Domů » 10 Tipů: Jak rychle a efektivně zhubnout v obličeji!

10 Tipů: Jak rychle a efektivně zhubnout v obličeji!

autor Tereza Gödrichová
0 komentářů
Obličej

Hubnutí může být samo o sobě výzvou, natož tak zhubnout v konkrétní oblasti vašeho těla. Některá přebytečná kila se dají snadno schovat při správném výběru oblečení, ale ne všude tento manévr funguje. Zvláště nadbytečný tuk v obličeji může být frustrujícím problémem, protože ten se tak jednoduše nezakryje.

Samozřejmě platí to, že při hubnutí si nemůžete jen tak lehce zamávat kouzelnou hůlkou a říct si: „teď zhubnu v obličeji“. Když už se rozhodnete pro shazování kil navíc, většinou neovlivníte, odkud bude tuk ubývat. Naštěstí ale existuje pár fíglů, jak podpořit spalování právě v této části těla.

Jak na správné hubnutí?

Je důležité si nejprve uvědomit, že hubnutí spočívá na základě biologických pravidlech vašeho těla. Bez nich redukce hmotnosti nefunguje. V lepším případě se podaří snížit váhu, ale na těle nepůjdou poznat žádné změny. V těch horších případech dochází k tzv. jojo efektu, tedy zpětnému navýšení váhy na tu původní, a to i často s dalšími kily navíc. 

Pravidla hubnutí se týkají kalorického příjmu/výdeje (výdej musí být větší než příjem), a také zvolení vhodných potravin. Dále je třeba myslet na cvičení a celkové zvýšení pohybu v každodenním životě. Pak teprve může docházet ke ztrátě hmotnosti. A jak tedy ještě docílit podpory spalování přebytečných tuků v obličeji?

hubnutí
U hubnutí hraje hlavní roli větší výdej než příjem kalorií

1. Tip: Kalorický deficit může pomoci

Jak už bylo výše zmíněno, aby se vám podařilo zhubnout v obličeji, musíte redukovat po celém těle. K tomu je zapotřebí být v kalorickém deficitu neboli zajistit vyšší výdej než příjem. K tomu vám pomůže vyřazení potravin s vysokým obsahem cukru z jídelníčku a naopak přidání na zdravých tucích, zelenině, a také bílkovinách, které zasytí na delší dobu.

💡 Tip: Můžete vyzkoušet keto dietu, která hubnutí skvěle napomáhá. Mrkněte na tipy pro začátečníky a přečtěte si, co vše byste o tomto způsobu stravování měli vědět. Pokud vás keto dieta zajímá více, tak se určitě podívejte na našeho komplexního průvodce keto dietou.

2. Tip: Přidejte kardio do své rutiny

Tuk uložený ve tváři je často důsledkem celkového přebytečného tělesného tuku. Hubnutí tak zeštíhlí vaše tělo i obličej. Kardio nebo jiné aerobní cvičení patří mezi takový druh fyzické aktivity, která zvyšuje srdeční frekvenci. Proto se považovují za jedny z nejúčinnějších způsobů hubnutí.

Několik studií zjistilo, že kardio může pomoci podpořit spalování tuků a zvýšit tak jejich ztrátu. Zkuste každý týden získat 150–300 minut mírného až intenzivního cvičení, což znamená přibližně 20–40 minut kardia denně.

To ovšem neznamená, že se odteď musíte začít „ničit“ jen ve fitku. Mezi běžné příklady kardio cvičení patří také běh, tanec, svižná chůze, jízda na kole nebo plavání. Rozmanitost je tedy veliká, stačí si zvolit vám blízkou variantu, která by vás mohla bavit, popř. zkoušet, co vám sedne nejvíce.

3. Tip: Dostatek kvalitního spánku

Kvalitní spánek je důležitou součástí celkového hubnutí a může být velmi nápomocný v boji proti tukům v obličeji. Přispívá ke správné funkci těla a zdraví, podporuje shazování přebytečných kil a působí na váš vzhled.

Nedostatek spánku může způsobit zvýšení hladiny kortizolu, stresového hormonu, který přichází s dlouhým seznamem možných vedlejších účinků, včetně přírůstku hmotnosti. Mnoho studií dokázalo, že vysoká hladina kortizolu může zvýšit chuť k jídlu a změnit metabolismus, což má za následek zvýšené ukládání tuků. 

Lepší kvalita spánku se spojuje s úspěšným hubnutím. V ideálním případě se snažte naspat alespoň 8 hodin za noc, abyste si pomohli s regulací hmotnosti a ztrátou tuku v obličeji. Samozřejmě ideální počet hodin spánku je velmi individuální a každému vyhovuje jiné množství. Je ale známo, že nedostatek nebo naopak přebytek naspaných hodin našemu zdraví neprospívá.

Spánek
Spánek je nezbytnou součástí správného fungování organismu

4. Tip: Pijte více vody

Pitný režim (především čistá voda) je zásadní pro vaše celkové zdraví a může být obzvláště důležitý při hubnutí v obličeji. Voda vám dodá pocit sytosti a podpoří tak shazování přebytečných kil. Proto se doporučuje před jídlem vypít sklenici čisté vody, abyste se cítili plnější a zbytečně se tak nepřecpávali.

Pokud dodržíte toto pravidlo, nesníte tolik jídla a snížíte tak svůj příjem kalorií. Tím se snadněji dostanete do kalorického deficitu, který je důležitým faktorem při hubnutí v obličeji.

Pomocí dostatečné hydratace tělo vyplavuje zbytečné a nežádoucí toxiny. Pomáhá proti zadržování přebytečné vody a tedy i různým otokům v oblasti obličeje. Snažte se proto dodržovat svůj pitný režim (2–3 litry denně) a zaměřte se především na čistou vodu nebo neslazené čaje.

5. Tip: Jezte víc vlákniny

Jedním z nejpopulárnějších doporučení pro zeštíhlení obličeje a ztrátu tuku ve tvářích je zvýšení příjmu vlákniny. Jedná se o sloučeninu v rostlinných potravinách, která se pomalu pohybuje vaším trávicím traktem, takže zajišťuje delší pocit sytosti, omezení chutí po sladkostech a snížení celkového hladu.

Lidé s nadváhou a obezitou, kteří navýšili příjem vlákniny a dodržovali keto dietu, ztratili více hmotnosti, zlepšili své celkové zdraví a podpořili ubývání tuků v oblasti obličeje. Konzumace většího množství rozpustné vlákniny, která představuje jeden z jejích typů, která po smíchání s vodou vytváří sliz, může snížit tělesnou hmotnost, a to i bez omezení kalorií.

Vláknina se přirozeně nachází v různých potravinách, včetně ovoce, zeleniny, ořechů, semen, celozrnných produktů a luštěnin. V ideálním případě byste se měli snažit přijímat alespoň 25–38 gramů vlákniny denně z těchto potravinových zdrojů.

💡 Tip: Stále zápasíte s hubnutím a nemůžete mu přijít na kloub? Mrkněte na náš tip, jak nejlépe zdravě zhubnout za pouhý jeden měsíc.

6. Tip: Pozor na příjem soli

Pokud se řídíte pravidlem „sůl nad zlato“, tak byste se měli na chvíli pozastavit a zamyslet. Sůl totiž obsahuje sodík, jehož nadměrný příjem způsobuje nadýmání a taky může přispět k zadržování vody v těle, zbraňování vyplavení škodlivých látek, a tedy i otokům v obličeji. 

Zpracované potraviny zahrnují více než 75 % doporučeného příjmu sodíku, který se v průměrné stravě doporučuje. Řešením, jak zredukovat „tukové tvářičky“, je vyřadit tato rychlá a pohodlná jídla a spíše se zaměřit na vlastní domácí přípravu, kdy místo soli použijete různé bylinky. Věřte, že váš obličej vám jistě poděkuje.

při hubnutí
Zdravá a vyvážená strava napomáhá hubnutí i v oblasti obličeje

7. Tip: Omezte konzumaci alkoholu

Zatímco užívání si příležitostné sklenky vína u večeře je naprosto v pořádku, přehánění to s pitím alkoholu může být jedním z největších přispěvatelů k hromadění tuku v obličeji, ale také k nadýmání a dalším zdravotním komplikacím. Mírné pití se definuje jako až dva alkoholické nápoje denně pro muže a jeden nápoj denně pro ženy.

Alkohol obsahuje mnoho prázdných kalorií a nulové živiny, čímž zvyšuje riziko přibývání na váze. Mít svůj příjem alkoholu pod kontrolou je nejlepší způsob, jak se vyhýbat zdravotním problémům, kterým napomáhá a způsobuje je, a také rostoucí dvojité bradě.

8. Tip: Snižte rafinované sacharidy

Rafinované sacharidy jako jsou sladkosti, slanosti a bílé pečivo patří mezi běžné viníky přírůstku hmotnosti a zvýšeného ukládání tuků ve tvářích. Tyto sacharidy se intenzivně zpracovávají, zbavují prospěšných živin i vlákniny a kromě cukru a kalorií zanechávají jen málo prospěšného pro tělo.

Vzhledem k tomu, že obsahují velmi málo vlákniny, se rychle tráví, což vede k velkému kolísání hladiny cukru v krvi a vyššímu riziku přejídání. Vyšší příjem rafinovaných sacharidů se spojuje s větší pravděpodobností vzniku obezity. Výměna za celozrnné varianty může pomoci zvýšit celkovou ztrátu hmotnosti, což může také přispět ke štíhlejšímu obličeji.

💡 Tip: Víte jak podpořit vaše zdraví bez zbytečných prášků nebo jiné chemie? Mrkněte na 12 tipů na přírodní zvýšení imunity.

9. Tip: Vsaďte na správné líčení

Zvolit správné líčení představuje řešení pro ty, kteří se bohužel s baculatými tvářičkami potýká kvůli genetiky. Žádné ostatní návody jak zhubnout v obličeji jim pak ke štíhlému obličeji a vystouplým lícním kostem nepomohou. Základní rada zní: v oblasti tváří se vyhněte lesklým přípravkům a sáhněte raději po těch matných

Pro zeštíhlení obličeje patří mezi parádní fígle i tzv. kočičí oči, které vytvoříte pomocí oční linky. Vsaďte na tmavší odstíny tvářenky, raději tedy hnědou než růžovou, a nanášejte ji jen pod lícní kosti. Optického protažení obličeje dosáhnete i vyčesáním obočí nahoru do výrazného oblouku.

10. Tip: Provádějte obličejovou gymnastiku

Obličejová cvičení lze použít ke zlepšení vzhledu obličeje, boji proti stárnutí a zvýšení svalové síly. Přidání gymnastiky zaměřené na obličej do vaší běžné rutiny přispívá k tónování obličejových svalů, takže vaše tvář pak vypadá štíhlejší.

Některá z nejpopulárnějších cvičení zahrnují nafouknutí tváří a vytlačování vzduchu ze strany na stranu, svraštění rtů na střídajících se stranách a držení úsměvu při sevření zubů několik sekund v kuse.

Cvičení obličejových svalů dvakrát denně po dobu 8 týdnů může zvýšit množství svalů a přispět k omlazení obličeje. Tak proč nezkusit zatočit s dvojitou bradou a ubrat pár vykukujících vrásek?

Obličejová gymnastika
Obličejová gymnastika je velmi nápomocná v boji s dvojitou bradou

Existuje spousta strategií, které jsou nápomocné v boji s přebytečným tukem ve tváři. Změna stravy, přidání cvičení do běžné rutiny a úprava některých vašich denních návyků jsou účinné způsoby, jak podpořit celkové hubnutí, které přispívá i štíhlejšímu obličeji. Nejlepších výsledků dosáhnete, když tyto tipy spojíte s vyváženou stravou a pravidelným cvičením, abyste optimalizovali spalování tuků a také své celkové zdraví.

Zkuste také článek o tom, co vařit, když nevíte, co k obědu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz