Domů » 10 tipů na nejlepší evropské treky

10 tipů na nejlepší evropské treky

autor Petra Sýkorová
0 komentářů
Nejlepší evropské treky

Několikadenní dálkové pochody nabízejí zážitky na celý život, překonání hranic a poznávání světa. O trasách, jež vedou po Česku či ostatních evropských státech, si povíme v tomto článku. Tak krosnu na záda, hůlky do rukou a hurá za dobrodružstvím. Zažijte treky, o kterých se vám ani nesnilo.

Proč chodit na treky?

Dálkové pochody jsou skvělým sportem, relaxací a zábavou. Strávíte spoustu času v přírodě, uděláte něco pro své zdraví a získáte zážitky na celý život. Naučíte se o sebe postarat a brát si s sebou jen věci, které opravdu potřebujete. Poznáte Českou republiku i okolní svět.

Co s sebou na trek?

Abyste na svých cestách netrpěli a nic vám nechybělo, je třeba si dát práci s důkladným výběrem věcí a proviantu, jež si s sebou vezmete. To se odvíjí od toho, kde chcete spát a jak se stravovat. Jednoduchý vařič a ešus, hrnek, spací pytel, karimatka a trekové hole, to je čistě na vás. Pokud půjdete se psem, musíte vzít jídlo i pro něj. Skvělou vychytávkou jsou špunty do uší, které nic neváží a chrání uši od okolního hluku a případného chrápání souputníků. Ale tyto věci budete potřebovat určitě, bez ohledu na vaše preference:

 • dobré boty,
 • pohodlné oblečení,
 • zdroj světla,
 • jídlo,
 • pití,
 • hygienické potřeby,
 • mobil,
 • nabíječku,
 • powerbanku,
 • v létě sluneční brýle a opalovací mléko,
 • repelent,
 • lékárničku.

💡 Tip: Víte, jak se správně obléct na náročnou túru? Náš článek vám napoví.

Nejlepší evropské treky
Nejlepší evropské treky

Kam se vydat?

Kam povedou vaše kroky, je třeba si naplánovat už doma. Máte radši treky v České republice, nebo byste rádi vyrazili za exotikou? Naše tipy prozradí, kam se formou dálkového pochodu vydat v Česku, ale i v dalších evropských zemích.

1) Camino de Compostella

Svatojakubská cesta, jak se tento trek v překladu nazývá, je pouť do španělské katedrály v Satiagu. Má 12 tras, mimo jiné i v Čechách a na Moravě. K jejímu absolvování se můžete inspirovat ve facebookové skupině Svatojakubská cesta –fórum.

💡 Tip: Sepsali jsme pro vás postřehy a vlastní zážitky ze Svatojakubské cesty. Přečtěte si o nich.

Nejlepší evropské treky
Nejlepší evropské treky

2) Trek GR 221 – Mallorca

Tento 6–8denní trail vede přes pohoří Serra de Tramuntana (UNESCO). V létě tam bývá dost horko, takže se doporučuje spíše volit jaro nebo podzim. Trasa je dlouhá 130 kilometrů. Jelikož cesta v terénu není vždy perfektně značená, mít staženou mapu Mallorky je nutnost. Hodit se může i kniha Trekking in Mallorca.

3) Přechod Madeiry

Tento trail je dobré absolvovat z Canicalu (Portely) do Porto Moniz nebo naopak. První možnost je lehčí, při druhé si dáte více do těla vysokým stoupáním. Trekem dlouhým kolem sto kilometrů strávíte 5–7 dní. Při cestě z východu na západ půjdete nejprve dvacet kilometrů z městečka Machico přes Canicalu do Portely. Můžete absolvovat odbočku na poloostrov Sao Lourenco. Další úsek je z Portely do Ribeiro Frio. Zajít lze i na vyhlídku Balcoes. Příštími cíly budou Pico do Ariero, Pico Ruivo, Encumeada, Pico Ruivo do Paul, Rabacal, vodopád Risco, Fanal Forest a Porto Moniz.

