Domů » 19 Tipů a zásad pro zdravý životní styl ↑

19 Tipů a zásad pro zdravý životní styl ↑

autor Aneta Toboříková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Zdravý životní styl

Zdravý životní styl není pouze o tom jíst zdravě a cvičit, ale zahrnuje mnoho dalších rovin, které se promítají do toho, jak jsme šťastní a spokojení s naším životem. Zamyslet se nad každou z těchto oblastí a aplikovat je rozhodně stojí za to a výsledkem bude život, který budete žít s radostí.

Tipy a zásady zdravého životního stylu

Zdravý životní styl se vztahuje na všechny oblasti života. Jaké zásady dodržovat, abyste byli fyzicky, psychicky i finančně v pohodě a mohli si užívat svého každodenního života?

Tip 1: Jezte čerstvé potraviny

Vyhýbejte baleným a konzervovaným potravinám a začněte kupovat čerstvou zeleninu a ovoce, protože obsahují více živin. Pokud můžete, naučte se je jíst co nejvíce v syrovém stavu. Vařit s brokolicí je skvělé, ale ještě lepší je schroupat ji čerstvou. (Pokud vám syrová brokolice připadá zvláštní, ochutnejte ji, je skvělá! Chutná trochu jako kedlubna.)

Tip 2: Omezte zpracované potraviny

Kupujte celozrnné potraviny místo zpracovaných a rafinovaných. Pokud má potravina hodně umělých přísad, je pravděpodobně nejlepší se jí vyhnout. Nezdravé potraviny mají obvykle vysoký obsah cukru, který vám dodá rychlou energii, po níž bude následovat intenzivní pád, který může způsobit, že se poté budete cítit unavení a letargičtí. 

Tip 3: Pozor na skrytý cukr

Prakticky ve všem baleném je cukr. Dokonce i zdravě vypadající potraviny, jako jsou cereální tyčinky či jogurty, často obsahují ohromné množství cukru. Nízkotučným a odtučněným potravinám se vyhněte úplně, protože právě ty bývají cukru plné. Je lepší dát si méně, ale dát si “skutečnou” potravinu, nikoliv její odtučněnou náhražku, která je ve výsledku pro zdraví mnohem horší.

Tip 4: Pijte dostatek vody

Pití vody dokáže víc než váš jen udržet hydratované. Může také pomoci zrychlit váš metabolismus a pomoci v boji proti chutím. Snažte se denně vypít co nejvíce vody a zkuste některé zdravé nápoje, jako je zelený čaj, který obsahuje antioxidanty, jež mohou kromě posílení imunitního systému snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu.

Tip 5: Dopřejte si trochu hořké čokolády

Každý má rád pořádnou dávku sladkého, ale to může být při vašem novém zdravém životním stylu obtížné. Hořká čokoláda je bohatá na antioxidanty, prokazatelně zlepšuje zdraví kardiovaskulárního systému a snižuje krevní tlak a zároveň má nízký obsah cukru. Nesmíte to s ní ale přehánět.

Tip 6: Vyřaďte alkohol

Alkohol nemá žádnou výživovou hodnotu, jsou to jen prázdné kalorie. Nadměrná konzumace alkoholu má za následek řadu onemocnění. Snažte se omezit pití na 1 až 2 nápoje týdně. Uvidíte, že to bude mít navíc hodně dalších výhod, jako třeba snazší vstávání ráno a více energie.

Zdravý životní styl

Tip 7: Přestaňte kouřit

Pokud jste kuřák, může být odvykání kouření náročné. Je to však jedna z nejlepších věcí, kterou pro své zdraví můžete udělat. Všechny nemoce, které kouření způsobuje anebo zhoršuje, jistě znáte. Navíc kouření je drahý zlozvyk. 

Tip 8: Začněte cvičit

Cvičení je stejně důležité jako zdravá strava. Začněte procházkou nebo cvičením jógy, které vám zlepší náladu a dodá energii na zbytek dne. Pokud vás to nebaví, vyzkoušejte jiná cvičení, například jízdu na kole, plavání nebo hraní tenisu s přáteli. A nemusí to být drahé, cvičit můžete i doma anebo venku v parku.

Tip 9: Spánek je základ úspěchu

Dostatečné množství spánku každou noc nemá být luxus, ale základní požadavek pro udržení zdravého životního stylu. Ignorování zdravého spánkového režimu může mít vážné dlouhodobé následky a určitě se vám nevyplatí. Nezapomeňte ani na dobrou matraci a polštář. Špatná kvalita spánku souvisí s řadou chronických onemocnění a stavů – od přibývání na váze a obezity až po cukrovku, srdeční choroby, mrtvici a dokonce Alzheimerovu chorobu.

Tip 10: Duševní zdraví je priorita

Je čas podívat se dovnitř a upřednostnit své duševní zdraví. Můžete mít dokonalé tělo, skvělou kariéru a spoustu peněz, ale zanedbávání duševního zdraví vám zabrání dosáhnout vyváženého zdravého životního stylu.

Tip 11: Obklopte se podobně smýšlejícími lidmi

Tento tip vyžaduje určité zamyšlení nad lidmi ve vašem životě. Pokud chcete žít zdravěji a snažíte se o změny, je nezbytné, aby vás lidé ve vašem životě podporovali a povzbuzovali. Pokud máte přátele nebo rodinu podobně motivované ke zdravějšímu životnímu stylu, bude pro vás tato cesta zábavnější a snadněji se vám jí podaří dosáhnout. 

Tip 12: Myslete pozitivně

Když praktikujete pozitivní myšlení, vaše myšlenky se nevymknou kontrole a nezpůsobují neustálé obavy z toho, co by se mohlo stát v budoucnosti. Tento návyk zdravého životního stylu způsobuje lepší spánek, vyšší sebevědomí a uvolněnější myšlení při řešení všeho, co přijde. Pokud se přistihnete, že si děláte velké starosti, zhluboka se nadechněte a zvykněte si být optimističtější.

Zdravý životní styl

Tip 13: Věnujte se tomu, co vám přináší radost

Nedovolte, aby práce ovládla celý váš život. Pokud máte koníčky, věnujte se jim, abyste osvěžili své myšlení a zvýšili celkový pocit štěstí. Pokud rádi čtete nebo vaříte, je v pořádku číst nebo vařit pro potěšení. Nemusíte být vždy produktivní. Najděte si denně čas na činnosti, které vám přinášejí radost. Uvidíte, že nakonec budete i produktivnější.

Tip 14: Buďte k sobě (i k ostatním) laskaví

Většina lidí má v sobě spíše vnitřního kritika, který jim od rána do večera povídá, co všechno dělají špatně anebo alespoň, co by měli dělat lépe. Naučte se ho neposlouchat a být k sobě laskaví. Pokud se vám něco nepovede anebo nedodržíte své předsevzetí, buďte k sobě laskaví a zítra začněte znovu.

Tip 15: Určete si své priority 

Zamyslete se, co je pro vás v životě skutečně důležité, jak chcete, aby váš život vypadal. Představte si, že se na konci života ohlížíte potom, jak jste svůj čas prožili. Co byste chtěli vidět? Rozhodnutí žít podle svých priorit obnáší také to, že se naučíte říkat NE. Díky této dovednosti se vám uvolní čas na to, abyste mohli žít takový život, jaký skutečně chcete.

Tip 16: Věnujte čas svým financím

I zdravé finance patří k zdravému životnímu stylu. Navíc zdravé finanční návyky pomáhají vybudovat správný základ pro ostatní oblasti života. Každý zdravý finanční návyk je odrazovým můstkem, který vám pomůže zlepšit se jako osobnost – od spoření a budování úvěru až po plánování důchodu nebo studia.

Tip 17: Sestavte si rozpočet

Sestavení rozpočtu je zásadní pro to, abyste měli své finance pod kontrolou. Správný měsíční rozpočet vám pomůže předvídat vaše příjmy, kontrolovat výdaje a činit zásadní životní rozhodnutí. Díky pravidelnému měsíčnímu plánování rozpočtu si zároveň i můžete lépe rozplánovat svůj život a snadněji dosahovat svých cílů.

Tip 18: Požádejte o pomoc

Pokud procházíte těžkým životním obdobím, neostýchejte se požádat o emocionální podporu. Ať už se jedná o členy rodiny, přátele nebo odborníky, s pomocí ostatních můžete zlepšit návyky zdravého životního stylu. Všichni někdy v životě potřebujeme emocionální podporu a není ostuda požádat o pomoc. Pokud se potýkáte s depresí nebo úzkostí, neskrývejte to. Vyhledejte pomoc, abyste našli svou emocionální sílu a rovnováhu.

Tip 19: Začněte v malém ale hned 

Prakticky na všechno existuje zdravý způsob, tak proč nezačít praktikovat zdravé návyky, na které můžete být hrdí. Začněte v malém a přidávejte zdravé životní návyky jeden po druhém a buďte důslední. Možná to bude chvíli trvat, ale změna zdravého životního stylu může změnit váš život k lepšímu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz