Rozdíl mezi životem ve městě a na vesnici? Rozdíl ve způsobu života na obou místech je veliký. Záleží ale také na tom o jakém městě a venkově se bavíme. Může se stát, že některé město toho nabízí mnohem méně, než některá vesnice. Může se stát i to, že venkov není tak “zelený” a čistý, jak jsme čekali. Podívejme se na výhody a nevýhody města a vesnice v obecné rovině. Na konci článku přinášíme TOP 5 rozdílů mezi životem ve městě a na vesnici.
Obsah článku
Rozdíl mezi životem ve městě a na vesnici
Rozdíl mezi životem ve městě a na vesnici není tak jednoznačný, jak by se mohlo zdát. Není to jen o tom, že město je dražší a bydlíte tam v bytě, kdežto na vesnici je levněji a bydlíte tam v baráčku se zahrádkou. Když se na rozdíly mezi těmito dvěma způsoby bydlení podíváme podrobněji, zjistíme, že rozdíly jsou v mnoha ohledech. Náklady s tím spojené totiž nejsou jen v bydlení a infrastruktuře a ne pouze jednorázové. Vždy je třeba počítat se všemi aspekty.
Rozdíly nacházíme v převažující architektuře a možnostech bydlení, dále v nákladech na dopravu do práce, školy, apod., nákladech na nájmy a ceny nemovitostí. Jenže ve finále to není všechno, je třeba se podívat také na ostatní položky, se kterými musíte počítat. Jako jsou náklady na zahradu a vybavení k ní potřebné. Údržba domu na vesnici je také něco zcela jiného než údržba domu ve městě.
Dům se zahradou není výsadou venkova.
To je ale pouze finanční stránka věci. Při otázce jaký je rozdíl mezi životem ve městě a na vesnici, se na řadu dostávají také vaše priority a hodnoty, které uznáváte. Co je pro vás důležitější? Dostatek zeleně hned za plotem, nebo praktičnost a flexibilita města? Klidné místo pro vaše děti na hraní, nebo dostupnost kroužků a sportovních aktivit pro ně? Záleží vám na kvalitě základní školy nebo vám stačí, že v obci nějaká “prostě je? To vše a víc je nutné zvážit.
Vazby mezi městem a vesnicí
Rozdíly mezi životem ve městě a na vesnici stírají vazby, které mezi nimi vznikají. Jak již bylo řečeno výše, náš stát není tak veliký, jako jsou některé jiné státy a tak vzdálenosti mezi některými městy a venkovem, nejsou takové. V dnešní době máme také vybudovanou celkem dobrou dopravní infrastrukturu a lidé z venkova se mohou dostat do měst různými prostředky hromadné dopravy.
Také různé spolupráce mezi městy a vesnicemi nejsou výjimkou. Mnoho organizací a převážně školy, spolupracují napříč celou republikou a snaží se zpřístupnit sport a různé mimoškolní aktivity do různých míst. Díky internetu a otevřenosti dnešního světa je také mnoho lidí, kteří vytváří vyžití pro děti i na těch nejmenších vesnicích. Města se některé vesnice snaží podpořit také finančně i formou spolupráce. Tyto skutečnosti rozdíly mezi městem a vesnicí již někde snižují.
Město nebo vesnice?
Město nebo vesnice? Tato otázka jistě přichází na scénu v drtivé většině domácností. Většina mladých a bezdětných párů toto neřeší, dokud nemají děti. V tento životní milník většina rodičů řeší, jaké nejlepší prostředí zvolit pro své dítě, aby to pro něj bylo nejlepší. Bohužel je ale také časté, že právě v tomto věku nemají rodiny dostatek finančních prostředků na to, aby mohli vybírat zcela dle svých preferencí. Často volí kompromis.
“Někdy znamená domov místo, kde je tvoje srdce. Tomu já věřím.”
Stephen King
Bydlení ve městě přináší mnoho výhod i nevýhod a zcela to samé lze říct i o bydlení na venkově. Je nutné se podívat na všechna “pro a proti” než se člověk rozhodne pro jednu z možností. Můžete si sice bydlení vyzkoušet, a když to nepůjde, dům nebo byt třeba prodat, jenže ne vždy je to tak jednoduché. Je sice pravda, že každá situace má své východisko, ovšem ne vždy je možné vrátit vše na začátek nebo změnit zcela situaci.
Bydlení ve městě
Na bydlení ve městě lze pohlížet z několik aspektů. Buď se díváme na finanční stránku věci, nebo tu praktickou část, nebo nám jde o životní prostředí, ve kterém žijeme. Z praktického hlediska má město trochu navrch. Ve většině mají města vše, co potřebujete k běžnému životu a pokud se vám v něm podaří najít práci, pak ani nemusíte nikam dojíždět. Města mají obchody, školy, kroužky, restaurace, bazény, fitness centra, zkrátka mají širokou nabídku.
Život ve městě: praktické hledisko
Vezmeme-li v úvahu, že žijete v městském bytě, který je dostatečně velký a vyhovuje vám, pak se nestaráte o jeho údržbu, tak jako u domu, pouze o interiér, občas nějaká ta rekonstrukce, ale to většinou není nic pravidelného nebo nezbytného. Z této stránky tedy prakticky nemusíte nic řešit a nic vás to nestojí. Platíte nájem a poplatky, každý měsíc stejné a víte, že je o váš byt postaráno. Správce vše udělá za vás.
K takovému bytu jste měli štěstí a pracujete ve městě, takže nikam nedojíždíte, resp. mnoho neprojezdíte. Vaše dítka chodí do místní školy a hned vedle mají sportovní hřiště a maximálně 10 min. chůze od školy mají své kroužky a různé mimoškolní aktivity. Pak ani děti nikam nevozíte, po škole s nimi pěšky dojdete na kroužek, kde si dáte kávu, nebo nakoupíte, protože vše je při ruce a pak “v klidu a pohodě” jdete domů. Co víc si přát?
Bydlení ve městě: finanční hledisko
Tohle už je trochu složitější. Záleží totiž hodně na tom, o kterém městě se bavíme. Počítáme-li náklady na život, jako je doprava, strava, zábava, ošacení, pak tam takové rozdíly nejsou, ale cena nemovitostí je rozdílná a značně! Je veliký rozdíly mezi cenami bytů v Praze a okolí a cenami bytů v příhraničních městech. Takové rozdíly mohou být i více než 300%. Bydlení má také jinou strukturu a vzhled. Byty v Praze jsou modernější a nabízí více prostoru.
Obecně ale platí, že koupě bytu (teď neuvažujme Prahu a blízké okolí) je cenově méně nákladná než koupě domu. Samozřejmě rozklad cen nemovitostí v různých místech a také v různých stavech je kapitola sama pro sebe a velice obsáhlá. Starý rozpadlý domek s velkou zahradou na vesnici versus nový byt v Praze, to je jako mluvit o planetě Zemi a Marsu. Samotné žití v bytě je ale levnější. Neřešíte údržbu domu a s ním spojené zahrady.
Ovšem ve městě lidé nežijí jen v bytech. Každé město má svou tzv. “starou i novou zástavbu“, kde najdete mnoho domků s menší či větší zahradou. Rozdíl je pak také v tom, zda bydlíte přímo v centru města nebo na jeho okraji. Ceny starých domů ve městě nebo nových zástaveb se tolik nerozcházejí. Dnes má totiž větší cenu samotný pozemek a často se tak stává, že platíme spíše za místo, než stavbu.
Byt nebo dům ve městě a životní prostředí?
Pokud máte rozhodnuto, zda chcete žít blízko veškeré občanské vybavenosti, neřešit příliš dopravu a máte vybráno, zda byt či dům, pak přichází na řadu prostředí, ve kterém žijeme. Ve městě najdeme nějaký ten park a často i stezky, které jsou čím dál oblíbenější. Dokonce i rybník, nebo menší lesík na venčení domácích mazlíčků. Louky, stráně, potoky a hory tu ale nehledejte. Ovšem naše republika není tak veliká a v drtivé většině vám to nezabere ani 20 min. k nějakému lesu.
Takže přírodu a zeleň ve městě najdeme také. Nicméně je nepopiratelné, že ptačí zpěv, klidný, tichý a vlahý večer, je skutečně výsadou venkova. Ve městě je vždycky nějaký ten ruch a také procento znečištění. Každým městem prochází nějaký frekventovaná silnice a na vás má vliv její hluk, znečištění a také nebezpečí pro vaše děti. Město má většinou také dostatek místních “méně šťastných občanů”, kteří ne vždy holdují pořádku a čistotě. I s tím je třeba počítat.
Život na venkově
Bydlení na venkově bývá snem většiny lidí, ovšem ne všech. Je mnoho těch, kteří dávají přednost výhodám města a bytu. Na vesnici je to ale trochu jiné. Samozřejmě ani zde není jeden jediný úhel pohledu. V návaznosti na předchozí kapitoly se podívejme na život na vesnici z hlediska stejných aspektů. Tedy z pohledu praktického, finančního, a z pohledu životního prostředí, resp. prostředí, ve kterém žijeme.
Bydlení na vesnici není vždy jen o domečku se zahradou
Náklad na bydlení na vesnici mohou být také lepší i horší. I na vesnicích bývají bytové domy a několik lidí zde žije v bytech. Cena takového bytu je v podstatě nižší než toho ve městě. Zvolíte-li tedy tuto variantu, pak jste zvolili tu nejlevnější možnou. Ovšem ceny domů jsou už něco jiného. Samotná hodnota pozemků na venkově rapidně roste. Je to dáno velkou poptávkou, která zvyšuje cenu za metr čtvereční a také tím, že pozemky tam bývají velké. Tím se jejich cena násobí.
Město není jen smog a beton. Jsou města plná zeleně a parků.
Pořídit si dům se zahradou někde na vesnici není zrovna levná zábava a je nutné k tomu připočítat i nikdy nekončící údržbu domu a také péči o zahradu. Tato povinnost na vás bude čekat každý den. Vždy je třeba něco zalít, posekat, opravit apod. Ano, i zde je rozdíl mezi cenami pozemků vesnice v žádané lokalitě a vesnice někde při hranicích. Ale v poslední době se rozdíly trochu snižují.
Venkov a praktický pohled na bydlení
Z praktického hlediska má venkov oproti městu několik nevýhod. Většinou z vesnice musíte dojíždět do práce, do školy, do obchodu, zkrátka všude. Zapomenete koupit šťávu a už musíte do auta. Často se ale práce sejde ve stejném místě jako škola vašich dětí nebo je to “po cestě” a tak se logistika celé rodiny o něco zjednodušuje. Nicméně skutečností je, že už to chce vlastnit dvě auta (tím násobíte náklady na pohonné hmoty i pojištění, opravy atd.) a že pořád jezdíte.
Být neustále v autě je finančně nákladné, ale i časově! Když spočítáte čas strávený na cestě do práce, do školy, na kroužky, do obchodu a domů, pak takto ztrácíte i několik hodin denně. Sice se pak můžete posadit do pergoly a užívat krás a klidu přírody, nicméně zůstává zde otázka, zda to vůbec ještě stihnete. Žít na venkově je esteticky krásné, ale prakticky časově a finančně náročné.
Bydlení na venkově z hlediska životního prostředí
Zdá se, že otázka, zda je, z hlediska životního prostředí, lepší žití na vesnici či ve městě, je zcela zbytečná. Na venkově je je větší klid, ticho, zvěř, příroda, čistší vzduch. Ovšem ne ve 100 %, je bohužel pravda, že občas vidíme továrnu nebo čističku odpadů právě na venkově u nějaké pěkné vesnice a zdejší obyvatelé vlivem produktů těchto staveb trpí. To je ovšem ten horší a naštěstí méně častý případ. Většinou je venkov ztělesněním “ráje pro duši”.
Častou otázkou je také výchova dětí na venkově. Zda je lepší než ve městě. Ve města mají děti hodně sportovních aktivit a více přátel, na venkově mají šanci běhat v přírodě a hrát si venku. Menší vesnice ale bohužel často mívají skupinky dětí, které nemají lepší zábavu, než vymýšlet nekalosti a zkoušet tabák apod. Je sice hezké mít krásné a přírodní okolí pro naše děti, ovšem možná není zcela “mimo mísu” ptát se zda právě to, že mají ve městě dost aktivit, je chrání před špatným směrem.
Město nebo vesnice: Úvaha nad výhodami
Z toho, co bylo napsáno je jasné, že vyvodit jeden jednoznačný závěr, co je lepší a co ne, dobře nejde. Vždy je nutné si uvědomit, že ne všechna města jsou stejná a mají stejné cenové relace, ne každá vesnice je stejná a nabízí stejnou občanskou vybavenost. Koupit byt v Praze není stejné jako koupit byt v Chomutově. Postavit dům na Dobříši není to samé, jako postavit dům v Hrušovanech (vesnice v Ústeckém kraji).
Svou oázu klidu si člověk může vytvořit i ve městě.
Někdo žádá nabídku obchodů a restaurací, někde dává přednost louce za plotem svého domu. Byt může vyjít stejně draze jako dům. Dům nemusí mít zahradu, byt může mít obrovskou terasu. Byt i dům můžete mít ve městě i na vesnici. Ačkoli bydlíte ve městě můžete dojíždět do práce hodinu a stejně tak, když bydlíte na vesnici, nemusíte dojíždět vůbec. Proto, abychom mohli říct, resp. shrnout rozdíly, pak se na toto téma podívejme z hlediska obecných předpokladů:
Top 5 Rozdíly mezi životem ve městě a na vesnici: Výhody města
- Téměř nulová potřeba dojíždění. Šetříte náklady na pohonné hmoty. Většinou vám stačí jedno auto v rodině.
- Občanská vybavenost. Dostupnost obchodů, restaurací, kroužků, hřišť, divadel, klubů apod.
- Žití v bytě je snazší. O byt se nemusíte starat, jako o dům. Energie se rozpočítají do celého bytového komplexu
- Nižší hypotéka = více prostředků na život. Většinou na byt není potřeba tak vysoká hypoteční půjčka jako na dům a s tím spojené náklady. Díky tomu vám zbývá mnohem více na útraty, dovolené, zábavu atd.
- Více možností pro vaše dítě. Jednak z pohledu mimoškolních aktivit, jednak z pohledu nabídky školy. Často tak ani vaše, ještě ne dospělé, dítě nemusí dojíždět daleko a nemusíte o něj mít takový strach.
Top 5 Rozdíly mezi životem ve městě a na vesnici: Výhody venkova
- Dům se zahradou. Je skvělé mít si po práci, kde odpočinout, vykoupat se v bazénu, kde si malé dítě může hrát.
- Krásné prostředí a příroda. Je to blízko na louku, do lesa, k potoku. Více možností pro procházky.
- Větší klid a ticho. Žádný hluk dálnice, méně smogu, žádné zvonění tramvaje, křičící davy apod.
- Rodinné zázemí. Na vesnici se snáze seznámíte a vytváříte vazby se sousedy. Hodí se pomoc i kamarádi pro děti.
- Zdravější prostředí. Obklopen zelení je dobré pro stres. Čistší vzduch, méně nepořádku v ulicích, méně odpadu.