Nejlepší evropské treky
Nejlepší evropské treky

4) Stezka Českem

Je libo projít Česko po celém jeho obvodu? Chcete vidět, jak vypadá nejsevernější, nejjižnější, nejvýchodnější a nejzápadnější bod České republiky? Stezka Českem je od roku 2022 oficiálně značená v aplikaci mapy.cz. Pomoci s ubytováním, jídlem a dobitím elektroniky vám mohou trail angels – andělé na cestách. Ti vás nechají přespat třeba ve svém stanu s podsadou, poskytnou zázemí při nějakém problému a podobně. Spát se dá také v turistických přístřešcích a útulnách. Stezka Českem se rozděluje na Jižní a Severní větev a je jen na vás, odkud vyrazíte. Trasy mohou vést i našimi sousedními státy.

5) Via Czechia

V podstatě jde o něco dost podobného jako Stezka Českem. V některých částech se obě trasy dokonce protínají.

🎓 Zajímavost: Stezka Českem i Via Czechia jsou součástí cesty Czechoslovak Trail.

6) Poutní cesta Blaník–Říp

Vydejte se na trail dlouhý zhruba 195 kilometrů. Mrkněte na web spolku Stezka Česka a na jejich facebookové stránky, kde můžete vidět inspirativní a velmi vydařené video. Každý poutník, který je uvidí, zatouží vydat se na cestu.

7) Zlatá stezka Českého ráje

Trail vede z Mladé Boleslavi do Jičína a měří 122 kilometrů. Podívejte se do mapy. Vzhledem k tomu, že Český ráj je chráněná krajinná oblast, stan si zde nestavte. Volte raději bivakování či spaní pod širým nebem. Ale mimo CHKO můžete samozřejmě potkat také místa k přespání a na trase jsou ovšem i turistické přístřešky a kempy.

Nejlepší evropské treky
Nejlepší evropské treky

8) Stezka Českou Kanadou

Osm etap na 118 kilometrech. To je Stezka Českou Kanadou. Vydejte se na cestu Jihomoravským krajem a Vysočinou. Začíná v Jindřichově Hradci a končí v Dačicích. Poznejte úchvatnou Českou Kanadu.

9) Jiráskova cesta

Jiráskova cesta je dlouhá 162 kilometrů. Při tomto trailu projdete Orlické hory. Uvidíte například rozhlednu Suchý vrch, skalní útvar Bradlo a podobně. Na trase jsou studánky a turistické přístřešky.

10) Trasa 0001

Měří 203 kilometrů a vede z Kalínovy Vsi do Chřenovic. Jde se po červené značce. Tato trasa vznikla v roce 1889, je tedy nejstarší v České republice. Jedna část začíná v Berouně a končí na Karlštejně (Cesta Vojty Náprstka), na ni navazuje Posázavská stezka.

Nejlepší evropské treky
Nejlepší evropské treky

Zvládnete to

Nenechte se odradit délkou tras. Pokud nejste na turistiku moc zvyklí, začněte trénovat. Choďte často na procházky do přírody a jednou za čas jděte třeba na nějaký turistický pochod. Je úžasné být v komunitě lidí na stejné vlně, kteří jdou za stejným cílem jako vy. Postupně zvykejte své tělo na stále a stále větší zátěž, cesty zlehounka prodlužujte.

A jednoho dne vyrazte někam na víkend s přespáním ve volné přírodě, nejlépe do okolí bydliště. Tam si natrénujte nocování venku, vyzkoušejte si, co na vandru opravdu potřebujete, co vám funguje a co ne. Neseďte doma. Vydejte se prožít nevšední příběhy. Aktivně odpočívejte a poznávejte krásná místa v Česku, ale i v Evropě.

Vyrazte na trek jako digitální nomád

Svobodný člověk, který může pracovat na cestách. To je digitální nomád. Nevýhodou na dálkovém treku se kvůli přenosnému počítači sice stává těžší batoh a komplikace se signálem a nabíjením, ale dá se to vyřešit. V dnešní době už je totiž možné nosit si na krosně solární panel, tedy další váhu navíc. 🙂 Také se můžete obávat, že vám notebook zmokne či bude někým odcizen.

To se dá samozřejmě vyřešit. Dálkové poutě lze projít i bez spacáku a karimatky, místo kterých batoh zaplníte právě přenosným počítačem. Spát můžete v hotelech, i když se cesta prodraží. Samozřejmě, že to není možné úplně na všech trecích, proto musíte mít podrobný itinerář cesty s místy přespání. V hotelech můžete dobít elektroniku, pokud nechcete nosit solární panel, který ovšem neposlouží, když nesvítí slunce. A samozřejmě jde také o to, zda půjdete vše v kuse, nebo jestli si to rozdělíte na víkendy.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz