Špatné období, nechuť k sexu, problémy s orgasmem či oddálení se od partnera. Zní to povědomě? Patrně jste prožili, nebo právě zažíváte ztrátu libida. Je to nevratné? Dá se nějak léčit? Není třeba se stresovat, útlum libida je v populaci častější, než by se mohlo zdát. Podívejme se nyní, co je ono libido vlastně zač a jak s jeho výkyvy pracovat.
Libido (latinsky libido = touha, pud) je pohlavní pud, sexuální touha, která může být uspokojena dosažením slasti. Libidem se zabýval již Freud, který ho nazýval duševní energií a určitým stimulem. Přestože jeho myšlenky jsme již v dnešní době tak trochu překonali, pojem libida je relevantní a aktuální dodnes.
V tomto článku si přiblížíme, jak se projevuje ztráta libida a co proti tomu lze dělat. Vzhledem k tomu, že sex, ač je stále poměrně tabu, je neodlučitelnou součástí živočichů na zemi, a lidí především, jsou problémy s ním spjaté velmi důležité. Proto ztráta sexuálního drivu může být nepříjemná, až frustrující. Z počátku je ale třeba říct, že žádné tělo nefunguje na 100 %. Objevují se výkyvy a dokud náš život značně negativně neovlivňují, není třeba dělat si zbytečné starosti.
Obsah článku
Jak poznáme ztrátu libida?
- ztráta sexuálních představ
- nechuť k sexu
- rapidní snížení počtu sexuálních aktivit
- minimální pomyšlení na sex, provozování bez nadšení
- nemožnost docílit orgasmu
- minimální každodenní doteky s partnerem
Ztráta libida může nastat jak u mužů, tak i u žen. Příčiny se mohou lišit díky pohlaví, ale stále je tu spousta společných faktorů.
Nejčastějšími příčinami utlumeného libida jsou:
Hormonální nerovnováha
Je klíčová u obou pohlaví a ovlivňuje ztrátu libida snad ve všech případech. Pokud se hormony netvoří tak, jak mají, je to signál pro mozek i pohlavní orgány, že nastal nějaký problém. Podle toho pak začnou jednat. U žen se nerovnováha může objevit především v období po porodu, v menopauze či se špatným výběrem antikoncepce.
Stres, nemoc, léky
Obecně platí, není-li naše tělo zcela v pořádku, vše nemůže fungovat tak, jak má. Stejně to je i s chutí na sex. Pokud onemocníme, jsme pod dlouhodobým (i krátkodobým) stresem, tělo je napjaté a hladina libida klesá. Nejčastější léky spojené s útlumem libida jsou antidepresiva.
Psychika
Tento problém si často ani nemusíme uvědomovat a přesto je příčinou. Psychika se v chování člověka odráží více, než si připouštíme. Proto například sexuální trauma z minulosti, nedůvěra v partnera, zlost vůči protějšku či jiné vnitřní problémy mohou vyústit právě k poklesu libida. A není na tom vůbec nic špatného, tělo nám dává najevo, že daného partnera prostě nechce.
Věk
Stejně jak platí u sportu, že kolem 20. roku života je lidské tělo na vrcholu výkonnosti, platí to tak ve všech ostatních sférách. Čím stárneme, tím se nám hůře zapamatovávají nové věci, klesá sportovní výkonnost, hůře se reguluje tělesná váha a zároveň mizí potřeba pravidelného sexu. Nižší zájem o sex přichází s přibývajícím věkem (u žen je zároveň spjat s menopauzou) a jedná se o zcela běžnou věc v lidském životě.
💡 TIP: Přečtěte si více o nejlepších seznamkách, nebo o tom, kdo je to sugar daddy.
Jaké další příčiny jsou možné u žen?
Antikoncepce – Prášky, ovlivňující cyklus žen a zabraňující početí, hladinu libida ovlivňují, ale rozhodně ji nemůžou zcela utlačit. V poslední době se objevují studie, které vyvrací negativní účinky hormonální orální antikoncepce na uživatelčino libido.
Pokud žena spatřuje s hormonální antikoncepcí ztrátu libida, je vhodná změna. V dnešní době je na trhu tolik možností antikoncepce, že výměna jednoho druhu prášků za jiné není vůbec problém. Antikoncepce by neměla zasahovat do života ženy tak, aby měla na její psychické či fyzické zdraví negativní dopady.
PMS – V době premenstruačního syndromu se v těle ženy děje mnoho bouřlivých změn – od únavy, špatné nálady, oteklosti, bolesti v podbřišku až k citlivým ňadrům a ztrátě libida.
Možná příčina ovlivňující mužské libido
Problém s erekcí – K snížení libida může dojít díky problémové erekci, čímž se kloubí příčiny psychické, hormonální případně i stresové. V případě špatné erekce, ať už z jakéhokoliv důvodu, může dojít k určitému bloku, strachu ze zklamání partnera/ky a tím pádem k podvědomému utlumení chuti na sex. S problémem erekce je také často spojován problém ejakulace, kdy je příčina hlavně psychická. V první linii řešení problémů s erekcí jsou doplňky stravy.
Řešení? Prevence!
Nejjednodušším řešením, jak se případného útlumu libida vyvarovat je hledění na rizikové faktory a poslouchání těla. Dodržování zdraveného životního stylu, dostatek pohybu, vyvážené stravy a snaha o minimalizaci stresu jsou číslem jedna nejen pro sexuální oblast, ale i pro obecné zdraví a pohodu v životě.
Co skrývají potraviny?
Svoje sexuální pudy můžeme povzbudit i správným jídelníčkem. Stačí se kouknout po potravinách, která v sobě skrývají afrodiziaka (tj. látky k zvýšení libida a sexuální touhy).
Mezi takového potraviny se řadí: ústřice, zázvor, banány, chilli papričky, šalvěj, jahody, granátové jablko nebo maca peruánská. Právě maca je v poslední době stále více a více objevující se superpotravinou na trhu, která díky svým účinkům pozitivně ovlivňuje lidské tělo.
💡 TIP: Přečtěte si více o mace peruánské a o potravinách podporujících dobrou náladu.
Nezapomínejme, že libido není naším pánem
Nesmírně důležité je závěrem zmínit, že není žádné univerzální pravidlo, či určení, kolik sexu je v životě potřeba. Výše libida se liší od člověka k člověku a není dobré, spíše je to často až na škodu, snažit se přizpůsobit druhému, přes komfort sebe samého.
Proto je důležité řídit se především svým vlastním pocitem, poslouchat své tělo a nevyčítat si věci, za které nemůžeme. Lidské tělo není stroj, občas poleví, občas zabere. Snažme se udržovat rovnováhu ve všech sférách života a tělo se nám poté vyrovnaným a správným fungováním odmění.