Domů » 5 Tipů: Poznejte obnovený hrad na Slovensku

5 Tipů: Poznejte obnovený hrad na Slovensku

autor Monika Kolářová
0 komentářů
5 Tipů: Poznejte obnovený hrad na Slovensku

Středověký hrad je připomínkou zašlých časů a skvělým lákadlem pro turisty všech věkových kategorií. Slovensko je hornatou krajinou, která svým návštěvníkům nabízí nejen přírodní, ale rozmanité historické a kulturní bohatství.  V minulosti Slovensko čelilo nájezdům  a vojenskému ohrožení, a proto se hrady s rozsáhlým opevněním staly jeho trvalou součástí. Do srdce svých příznivců se zapsaly tak, že si některé z nich po staletích prochází opětovnou renovací  a mění svou tvář. Které hrady rozhodně stojí za prohlídku?

Trenčínský hrad

Město Trenčín poskytuje svým návštěvníkům jedinečné historické památky. Jednou z nich je pevnost z dob římského impéria tyčící se nad městem. Římský nápis dochovaný do dnešních dnů dokládá propojení. Původní opevnění mělo povahu hradiště. V průběhu 13. století bylo majetkem Matúše Čáka Trenčianského.

S novými majiteli se hrad dočkal svého rozšíření a stavebních úprav. O jeho rozšíření se zasloužil především Štěpán Zápolský. V průběhu 13. a 14. století byl hrad také majetkem Matúše čáka Trenčianského. Navzdory nákladné fortifikaci byl hrad v průběhu 16. století. Strategický hrad je od počátku 20. století postupně obnovován a rozšiřován o dobové expozice.

Návštěvníci hradu si mohou vychutnat uzavřenou fortnu, která je přivede k hradu. Další jedinečnou atrakcí je romantická Studna lásky i Matúšova věž.

5 Tipů: Poznejte obnovený hrad na Slovensku
Historie hradu je úzce spjata s osobností Matúše Čáka Trenčianského

Beckov

Obec Beckov najdete v Trenčínském kraji, nedaleko Nového Města nad Váhem. Její dominantou je mohutný královský hrad, který se tyčí nad obcí ve výšce asi 70 metrů. Ačkoliv se zřícenina hradu nachází na vápencově-dolomitovém bradle, vede k ní nenáročné přístupová cesta, kterou snadno zdoláte o s malými dětmi či kočárkem.

První zmínka o jeho existenci sahá až do 9. století. Původně se jednalo o dřevěnou stavbu. Hrad  Beckov byl  v průběhu 12. a 13. století výrazně rozšířený a postupně přestavěný na rozsáhlou kamennou pevnost, která sloužila jako strategické místo pro obranu před cizími vojsky.

Největšího rozmachu a slávy dosáhl hrad Beckov na přelomu 14. a 15. století, kdy byl majetkem nejen Matúše Čáka Trenčianského, ale také polského šlechtice Stibora ze Stibořic. Následně je jeho držitelem stali Bánffyové. Ti se zasloužili o jeho rozšíření opevnění dolního nádvoří. Posílené opevnění napomohlo v roce 1599 k záchraně hradu před nájezdy Turků. Požár, který vypukl v roce 1729, se postaral o zkázu hradu. Jeho ruiny zůstaly opuštěné.

5 Tipů: Poznejte obnovený hrad na Slovensku
Zřícenina hradu Beckov v roce 2006 před započetím stavebních prací.

V letech 2008 – 2012 došlo k rekonstrukci nádvoří. Následně v letech 2019 – 2021došlo ke konzervaci a poměrně rozsáhlé obnově hradu. Hradní kaple je nyní zasklená, uzavřená vstupními dveřmi a také doplněná o sakrální prvky. Svoji tvář kompletně změnil severní palác, kde se nacházely luxusní pokoje. Na hradě se nyní nachází i knihovna.

5 Tipů: Poznejte obnovený hrad na Slovensku
Hrad Beckov se prochází svou proměnou. Pyšní se zasklenou kaplí i hradní knihovnou.

💡 Tip: Nejen Slovensko, ale i Česká republika je rájem historických a kulturních památek. Inspirujte se následujícím  článkem a potěšte své děti zajímavým výletem: 9 Tipů: Kam vyrazit s dětmi na výlet na jižní Moravě?

Stará Lubovňa

Tento hrad najdete na východním Slovensku asi 60 kilometrů od města Prešov. Hrad byl postavený ve 13. století za účelem ochrany severní uherské hranice.

Počátkem 15. století se tento královský  hrad společně s dalšími třinácti spišskými městy stal součástí polské zálohy. Následně došlo k jeho rozsáhlé stavební přestavbě, kterou narušil požár v roce 1553. Gotický styl výstavby se postupně s opravami mění na renesanční.  Dominantou se stává sedmipatrová strážní věž zvaná Nebojsa. Postupně je taky rozšiřováno jeho opevnění.

V letech 1656 – 1661 na tomto mohutném hradě ukryli Poláci své korunovační klenoty. V 17. století došlo k jeho dalšímu rozšíření, přístavbě barokního paláce, kaple i čtvrtého nádvoří. Koncem 18. století však hrad ztratil své strategické postavené a jeho areál sloužil pouze jako kasárna. Koncem 19. století koupil chátrající hrad rod Zámoyských, který se nadchl pro jeho obnovu a v roce 1930 z něj vytvořili muzeum ukazující historii hradu, dobová řemesla, styl oblékání i lidové tradice.

5 Tipů: Poznejte obnovený hrad na Slovensku proměnou. Pyšní se zasklenou kaplí i hradní knihovnou.
Expozice Morice Beňovského vás seznámí s osudem známého dobrodruha.

V areálu hradu najdete expozici věnovanou rodu Zámoyských i osobnosti známého slovenského cestovatele i dobrodruha Mórice Beňovského. Rodiče s dětmi se mohou těšit na sokolnické vystoupení. V blízkosti hradu jsou situované také další hodnotné zajímavosti. Patří mezi ně skanzen, středověký vojenský tábor, vojenské muzeum a další.

5 Tipů: Poznejte obnovený hrad na Slovensku
Hrad Stará Lubovňa ukazuje historii kraje i lidové tradice

Zborovský hrad

Tento historický skvost najdete až na východním Slovensku v okrese Bardejov. Nachází se na zalesněném vrcholku poblíž hlavní komunikace asi 8 kilometrů od Bardejovských Kúpelí směrem na Svidník. Je poměrně snadno přístupný. Povede vám k němu žlutá turistická značka ze Zborovského podhradí.

Historie hradu sahá až do 11. století, kdy na jeho místě stálo slovanské hradiště. První historicky doložitelná zmínka o existenci hradu se objevuje až ve 13. století. Hrad tvořilo trojúhelníkové nádvoří, mohutná věž a hradní palác.

Jeho strategická poloha sloužila k obraně místního obyvatelstva před nájezdy Tatarů. V průběhu následujících tří století si prošel rekonstrukcí, renesanční přestavbou a jeho plocha se postupně rozšířila o další dvě nádvoří i další obranné prvky. V roce 1548 se hrad stal majetkem Kapitána Juraje Serédyho. Posledními majiteli hradu byli členové rodu Rákoczy. V roce 1684 byl hrad dobyt císařskými vojsky a došlo k jeho poboření. Následně jen chátral.

Jeho tvář se v průběhu posledních třinácti let velmi změnila O renovaci, zakonzervování poměrně vysokých hradních zdí, zakrytí otevřených střech a celkovou obnovu hradní zříceniny se zasloužil Slovenský skaut a také místní obyvatelé, kteří zde odpracovali spoustu hodin v rámci Národního projektu „Zapojení nezaměstnaných do obnovy kulturního dědictví“.

Hrad můžete navštívit celoročně a přispět na jeho další opravy. Svůj volný čas si rovněž můžete zpestřit také návštěvou kulturní akce pořádané v jeho prostorách.

5 Tipů: Poznejte obnovený hrad na Slovensku
Hrad Zborov slouží jako místo pro koncerty i společenské akce.

💡 Tip: Jan Valečka vám udělí několik cenných rad ohledně propojení dvou skvělých koníčků. Více se dočtete v člíánku: Jan Valečka: Rád spojuji cestování a fotografování

Zřícenina hradu Kapušany

Hradní pevnost umístěná na vrcholku zvaném Zámčisko, se nachází v Prešovském kraji. Jeho nádherná silueta je viditelná i ve večerních hodinách, kdy je hrad kvalitně nasvícený. Pevnost nahradila původní slovanské hradiště. Její hlavní úlohou bylo hlídat královskou cestu z Uher do Polska.

Na počátku 14. století byl dobyt a zpustošen královským vojskem. K jeho obnově došlo na počátku 15. století. Ve 2. polovině 16. století si prošel rozsáhlou renesanční přestavbou, která změnila jeho podobu a posílila jeho obranyschopnost proti tureckým nájezdům.

O jeho zkázu se zasloužila rákocziovská vojska na počátku 18. století a následně pak uherský soud, který rozhodl o bourání hradů. Další pokus o obnovu historického sídla nastal v roce 2012. To se daří zásluhou projektu “Záchrana kulturního dědictví”, který umožnil zaměstnat odborné dělníky z řad místních nezaměstnaných obyvatel. Projekt pokračoval i v následujících letech. Na obnově hradu se podařilo zaměstnat 20 – 30 dělníků.

Zřícenina hradu je přístupná celoročně zdarma. Výjimkou je infocentrum a vyhlídková věž. Výstup na vyhlídkovou věž je zpoplatněný a možný pouze v průběhu sezóny. Nastávající manželé si mohou v prostorách hradu domluvit také svatební focení.

5 Tipů: Poznejte obnovený hrad na Slovensku
Hrad Kapušany byl středověkým strážcem královské cesty.

Slovensko je rájem zajímavých historických i sakrálních památek. Neváhejte a vydejte se prozkoumat jeho  krásy. Česká a Slovenská republika má dobré vlakové i autobusové spojení. Atraktivní však může být poznávací cesta po vlastní ose.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz