Domů » 7 Tipů: Poznejte významný zámek střední Moravy

7 Tipů: Poznejte významný zámek střední Moravy

autor Monika Kolářová
0 komentářů
7 Tipů: Poznejte významný zámek střední Moravy

7 Tipů: Poznejte významný zámek střední Moravy. Čas dovolených i letních prázdnin se kvapem blíží. Už máte jasno, kam letos s rodinou vyrazíte? Pokud plánujete aktivní dovolenou, zpestřete svůj program také prohlídkou zajímavého hradu. Nebo se vydejte na pohádkový zámek. V minulosti sloužili zámky spíše jako letní sídla významných osobností, dnes ukazují životní styl našich předků. Nechte se unést kouzlem starých časů a vydejte se po stopách historie.

1. Zámek Kroměříž

Hanácké Athény nabízejí svým návštěvníkům mnoho historických skvostů. Kromě jedinečného arcibiskupského zámku, který právem patří na Seznam světového dědictví UNESCO, můžete v Kroměříži obdivovat krásu Květné i Podzámecké zahrady, Zrcadlové bludiště i historické vinné sklepy.

Zajímavosti o zámku

K výstavbě zámku došlo v 15. století zásluhou Stanislava I. Thurza. Zámek sloužil jako letní sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů. V 17. století došlo k jeho výraznému poškození švédskými vojsky během ničivé třicetileté války.

Současná barokní podoba zámku je výsledkem přestavby poničené rezidence ve 2. polovině 17. století. Přičinil se o ni olomoucký biskup Karel II. z Lichtensteinu-Castelcorna. V letošním roce si město Kroměříž připomene významné 400. výročí od narození této výrazné osobnosti, která se kromě obnovy zámku zasloužila také o opravu velké části města, výstavbu mincovny a zámecké knihovny.

Dalším kritickým rokem pro zámek byl rok 1752. Požár tehdy zničil celé druhé patro a bohužel i část prvního patra, panské stáje, následně kanovnické domy a téměř 90 měšťanských domů. Arcibiskup Karel II. se rovněž zasloužil o zřízení Arcibiskupské gardy, která měla od 17. století až po začátek 20. století své sídlo v Mlýnské bráně. Návštěvníci si mohou připomenout její historii v rámci nové expozice Gardistka.

Jaké okruhy si můžete aktuálně prohlédnout? Důkladně vybírejte ze stálic i žhavých novinek. Půvab zámecké obrazárny i i nově otevřenou kapli sv. Šebestiána vám ukáže okruh MAGNIFICA. Dětští návštěvníci se mohou těšit na interaktivní hru s názvem “Sen biskupa Karla”. Reprezentačními sály i Sala terrenou vás provede průvodce. Další okruhy si můžete prohlédnout i sami s audio průvodcem.

7 Tipů: Poznejte významný zámek střední Moravy
Zámek Kroměříž připravil pro své návštěvníky expozici Gardistka.

2. Lešná u Zlína

Jedinečný zámek, který si v nedávné době prošel rozsáhlou rekonstrukcí, najdete ve Štípě (místní části Zlína), v areálu zlínské zoologické zahrady. Pro jeho návštěvu si však musíte zakoupit zvláštní vstupenku. Kromě klasické prohlídky si můžete zamluvit i specializovanou prohlídku v dobových či pohádkových kostýmech. Hledáte-li výjimečné místo pro “váš velký den”, zámek Lešná a jeho velkolepý Sál předků je vám k dispozici. Ovšem počet svatebních hostů je limitovaný kapacitou.

Z historie zámku

Novogoticko-renesanční zámek, který vás na první pohled ohromí, dal podle návrhu vídeňského architekta Johanna Micka vystavět rod Seilern-Aspangů.  Velkolepé dílo vzniklo koncem 19. století a nahradilo původní zámek. Postupem času došlo také k modernizaci jeho prostor.  V celém areálu byla zavedena elektřina. Jako zvídaví návštěvníci můžete obdivovat vodovody s teplou i studenou vodou, splachovací WC, domácí telefon i ústřední topení.

Rod Seilernů si komfortnost zámku užíval plnými doušky, ale v roce 1945 došlo k jeho znárodnění. V současné době patří zámek městu Zlín. V jeho prostorách najdete vzácné sbírky pocházející téměř z celého světa. Cestování a shromažďování zajímavostí patřilo k oblíbeným činnostem původních majitelů zámku. Těšit se můžete na předměty z ebenu, slonoviny, teakového dřeva, ale i artefakty z antických a egyptských vykopávek.

7 Tipů: Poznejte významný zámek střední Moravystřední Moravy
Pohádkový zámek Lešná připravuje také speciální prohlídky v dobových nebo pohádkových kostýmech

💡 Tip: Věnujte pozornost také článku, který vám ukáže zajímavost a krásu opravených a zpřístupněných hradů na Slovensku: 5 Tipů: Poznejte obnovený hrad na Slovensku

3. Zámek Chropyně

Dvoupatrový renesanční zámek s výraznou hranolovou věží najdete za okrajem náměstí v malém městečku Chropyně (Zlínský kraj). Je obklopený udržovaným parkem. Vaši pozornost upoutá rovněž místní rybník s ornitologickou vyhlídkou.

Pokud patříte mezi aktivní návštěvníky se zájmem o historii, čeká na vás naučný chodník se dvanácti zastávkami. Informační tabule vás seznámí se zajímavosti spojenými s historií obce, chropyňského zámku i kulturními zvyklostmi.

Stavební úpravy a historie zámku

Historické prameny se zmiňují o pozdně středověké tvrzi, která byla na popud kardinála Františka z Dietrichštejna v průběhu 17. století přestavěná na trojkřídlý zámek.

Krátce chropyňské panství patřilo Alžbětě Falcké, ale následně se vrátilo do správy olomouckého biskupství. Za třicetileté války došlo k jeho poškození, které si vyžádalo rekonstrukci a rozsáhlé opravy. Zámek byl tentokrát přestavěný do své barokní podoby.

V průběhu 19. století se zámek opět architektonicky proměnil. Tentokrát v duchu trendového historického romantismu. Typickým znakem této přestavby je změna cibulovité věže do tvaru šikmého jehlanu. V následujících letech však zámek pouze chátral. Po 2. světové válce došlo k jeho zestátnění. Další rekonstrukce a revitalizace jeho prostor následovala v 70. letech 20. století. Po sametové revoluci byl navrácený původnímu majiteli, který ho pro vás zpřístupnil.

7 Tipů: Poznejte významný zámek střední Moravy
Chropyňský zámek prezentuje kulturu místního kraje i dílo místního umělce Emila Filly.

4. Zámek Vizovice

Vizovický zámek vystavěný ve svěžím francouzském stylu je dílem významného brněnského architekta Františka Antonína Grimma. Nahradil původní renesanční panství, jež bylo v průběhu 17. století zpustošeno nájezdy Turků. Při prohlídce zámku si zajisté vychutnáte jedinečné interiéry vyzdobené ve stylu baroka, rokoka, empíru a biedermeieru. Zámek vznikl na podnět biskupa Heřmana Hannibala z Blümegenu, od jehož úmrtí letos uplynulo 250 let.

Osobnosti hraběte a cenným sbírkám, které na zámku shromáždil, je věnovaná tematická výstava. Pokud máte rádi zajímavosti z historie, neváhejte a vydejte se do prostor vizovického zámku nejpozději do konce října. Kromě bohatých sbírek obrazů si můžete prohlédnout také zámeckou kapli. V letech 2013 – 2014 došlo k její rozsáhlé renovaci a nyní si ji můžete prohlídnout na samostatném prohlídkovém okruhu.

Pokud hledáte nevšední program pro své ratolesti, projděte si s nimi zámek na individuálním prohlídkovém okruhu. Nebo zvolte specializovanou prohlídku určenou přímo pro děti. Zámek Vizovice může být také místem vašeho svatebního obřadu. Nejen reprezentativní místnosti zámku, ale i přilehlý park vám umožní příjemní svatební focení.

Zámecký park a zahrada je vyzdobená plastikami brněnského sochaře Ondřeje Schweigla. Vaši pozornost zajisté upoutají sochy dvou bojujících gladiátorů. Zahradu využívají také žáci základních škol, kteří se v ní účastní speciálních vzdělávacích programů.

7 Tipů: Poznejte významný zámek střední Moravy
Vizovický zámek vás okouzlí stylovou udržovanou zahradou.

💡 Tip: Přečtete si také podnětný článek, který vám napoví, jak trávit volný letní čas s vašimi dětmi: 9 Tipů: Kam vyrazit s dětmi na výlet na jižní Moravě?

5. Bystřice pod Hostýnem

Místní zámek najdete na břehu říčky Bystřička. Jeho podoba odráží různé architektonické styly, jež se v průběhu staletí měnily. Zámek patřil různým šlechtickým rodům. Mezi nejvýznamnější patřili holešovští Rottalové a rod Loudonů. Ti byli přímými potomky slavného generála.

Z historie zámku

Existence gotické tvrze byla potvrzená již v roce 1447. Následně došlo k jejímu přebudování na renesanční zámek. Obrovský požár však přispěl k jeho poškození. V průběhu 18. století bylo přistavěno klasicistní křídlo.

Olivier Loudon přivedl do města Michaela Thoneta, který se významně zasloužil o rozvoj města a založil v Bystřici továrnu na ohýbaný nábytek. Ernst Loudon se zasloužil o modernizaci zámku. Vybavil ho moderním nábytkem i podlahovým topením. Hospodářská krize ve 30. letech minulého století ho však donutila zámek prodat.

Od 90. let minulého století patří zámek městu, které se o něj stará. V jeho prostorách najdete Městské muzeum. Pokud zavítáte do jeho prostor, čekají na vás stálé expozice: Keramiky, Bystřických cechů, Historického ohýbaného nábytku. Navíc můžete navštívit Expozici napoleonských vojáků či Pracovnu Františka Táborského. Sezónně můžete v prostorách zámku shlédnout také krátkodobé expozice. Zámek žije bohatým kulturním a společenským životem Pořádají se zde kulturní akce, koncerty vážné hudby i akce pro děti.

7 Tipů: Poznejte významný zámek střední Moravy
Loudonský zámek v Bystřici pod Hostýnem měnil svou podobu v průběhu staletí.

6. Zámek Uherský Ostroh

Během turistické sezóny jsou pro vás připravené dva prohlídkové okruhy. První okruh vám představí Zámeckou věž i expozici věnovanou dílu místního rodáka. Jeho romány Slovácko sa súdí a Slovácko sa nesúdí se před lety dočkaly i filmového zpracování.

Druhou prohlídkovou trasou je expozice situovaná v podzemí zámku. Průvodce vám představí zajímavé náměty a expozice v antickém duchu. Osloví vás ztracená Atlantida i jiné zajímavě exponované místnosti. Těšte se na rej světel i barev.

Z historie zámku

První zmínky o existenci obranné gotické tvrze pocházejí ze 13. století. Svoji zásadní roli sehrál především v období husitských válek. V průběhu 16. století se dočkal své renesanční přestavby. Vaši pozornost zajisté upoutá nevšední manýristická vstupní brána, která je součásti zámku již od 17. století a spojuje zámek s náměstím.

Zámek postupně vlastnilo několik šlechtických rodů. Mezi nejvýznamnější patří: Šternberkové, Jan Jiskra z Brandýsa, Habsburková, Landštejnové, Lichtenštejnové. Po třicetileté válce přestal sloužit jako sídlo šlechty, ale stal se střediskem správy panství. Došlo k rozšíření hospodářské části. Po 2. světové válce v jeho prostorách sídlil Městský národní výbor.

Dnes je zámek oblíbeným centrem kulturního dění. Na zámku najdete městskou knihovnu, městský úřad, galerii i vinotéku. V bývalém hospodářském zázemí můžete obdivovat aktivně fungující dílnu na výrobu krojů, včetně prodejny. Také zde najdete informační centrum.

7 Tipů: Poznejte významný zámek střední Moravy
Zámek Uherský Ostroh vám představí zajímavou expozici v podzemních prostorách.

7. Holešov

Město Holešov je rájem památek židovského světa. Jeho dominantou je však raně barokní zámek. Najdete ho nedaleko náměstí, které zdobí kostel Nanebevzetí Panny Marie s Černou kaplí. Významné panské sídlo obklopuje stylová zámecká zahrada s vodním kanálem ve tvaru trojzubce. Najdete v ní také hvězdárnou i pomník místního spisovatele F. X. Šaldy.

Z historie zámku

Historické prameny zmiňují existenci panství v Holešově již ve 13. století. Původní tvrz byla zřejmě obehnaná vodním příkopem. V následujícím století bylo nezbytné tvrz přestavět na obranný hrad, který by střežil bezpečnost svých obyvatel. Husitské války se však značně přičinily o jeho poškození. O rozšíření a rozsáhlé opravy poničeného sídla se zasloužil rod Šternberků.

V průběhu 16. století se gotický hrad po další náročné přestavbě proměnil na renesanční zámek. Jeho další majitelé – rod Žerotínů se zasloužili o přístavbu šestiboké věže.

Třicetiletá válka opět přispěla k vážnému poškození zámku. Zpustošeného panství se ujal Jan hrabě z Rottalu, který ho kompletně opravil a podařilo se  mu z něj vytvořit významné honosné sídlo. Po vymření rodu Rottalů se sídlo dostalo do rukou rodu hrabat z Vrbna. V 50 letech minulého století sídlil v prostorách zámku Okresní národní výbor. V roce 2005 odkoupilo chátrající zámek město Holešov a postaralo se o jeho rekonstrukci a revitalizaci.

7 Tipů: Poznejte významný zámek střední Moravy
Zámek Holešov byl sídlem rodu Rottalů.

Užívejte si léto plnými doušky. Naše nádherné zámky jsou velmi často dějištěm také jedinečných kulturních akcí, které vám poskytnou další skvělé zážitky. Za prohlídku stojí rovněž pečlivě udržované zámecké zahrady. Pokud se rozhodnete trávit letní dovolenou i mimi území České republiky., nechte se ispirovat našim článkem: 5× Toskánsko: Nejzajímavější výlety v okolí Pisy.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz