Domů » Umeboshi švestky: Co to je a jak je zapojit do vaření

Umeboshi švestky: Co to je a jak je zapojit do vaření

autor Aneta Toboříková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
umeboshi švestky

Podle legendy umeboshi švestky jedli samurajští válečníci, když vyrazili do bitvy, zatímco dnešní návštěvníci večírků by na ně mohli přísahat jako na nejlepší lék na kocovinu. Umeboši jsou kvašené nebo nakládané švestky z mladého kyselého japonského ovoce, které je křížencem meruňky a švestky, zvané ume.

Co jsou umeboshi švestky?

Nakládané potraviny jsou v Japonsku velmi oblíbené. Řadí se pod souhrnný pojem “tsukemono”, což znamená “nakládaná věc”, a zahrnují vše od zázvoru až po okurky. Na rozdíl od západních nakládaných okurek, které se obvykle nakládají do octa, se však japonské nakládané okurky z velké části spoléhají na solný nálev nebo fermentaci.

Mezi velkým množstvím nakládaného ovoce a zeleniny, které Japonci konzumují, vyniká jedno z nich – umeboshi – svou trvalou oblibou i chutí. Pochází z období Heian, tedy z doby před více než tisíci lety, a v japonské stravě hraje výživnou a léčivou roli.

Zralé ume vydávají sladkou vůni, která má nádech jejich meruňkového příbuzného. Na rozdíl od meruněk a švestek jsou však ume poměrně malé a obvykle se nekonzumují samotné, ale zpracovávají se do různých výrobků. Umeshu (švestkové víno), ume šťáva a ume džem jsou jen některé z mnoha způsobů využití ume. V rámci této rozmanitosti výrobků umeboshi kraluje, pokud jde o popularitu a všeobecnou spotřebu.

Jak se vyrábí?

Ume se obvykle sklízejí v červnu. Poté se plní do sudů a namáčejí do solného roztoku z vody a 20 % soli. V tomto roztoku se plody několik týdnů pomalu nakládají, extrahuje se z nich šťáva a dodává se jim slaná a kyselá chuť. Výsledkem tohoto procesu je produkt zvaný “umezuke”, což znamená “nakládané ume”. 

Přestože umezuke lze jíst přímo z roztoku, jeho chuť a slanost jsou velmi výrazné. Místo toho se umezuke obvykle vyjmou z mořicího roztoku a usuší na slunci, čímž se změní na pravé umeboši. 

umeboshi švestky

Umeboshi: energetická potrava bojovníků

Předpokládá se, že tyto slané a sladké švestky mají také silné léčivé účinky a používaly se, aby samurajským válečníkům dodaly energii. Kromě městského a historického folklóru však mají švestky umeboši mnoho prospěšných vlastností, které jsou podloženy vědeckými poznatky.

  1. Bylo prokázáno, že blokují poškození jater, takže tvrzení o léčení kocoviny možná přece jen není tak přitažené za vlasy. 
  2. Obsahují látku zvanou baniku-ekisu, která prokazatelně pomáhá kardiovaskulárnímu systému tím, že zabraňuje kornatění tepen. Mají také vysoký obsah draslíku, manganu a vlákniny. 
  3. Mají antimikrobiální účinky, které mohou pomáhat při všem, od žaludečních vředů až po zdravotní problémy s dásněmi.
  4. Stejně jako většina červeného ovoce mají i švestky umeboshi vysoký obsah fytonutrientů a antioxidantů, které přinášejí celou řadu zdraví prospěšných látek. 
  5. Obsah kyseliny citronové v umeboshi je dvakrát až třikrát vyšší než v citronu, což účinně posiluje imunitní systém

Jednou z mála nevýhod tohoto nakládaného ovoce je vysoký obsah sodíku, ale pokud se konzumuje s mírou, jeho výhody zdaleka převažují nad nevýhodami.

Jak jíst Umeboshi?

V závislosti na kvalitě a příležitosti si umeboshi můžete vychutnat na rýži při jakémkoli jídle ve směsi furikake, jako jednu z tsukemono (japonských nakládaných okurek) doprovázejících jídlo nebo jako pochoutku pro zvláštní příležitosti.

Sušené umeboši se většinou konzumuje jako svačina. Prodává se v malých balíčcích a mnoho Japonců konzumuje sušenou verzi podobně jako sportovní nápoje, aby doplnili energii po cvičení nebo po dlouhém pobytu venku v horkém letním dni. Ostrá chuť v kombinaci s extrémním obsahem soli dokáže zázračně bojovat proti únavě z horka a letargii, která se dostavuje při pobytu na slunci nebo při dlouhém cvičení. Mezi oblíbené způsoby, jak si umeboši vychutnat, patří:

Umeboši v onigiri

Dalším běžným jídlem, které uvnitř skrývají umeboši, jsou “onigiri” (rýžové kuličky). Někdy jsou jedinou náplní, jindy se kombinují s dalšími přísadami, jako je tomu u všudypřítomných onigiri “ume kombu”, které najdete téměř v každém obchodě s potravinami. 

Umeboshi Okayu a Umeboshi Ochazuke

Další dva pokrmy, které obsahují umeboši, jsou “okayu” (rýžová kaše), tradiční japonský lék na nachlazení, a “ochazuke” (vývar na bázi čaje, který se přelévá přes rýži a další přílohy), běžný způsob, jak dojíst zbytky rýže. V obou případech se vyvažuje výraznou chuť umeboshi s obyčejnou chutí rýže. 

Pasta umeboshi

Obvykle se prodává ve skleněné nádobě a lze ji použít v podstatě stejným způsobem jako normální umeboshi. Skvěle se hodí na rýži, do onigiri nebo jako pikantní přísada do domácí salátové zálivky. 

Sladké umeboši

Cukrovinky s příchutí umeboši jsou v Japonsku dalším oblíbeným typem výrobku. Vyrábějí se v různých druzích, ale všechny mají výraznou kyselou a slanou chuť umeboshi. Dalšími běžně dostupnými bonbony ume jsou “ume kombu” (proužky mořské řasy kombu obalené práškem s kyselou příchutí umeboshi) a “umeneri”, což je žvýkací, ale tvrdý bonbon, který má chuť velmi blízkou skutečnému umeboshi.

Kde koupit umeboshi

V Japonsku je umeboshi k dostání v každém supermarketu. Mimo Japonsko však může být trochu složitější je sehnat. Pokud žijete ve městě, kde se nachází japonský supermarket, téměř jistě byste tam měli najít balení na prodej. V opačném případě je nejlepší hledat na internetu. Rychlé vyhledávání na Googlu “koupit umeboši online” zobrazí hned několik možností.

Přečtěte si také průvodce keto dietou a o přerušovaném spánku.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz