Život může být komplikovaný a občas je lehké se v něm ztratit. Ztráta smyslu života či pocit, že jsem k ničemu, jsou normální, dočasné a můžou se objevit v životě kdykoliv. Navíc samotná představa něčeho tak obrovského jako “Smysl Života” dokáže snadno vzbudit hrůzu. Přinášíme vám proto 9 způsobů, jak se na to podívat trochu jednodušeji.
Obsah článku
Jak najít smysl života?
🗣️ Friedrich Nietzsche řekl: Samotná otázka po smyslu života je nesmyslná, protože nejsme v pozici, kde bychom měli dost perspektivy k tomu, abychom rozeznali, zda na našich životech záleží a jaký mají smysl. A vystoupit z naší existence, abychom tu perspektivu získali a mohli si odpovědět, je nemožné.
🗣️ Mark Manson situaci zjednodušil následovně: Víme jistě, že na této zemi existujeme po určitou omezenou dobu. Během té doby děláme věci. Některé z těch věcí jsou důležité. Některé z nich jsou nedůležité. A ty důležité věci dávají našemu životu smysl a štěstí. Ty nedůležité v podstatě jen zabíjejí čas.
Když lidé říkají: “Co mám dělat se svým životem?” nebo “Jak najít nový smysl života?” ve skutečnosti se ptají: “Co mohu dělat se svým časem, co by bylo důležité?” což je výrazně lepší otázka. Je mnohem lépe zvládnutelná a neobsahuje všechny ty tíživé aspekty, které má otázka „životního smyslu“.
1. Co způsobuje, že zapomínáte jíst?
Všichni známe tu zkušenost, kdy se něčemu věnujeme tak, že minuty se mění v hodiny a hodiny se mění v “zapomněl jsem na večeři”. Nemyslete ale pouze na tu samotnou činnost, ale přemýšlejte nad principy a hlubšími důvody, které vás motivují pokračovat.
Ohromně ráda chodím běhat. Téměř každé odpoledne se sebru a jdu běhat místo toho, abych dělala důležitější věci, jako je práce, umývání nádobí nebo odpovídání na emaily. Ale samotné běhání není to, co mě žene dál. Já se chci zlepšovat, být v něčem dobrá a pak se snažit být lepší. Je to soutěž sama se sebou, jestli tentokrát ten kopec vyběhnu.
Pro vás to může být něco jiného: efektivní organizace věcí, ztrácení se ve světě fantazie, učení někoho nebo řešení technických problémů. A zapřemýšlejte nad důvodem, proč vás tyto činnosti baví, protože ty se potom dají aplikovat i na ostatní činnosti.
2. Jak se můžete co nejvíce ztrapnit?
Než budete v něčem dobří a uděláte něco důležitého, musíte nejprve přežít dobu, kdy s tím jenom nemotorně začínáte. Když děláte něco nového, tak k tomu patří nepříjemný pocit trapnosti. A většina lidí se ze všeho nejvíc snaží vyhnout tomu, aby se cítili trapně.
Všimněte si, že pokud vám na něčem nezáleží, tak se u toho trapně necítíte, ani když vám to nejde. Je to vám to fuk. Trapně se cítíme jenom u věcí, na kterých nám skutečně záleží. Pokud se budete vyhýbat čemukoli, co vás může ztrapnit, pak nikdy nebudete dělat to, co je pro vás skutečně důležité.
Jestliže vaše důvody k nedělání něčeho jsou: „Moji přátelé by si ze mě dělali legraci“ nebo „Kdybych selhal, vypadal bych jako idiot,“ pak je pravděpodobné, že se vyhýbáte tomu, co je pro vás skutečně důležité. Přijměte, že cítit se hloupě, je součástí cesty k dosažení něčeho důležitého a smysluplného.
3. Kdybyste museli něco dělat celý den, co byste dělali?
Pokud byste museli každý den celý den být mimo dům a aktivně něco dělat, dokud není čas jít spát – kam byste šli a co byste dělali? Kdybyste celý den museli trávit nějakou aktivitou, která by to byla?
Nepřemýšlejte nad tím, že byste museli někde vydělávat peníze. Vaším úkolem je pouze vyplnit celý čas, který každý den máte.
Dostane se vám tak vlastně odpovědi na otázku: “Co mohu dělat se svým důležitým časem?” Protože nikdo se nakonec nerozhodne věnovat svůj čas něčemu, co nepovažuje za důležité. A nesetrvávejte pouze u přemýšlení. Objevování toho, co vás v životě baví, se musí dělat aktivně.
Vášeň k činnosti se rodí a roste ze jejího vykonávání. Vášeň je výsledkem jednání, nikoli jeho příčinou.
4. Jaké nepříjemnosti jste v životě ochotni snášet?
Možná vám tato otázka přijde překvapivě negativní na to, že máte hledat, co je pro vás v životě důležité. Ale je to nejzásadnější otázka ze všech. Protože pravda je taková, že ať si vyberete cokoli, všechno bude někdy příšerně hrozné.
Je to pesimistické, ale všechno zahrnuje oběť. Všechno má své stinné stránky. Nic není po celou dobu jen příjemné a povznášející. Otázka tedy zní: jaké nepříjemnosti nebo oběti chcete tolerovat? To, co určuje naši schopnost držet se něčeho, na čem nám záleží, je naše schopnost zvládnout drsná místa a překonat nevyhnutelné náročné dny.
Pokud chcete být skvělým podnikatelem, ale nedokážete zvládnout neúspěch, pak to daleko nedotáhnete. Chcete-li být profesionálním umělcem, ale nechcete, aby vaše práce byla stokrát, možná tisíckrát odmítnuta, pak ani nezačínejte. Pokud chcete být soudním právníkem, ale nemůžete vystát 80hodinový pracovní týden, potom si vyberte něco jiného.
5. Kdybyste věděli, že za rok ode dneška zemřete, jak byste chtěli, aby si vás pamatovali?
Přemýšlet nad vlastní smrtí není zrovna návod na pozitivní myšlení. Ale přemýšlet o vlastní smrti má překvapivě spoustu praktických výhod. Jednou z nich je, že nás nutí soustředit se na to, co je v našem životě skutečně důležité a pomáhá nám odfiltrovat to lehkovážné a rušivé.
Smrt je nakonec jediná věc, která nám umožňuje pohled na hodnotu našeho života. Protože pouze tím, že si představíte svou neexistenci, můžete získat představu toho, co je na vaší existenci nejdůležitější. Jaké bude vaše dědictví? Jaké příběhy budou lidé vyprávět, až budete pryč? Co o vás napíšou do vašeho nekrologu? Je vůbec co říct? Jak na tom dnes můžete začít pracovat?
Objevení svého „účelu“ v životě se v podstatě scvrkává na nalezení jedné nebo dvou věcí, které jsou větší než vy a větší než ti kolem vás, hodnot, které určují vaše priority a řídí vaše činy. Nemusí se jednat o něco velkého, jde pouze o nalezení způsobu, jak dobře strávit svůj omezený čas.
6. Jak se chystáte zachránit svět?
Výzkum potvrzuje, že abychom žili šťastný a zdravý život, musíme mít hodnoty, které jsou větší než naše vlastní potěšení nebo spokojenost, a podle nich jednat.
V případě, že jste v poslední době neviděli zprávy, svět má spoustu problémů. Vyberte si problém, který je vám blízký, a začněte zachraňovat svět. Je z čeho vybírat. Máme tu vzdělávací systém, ekonomický rozvoj, domácí násilí, péče o duševní zdraví, vládní korupce. Najděte problém, který vás zajímá, a začněte ho řešit. Je zřejmé, že problémy světa sami nevyřešíte. Ale můžete přispět a něco trochu změnit. Pocit, že o něco usilujete, je to nejdůležitější, co pro vaše vlastní štěstí a naplnění můžete udělat.
A důležitost rovná se smysl života.
Když přijdete na to, jak můžete být prospěšní lidem okolo sebe, jak se věnovat něčemu, co je větší než jenom vy sami, tak zároveň zjistíte, jak znovu najít smysl života.
7. Jak můžete svými zkušenosti pomoci ostatním?
Výzkumy znovu a opět dokazují, že smysl života v sobě musí obsahovat něco, co je větší než člověk sám a jeho pohodlí. Právě chvíle utrpení a bolesti se mohou stát cestou k nalezení smyslu. Pokud jste něco obtížného překonali, pak právě vy můžete ostatním nabídnout svou empatii, pochopení a pomoc.
Co jste v životě prožili a nebylo jednoduché? Kde můžete ostatním nabídnout pomocnou ruku či své zkušenosti? Zjistíte tak, jaký může být smysl života po tom, co se vám přihodilo.
Jen málo co je těžší, než když rodič přijde o své dítě. David Kessler, přední výzkumník zabývající se tématem smrti a zármutku, o svého syna přišel. Dle jeho slov nelze nalézt smysl ve smrti, ale v životě, který potom následuje a v tom, jak dál poneseme památku drahého zesnulého. David dokázal najít smysl a založil skupiny, které pomáhají blízkým vyrovnat se se smrtí.
A nemusí se jednat o nic tak dramatického. Potýkali jste s těžkými chvílemi ve škole? Cítili jste se v životě ztracení? Přišli jste o práci? Těžkých chvil je v životě mnoho. Díky tomu, co jste překonali, můžete nabídnout pomoc a pochopení někomu, kdo něčím podobným zrovna prochází.
8. Za co jste dnes vděční?
Emoce a chování, které pomáhají udržet dobrý pocit a pohodu během běžných dní, mohou také pomoci v hledání smyslu života.
Studie provedené Dacherem Keltnerem z Greater Good Science Center ukázaly, že vyvolání pocitu úžasu a vděčnosti nám pomáhá cítit se ve spojení s něčím větším, než jsme my sami. Může nám tak poskytnout emocionální základ pro hledání smyslu života.
Jak zjistil výzkum Williama Damona, Roberta Emmonse, lidé, kteří v sobě pěstují pocit vděčnosti, se mnohem pravděpodobněji pokusí přispívat světu, který je přesahuje. Je to pravděpodobně proto, že když vidíme, jak ostatní dělají svět lepším místem, chceme se chovat také tak.
Skvělým cvičením, který pocity vděčnosti podporuje, je sepsat si na konci dne tři věci, za které jste ten den vděční. Může to být i něco malého jako dobrý šálek kávy po obědě, ale musí být alespoň tři.
9. Jak by vypadal váš ideální denní rozvrh?
Smysl života není jenom o tom, co přesně máte dělat, abyste měli pocit, že váš život má smysl. Musíte si také najít čas skutečně se tomu věnovat. Je hezké vymyslet svůj smysl života, ale k čemu to je, když potom celý den strávíte v kanceláři, uklízením a vařením.
Nejprve ze všeho si představte svůj ideální denní rozvrh. Kdybyste mohli dělat jenom to, po čem doopravdy toužíte, a co váš život naplní důležitostí, co přesně byste dělali a co byste nedělali.
Pobavil mě rozvrh chlapce, který více než co jiného chtěl chytat ryby. Aby mohl rybám věnovat co nejvíce času, rozhodl se, že nemá čas na prázdné konverzace, doma pouklízí jen to naprosto nezbytné a všechny aktivity přesunul na dobu po setmění. Denní čas věnoval jenom chození ryby.
Jistě váš rozvrh bude muset obsahovat o trochu více aktivit, ale pokud ve svém současném životě necítíte dostatek smyslu, potom sledovat staré návyky, vaši situaci nikterak nezlepší. Jaké kroky musíte podniknout, aby se váš současný denní režim přiblížil tomu ideálnímu?
Kam se dál obrátit při hledání smyslu života?
Každý z nás je trochu jiný a vyhovují mu jiné věci. Odpověď na otázku “jaký je smysl života” je velmi osobní a potřebuje přístup šitý téměř na míru. Dnes naleznete knihy o seberozvoji, které mluví o smyslu života různým způsobem, a tak stačí najít tu, která vás osobně chytne za srdce.
Nedám dopustit na Marka Mansona, který je autorem i několika rad v našem článku. Nebojí se použít sprostá slova a je úžasně přímočarý. Další knihou, kterou ze srdce doporučuji je Hledání smyslu života od Viktora Frankla. Vlastně od něj mohu vřele doporučit všechny knihy.
Nic na světě nenahradí smysluplné rozhovory s lidmi z vašeho okolí ale když je ještě doplní informace z knih a článků, tak se můžete postavit životu i jeho smyslu čelem.