické atrakce mají omezenou kapacitu. Opatření jsou různá dle aktuální situace na jednotlivých ostrovech, konkrétně na Tenerife a Gran Canaria jsou nyní přísnější.

🎓 Zajímavost: Město Las Palmas de Gran Canaria se dostalo i do našeho výběru 12 nejlepších míst pro digitální nomády.

4/ Brazílie: Obrovská země plná přátelských lidí

Brazílie je obrovská země. Celá Evropa by se do ní vešla dvakrát. Bylo by tedy zvláštní, kdyby nenabízela alespoň jedno místo vhodné pro digitální nomády. Mezi TOP 3 patří Rio de Janeiro, Florianopolis a São Paulo. Hlavní město, ráj pro milovníky vodních sportů a velká metropole.

Co se týče aktuálních omezení vstupu do Brazílie, cestovatelé pro pobyt do 90 dnů potřebují pojištění, které kryje náklady spojené s onemocněním COVID-19, maximálně 72 hodin starý PCR test a prohlášení o zdravotním stavu. Většina pozemních hranic zůstává uzavřená.

Oficiálně patří Brazílie mezi země, kam je ze strany naší vlády zakázáno českým občanům cestovat. Pokud nepoletíte z České republiky, reálně vás z tohoto pohledu nikdo kontrolovat nebude.

5/ Srbsko: Skrytý klenot ve východní Evropě

Srbsko, konkrétně Bělehrad, je perfektní místo pro nomády, kteří vyhledávají historická města, vzkvétající nomádskou základnu a nízké ceny. Restaurace jsou otevřené, ale spolu s ostatními podniky zavírají v deset večer. Obchodní centra jsou momentálně uzavřená, ale situace se neustále mění.

Pro vstup do země budete potřebovat PCR test starý maximálně 48 hodin. Zajímavostí je, že má tato východoevropská země tolik vakcín, že byla registrace k očkování umožněna i turistům. Tato možnost je od 9. dubna pozastavena kvůli nárůstu případů onemocnění v zemi.

Digitální nomád Srbsko
Bělehrad byl dlouho opomíjenou destinací, v poslední době ale jeho obliba mezi digitálními nomády roste.

Na co si dát pozor

Nakonec bych ještě ráda upozornila, že situace se neustále mění. Jiná pravidla ze dne na den nejsou specialitou České republiky, a proto je vždy dobré informace kontrolovat třeba i každý den a opravdu to nepodceňovat.

My jsme na konci ledna málem neodletěli do Mexika. Mysleli jsme si, že když je potřeba PCR test, nic víc po nás nemůžou chtít. Půl hodiny před koncem check-inu jsme zjistili, že potřebujeme čerstvý antigen test. Nakonec jsme odletěli, stálo nás to ale hodně peněz, nervů a běhání po letišti s těžkým batohem na zádech.

Kromě oficiálních stránek ambasád doporučuji sledovat facebookové stránky týkající se dané oblasti. Často zde najdete polopaticky vysvětlená pravidla i způsoby, jak se s nimi poprat.

V každém případě cestujte s rozmyslem, dodržujte místní pravidla a dávejte pozor na zdraví své i všech okolo sebe. Při dodržování pravidel a doporučení je i době pandemie možné cestovat a být digitálním nomádem. Mnoho míst si dokonce užijete více něž kdykoliv předtím.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz