Domů » Víte, jak poznat, že vztah nemá smysl?

Víte, jak poznat, že vztah nemá smysl?

autor Tereza Gödrichová
0 komentářů
jak zachránit vztah a znovu se zamilovat

Stojí váš vztah za záchranu? Kdy to dál ještě zkoušet, a kdy naopak nechat jít? Tyto otázky si pokládá mnoho lidí v páru, který prochází nějakým těžkým obdobím či krizí. Někdy je opravdu těžké poznat, zda to už opravdu nemá smysl.

Partnerství jsou občas dost složitá. V jednu chvíli se ocitáte někde vysoko na růžovém obláčku nejvyšší euforie a v další vteřině se cítíte, jako byste ve vztahu byli sami někde hluboko v jámě nepochopení.

Jestli jste ve vztahu a zpochybňujete, zda dál zůstávat se svým současným partnerem, existuje několik klíčových věcí, které byste měli zvážit, než to opravdu ukončíte a natrvalo se rozejdete. A v tomto článku se je dozvíte.

Opravdu vztah nemá smysl?

Ukončení romantického vztahu představuje jedno z nejtěžších (a matoucích) rozhodnutí, kterým v životě čelíme. Člověk si v některých případech skutečně není jistý, jestli mu bude lépe bez současného partnera, nebo se dále držet po jeho boku.

  • Jak poznat, že se jedná o skutečnou červenou vlajou nebo jen další překážku, která se musí překonat, aby se vztah posunul dále a zesílil?
  • Kdy se zdravý konflikt stane toxickou dysfunkcí?
  • Jaký je rozdíl mezi dočasným citovým odstupem a trvalou ztrátou vášně?
  • Kdy se z výpadku v úsudku stane nezhojitelná rána?

To vše značí složité otázky, které musí každý pár prozkoumat a propracovat, aby dospěl k nejlepšímu rozhodnutí.

Existují však určité příznaky a situace, které jasně vypovídají o zásadních problémech ve vztahu. Jakmile je uznáte, pak je můžete buď projít se svým partnerem, nebo se rozejít s vědomím, že tento vztah prostě není ten pravý.

Otázky, které si můžete sami položit

Než se rozhodnete svůj vztah úplně ukončit, je dobré udělat krok zpět a zamyslet se nad tím, co funguje a co zase škodí. Zde máte několik otázek, které si můžete položit a které vám pomohou určit, zda zůstanete na lodi nebo doplavete ke břehu.

  • Proč jste do vztahu na začátku šli?
  • Jak jste se cítili v minulosti?
  • Co se změnilo, abyste se vůbec zeptali, jestli ten vztah stojí za záchranu?
  • Jaké vyvstaly překážky, které ničí váš vztah?
  • Co neděláte vy a váš partner dost?
  • Řešili jste už nějaké nesrovnalosti, ale pořád se nezměnily a tíží vás?
  • Vynakládáte vy i váš partner upřímné a udržitelné úsilí, abyste slyšeli a porozuměli potřebám a pocitům toho druhého?
  • Snažíte se oba napravit odpojení se a konflikty?
  • Opravdu se obě strany snaží co nejlépe naplnit potřeby toho druhého?
  • Zažili jste už jiné těžké chvíle a zvládli jste to spolu?
  • Přidává tato osoba vašemu životu hodnotu?

Jen vy dva musíte být schopni upřímně odpovědět na tyto otázky samostatně. I když se vztah zakládá na páru, skutečné naplnění a štěstí začíná u sebe sama. Proto, když se podíváte na své vlastní činy a svůj příspěvek do vztahu, pomůže vám to oběma přiblížit se ke konečnému rozhodnutí.

Co se děje ve vztahu špatně?

Až příliš často je snadné ukázat prstem na někoho jiného než na sebe, zvláště ve vztazích. Pokud si však myslíte, že vztah směřuje k záhubě, budete si muset sednout a vážně si promluvit s partnerem.

Jestli oba věříte, že vztah stojí za záchranu, dáte si tu práci a oba stejnou měrou. Komunikace představuje základ každého vztahu v životě. Jenom s ní můžete něčeho docílit. Takže je třeba se do ní pustit a hezky v klidu si vše vyříkat a najít smysluplné řešení.

Začněte tím, že si navzájem položíte následující otázky:

  • Jak jste se dostali do tohoto bodu?
  • Jste oba ochotni pracovat na záchraně toho, co máte?
  • Co může každý z vás udělat jinak?
  • Komunikujete dostatečně? Účinně a upřímně? Opravdu si nasloucháte rozumíte si?
  • Jaké věci můžete změnit, abyste byli oba šťastnější?
  • Potřebujete odbornou pomoc?

Vztahy může být těžké zvládnout. Když se nad tím zamyslíte, od narození jste byli v bezpočtu vztahů a žonglovali jste s nimi, jak nejlépe umíte. Máte své rodiče, prarodiče, sourozence, přátele, učitele a spolupracovníky – to je hodně na budování vztahů. A pak do směsi přivedete přítele nebo přítelkyni, což jen rozšíří vaši sbírku lidí a zase v úplně jiném pohledu.

Klíčem je se nevzdávat. Jestli máte pocit, že jste selhali v komunikaci či něčem jiném, vztah nemusí hned skončit. Vždy lze nalézt nějaké řešení, pokud máte ve svém životě kvalitního člověka, kterého milujete a záleží vám na něm. A z jeho strany to je stejné.

Co když to tak ale není? Zde máte příznaky toho, že váš vztah nefunguje a jak s jistotou poznat, kdy přišel čas hodit ručník do ringu a rozejít se.

vyhořelý vztah
I hádka může být vnímaná jako zdravá věc, ale záleží na situaci

Známky toho, že vztah skončil

Kdy byste se měli přestat snažit zachránit vztah? Některé známky toho, že je čas ukončit vztah, zahrnují:

  1. Dochází k neustálým konfliktům nebo zneužívání.
  2. Neexistuje nějaké emocionální nebo fyzické spojení či intimita.
  3. Už si navzájem nevěříte.
  4. Ve vztahu vládne toxická žárlivost.
  5. Společný čas vám nic neříká.
  6. Na myšlenku přišla nevěra.
  7. Neumíte si představit společnou budoucnost.
  8. Oba jste se přestali snažit.

Pokud investujete smysluplný čas a energii do řešení probíhajícího vztahového problému bez jakéhokoli pokroku, nebo naopak jste na vztah rezignovali, pak existuje vysoká pravděpodobnost, že tento vztah není to pravé ořechové.

1. Dochází k neustálým bojům

Všechny páry se čas od času hádají. Konflikt neznamená ve své podstatě špatnou věc. Ve skutečnosti úplná absence hádek často ukazuje na hlubší problémy, jako například vyhýbání se, neautentičnost, strach, což ve vztahu nemá, co dělat. Ale když pár bojuje vědomě a produktivně, má tendenci dosahovat lepších výsledků a udržovat otevřenou a upřímnou komunikaci i v budoucnu. Tak funguje zdravý vztah.

Pokud se však přistihnete, že se svým partnerem neustále bojujete bez nějakého úspěchu, pak jste téměř jistě došli na konečnou. Konflikty, které se táhnou měsíce, hádky točící se v kruzích, boje bez výsledku větší empatie, intimity nebo lepšího řešení – to všechno značí, že ve vztahu něco zásadně nefunguje.

Dále není nic dobrého, pokud boj, do kterého se pustíte, je obzvláště zlý nebo neuctivý. Zdravý konflikt znamená základní ohled na pocity a potřeby druhé osoby. Tento typ „osvíceného boje“ nemá v úmyslu ublížit, ale pochopit. V opačném případě spíše hádka kritizuje, snižuje druhou osobu a jak už to tak bývá, promítá do ní velmi nepříjemné a výčitavé pocity, jako je vztek nebo stud.

Týkají se vaše argumenty stále stejného problému? To signalizuje, že se základní potíž neřeší a že pár pouze opakuje stejný konflikt dokola, aniž by zkoumal základní příčiny, změnil své chování nebo přehodnotil své předpoklady.

Kdy tedy odejít?

Znamení, že nastal čas se rozejít, představuje, že vaše hádky eskalují k fyzickému nebo emocionálnímu týrání. Jestli vás partner nebo vy jeho udeříte, ovládáte, manipulujete se sebou nebo dochází k velmi zraňujícímu chování, je načase vytvořit určitý odstup. 

Když vaše boje nevedou k lepším výsledkům – silnějšímu spojení, lepší komunikaci, většímu míru – pak byste se pravděpodobně měli rozejít. Ať už jsou podrobnosti jakékoli, neustálý boj či zneužívání značí jeden z klíčových příznaků, že vztah má vážně problémy a nejspíš by měl raději skončit.

2. Intimita vymizela

Z velkých romantických vztahů vyzařuje intimita – emocionální, intelektuální a samozřejmě fyzická. Když se tato touha po vzájemné blízkosti zmenšuje, často se jedná o to, že vztah má problémy.

Všechny vztahy samozřejmě procházejí různými cykly a fázemi. Období líbánek netrvá věčně. Pracovní či jiný stres a rodinné povinnosti mohou se vztahem dosti zamávat. Velké životní události a změny ve špatném duchu mohou přerušit váš sexuální život nebo snížit libido. Stejně tak věk, zdraví a nálada. To vše jsou normální přílivy a odlivy v láskyplném vztahu.

Ale když jeden nebo oba partneři ztratí touhu po sobě, ve vztahu nejspíš něco chybí. Pokud už mezi vámi neexistuje nějaká chemie, myšlenka na společné spaní vás vypíná nebo se sexu úplně vyhýbáte, i když předtím vše fungovalo, tak to značí nějaký problém.

Může romantický vztah přežít bez fyzické intimity? 

Samozřejmě, že může

Existuje mnoho modelů pro intimní vztahy. Každý pár má jiné potřeby, zájmy a očekávání. Skvělý sexuální život ještě hned neznamená skvělý vztah. 

Mnoho párů zakládá svůj vztah na jiných formách náklonnosti nebo různých hodnotách, jako třeba emocionální podpoře nebo sdílených cílech. Zkrátka se spolu cítí parádně, jen jim to tolik neklape v posteli. Pokud jsou obě strany spokojené s podmínkami, na takovém druhu vztahu nemusí být nic špatného. 

Ovšem když má jeden z partnerů nenaplněné potřeby, tak není něco není v pořádku, což určitě stojí za to prozkoumat.

Kdy se tedy rozejít?

Pokud se pro vás neadekvátní sexuální život stal neustálým zdrojem konfliktů nebo jestli váš partner nechce o problému diskutovat či provést jakékoli změny, možná nadešel čas zvážit ukončení vztahu.

I když sex nepředstavuje to nejhlavnější v dlouhodobém vztahu, jedná se o důležitý projev lásky a blízkosti a někdo ho v partnerství zkrátka od druhé osoby potřebuje. Když tato touha zmizí, může být pro vztah těžké udržet si svou intimitu, sílu a dynamiku

Samozřejmě, pokud jeden z partnerů nemůže mít sex z jakéhokoliv smysluplného důvodu, pak není fér nebo vhodné ukončit vztah pouze na tomto základě. Ovšem v tomto případě se komunikace opět stává klíčovou. 

Sex tedy není všechno a nemusí ukončit každý vztah. Ale také znamená velkou součást většiny romantických vztahů. Dokud jeden nebo oba partneři očekávají určitou úroveň intimity, neuspokojivý sexuální život může představovat devastující překážku.

3. Důvěra je zasažená

Kvalitní partnerství závisí také na důvěře. Pokud se nemůžete plně spolehnout na partnera, vztah nemůže správně fungovat.

Různé páry mají samozřejmě jiné potřeby, co se týče důvěry. Ale vždy si partneři musí navzájem důvěřovat přesně tak, jak oba potřebují.

Jaké existují druhy důvěry?

  • Emocionální důvěra – možnost se na druhého spolehnout, necítit se souzený nebo opuštěný a nebát se, že bude pokračovat s jinými lidmi. 
  • Logistická a finanční důvěra – věřit, že partner udělá to, co řekne, že splní své závazky a bude jednat zodpovědně.
  • Fyzická důvěra – pocit bezpečí s druhou osobou, necítí se ohrožení nebo jakkoli manipulováni. 
  • Základní důvěra – společně sdílíte stejné pocity, hodnoty a cíle.

Když se některá z těchto forem důvěry rozpadne, v lavině s sebou strhne i celý vztah. Bez tohoto lepidla ztrácí partnerství základy.

Kdy ze vztahu odejít?

Pokud se důvěra ve vztahu nějakým zásadním způsobem narušila, může to znamenat konec vztahu. Každý pár má samozřejmě jiné hodnoty a prahy pro konflikty. Ale některé činy, jako například nevěra, podvod, lehkomyslnost, zneužívání, často znamenají konec vztahu. Některé formy důvěry zkrátka nelze obnovit.

Obecně se hodí zvážit několik klíčových otázek:

  • Přispěla jedna nebo obě strany k rozpadu důvěry? Kdo za to primárně zodpovídá?
  • Je odpovědná strana ochotna a schopna udělat práci na tom, aby pochopila své chování, napravila ho a v budoucnu se ukázala jako jiný partner?
  • Existuje nějaká pravděpodobnost, že odpovědná strana důvěru opět poškodí?
  • Najde se ve vztahu něco, za co stojí v něm setrvat?
  • Existuje rozumná cesta k obnovení důvěry, nebo už se zásadně a trvale narušila?

Upřímné zodpovězení těchto otázek vám pomůže rozhodnout, zda se doopravdy rozejít. Pokud jste na pochybách, možná by stálo za to dát šanci párovému poradenství 

4. Žárlivost vás přemáhá

Všichni občas mohou zažít pocit žárlivosti (a její záludnou sestru závist). Ve vztahu mají lidé tendence chránit svého partnera a chtít se cítit bezpečně ve své exkluzivitě. 

Ovšem když se tyto pocity náležité ochrany a výlučnosti převrhnou do nejistoty, podezíravosti a kontroly, stanou se toxickými. Právě tehdy může žárlivost kazit vztah. Pak už vztah není bezpečným užíváním si vzájemné společnosti, ale zoufalým pokusem (otevřeným nebo skrytým) zabránit tomu, aby ten druhý odešel.

Žárlivost je zajímavý fenomén, protože se jedná jak o problém sám o sobě, tak symptom jiných problémů. Někdo může například začít žárlit, když má pocit, že svému partnerovi již nemůže důvěřovat nebo s ním má méně kontaktu než dříve. A to pak může vést k neproduktivnímu boji, který vztah dále poškozuje.

Kdy se raději rozejít?

Žárlivý partner by měl zvážit rozchod s někým, pokud zjistí, že ten druhý ve skutečnosti podněcuje jeho žárlivost neférovými způsoby – a chybí mu ochota alespoň zvážit jeho chování.

Je v pořádku nechat se čas od času zmocnit negativními emocemi. Už však není dobré promítat je na partnera nebo odmítat se starat o svou stranu. Pokud jeden nebo oba nejsou ochotni diskutovat o žárlivosti a najít zdravější způsoby vzájemného vztahu, pak pravděpodobně není příliš příležitostí k růstu.

Samozřejmě, pokud se žárlivý partner zapojí do toxického chování – šmíruje telefon, pronásleduje, ovládá nebo manipuluje s druhou osobou či jí fyzicky nebo emocionálně ubližuje – pak je rozchod určitě na místě. 

jak zachránit vztah po rozchodu
Když chybí důvěra a převažují hádky, vztah nemá smysl

5. Netrávíte spolu moc času

Jestli spolu s partnerem netrávíte smysluplný, konzistentní a kvalitní čas, pak se vztah pravděpodobně potýká s problémy. Nebo také nedostatek kvalitního času způsobuje problémy v partnerství.

Co to vlastně znamená trávit spolu kvalitní čas? To záleží na individualitě každého páru. Obecně ale kvalitní čas zahrnuje:

  • Vedení smysluplných, intimních a důležitých rozhovorů.
  • Společně se bavit, smát se, objevovat a zkoušet nové věci.
  • Vytváření společných zážitků (výlety, cíle, události, úspěchy).
  • Fyzická intimita (dotýkat se, mazlit se, mít sex).

Opět platí, že každý vztah je jiný. A ne všechny aktivity mapují stejné zážitky. Jeden pár může mít super smysluplnou konverzaci při procházce se psem kolem bloku, zatímco jiný by mohl vylézt na Sněžku, aniž by prohodil jediné smysluplné slovo. 

Pokud však zjistíte, že s partnerem sdílíte stále méně času – nebo se přímo vyhýbáte společnému kontaktu – jedná se o varovný signál.

Kdy vztah opustit?

Jestli vás nebaví trávit čas se svým partnerem, vaše cíle nebo priority se změnily nebo se více zajímáte o jiné lidi (zejména o další potenciální romantické partnery), pak se vztah pravděpodobně blíží ke konci. Nemůžete mít úspěšný vztah s někým, s kým nechcete být.

6. Uvažujete o podvádění (nebo už jste to udělali).

Není překvapením, že podvádění v monogamním vztahu značí často vážnou červenou vlajku. Poukazuje na skutečné problémy (v podvádějící straně nebo v celkovém partnerství) a vytváří další dysfunkci a konflikty.

Fantazírování představuje naprosto běžnou činnost, a pokud zůstane v rovině myšlení, je v tom většinou nevinně. Není to tak, že by všechny šťastné páry nikdy nepřemýšlely o jiných lidech.

Ale mít vytrvalé myšlenky na podvádění, cítit se v pokušení podvádět pravidelně, přát si ocitnout se v jiném vztahu, tady se tyto fantazie začínají stávat problematickými. Nebo spíše odhalují problémy ve vašem vlastním duševním stavu nebo celkovém vztahu.

Stejný princip však platí pro všechny činnosti, které spadají do „spektra podvádění“ – vystavování se situacím, kdy by mohlo dojít k nevěře, flirtování nebo vytváření intrik s jinými lidmi, ať už reálně nebo virtuálně.

Jestli vás přitahují jiní lidé nebo jste již měli interakce mimo váš monogamní vztah, pak nastal moment udělat krok zpět a zvážit, zda váš vztah skutečně funguje.

Kdy se rozejít?

Pokud dochází k neustálým podvodům (nebo zapojování do chování v tomto spektru) a chybí snaha to řešit, pak pravděpodobně přišel čas vztah ukončit. 

Co je impulsem k podvádění?

Pokud zjistíte, že chcete být se svým partnerem, ale máte nějaký problém, pak musíte něco změnit. Buiď se jedná práci v sobě samém, nebo celkově ve vztahu.

Jestli však podvádíte jednoduše proto, že už s partnerem nechcete být, pak máte dobrý důvod k rozchodu. Nastal čas jít dál (a ušetřit vás a vašeho partnera spoustu stresu a bolesti srdce).

Když se partner dozví o podvádění a není ochoten nebo schopen na vztahu dále pracovat, jedná se o další známku k rozchodu. Některé páry se dokážou vypořádat s nevěrou, ale ne vždy se tak děje. Pro někoho je to zkrátka neúnosné.

7. Neumíte si představit společnou budoucnost

Partnerství znamená spolužití, ke kterému náležitě patří i společná budoucnost. Když vztah sdílí stejnou vizi svého vzájemného života, nachází se v bodu, kdy chce a dělá mu radost jít po stejné cestě, tak může dlouhodobě fungovat.

Pokud se však ve vztahu vaše cíle a priority neshodují, necítíte pocit naplnění z toho, po čem v budoucnu touží váš protějšek, tak asi není o čem mluvit a máte pádný důvod k rozchodu.

Jedno z nejtěžších odpojení ve vztahu představuje přijetí toho, když partneři chtějí různé věci a nemohou nebo nechtějí druhého podporovat. Bez ohledu na to, jak hluboce vám na sobě záleží, pokud v životě neplánujete stejnou budoucnost, těžko se sladíte. 

Můžete si navzájem položit tyto otázky:

  • Kde se vidíte za 5 let, co se týče vztahu?
  • Touží jeden z vás po rodině, zatímco druhý ne?
  • Chcete žít na stejném místě?
  • Představuje kariéra jednoho neustále cestování, které druhý nedokáže akceptovat?

Odpovědi na tyto otázky vám pomohou přijít na to, jestli vaše společná budoucnost má smysl, nebo ne.

Kdy ze vztahu odejít?

Když si těžko dokážete představit společný život a nejste schopni dojít k vzájemnému kompromisu ohledně vašich životních priorit a cílů v budoucnu, znamená čas jít zase o kus dále.

8. Neexistuje možnost změny a společná snaha

Všechny vztahy vyžadují růst, aby přežily. Pokud se obě strany chtějí vyvíjet v reakci na nové výzvy a příležitosti v průběhu času, vztah s nimi může nadále vzkvétat. Pokud však chybí snaha z jedné, druhé nebo obou stran, pak vztah obvykle zakolísá.

Samozřejmě existují situace, kdy se jeden partner potřebuje změnit, zatímco druhý ne (například když jedna osoba podvádí nebo zápasí s neopodstatněnými pocity žárlivosti). A někdy jsou oba partneři v pohodě takoví, jací jsou, ale prostě se k sobě nehodí. Změna není vždy zaručeným řešením každého problému ve vztahu.

Pokud však zúčastnění lidé ani nejsou ochotni uvažovat o jiném způsobu, jak reagovat, když nastanou problémy, pak se vztah napravuje obtížně, ne-li nemožně.

Kdy ze vztahu odejít?

Pokud jeden z partnerů působí určité kolísání vztahu a není schopen svůj způsob jednání, pak máte pravděpodobně dobrý důvod se rozejít.

Dále jestli se v partnerství objevily problémy a ani jeden z vás nemá snahu je řešit, jedná se o další pádný důvod k rozchodu.

vztah nikam nevede
Vztah nemá smysl, když jste více sami, než s protějškem

Vztah, který stojí za záchranu, dá oběma lidem hodně práce. Vždy přijdou časy těžkých zkoušek, ve kterých se pozná, zda to má smysl, nebo ne.

Pokud máte vedle sebe někoho kvalitního, uděláte cokoliv, abyste si ho udrželi. Odměna stojí za to a oceníte ji, protože bojem projdete společně a vzájemně posílíte vaše partnerství.

Jestli jste však uvízli v negativních cyklech či nastaly nepřístupné situace, které nejdou vyřešit, ať už z jedné, druhé nebo obou stran, rozchod znamená to nejlepší možné řešení.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz